ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.03.2011
  • GR. VÂRSTĂ: 20-30 ani
    DIN: ORSOVA
    ÎNSCRIS: 30.11.10
    JAN-2011

Leverkusen - un oras cu multe fatete

Leverkusen, asa cum il gasim azi, isi are inceputurile in anii '70, dupa o reforma urbana. Metropola, mai sus mentionata isi castiga o reputatie internationala, ca ,,oras industrial'', din cauza companiei Bayer AG. Compania Bayer, ocupa aproximativ 10 km2, din suprafata orasului Leverkusen. Din Wiesdorf (actualul centru al orasului), spre Koln. In 1970, la reforma urbana, datorita industriei bine dezvoltate si de renume mondial, Koln-ul, doreste sa atraga acest oras de dimensiuni relativ mici. Edili orasului Leverkusen, cat si magnatii brandului Bayer, refuza categoric. Acestia prefera sa accepte propunerea unui alt proiect si anume, de a uni orasul Leverkusen cu orasul Opladen si alte cateva sate. Acum orasul gazduieste aprox 160.000 de locuitori, atat in zonele metropolitane cat si in cele idilic rurale. Ambele avand farmecul de viata a satului cat si de viata vibrant urbana.

Leverkusen pe Rin, are legaturi excelente la infrastructura de trafic, autostrazi majore cum ar fi A3 sau A1, trec prin Lev, pentru acces rapid la regiunea Ruhr sau de Sud. Cele doua aeroporturi internationale Bonn/Koln si Dusseldorf, sunt doar la o scurta distanta. Cale ferata creeaza si ea fregvente de functionare, Leverkusen-ul conectanduse direct cu Koln si Dusseldorf, cat si cu alte regiuni principale din Renania de Nord-Westfalia.

Leverkusen a castigat reputatia unui ,,oras industrial international'', datorita activitatii pe care compania Bayer o desfasoara aici, dar acest oras este mai mult decat atat. Un oras cu multe oportunitati de recreere, cu intinderi verzi si un vesnic, romantic Rin.

Spuneam despre Leverkusen, ca fiind un ,,oras cu multe fatete''Si imi v-oi sustine cele spuse punctual:

1. Oras industrial -cu rezonanta internationala, datorita Concernului Bayer, cu activitati in industria chimica si farmaceutica. Bayer, exista ca firma din 1863. In anul 1925 este preluata de firma IG Farben. In anul 1951 va fi intemeiata din nou firma Bayer. Aceasta are azi 350 de socetati si 110.200 de anajati. Vanzarile anuale sunt de cateva zeci de milioane de euro.

2. Oras sportiv-de succes la nivel national si international. O marca familiara pe scena sportiva profesionista, este echipa de fotbal Bayer-Leverkusen. Dar si alte sporturi se bucura de performante, fiind castigatoare si medaliate olimpic, fiind tot membrii a clubului Bayer. Pe langa renumitul club Bayer, mai sunt alte 120 de cluburi sportive in Leverkusen.

Stadionul BayArena, este considerat mandria si bucuria Ligii Nationale de Fotbal.

3. Oras cultural

-Festivalul de Jazz Leverkusen-are doua decenii de renume.

-Muzeul Mosbroich-gazduieste o colectie moderna de arta de neegalat.

-Nenumarate asociatii de pictori. sculptori, muzicieni si actori.

-Teatru

-Concerte sustinute de nume sonore, internationale

4. Oras turistic-printr-o selectie a obiectivelor turistice, Leverkusen ar avea de oferit turistilor:

-Muzeul Mosbroich Palace

-Gradina Japoneza

-Stadionul BayArena

-NeulandParc-National Grden Show 2005

-Sediul companiei globale-Bayer AG

-Rezervatia naturala ,,OPHOVEN''

-Portul Hitdorf

-Muzeul Freudenthaler Sensenhammer

-Turnul de apa-Leverkusenul vazut de sus.

Nemtii au un concept pentru viata cotidiana. Spre rusinea mea, eu ii numesc ,,robotei''. Insa atunci cand scapa de viata mecanizata, bine ordonata se regasesc in locuri, bine aerisite, cu oportunitati de recreere, cu intinderi verzi si faleze pe malurile fluviilor sau a raurilor ce strabat marile metropole. Si toate acestea nu le gasesti ca la noi facand zeci de km pana la iesirea din oras. ci chiar in centrele oraselor. Centre care in Germania, sunt strict pietonale, imbina utilul cu placutul, pentru ca de jur imprejur intalnesti centre comerciale, cafenele, terase, restaurante, cinematografe. Si nu prea departe de aceste locuri, parcari subterane sau supraetajate, care fac accesul spre orice punct al orasului foarte usor.

Leverkuse se mandreste cu mai multe astfel de locuri, datorita unificarii intr-un singur oras. Toate celelalte, care s-au alaturat pastrandusi ,,centrele comerciale'', dar si cele de relaxare.

Wiesdorf Leverkusen este centrul orasului, construit in anii '70, in cursul reformei urbane. Arhitectura ,,centrului comercial'', desi construit in urma cu patru decenii, este una impresionanta. ,,Arcade Luminade'' cu acoperisurile din sticla, permite vizitatorilor sa se recreeze si sa fac cumparaturi indiferent de vreme.

Alte doua asemenea centre, ar fi Opladen Trefpunkt, cat si Schleibusch. Cel din urma, ofera o combinatie de succes intre farmecul satului si varietatea larga de sectoare comerciale. Inconjurat de fatade renovate de case pe jumatate din lemn si vile din sec. al 19-lea, vizitatorii v-or exprima o atmosfera relaxanta cu transpunere in cea mediteraneana, in lunile de vara.

Spre regretul meu, desi toate cele povestite le am imortalizate in memorie, vazand de multe ori aceste locuri, imi lipsesc multe dintre fotografiile propriu zise.

Trimis de tina 25* in 07.03.11 10:28:23
    Validat / Publicat: 07.03.11 12:15:36

VIZUALIZĂRI: 5686 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tina 25*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 AutoFaehre(bac)-face legatura intre Leverkusen-Hitdorf-Port si Koln Langel

mariana.olaru
    [08.03.11 11:28:56]

Un review util în situația în care ne prezintă punctual atuurile turistice ale orașului Leverkusen, dar lipsit de personalitate, ca să zic așa: nu ne-ai vorbit deloc despre propria ta experiență trăită acolo, unde ai stat, ce ai văzut, ce ai făcut, ce te-a impresionat și în ce fel. Dacă e să iau în considerare și lipsa totală a fotografiilor, acum în 2011, când orice muritor își permite un aparat foto oricât de banal, pot chiar să mă gândesc că nu tu ai fost eroina acestei călătorii, poate a fost cineva din familia ta. Și dacă lucrurile nu stau așa, dacă presupunerea mea îți pare nedreaptă, motiv pentru care îmi cer de pe acum iertare, te rog spune-ne și nouă de ce ai notat cu 100% gradul de satisfacție pentru patru din cele șase criterii de apreciere. Mulțumesc!

tina 25*AUTOR REVIEW
    [08.03.11 12:08:04]

@mariana. olaru,

propria mea experienta traita in Leverkusen, este aceea ca ma numar printre cei 160.000 de locuitori ai orasului. Din anul 2001 si pana in anul 2007 am locuit acolo, an in care am hotarat sa ne mutam in Romania. Asa ca, sunt eroina unor trairi intense acolo, cat despre familia mea, mai traieste inca acolo. Daca ai fi fost putin atenta la tot ce am scris pana in prezent, cat si la ultimul meu review, (unde am postat poze cu mine insumi la Oktoberfest), reiese clar ca ,,am fost acolo''. Pe atunci nu stiam ca o sa scriu pe AFA, asa ca nu aveam cum sa am poze cu obiective turistice. Dar daca va incalzesc pozele, o sa pun cateva cu fetita mea prin parcurile Leverkusenu-lui.

Despre gradul de satisfactie, notat cu 100%, oricare dintre noi ar fi putut sa-si exprime opinia in acest fel, traind acolo sase ani consecutiv. Acum mai merg acolo doar de 4-5 ori pe an, atunci cand fiica mea are vacante. Din acest motiv, am trecut in revista punctual obiectivele turistice, urmand ca in fiecare vizita acolo sa pot aduce impresii calde, pt AFA.

NUMAI BINE!

mariana.olaru
    [08.03.11 12:27:50]

tina 25, îți mulțumesc pentru răspunsul prompt și pe deplin satisfăcător. Nu am știut că ai locuit la Leverkusen și că poți așadar să spui de foarte multe ori ”am fost acolo”... iar eu, dacă am citit review-ul tău cu Oktoberfest, sigur nu am făcut legătura, pentru că e de înțeles, memoria e selectivă și uitarea este nu numai firească, ci și de multe ori, necesară.

Am mai înțeles că vei mai merge la Leverkusen și ne vei mai povesti, ba chiar vom vedea și poze care pe mine una, da, mă încălzesc, pentru că nu lasă loc de interpretări și uneori valorează cât zeci de cuvinte. Nimic nu-i mai convingător decât ceea ce vezi cu ochii tăi!

Eu abia aștept relatările tale, căci pentru mine, Germania este ultima adăugată în topul preferințelor mele.

mariana.olaru, tina 25*
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Leverkusen: