ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.03.2011
  • GR. VÂRSTĂ: 40-50 ani
    DIN: Borsa-Maramures
    ÎNSCRIS: 24.09.10
    FEB-2010

Caesarea Maritima - Ave Caesar, Morituri te Salutant!

Gladiator Soundtrack - '' Now we are free''

Oraşul Cezarea este un oraş israelian, situat pe coasta Mării Mediterane, la marginea portului antic Caesarea Maritima, la jumătate distanţa dintre Haifa şi Tel-Aviv.

Modernul Cezarea este singurul oraş israelian gestionat de o organizaţie privată, Fundaţia Caesarea ce are ca obiectiv găsirea unei posibilităţi de creştere a calităţii vieţii prin îmbinarea industrializări avansate, cu turismul şi cu protecţia mediului.

Aici îşi au reşedinţa un mare număr de magnaţi, atât israelieni cât şi străini, populaţia oraşului numărând 4500 de locuitori (bogătaşi), printre aceştia, şi Benjamin Netanyahu, actualul prim-ministru al Israelului. Pentru menţinerea statutului actual al localităţi, Fundaţia Caesarea trebuie să transfere a mare parte din profitul realizat spre finanţarea învăţământului superior si cultural al Israelului.

Dar să fim serioşi, nu pentru ăştia am venit noi la Cezarea ci pentru anticul port construit de Împăratul Irod, în onoarea Împăratului roman Caesar Augustus (Octavian), nepotul lui Julius Caesar.

Veneam de la Haifa si mergeam spre Tel-Aviv. Am oprit la câţiva kilometri de situl arheologic Caesarea Maritima pentru a admira o porţiune foarte bine conservată din apeductul care alimenta oraşul antic cu apă potabilă adusă de la poalele Muntelui Carmel. În acest loc amatorii de „artefacte” au putut culege de pe plajă cioburi de ceramică.

La intrare în situl arheologic, se plătea o taxă, nu-mi amintesc cât era dar având în vedere că nu tot grupul a intrat, presupun că nu era chiar neglijabilă.

Situl este compus din mai multe zone corespunzătoare evoluţiei istorico-cronologică a localităţii. La vechile ruine ale oraşului antic, ruine cauzate de cutremure succesive, s-au adăugat construcţii noi, din perioada bizantina, din perioada califatului Rashid, din perioada stăpânirii cruciate si in final cele ale refugiaţilor musulmani bosniaci aşezaţi aici la sfârşitul secolului al XIX-lea.

După vizionarea unui film în care este prezentata aceasta evoluţie cronologica de care spuneam, am străbătut cu pasul toate acele perioade istorice.

Primul te întâmpină Teatrul Roman care a fost recent renovat şi care găzduieşte adesea concerte ale unor artişti renumiţi atât israelieni cât şi străini (Deep Purple, Bjork, etc), precum şi un Festivalul anual de Jazz.

Am intrat printr-un vomitoriu si am călcat pe locurile unde a scuipat Iann Gillan şi Ritchie Blackmore (ex Deep Purple).

Portul propriu-zis a fost construit peste ruinele unui vechi port grecesc. Pentru ridicarea digurilor s-a folosit un ciment format din var şi cenuşă vulcanică (putzzolana) adusa din Italia (Roma), din oraşul Puteoli. Asta a permis construirea lor într-un ritm foarte rapid. În una din pozele mele se poate vedea acest tip de îmbinare unde s-a folosit cimentul.

În prezent cea mai mare parte a acestor diguri se afla sub nivelul apei.

Am văzut un bloc de piatra care conţine singura inscripţie în care este menţionat numele lui Pontius Pilatus.

Am traversat hipodromul construit în secolul al II-lea unde se desfăşurau curse cu care de luptă dar şi lupte cu gladiatori sau masacre ale „disidenţilor” creştini.

Din perioada bizantina se pot vedea ruinele unei biserici a cărei mozaicuri s-au conservat incredibil de bine, daca ne gândim că nu au avut şi nici acum nu au, nici un fel de protecţie împotriva intemperiilor.

În timpul Cruciadelor, după cucerirea acestuia de către Baldwin in 1101, s-au făcut o serie de construcţii fortificate.

Unele legende spun ca aici cavalerii cruciaţi au descoperit Sfântul Gral. În biserica San Lorenzo din Genova se afla o cupă din sticla verde identificata a fi Potirul Sfânt.

1187 – Oraşul este ocupat de Saladin.

1191 – Cruciaţii recuceresc orasul.

1265 – Mamelucii l-au ras de pe suprafaţa pamântului.

La extremitatea nordica a sitului sunt urmele ultimilor locuitori ai oraşului, musulmanii bosniaci care au fost expulzaţi odată cu întoarcerea poporului rătăcitor, în 1948.

Trimis de popescu.borsa* in 03.03.11 16:59:25
    Validat / Publicat: 03.03.11 18:57:14
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ORIENTUL MIJLOCIU. A mai fost în/la: Bahraim, Palestina

VIZUALIZĂRI: 3999 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (popescu.borsa*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Israel - Apeductul de la Cesareea

webmaster13 [03.03.11 19:56:51] »

sper sa placa melodia postata, se poate insa schimba!

mecut [03.03.11 21:54:55] »

Nu va pot vota, am un singur rw, dar pot sa va felicit pt cum scrieti!

popescu.borsa* [03.03.11 22:00:27] »

@mecut

Multumesc, consider că ai votat. Este cel mai frumos şi cel mai sincer vot pe care l-am primit.

santana* [03.03.11 23:02:10] »

De tovarăşul Ariel Sharon ai mai auzit ceva, nene Popescule?

popescu.borsa* [03.03.11 23:21:55] »

Nu vreau să par rău cu toate că sunt, dar am auzit că tipul s-a apucat de legumicultură.

RobertCodescu [06.03.11 12:52:32] »

300 PMA pentru poze, 300 PMA pentru review si 300 PMA pentru melodie => un total de 900 PMA pe deplin meritate si care sosesc chiar acum de la Ploiesti !!!

Iar P06 cu sirena din Copenhaga cred ca a fost plasata gresit aici asa ca mai trebuie un nou review !!!

popescu.borsa* [06.03.11 13:28:10] »

Robert

ioana2266 [07.03.11 18:44:19] »

Buna ziua,

urmeaza sa plec in Israel in 17 martie si dupa ce am citit reviewu-urile, ma cam apuca groaza. Plec din Cluj, printr-o agentie, deci cu un grup organizat si nu ne-a spus nimik la ce sa ne asteptam acolo. Nu stiu si ce bani sa duc acolo (dolari, euro...), daca e scumpa mancarea acolo, cam cati bani ar trebui sa duc, etc

Daca ma poate ajuta cineva cu aceste informatii, va multumesc

popescu.borsa* [07.03.11 19:25:08] »

@ioana2266

Dacă sunteţi în grup, locurile pentru servit masa nu le vei alege tu ci ghidul local care vă însoţeşte. Acesta vă va duce în locuri unde preţurile sunt acceptabile. Totuşi, să nu te surprindă faptul că el nu va plăti nimic şi probabil va primi şi un comision pe sub masă. Aşa funcţionează oriunde în lume.

Ce vrei să mănânci, tu alegi, în cunoştinţa de cauză după ce ai văzut "Meniul". Singurul loc cu preţuri mai pipărate a fost la Marea Galilei unde se serveşte celebrul peşte Sf. Petru dar şi aici poţi opta pentru ceva mai ieftin, o salată sau pui la rotisor.

În ce priveşte moneda favorizata este uşor de înţeles că datorita relaţiilor economice intense cu USA, dolarul este campion. Puteţi plăti aproape peste tot cu dolari sau euroi, dacă nu aveţi schimbaţi în [bani] de-ai lor. Cursul în acest caz va fi la bunul plac al … era să zic al [operatorului].

Luaţi-vă costume de baie pentru Marea Moartă, Râul Iordanului, Mare Galilei, şi Marea Mediterană.

Pentru alte întrebări, vă stau la dispoziţie.

ioana2266 [07.03.11 20:10:12] »

Va multumesc mult pt informatii, ma interesa si cat costa apa la ei, am inteles ca e f scumpa, noi in Turcia dadeam 10 dolari (sau euro ca la ei 1 euro = 1 dolar!!!) pe o sticla de 2 l de apa. Avand de mers mult si pe jos si banuiesc ca e destul de mare temperatura la sf de martie (nu stiu cu exactitate), vom avea nevoie de multa apa.

popescu.borsa* [07.03.11 20:18:35] »

Nu-i mai scumpă de 3$, dar vă recomand berea că-i mai ieftină. Eu aşa am făcut şi am descoperit a 10-a "fericire".

Câte zile staţi şi ce orase vizitaţi?

ioana2266 [07.03.11 20:28:53] »

ZIUA I: Bucuresti – Tel Aviv – Tiberias

ZIUA II: Tiberias– Cana Galilee – Nazareth – Muntele Tabor - Haifa

ZIUA III: Muntele Fericirilor – Tabgha – Capernaum - Jordan – Galileea

ZIUA IV: Ierihon– Hozeva - Biserica Sf. Gherasim - Marea Moarta – Bethlehem

ZIUA V: Jerusalem - Muntele Maslinilor - Bethlehem

ZIUA VI Mănăstirea Sf. Sava – Hozeva - Eilat – Muntele Sinai

ZIUA VII: Sf Ecaterina

ZIUA VIII: Jerusalem– Tel Aviv

Voi reveni cu poze si impresii din acest circuit.

Va multumesc pt informatii.

popescu.borsa* [07.03.11 20:48:18] »

Am făcut aceeaşi vacanţă dar pe traseu invers. Am început cu Ierusalimul şi am încheiat cu Haifa.

Noi am fost în februarie iar vremea a fost perfectă. Dacă te uiţi la pozele postate de mine iţi poţi face o idei şi despre ce vestimentaţie ai nevoie. Nu poate fi mare diferenţa de temperatura la interval de o … un an şi o lună

Am scris mai multe rew-uri din Israel, din zile diferite. Pentru a le găsi mai uşor derulează pagina aceasta şi ... enjoy.

Dacă le vei considera utile dă un click pe butonul de sub ele.))

ninaa CONS. ONORIFIC AFA / ORIENTUL MIJLOCIU [11.03.11 15:39:24] »

Am trecut de atatea ori pe langa Cezareea dar nici prin gand nu mi-a trecut ca e un loc atat de incarcat de istorie. Recunosc, cat am stat in Israel m-au interesat mai mult plajele, stilul lor de viata si vizitarea Locurilor Sfinte. La vestigiile romane nu prea mi-a stat gandul. Poate data viitoare (daca va mai exista o data viitoare) o sa tin cont! Astept detalii si despre celelalte locuri vazute de tine.

Admin [14.03.11 08:28:17] »

Ptr conformitate, in ecoul de aici au fost inlocuiti doi termeni semnalati ca peiorativi si/sau ofensatori prin intermediul unei sesizari.

Va reamintesc ca atat Regulamentul cat si Termenii si conditiile de folosire interzic exprimari real sau potential discriminatoare.

haiduc CONS. ONORIFIC AFA / ORIENTUL MIJLOCIU [14.03.11 19:55:46] »

D_na Ioana!

Nu are ce sa va apuce groaza, din contra, trebuie sa va apuce bucuria.

Ajungeti aici intr-o perioada splendita a vremei, ziua e calda (18-23 grade, Eilat 25) si noaptea rece (8-9 grade).

Saptamana trecuta a plouat doua zile si veti gasi totul inverzit si inflorit.

Vineri 18.3 veti intalni multi copii veseli si mascati si nu pentru ca pilotul a gresit si va adus la festivalul mascat din Venetia, ci pur si simplu sarbatorim Purim. De Purim ne mascam si distram. Asa ca pregatiti aparatul de fotografiat cu baterii incarcate ca va asteapta multe poze pline de culori.

Soselele si atractiile vor fi putin aglomerate dar luni se termina.

La noi soarele e tare asa ca va recomand ceva de acoperit capul si crema de protectie solara.

Mi-a placut genul turcesc 1 eu = 1 dolar. Eu asi fi adaugat 1 eu = 1 dolar = 1 ron.

Nu am stiut ca apa e asa scumpa in Turcia. Si la noi sau gandit sa importam apa din Turcia. : -))

Cu toate ca avem lipsa de apa si ea ni se scumpeste tot timpul, inca e mai ieftina decat in Turcia. Saptamana trecuta am gasit la supermarket o oferta 6*2 litri numai 2.5 eu.

In general platim 2.8-3 eu pentru 6*1.5 li'.

Moneda noastra e shekel si a fost folosita de stramosii nostrii cand pe meleagurile maramuresene inca se invarteau triburi barbare.

Cursul valutar se schimba la fiecare minut si depinde de tranzactiile monetare la banci si Banca Nationala publica la ora 16.00 cursul valutar de zi care e cursul mediu din acea zi. Cursul valutar de azi:

1 eu = 4.96 shekel. 1 dolar = 3.55 shekel

Cel ma-i convenabil sa va folositi de moneda locala ca sa nu apelati la bunavointa vanzatorilor care nu prea au idée ce curs valutar e in acel moment sau cer cat vor.

Lasati relatiile comerciale cu USA deoparte si preferati euro. Dolarul e tot timpul in scadere si azi a pierdut 0.7%. Euro (sau dolari) puteti schimba la change (cu atentie mare), banca sau hotel (cel mai scump) si nu la particulari.

Inca o veste neplacuta, si berea sa scumpit mult de anul trecut. : -))

Preturile la noi sunt ca la nivelul preturilor in Bucuresti, poate putin mai inalte.

La o iesire seara cu prieteni platim 20-25 eu de persoana.

Daca mai aveti nelamuriri puteti sa-mi trimiteti un mesaj privat si voi raspunde cu cea mai mare placere.

Va doresc un sejur placut!

ninaa CONS. ONORIFIC AFA / ORIENTUL MIJLOCIU [16.03.11 07:59:39] »

@ioana2266

Dupa cum vedeti si in Romania a sosit primavara dar in Israel e deja cald, veti avea impresia ca ati aterizat in rai, totul este inverzit si inflorit. Nu va luati prea multe haine groase, o geaca usoara si un pulovar cu nasturi cred ca sunt suficiente daca nu sunteti friguroasa. Si neaparat, incaltaminte cat mai comoda pentru ca veti avea mult de colindat.

In privinta banilor si a mesei de la pranz sunt convinsa ca ghidul va va duce la locuri deja aranjate de unde primeste comision... Oricum, puteti schimba la orice banca sau casa de schimb valutar cu toata increderea fiindca sunt sigure. Bani sa aveti... Ca acum e perioada marilor reduceri cand gasesti adidasi de firma cu 35-40 dolari.

Va doresc sejur placut si va asteptam cu impresiile dvs din Tara Sfanta.

costin1968 [02.04.11 23:08:17] »

Felicitari, Domn Popescu!

Ce zici moi, noi, astia, romulanii... suntem liberi? !

Nu neaparat acum,dar asa, in general (store).

P.S. Intrebari retorice catre...Mossad!

anadragusin, costin1968, haiduc, ioana2266, mecut, ninaa, popescu.borsa*, santana*
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperind Israelul: