ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.03.2011
DIN: Ploiesti
ÎNSCRIS: 31.08.09
JUN-2009

Hotel Artur-Canakkale-un hotel superior celor 3 stele

In iunie 2009 am plecat pentru prima data in Turcia spre Kusadasi. Am mers cu masina personala, eu preferand sa vad cat mai multe locuri chiar daca uneori este obositor, mai ales ca un mijloc auto iti da posibilitatea unei idependente in a vizita locuri si a nu a respecta un anume program impus.

Am plecat la 5.30 din Ploiesti pe ruta Ploiesti- Bucuresti -Giurgiu -Ruse-Tsar Kaloyan – Razgrad – Targovishte – Omurtag – Kotel – Yambol – Elhovo– Lesovo- Turcia: Hamzabeyli – Edirne – Havsa – Keşan – Gelibolu – Eceabat – Kilitbahir – Çanakkale acesta fiind cel mai bun traseu, constatare facuta ca urmare a deplasarilor ulterioare.

Am ajuns la Çanakkale in jurul orelor 16.30 si am fost impresianat de privelistea orasului si de multimea care este in permanenta miscare.

Çanakkale este oras si port situat pe partea asiatica a stramtorii Dardanele - Çanakkale Bogazi in limba turca, acolo unde aceasta are latimea de doar 1 km. Partea europeana se numeste Eceabat. Stramtoarea Dardanele separa continentele Asiei si Europei si leaga sudul nordul Marii Egee cu nordul sudul Marii Marmara.

Undeva prin aceasta stramtoare a trecut Alexandru cel Mare in campania sa impotriva imparatului Persiei. Se spune ca Alexandru a ordonat sa fie batute valurile, pentru a le arata ca stapanul lor vine sa traverseze marea.

In vremuri antice orasul Çanakkale se numea Hellespontos sau Dardanelles si, datorita locatiei pe pasajul care uneste cele doua mari, orasul are o istorie si o cultura deosebit de bogate.

In zilele noastre multi calatori vin la Çanakkale pentru a vizita Gallipoli Battlefields - in peninsula Gallipoli - unde, in 1915 in timpul primului razboi mondial, Mustafa Kemal, mai tarziu cunoscut ca Atatürk (primul presedinte al Republicii Turce), i-a aparat pe aliati (din Franta, Marea Britanie, Italia, Australia si Noua Zeelanda). In timpul campaniei de noua luni mai mult de 250.000 de soldati si-au pierdut vietile pe ambele fronturi. Multi dintre ei sunt inmormantati in cimitirele din apropiere. In istoria mondiala acest razboi este cunoscut ca "razboiul gentlemenilor".

Pentru cazarea de o noapte am fost sfatuit de un prieten sa aleg Hotel Artur situat in imediata apropiere dupa coborarea de pe ferybot, undeva in fata insa intrarea cu auto se face pe o straduta laterala.

Inca de la intrare am fost frumos impresionat de curatenia si luxul din interior. Am fost indrumati sa uam loc pe o canapea de piele si am fost serviti cu ceai, gratis si am primit o brosura cu Canakkale. Un angajat ne-a luat bagajele si ni le-a dus in camera. Un altul mi-a cerut cheile masinii pentru a parca intr-o anumita parcare pe care eu nu am vazuta in acea seara si am stat putin cu inima stransa intrucat nu stiam unde e masina si pentru faptul ca lasasem un GPS in interior la vedere. Angajatii hotelului m-au asigurat sa stau fara grija. Hotelul cred ca era construit sau renovat de curand pentru ca mobilierul era nou si de bun gust. Accesul spre camere se facea cu un lift silentios iar accesul in camera se realiza cu o cartela de acces magnetica. Camera de dimensiuni rezonabile cu un pat matrimonial, televizor si aer conditionat, curata si de bun gust, baia de asemenea curata iar obiectele sanitare pareau noi.

Micul dejun a fost unul bogat si servit intr-un salon de la mezanin de dimensiuni generoase. Multi turisti evita poate acest hotel datorita luxului pe care il infatiseaza comparativ cu celelate hoteluri din zona insa pentru un pret de 60 de euro pe noapte se merita. De altfel, la micul dejun am observat ca turistii care erau in salon erau cunoscuti ai acestuia si cred ca venisera de mai multe ori aici.

Un angajat mi-a transportat bagajele la receptie iar un altul mi-a adus masina, tot ei ducandu-mi si bagajele la masina. Tot timpul am fost tratat cu multa amabilitate si zambet din partea angajatilor.

Ulterior am mai stat la alte doua hoteluri in zona si am concluzionat ca acesta este cel mai bun hotel in raport de pret si calitate si pot aprecia ca daca celelalte erau clasificate tot la 3 stele acesta este net superior.

Trimis de aaaaa in 06.03.11 11:18:40
Validat / Publicat: 06.03.11 12:36:39

VIZUALIZĂRI: 2422 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (aaaaa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Sramtoarea Bosfor Dardanele- un loc incarcat de istorie care te atrage de fiecare data cand sosesti aici
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 42.50 EUR pe cameră

popescu.borsa*
    [06.03.11 12:39:09]

Primul vot de la mine. Ia de la... băsescu.

[06.03.11 18:16:40]

felicitari pentru impresii, tot ce este legat de Kusadasi si traseu pana acolo ma intereseaza caci si eu voi ajunge in iunie acolo, si ma bucur ca sunt tot mai multi la acest inceput de an care scriu despre Turcia 2010. Am inteles si eu ca Kanakkale e un oras frumos, pe mine ma incanta de pe acum ca vom trece cu ferryboat-ul dincolo, dar am auzit ca si portul e frumos.

dorupetre
    [06.03.11 18:42:29]

Cazarea intermediara de la hotel ARTUR ai negociat-o direct la hotel sau ai procurat-o prin agentie?

[06.03.11 19:01:07]

Am negociat-o direct la hotel. Fiind prima data, un prieten turc mi-a recomandat hotelul.

[06.03.11 19:05:26]

Pt. Adryana

Te sfatuiesc sa alegi traseul indicat de mine pentru ca este liber si in general bun. In Bulgaria sunt 310 Km. Pune combustibil la Giurgiu si apoi de la iesirea din Bulgaria la vama de la statia Lukoil unde accepta si euro. Rezervarile la hotelul din Canakkale le poti face pe internet pe booking.com.

soreno29
    [07.03.11 08:15:08]

Felicitari pentru un rewiev ce poate fi cu adevarat util celor ce vor sa mearga cu masina pana la kusadasi!

cosminp
    [07.03.11 09:05:47]

un rw bun, un hotel bun la un pret satisfacator, in sensul ca se poate gasi si alt hotel ceva mai ieftin si conditii similare.

poate ne faci o paralela intre traseul indicat de tine, pe care l-am descris si eu aici click aici si aici click aici si celalalt traseu, mai ales ca in vara reiau drumul de Bulgaria, dar spre Alanya.

Hotelul nu este fata-n fata cu Helen? La Helen am stat in vara trecuta, de fapt la Helen Park.

cu permisiunea autorului rog sa se faca o corectura in para 4:

[07.03.11 09:28:09]

efectuat corectura (nord / sud) in text, multumiri @cosminp

bobyrodin
    [07.03.11 15:18:26]

Stie cineva care este programul din timpul noptii al feribotului?

[07.03.11 15:24:12]

multumesc @aaaaa pt. sfaturi, traseul e acelasi, deja am rezervat camera in Canakkale la hotelul Anzak.

[07.03.11 17:53:12]

S-ar putea ca feribotul sa aiba program pana la 22.00.Pretul anul acesta al unei camere este de 160 de lire turcesti (aprox.80 de euro) pentru rezervare direct pe site-ul hotelului.

[07.03.11 18:41:15]

Celalalt traseu este BUCURESTI – GIURGIU – RUSE – VELIKO TIRNOVO – NOVA ZAGORA – SVILENGRAD – CAPITAN ANDREEVO.

Nu recomand acest traseu pt ca este destul de aglomerat. Anul trecut pe o portiune de cca 30 de km am mers numai cu viteza a 2 a pt ca erau niste gropi f. mari si a trebuit sa fac slalom. In alte locuri traseul e deviat pentru lucrari si risti sa gresesti drumul.

Acest traseu e cu cca. 80 de Km mai lung.

La vama e mai aglomeratie si control mai strict.

[07.03.11 20:22:25]

noi am dat la hotel Anzak pe noapte 74 E family room pt. 2 adulti si 2 copii cu mic dejun inclus.

[07.03.11 20:43:34]

bobyrodin, userul @anamaria scrie ca noaptea la 2 a traversat cu ferryboatul, cu autocarul fiind.

cosminp
    [08.03.11 08:57:49]

noaptea, nu stiu de la ce ora dar se poate verifica pe siteurile de profil, intervalul dintre ferryboat-uri se dubleaza fata de cel diurn.

aaaaa, adryana, bobyrodin, cosminp, popescu.borsa*, soreno29
    Alte impresii din această RUBRICĂArtur Hotel: