ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.03.2009
JUL-2007

ARTICOL ARHIVAT

Despre insula Thassos

"S'Agapo" - Anna Vissi

Am plecat spre insula Thassos pe 1 iulie 2007, la ora 4 dimineata din Bucuresti cu masina personala. Vama la bulgari si la greci a fost o formalitate, 5-10 minute a durat. Prin Bulgaria, pe Sipka, drumul cu serpentine a fost greut, dar peisajele merita. Am vrut sa evitam Sofia si bine am facut. Am intrat in Grecia pe linga granita cu Turcia, apoi pe autostrada pina la Keramoti la bac. Era ora 16. Pescarusii ne-au insotit pina pe insula. La 17, 30 eram cazati in Skala Potamia. Si la plaja…….

Acum despre insula:

1. Scala Potamia si Scala Panagia (situate in golful Golden B) au munte ca la Busteni + mare calma, fara valuri si nisip, cu intrare lina in mare, tavernele Fedra si Crambuza (preferata mea), pe malul marii, de exceptie. Portii mari, la 5-6 euro, uzo din partea casei si desert deasemenea gratis. Personal extrem de amabil, ca si in magazine. Exista si un Supermarket mare pe sosea intre cele 2 statiuni, foarte bine aprovizionat, bere 1 euro, apa plata ca la noi. Exista si loc de campare intre aceste 2 statiuni pentru cei interesati. Cofetarii, patiserii si masinute electrice pentru copii seara. Barulete pe plaja, cu muzica buna unde puteai sa bei si doar o cafea ca nu se supara nimeni!

2. Panagia - un satuc conservat cu case originale de munte, cu un izvor si o piateta minunate, cu stradute inguste, cu taverne ospitaliere, cu miel la rotisor, cu patiserii si batrini ce stau la cafenele fara nici o grija. Par desprinsi din alta lume!

3. Capitala, Thassos, sau Limenas cum i se mai spune, nu m-a cucerit, mi s-a parut putin cam inghesuita, cu 2 plaje cam uritele. Ruinele sunt chiar in centru. Tavernele sint inghesuite si ele pe o straduta unde miroase insistent a mincare. Magazine multe de facut mici cumparaturi cu specific local: piscoturi si rahat cu migdale, ulei extravirgin de masline fabicat pe insula, miere, uzo... etc.

4. Makryammos, la 5 km de capitala o plaje privata unde sunt 95% nemti este cu intrare, dar merita toti banii. Apa putin mai adinca de la mal insa. Nu prea vezi romani pe aici! Un parc imens cu pauni si caprioare, cu leandri si verdeata, cu pomi umbrosi si vilute ascunse in verdeata, locuri de joaca pentru copii, cu bar, cu piscine etc... O nebunie, ce mai.

5. Psili Ammos, plaja cu apa cea mai albastra de pe insula, dar cu plaja pietoasa si stincoasa in unele locuri. Apa adinca de la mal. 2 terase pe plaja cu mincare buna si muzica superrrr.

6. Potos, o locatie cu agitatie multa, magazine, terase, patiserii, dar cu plaja foarte ingusta si inghesuitaaaa. De aici se ajunge la Teologos, fosta capitala a insulei. Pe mine nu m-a impresionat in mod deosebit.

7. Limenaria, in sudul insulei, cu castelul de pe faleza, cu tavernele insirate la malul marii, cu podul peste o amenajare de torenti, cu magazine, cu o agitatie decenta, mi-a placut. La taverna Nautilus am mincat bine si am avut marea la picioare. Dar nu are decit o plaja foarte ingusta si aici, cu pietricele si nisip. Are in apropiere insa la iesire si la intrare 2 plaje frumoase. Mie mi-a placut si Metalia, cu labirintul, cu zodiacul si cu castelul de linga plaja. Alta plaja Triptis, si cea mai buna in zona, dar privata, plaja Alexandra.

8. Plaja Paradisos, mi-a placut, dar se coboara greu cu masina, drum ingust, insa merita: apa cu valuri, nisip fin, intrare lina in mare, insula la orizont... frumos ce mai. O singura taverna cu ceva racoritoare, in rest cam pustiu, tu si marea...

9. Scala Sotiros, un portulet cu o faleza cocheta, DE VIS cu o marina plina de iahturi si barci pricopsite. Plaja de 1-2 metri insa, mica si pietroasa. Vizitati minastirea Arhanghelul Mihail, e cocotata pe stinci, peisajul de aici e de nedescris, minunat. Intrarea gratuita.

Partea estica a insulei este mai putin populata, gasesti plaje micute, peisajele marine superbe, fara turisti zgomotosi. Scala Rachoni e o statiune pe aceasta parte a insulei, cu vile si hoteluri pe plaje, dar plaja e cam inexistenta, 1-2 m latime, stinci, piertis, putin nisip. De pe aceasta parte se vede continentul.

Sper ca nu am fost prea plictisitoare si ceea ce am scris sa fie de folos celor care vor sa mearga in Thassos. Va spun cu mina pe inima, merita sa vezi si aceasta particica a minunatei tari Grecia. Vizitati la plecarea de pe insula, macar 1 zi orasul Kavala, la citiva km de Keramoti. E superb: cetate, viaduct, biserica in centru superba, magazine, port, faleza, portocali...

Si Salonicul e un oras superb. Urcati sus la cetate, la restaurantul Panorama, de unde se vede tot orasul, portul, turnul alb si marea. Seara e o feerie de lumini. La iesirea din Salonic, pe partea dreapta, nu ratati pentru cumparaturi cu reduceri mari, complexul comercial Cosmos, cu marfuri de firma si nu numai!

Ei, mi s-a facut cam dor de Grecia tot povestind. Data viitoare cind voi avea timp, despre centrul si sudul Greciei si despre alte insule…

Fotografii am postat la descrierea hotelului unde am stat!

Trimis de zozo in 11.03.09 10:17:56

VIZUALIZĂRI: 8882 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (zozo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

tm67bru
[11.03.09 10:32:34]

Excelent, super util si foarte placut "cititului" :-)

Multumim.

dumifebr23
[11.03.09 13:25:26]

pe cont propriu ati mers?

[11.03.09 14:06:41]

1. Sper ca informatiile sa va fie de folos!

2. Da, am mers cu masina, pe cont propriu, cu rezervare pe net cazarea. http: //www. thassos-island. com/tourism /accommodation/index. htm#skala_potamia

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[11.03.09 18:50:10]

Multumesc pentru aceasta frumoasa descriere , desi mi s-a parut prea scurta , mai vroiam.

zoloft
[12.03.09 14:46:36]

si toate aceste peripetii pot fi facute intr-un sejur decent fara a alerga bezmetic ? Nu ai trecut la toate distantele si timpul de vizita

[12.03.09 16:53:23]

Soseaua inelara care inconjoara insula are doar 91.3 km. Distanta intre statiuni este relativ mica. Deci inconjurul insulei se poate face cu masina personala intr-o zi, dar sunt si curse locale - nu le stiu insa orarul.

Noi am facut o data inconjurul insulei ca sa ne facem o parere, apoi ne-am deplasat in statiuni, unde am si facut plaja daca ne-a placut. Nu luam niciodata, mai ales in Grecia, pensiune completa, asa ca suntem liberi, putem minca si face baie in fiecare zi im alta statiune sau la alta taverna.

Partea vestica a insulei este mai muntoasa (se vede in poze) si sunt ceva serpentine. Dar soseaua este super.

Partea estica este mai lina, mai putin muntoasa, cu multe livezi de maslini.

Noi am avut platite 10 nopti in Thassos si am reusit sa vedem tot ce am povestit, fara sa alergam ca bezmeticii. Si nu aveam decit niste informatii modeste despre insula!

Kavala si Salonicul merita si ele macar cite o zi, sa poti vedea tot ce am scris eu, fara eforturi, doar e concediu!

cos
[27.04.09 13:29:35]

Te rog spune. mi cum ai facut rezervarea, unde ati fost cazati, in ce statiune. Eu caut cazare intr. o statiune linistita si vila sa fie aproape de mare. Din tot ce ai vazut ce mi. ai recomanda? Cam cat a costat excursia, cat a costat cazarea? iti multumesc mult.

[27.04.09 19:03:40]

Scala Potamia. Rezervare facuta pe net, rapunde doamna Giorgia sau fiica, foarte amabile si vorbitoare bune de limba engleza pe "mourag1@otenet.gr" am conversat pentru rezervare cu un mic avans prin banca Pireus cu un comision mic.

Pretul nu-l mai stiu exact, am fost acum 2 ani parca 40-45 de camera pe noapte. Am negociat pentru ca am fost 3 familii!!

Mi-au mai placut si Makryammos (plaja privata) si Limenaria in sud, dar nu se compara cu plaja din Scala Potamia. Sa ceri camera cu vedere la mare, ca restul sunt la sosea si sunt mai zgomotoase!!

Neaparat de mers cu masina sau inchiriat acolo.

Mai intreaba-ma daca vrei ceva mai exact.

Succes, Thassos este minunat!

Aici gasesti tot http: //www.thassos-island.com/tourism/accommodation/index. htm#skala_potamia

umbral
[12.11.09 22:11:18]

Nu este reclama intrucat nu desfasor activitati economice.

Pentru mai multe informatii puteti accesa: http://www.thassos.ucoz.com/

[13.11.09 10:43:15]

interesanta definitie a reclamei -- nu te-as invita insa s-o testezi pe pe un alt site sau forum mare, foarte probabil ai fi banat direct.

Am inteles ideea, ai un site care poate fi destul de interesant pentru iubitorii de thassos. Dar un singur link e mai mult decat suficient, cine e interesat, poate naviga mai departe in site.

Si, daca-mi permiti, o sugestie - SCOATE muzica aia care porneste foarte TARE si enervant cand intri pe pagina. Lasa daca vrei o optiune - cine doreste, si-o poate "porni" singur.

umbral
[13.11.09 15:07:51]

Krambousa este restaurantul cel mai bun din Skala Potamia si a luat numele de la o insulita care se vede de pe plaja in dreapta portului. Este o afacere de familie condusa de doi frati, cladita pe retetele culinare si munca mamei lor. Daca mergi de paste sau toamna tarziu beneficiezi de maxima atentie a patronilor. Nu pot sa uit piciorul de capra la cuptor sau supa de peste pe care le-am mancat in extra sezon acolo.

[14.11.09 12:48:05]

Pai tocmai spusesem ca este preferatul meu! prin calitatea mincarii si a serviciilor.

Cristian_h* CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[14.11.09 13:32:39]

Anna Vissi si al ei "Te iubesc" cred ca ar merge foarte bine cu aceasta descriere.

http: //www. trilulilu. ro/carmenviorica/15dc002997e6e2

webmasterXY*
[14.11.09 14:46:02]

zozo, ce zici de o cina pe malul marii la Krambousa si sa asculti aceasta melodie cu o carafa de vin in fata? Sper sa fie o surpriza placuta melodia aleasa de Cristian.

[14.11.09 15:57:29]

Efharisto! (Adica multumesc, pe greceste) Faina muzica. De fapt, toata Grecia este culoare, istorie si mai ales, muzica!

[01.03.10 12:02:27]

mutat la 'Descopera Thassos', in procesul de reoganizare intr-o singura rubrica a impresiilor 'de calatorie' in aceasta detsinatie

calatorul
[11.09.16 20:05:33]

@zozo: Imi aduc aminte de aceasta relatare, pe care am citit/o ca proaspat membru AFA inainte sa plec in Thassos, dar pe vremea aia nu stiam ca e frumos sa punctezi reviewurile pe care le citesti si care iti plac. Dar niciodata nu e prea tarziu, la buna recitire.

calatorul, cos, Cristian_h*, dumifebr23, ionescunic, zoloft, zozo
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Thassos: