ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.03.2011
ÎNSCRIS: 11.08.09
FEB-2011

Azuga - cele mai bune partii de pe Valea Prahovei

Azuga este destul de deprimanta, spre deosebire de celelalte statiuni de pe Valea Prahovei.

Nici cu locurile de mincat nu sta prea grozav Azuga; noi am mincat doar la hotel Nu Ma Uita, care e la baza partiilor si unde o masa de 2 adulti+1 copil ne costa aprox 80 lei fara bauturi.

Din strada am mai vazut citeva pensiuni–restaurant, insa nu am intrat sa le incercam. (Hanul Satului, Casa Nicolenco, Caza Azugeana)

Intr-o seara am incercat si restaurantul hotelului Larisa 2*, unde am mincat prost si scump; evitati-l!

Tot aici am rugat receptionerul sa-mi arate o camera, pretul la receptie fiin 120 lei/noapte camera dubla fara mic dejun; camera nu arata f rau pentru 2* insa este minuscula; nici nu poate fi vorba sa incapa 2 adulti+1 copil mic

Nu sunt nici foarte mult locuri de cazare, iar cele care sunt mi se par scumpe, in comparatie cu celelalte locatii de pe Valea Prahovei, unde gasesti camere la pensiuni de 3* ssub 100 ron.

Exemplu: pensiunile de 3* sunt cam 150 lei/noapte, hotel Nu ma Uita 3* aflat la baza partiei=230 lei/camera dubla/noapte cu mic dejun, hotel Cautis 4* cu piscina=aprox 300 ron/camera cu md.

Partiile insa mi se par cele mai bune de pe Valea Prahovei, ca si calitate si ca organizare.

Noi am fost mai mult pentru copil, pentru ca am urcat-o pe schiuri pentru prima data; exista o partie usoara pentru copii si incepatori, dotata cu baby schi.

Monitorul de schi a costat 50 lei/ora + 30 lei. /echipamentul pentru copil, format din clapari, schiuri si casca.

Monitorii sunt foarte draguti, au rabdare multa cu copiii, noi am fost multumiti.

Partiile au un administrator foarte “rau”, in sensul ca sunt foarte stricti cu accesul ne-schiorilor pe domeniul schiabil; toata lumea il stie de frica si nu paseste nimeni dincolo de gardul de plasa despartitor

La baza partiei de copii exista un pub cu niste ferestre foaaaaarte mari. Aici poti savura la caldura un ceai fierbinte si totodata sa-ti si urmaresti copilul pe partie.

In weekend cel mai indicat este sa vii devreme pe partie, pentru a evita aglomeratia. Devreme insemnind la 9-9.30, pentru ca atunci incep sa functioneze instalatiile pe cablu; dupa aceea se aglomereaza si mai mult stai la coada decit sa cobori pe schiuri.

Partiile sunt in stare exceptionala, avand tunuri de zapada dispunse pe toata lungimea lor, si instalatie de nocturna.

Tot acolo se mai afla un derdelus pentru sanii si o partie pentru snow tubbing (colacele acelea mari cu fund, in care stai lejer); la snow tubbing pretul este de 7.5 ron/30 min sau 10 lei/ora.

Mi s-au parut chiar foarte bine organizati la capitolul asta, spre deosebire de Busteni si Predeal.

Trimis de Chloe in 02.03.11 13:07:36
Validat / Publicat: 02.03.11 14:08:21

VIZUALIZĂRI: 6046 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

molko*
[02.03.11 14:35:25]

Am o intrebare, pt că am schiat de ceva ori in Azuga dar nu am ajuns la pârtia de copii (sunt vreo 400m de la gondolă din câte știu eu, în clăpari e mai greu). Și mai vreau câteva zile cu fii-mea la ski. Pe pârtia cazacu mic (asta de copii), acolo la bază sunt centre de închirieri? Monitorii îi găsești acolo la baza pârtiei?

ChloeAUTOR REVIEW
[02.03.11 15:12:26]

@molko

Da, la baza parca am vazut 1-2 centre

si da, sunt multi monitori la baza partiei, care isi asteapta musteriii.

Noi am gasit un monitor de la care am luat si echipament; tipul (de fapt erau 2 frati care erau monitori, fi-mea a lucrat si cu unul si cu altul) avea o pensiune care organiza tabere de ski pentru copii si, deci, experienta in lucrul cu copiii.

In afara de preturile de mai sus, am mai platit si urcarile, 50 de ron pentru 3 zile. Am impresia ca e 1 ron urcarea la babyschi.

Daca vrei, iti dau pe privat nr de tel al unuia dintre tipi; nu stiu daca sunt cei mai ieftini, probabil ca ai sa gasesti si mai ieftini, dar noi am fost multumiti de ei. Pe linga faptul ca au tabere de ski, amindoi au copii mici si poate si de asta sunt mai rabdatori,

Oricum, din ce am vazut, majoritatea monitorilor sunt tineri si ff draguti cu copiii.

molko*
[02.03.11 16:10:52]

Cei de la Hymalaya Outdoor? Da vreau tel, te rog, mersi...

[29.07.13 03:22:50]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "La schi/săniuș în zona Bușteni-Azuga" (nou-creată, între timp, pe sait)

Chloe, iriss27, molko*
Alte impresii din această RUBRICĂLa schi în Azuga: