ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.03.2011
  • GR. VÂRSTĂ: 40-50 ani
    ÎNSCRIS: 05.09.08
    MAR-2011

Excursie costuri reduse la Istanbul

Am fost intr-o excursie de 4 nopti/3 zile in istanbul, cu masina proprie.

50 lire card KGS, pentru autostrazi, luat de la intrarea pe autostrada (Edirne-istanbul =6.5 lire cost). nu se mai plateste cash pe autostrazi.

Cazarea rezervata pe net, la Daisy Hotel, cu 50 euro/noapte, camera cu 4 locuri, 1 pat dublu si 2 simple, camera mare, terasa cu chicineta, baie cu cada si apa calda non-stop, plasma, aer conditionat, calorifere incinse.

Ca pozitie, foarte usor de ajuns cu masina, la intrarea dinspre mare in Sultanahnet (Kucukaya Ayasofia cadesi), parcarea in fata hotelului fara costuri suplimentare. Cand am ajuns, imediat a aparut patronul, care a eliberat locul de parcare in care mi-am pus masina.

Internet wi-fi gratuit.

Intre 8 si 11, mic dejun bun, inclus in pret, desi identic in fiecare zi: salam, cascaval, masline, rosii, castraveti, branza topita, miere, ceai, cafea, felii de mere si portocale, paine proaspata. Intr-un mic hol erau platourile cu mancare, te serveai pe farfurie si luai masa in camera, neavand sala de mese.

Exista chicineta cu aragaz, vase, etc, desi nu am folosit-o (amplasata pe terasa).

Terasa cu fata la mare, insa chiar langa calea ferata (datorita termopan-ului, zgomotuil trenului nu constituia o problema).

Gazde primitoare, vorbitoare de limba engleza, personalul de ingrijire cred ca era din Bulgaria, dar in majoritatea timpului era la receptie cineva care vorbea engleza.

Plata in euro cash la hotel. Nu exista plata cu card bancar.

Zi de zi, ramanea de urcat dealul cam 5 minute, pozitia fiind chiar sub moscheea SultanAhmet. faptul ca nu era pe deal a fost compensat de usurinta de a ajunge cu masina la hotel.

Vizite la Sultanahmet (gratuit), Sfanta Sofia (20 lire), Topkapi (20 de lire), bazarul mare, bazarul egiptean, palatul Dolmabahce (20 de lire cu tot cu harem), Piata Taksim, Istiklal Cadesi, turnul Galata (10 lire), podul galata, cu vaporasul-autobus in Asia (jeton ca pe tramvai, 1.75 lire), plimbari cu tramvaiul in alte zone.

Trimis de lori_2001* in 07.03.11 11:25:51
    Validat / Publicat: 07.03.11 12:44:59
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kusadasi

VIZUALIZĂRI: 3830 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lori_2001*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[07.03.11 13:47:26]

ma intereseaza detalii despre achizitionarea cardului pentru plata autostrazilor, intrucat la vara merg in Alanya.

de unde l-ai luat, exista un chiosc/ghiseu special retras sau de pe banda de circulatie si orice alt detaliu.

multumesc.

[07.03.11 14:34:33]

Cum se vine din Hamzabeyli, se intra pe autostrada la Edirne, apoi la 1 km e un sir de bariere. In dreapta ,,sunt KGS. In continuarea automatului de taxare e o ghereta (ghise, cum zic ei in turca), pe care nu o vezi din prima, a iesit turcul pe geam ca sa il vad, eu deja dadeam cu spatele.

Am coborat, am cumparat cardul cu 50 euro, m-a intrebat in ce moneda vreau restul, am cerut lire, am primit cardul si restul.

Apoi il apropii de cititor, nu e o fanta in care sa il introduci, doar il apropii, si se ridica bariera, iar pe ecran afiseaza cati bani ai si daca e cazul, cu cat ai fost taxat.

cozmin_t
    [08.03.11 17:32:22]

Rezervarea pe ce site ai facut-o?

Pentru ca din cele prezentate se incadreaza in cerintele mele pentru o drumul de intoarcere din vacanta: 2 nopti in Istambul, hotel nepretentios, cu parcare, in orasul vechi.

Noi am fi 2 adulti si 1 copil (11 ani).

Se poate merge direct la hotel sau mai bine rezervare?

Multumesc anticipat si scuze pentru deranjul creat.

[08.03.11 23:07:41]

Rezervarea am facut-o pe booking.com

Cred ca mai bine e sa rezervi din timp, obtii un pret mai bun.

Ca pozitie, e foarte bine, nu ai de umblat pe stradute cu sens unic, ci din drumul principal se iese si apoi e prima straduta. Si esti si relativ aproape de centru.

Prefer sa urc pe jos 5 minute, decat sa caut hotelul pe stradute, chit ca i-go-ul te ghideaza bine prin Istanbul.

cel mai bine, da un mail la hotel, si vezi ce obtii prin negociere directa fata de rezervarea pe site. Cu cat mai devreme, cu atat mai bine.

Insa pretul acum e pentru extrasezon, in sezon e ceva mai ridicat, de obicei.

In privinta cautarii la fata locului, depinde si de ora la care ajungi. Nu prea iti arde de negocieri noaptea, cu copil, si sa nu ai unde sta.

[09.03.11 20:05:01]

lori 2001, ma uitam pe booking.com, o dubla la acest hotel in aprilie, iunie (am bagat date aleatorii) ar fi 65 euro!

pretul de 50 euro, cu care ati avut voi cazarea pt 4 persoane, cum l-ati obtinut?

[09.03.11 20:53:48]

eu am rezervat anul trecut, dar nu la Istanbul, ci pentru drumul spre Kusadasi.

totusi, inainte de rezervare, am cerut multe oferte la Istanbul, pentru ca initial am vrut escala acolo.

anul acesta, am rezervat deja la Istanbul, la Meddusa.

pot sa va spun ca pretul dat de hotel a fost intotdeauna mai mic decat booking.com, agentii romanesti sau turcesti.

de la acelasi hotel am avut oferta si anul trecut.

anul asta, primul pret a fost la fel ca pe booking, dar i-am scris imediat ca anul trecut mi-a ofertat mai putin. in mod sigur nu mai stia daca mi-a mai facut vreo oferta, cu toate ca era adevarat, dar a mers.

asa ca puteti sa o luati ca smecherie care merge.

a doua oferta a fost mai mica si am acceptat.

puteti incerca si luati pretul care va convine.

dar atentie, daca o lungiti riscati sa pierdeti oferta.

eu am vrut family room si daca nu ma grabeam o pierdeam, ca este una singura.

pretul ofertat a fost 150 euro pe 2 nopti, iar pe booking o gasesti acum la 598 euro pe 2 nopti. fantastic.

chestia asta nu o inteleg. in loc sa o scoata din rezervare, au marit pretul de 4 ori.

daca musca un fraier la pretul asta, inseamna ca ma scoate pe mine si-mi da altceva sau il trimite pe celalalt in alta parte?

este o dilema.

[09.03.11 21:03:16]

cosminp, am trimis si eu un mail in lb engleza la un hotel din kutahya, pt o intremediara in vara, dar nu am primit nici un raspuns! ma gandesc ca a fost succint mesajul si chiar daca nu ar sti engleza, tot ar fi inteles cererea mea!... totusi, nimic!

poate cei din istanbul sunt mai prompti!

te rog sa imi spui, se plateste inainte sau cand ajungi acolo?

[09.03.11 21:45:24]

@sens, ma faci sa rad.

eu incerc sa fac rezervare la Bilecik pentru ducere in Alanya si de doua saptamani le dau mailuri sa-mi confirme rezervarea si nu primesc nimic. ori sunt mana-n mana cu agentiile, care au preturi mai mari ori nu lucreaza ca nu au clienti.

dar insist pana obtin confirmarea de rezervare.

trimite-mi te rog pe privat datele hotelului din Kutahya.

[09.03.11 22:10:35]

Am facut rezervarea in ianuarie. Am incercat in mai multe perioade, si la inceputul lui martie erau cele mai mci preturi (scadeau in februarie si apoi cresteau spre mai).

la sfarsitul lui februarie, pentru acelasi tip de camera, booking.com afisa 2000 de euro pt. 4 nopti, la hotelul ales.

Algoritmul dupa care lucreaza programele de rezervare sunt cam cidate. Probabil inregistrand mai multe sesizari pentru hotel in perioada respectiva, au urcat preturile (initial era vorba sa mai mearga 3 familii cu noi, si au cautat si ei hotelul in perioada data). Alta explicatie nu vad sa majorezi de la 200 la 2000 de euro pretul. Si e clar ca nu era nimeni atat de disperat sa dea 2000 de euro pe 4 nopti.

Am cautat caemre cu 4 locuri, initial am rezervat la alt hotel, cu 40 de euro/noapte, insa review-urile erau mai slabe, si nu era f. clar daca toaleta e la comun sau in camera. Asa ca am renuntat si am optat sa mai dau 10 euro/noapte, pentru camera mai mare, baie privata si review-uri bune. Si a fost foarte bine. A fost mai bine decat m-am asteptat de la 2 stele, nu ca ar fi fost un hotel de 5 stele.

Insa pozitia e foarte buna, fata de Taksim, Laleli, etc.

Nu am discutat direct cu hotelul. Plata integrala am facut-o acolo, nu au luat/cerut avans. A fost prima data cand am fost cu booking.com, inainte foloseam agentiile de turism sau contactam telefonic si/sau prin email hotelurile. Si a fost perfect. Cu diferenta de bani, fata de cazarea in alta parte, am vizitat palate si muzee.

Apropo de asta: exista langa moscheea albastra, un muzeu de arta turca si otomana. 10 lire. Asta a fost cam pierdere de timp si bani.

si la fel, daca nu faci cumparaturi, Istiklal cadesy poate fi evitat, sau in cel mai rau caz, luat tramvaiul. Noi ne-am rupt cam degeaba picioarele acolo, nu e nimic special.

[10.03.11 07:44:36]

ah, cosminp, nu tineam musai kutahya sau respectivul hotel, doar voiam sa verific/compar preturile la negociere directa si apoi prin agent roman!

eu ma asteptam sa fie prompti, de la voi inteleg ca trebuie insistat!

lori2001, cum ati aflat ca au scazut apoi preturile, daca cereau 2000 euro? tot prin nenumarate mailu-ri? rezervi pe booking.com la preturile afisate dupa care negociezei? trimiti mail? chiar nu inteleg cum se procedeaza.

[10.03.11 11:14:34]

Nu. E vorba de preturile afisate de booking.com la acelasi hotel, in aceeasi perioada, pentru caemrele ramase.

Cum atat eu, cat si prietenii mei testam daca mai sunt camere libere (initial ma trebuiau sa vina familii), probabil softul mareste pretul automat, daca sunt multe solicitari, incat s-a ajuns sa afiseze 2000 de euro pentru acelasi tip de camera, in aceeasi perioada.

Nu stiu daca hotelul a majorat pretul, personal cred ca e vorba de softul de la booking.com

Iar acum noile preturi le afli tot cautand pe booking.com, in alta perioada, adicaa in cea in care vrei sa mergi. Pentru iunie este 70 euro/camera, fata de 50, cat a fost la inceput de martie.

Preturile insa difera de la zi la zi, de exemplu cu 2-3 zile inainte poti gasi preturi mai mici, ceva gen last minute. Insa poti avea si surpriza sa nu mai existe locuri. eventual faci rezervari in doua - trei locuri.

florin_mch
    [25.03.11 10:56:39]

Buna ziua,

va rog sa ma lamuriti si pe mine cum este cu acest card. Adica, daca autostrada Edirne-istanbul costa 6,5 lire, de ce ati luat card de 25 de euro?

Nu exista carduri cu valori mai mici? Ma gandesc ca la vara voi merge si eu si la Istanbul si de acolo la Didim, dar tinand cont ca sunt decat aprox 300 km de autostrada de le Edirne-Istanbul (deci 6,5 lire) si alti 90 km la Izmir (la dus) si alti 90 km tot la Izmir (la intors) adica inca alte 5 lire, ca de intors ma intorc pe la Canakalle, ma gandesc ca este o suma nejustificat de mare. Sau este justificata daca mergeti de mai multe ori pe an la Istanbul.

[25.03.11 16:23:11]

La intrarea pe autostrada numai acest card poate fi luat, in valoare de 50 de lire.

Insa se pare ca se poate lua cardul de la anumite banci, cu 3 euro, si incarca pe el o valoare dorita.

Asta insa presupune intrarea in Edirne (fiind primul loc dupa intrarea in Turcia), cautat sediul unei asemenea banci si cumparat cardul si incarcat.

Asta poate insemna intre una si cateva ore, si presupune ca banca sa fie deschisa, si sa aiba carduri, etc.

Nu am intrat in Edirne, am prefrat sa iau cardul. Imi doresc sa merg din nou, nu stiu cand se va intampla din nou.

florin_mch
    [25.03.11 16:27:32]

In primul rand multumesc frumos pt informatie. Stiu unde este Edirne, nu este prima data cand merg in Turcia, in cazul asta este foarte "nashpa"daca ne baga pe gat un asemenea card, care oricum expira intr-un an. Sigur sunt bune doar pt cei care fac Istanbul periodic.

multumesc frumos pt amabilitate si promptitudine.

[25.03.11 20:08:33]

Se pare ca e valabil 3 ani, nu unul, dupa unee informatii de pe forumuri.

Chiar acum m-am uitat, nu e trecuta nicio data de expirare.

oanaboteanu
    [08.04.11 16:02:37]

As avea o intrebare legata de terasa, era comuna pentru tot hotelul sau fiecare camera avea terasa?

Cat ati facut cu masina pana la Istanbul?

Merci

[08.04.11 16:59:52]

Terasa era numai pentru apartamentul in care stateam noi.

Deasupra erau camere cu 2 si 3 locuri, care insa aveau numai balcon.

Am plecat la 5 de la Dristor, si la 15 ascultam chemarea muezinului in camera, deci 10 ore in total.

madimadi*
    [19.04.11 13:36:58]

buna Lori 2001, poti sa-mi spui cat te-a costat benzina dus intors, multumesc

[19.04.11 13:55:35]

Am facut plinul in Bucuresti, apoi am luat benzina la vama bulgaro-turca, e un Lukoil, acolo am facut plinul din nou.

In Turcia nu am facut deca kilometrii strict necesari, asa ca mi-a ajuns benzina pana la iesirea din Turcia. Din nou in vama am luat de la bulgari (plinul). Si asta mi-a ajuns pana in Bucuresti, chiar a ramas.

La bulgari e ceva mai ieftina benzina, eventual poti lua la Ruse intai.

Consumul a fost cam 8-9 /%, ca medie, masina cu 4 oameni si bagaje, fara sa merg cu mai mult de 120 la ora, chiar pe autostrada.

Am platit cu cardul la bulgari.

Recapituland, au fost cam 1500 km, deci cam la 600-800 de lei.

marinica 1976
    [28.03.12 22:08:03]

cate camere are hotelul si daca, camerele sunt la fel cu cele de pe pagina hotelului, daca sunt spatioase camerele??? Multumesc anticipat

[29.03.12 08:30:13]

@marinica 1976: Exista 4-6 camere.

Cea cu 4 locuri, in care am stat, apoi la etaj camere de 2 locuri, dar cred ca sunt relativ mici (in nici un caz mari), hotelul fiind o constructie verticala cu 2 sau 3 etaje, intre alte cladiri de acelasi gen.

Inclusiv micul dejun era pus pe o masa in hol, si se luau farfuriile in camera (neexistand loc suficient de luat masa in holul respectiv).

Camerele sunt exact ca in poze, insa pozele au fost facute dupa renovarea/amenajarea hotelului, cu ani in urma.

Personal, cred ca raportul pret/calitate a fost foarte bun.

cosminp, cozmin_t, florin_mch, lori_2001*, madimadi*, marinica 1976, oanaboteanu, sens