ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.03.2011
ÎNSCRIS: 10.06.10
NOV-2010

Sharm el Sheihk - Perla Marii Rosii

Muzica Araba/Ebraica

Pe 13 noiembrie 2010 am plecat spre Egipt. De mica imi doream sa vad piramidele. Mi-am ales ca statiune Sharm el Sheikh pentru ca auzisem de la prieteni ca ar fi cea mai frumoasa statiune de pe Malul Marii Rosii din Egipt. Biletul a fost luat last minute cu 3 saptmani inainte de plecare si a inclus toate taxele (hotel 3 stele, demipensiune, bilet avion charter).

La 10 dimineata pe 13 noiembrie am decolat... zborul a durat cca 3 ore si jumatate. Am ajuns la pranz pe aeroportul Sharm el Sheikh si pot sa spun ca afectiv ne-a izbit un val de caldura. Autocarul companiei de turism a asigurat transferul la hotel si in cca 30 de minute ne-am si cazat. Hotelul era situat la cca 5 km de Naama Bay, centrul statiunii, dar acest lucru nu era un impediment. Statiunea este foarte intinsa, brazdata de strazi si plina de taxiuri. Preturile sunt foarte mici la taximetristi, cca 10 -20 lire egiptene pentru un drum de 5-7 km. Totul depinde de cat de bine negociati cu soferii.

Centrul statiunii Naama Bay este foarte frumos, hoteluri si terase luxoase sau decorate specific zonei. De asemenea exista cluburi de noapte de renume, gen Pacha, Hard Rock Cafe, unde ne-am simtit mai mult decat bine. Singurul dezavantaj este plaja, care este in mare parte privata si nu au acces decat clientii vilelor si hotelurilor de pe plaja. Exista o fasie de plaja publica cu acces la recif, unde toata lumea poate face shorkeling. In apa, chiar si la mal, puteti vedea zeci de pestisori colorati, superbi.

Vremea in noiembrie este ideala, cca 30 grade in aer si 28-29 in apa, singurul dezavantaj este faptul ca soarele apune mai repede. Bauturi alcoolice se comercializeaza doar in Duty-Free-uri si la baruri/cluburi/restaurante si sunt destul de scumpe, daca includem si bacsisul care este obligatoriu. In supermarketuri gasiti doar bere fara alcool. Va recomand berea locala, este foarte buna (Sakara).

Am achizitionat 3 excursii optionale in aceasta excursie, toate ahizitionate de la o agentie locala. Preturile sunt la jumatate fata de agentiile noastre, dar ghizii sunt vorbitori de limba engleza. A fost foarte obositor, dar a meritat.

1. Prima excursie a fost la Piramide, la Muzeul de Egiptologie din Cairo si un atelier de papirusuri si parfumuri/uleiuri. Pretul total: 50 dolari; a inclus transportul, intrarile si un pranz la un restaurant vapor pe Nil. Plecarea a fost undeva in jurul orei 1.30 am, iar sosirea in jurul orelor 11.00 pm. Optional, se organiza o mini croaziera pe Nil - 10 dolari. Atentie! la piramide, bastiansii (beduinii) sunt foarte enervanti, efectiv trag de turisti sa se urce pe camile gratuit, dar cer bani daca vrei sa cobori de pe camila. Nicaieri in Egipt nu este nimic gratis, chair daca asa vi se spune... sa nu credeti! Muzeul de egiptologie este impunator, dar o sa va dezamageasca mult aspectul prafuit si neingrijit al exponatelor. Va recomand sa nu cumparati produse de la magazinele unde va opri autocarul, deoarece la bazar, in Old Market in Sharm le veti gasi la preturi mult mai mici.

Si inca un amanunt: sa nu va socheze Cairo, este un oras foarte murdar, cum o sa vedeti in poze.

2. A doua excursie a fost o croaziera in Parcul National Ras Mohamed. A fost superb, nu am cuvinte. Am plecat in jurul orei 10 din port, cu echipamentele de snorkeling, deoarece nu am facut scufundari. Pentru cei carora le e frica de scufundari sau nu au timp de cursuri, le recomand sa faca snorkeling.

Pretul unui echipament de snorkeling este mic, cca 5 dolari, nu recomand inchirierea lor. De asemenea, pentru cei care vor sa faca poze in apa, va recomand sa va cumparati huse pentru aparatele foto normale, digitale, chiar de acolo, din Sharm cu cca 15 -20 dolari. Pozele ies foarte bune, comparativ cu aparatele subacvatice de unica folosinta, iar pretul huselor in Romania este mult mai mare. Eu am avut ghinionul ca la ultima poza, facuta cu aparatul subacvatic, pentru ca nu stiam de huse, sa imi intre apa in aparat, si s-a distrus tot filmul. Ceea ce vezi in apa este de nedescris... pesti multicolori si de toate dimensiunile, coralii la fel... efectiv ramai cu gura deschisa... bine... sa nu o deschideti ca e sarata apa... : D

Sa revenim la excursie: dureaza cca 7 ore, in care sunt 3 opriri de aprox. 45 min pentru snorkeling sau scufundari si se ofera si un pranz foarte gustos, precum si bauturi racoritoare la discretie. Pretul este cca 25 dolari. Un amanunt pentru cei care nu stiu sa inoate: nu trebuie sa stiti, vi se va da o vesta de salvare, oricum apa este foarte sarata si nu va veti scufunda, iar instructorii stau permanent langa dvs, si chiar ii tin de mana pe cei fricosi. Este interzis total sa atingeti macar vreun coral, asa ca sa nu va ganditi sa rupeti, plus ca unii sunt periculosi si otravitori.

3. A treia excursie a fost la Ierusalim. Pretul 95 dolari cu tot cu viza, intrari si pranz. De data asta nu pot sa zic ca am fost pe deplin multumita. Ghidul a fost rus, pentru ca am fost cu un autocar plin de rusi, am uitat sa va spun ca statiunea este plina de ei... si sincer mie nu-mi plac deloc... foarte galagiosi si majoritatea in stare de ebrietate... cel putin in cursul serilor.

Plecarea a fost in jurul orei 8 seara, am ajuns la ora 2 in vama in Israel, unde am stat 5 ore!!! eu am avut si ghinionul sa fiu interogata, singura din autocar. Li s-a parut ciudat ca numele meu, Camelia (care este si nume musulman) faptul ca purtam pe umeri un sal de la piramide, si faptul ca semanam cu egiptenii. Timp de 15 min mi-au pus o serie de intrebari despre scopul vizitei, religia mea, a rudelor etc. In final m-au lasat sa trec vama. La ora 7 a. m. am plecat spre Ierusalim. Am facut o oprire la Marea Moarta, intr-o zona cu namol unde puteam sa facem baie si sa achzitionam la preturi foarte bune produse pe baza de namol si apa din Marea Moarta. Se poate plati si in dolari.

Apoi ne-am indreptat spre Betlleem, unde am luat pranzul la un restaurant de 4 stele si am viziat ulterior Biserica Nasterii si Sfantul Mormant, cu o trecere prin bazarul din Ierusalim. Seara am plecat inapoi spre Sharm si am ajuns la cca 5 am. Excursia este foarte obositoare, istovitoare chiar, dar se merita.

Concluzia: M-am simtit foarte bine in Egipt! Marea este superba... peisajele deosebite. Clar vreau sa ma intorc, intentionez sa merg in Hurghada de data asta... ca sa vad si alte statiuni, desi mi-a placut foarte mult in Sharm el Sheikh... si sa vad Valea Regilor, care a ramas nevizitata.

Orice detalii mai doriti, va rog sa-mi scrieti.

Trimis de cami1212 in 03.03.11 12:19:21
Validat / Publicat: 03.03.11 13:41:20
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 5391 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cami1212); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Apusul in Sharm el Sheikh..superb

webmaster77 [03.03.11 13:39:40] »

fiind vorba despre un review "de calatorie" am anulat notele pentru servicii, cazare si masa (aspecte specifice unitatilor de cazare).

te rugam cand mai ai timp sa ne spui exact despre ce hotel este vorba (cel la care ati fost cazati) si sa postezi un review despre el, la rubrica lui (daca nu este deja definit pe site il definim noi, nu e problema)

cami1212 [03.03.11 14:16:51] »

Am postat si un review distinct despre hotel.

webmaster13 [03.03.11 20:40:15] »

iata si propunerea noastra muzicala pentru aceste impresii, o melodie in ebraica pe ritmuri arabe!

IancuT [26.09.12 16:28:46] »

@cami1212:

V-as intreba daca pot face plati cu cardulVISA in Sharm. Si daca da, cam in ce proportie? 50% card- 50% cash, $? Excursiile, de exemplu (Cairo, Ierusalim, Ecaterina, scufundari) luate de la o agentie din Naama Bay le pot plati de pe card (un card in lei, din bancpost).

Multumesc frumos.

Alb* [03.02.13 01:28:04] »

Karnak, Valea Regilor si templul lui Hatchepsut sunt mai frumoase si intersante decat Piramidele.

la fel Luxorul

Alb*, cami1212, IancuT