ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.03.2011
ÎNSCRIS: 16.08.10
FEB-2011
2 AD. + 1 COPII

Pensiunea Casa Creanga

Salut. Am avut vreo 2-3 zile libere, si am hotarit sa merg cu sotia si copilul citeva zile pe undeva pe la munte (noi fiind din Galati). Ultima escapada la munte fiind pe celebra Vale a si mai celebrei Prahove, m-a costat un drum de cca. 6 ore, timp in care cel mic (2 ani) nu a avut rabdarea necesara, asa ca am hotarit sa merg la TG ocna, sa avem parte si putin aer cu sare din mina...

Am cautat ceva cazare prin zona si am ales Casa Creanga din Tg Ocna, in care aveam si ceva facilitati recreative.

Drumul: nici in cel mai bun vis nu faceam drumul in cele 2ore jumatate, un drum ok, ajutat oarecum de directionale am ajuns si la pensiune.

Vreau sa fiu fair-play si sa prezint realitatea asa cum a fost, asa ca voi partaja serviciile.

Personalul: foarte atent la nevoile noastre (care se iveau fara sa vrem), fata de la receptie ne-a lasat sa ne alegem camera, tinand cont ca era si spre weekend, si incepea sa mai vina ceva lume.

Camera: -foarte ingrijita, curata, incalzita, dar totodata foarte mica si inghesuita mobila in ea

Prosoape si lenjerie de pat albe imaculate si de bune calitate, schimbate zilnic prosoapele.

Halatele de baie si papucii trebuia sa le ceri de la receptie, ca sa poti merge la piscina

Internetul in camera nu mergea fara fir, asa ca trebuia sa stii sa il ceri de la receptie.

Piscina si sala de recreere asa cum era denumita, era ok, apa din piscina calda, cca 30 grade, sauna foarte buna, jacuzi... acceptabil spre bun (zic asta pt ca apa la el nu se schimba, ci se filtreaza), aparatura pt sport mie nu mi-a placut (sunt si mai pretentios la acest capitol) erau niste aparate (steper, bicicleta, banda de alergat- nefiind profesionale s-au stricat repejor, acestea stind in aceeasi incapere cu piscina, fiind abur mereu acolo, va dati seama cit puteau sa reziste indiferent de calitatea lor.

Restaurantul: --mincarea buna uneori spre foarte buna, depindea ce bucatar gaseai, preturi in schimb erau maricele la mincare.

Micul dejun, care era inclus in pretul camerei, a fost aproape un dezastru.

Nectarul, era unul ieftin luat de prin market, asa ca nu puteam bea

Apa 'plata' la dozator, nu era plata si asta pentru ca probabil toti isi faceau doar ceai cu ea si nu se simtea gustul, noi am incercat sa o si bem, si nu se putea.

Cafeaua acceptabila, era la un filtru mare, dar repet era buna

Brinzeturile erau de casa cred, dar erau foarte bune (vreo 3-4 feluri)

Mezelurile, uneori bune, uneori lasau de dorit

Oua--- fierte, ochiuri, omleta,

Iaurt-- Danone la cutiute pt copii, si mai era un sortiment pt adulti, varsat intr-o carafa

Lapte cu cereale de vreo 3 feluri

Prajiturele

Am avut surpriza, duminica dimineata, sa avem o masa de vis, si spun asta pt ca am gasit la micul dejun, niste tartine cu ton, icre de manciuria, rulade de brinzeturi, si de pui, si multe feluri din astea de ciugulit, care ma impresionasera cit de cit, pina sa aflu ca in seara dinainte fusese un botez, si probabil de acolo erau si astea, nu ca ar fi fost rele, dar ca idee.

Una peste alta eu eram multumit de masa, doar a mea sotie era mai reticenta, si trebuiau gasite alternative, dar sa nu va ginditi ca in Tg Ocna ati fi putut gasi ceva mai bun.

Concluzie, ca si locatie, oricum e singura din Tg Ocna unde m-as fi dus, e curat, cald bine, singura problema e ca mi se par camerele putin mici, dar eu le-as da nota de trecere.

Trimis de adrianieftimie in 01.03.11 19:03:25
Validat / Publicat: 01.03.11 20:45:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TÎRGU OCNA [BC].

VIZUALIZĂRI: 12210 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adrianieftimie); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 55.00 EUR pe cameră

[01.03.11 21:16:23]

mutat la noua rubrica creata pt aceasta pensiune.

romanitzaa
    [01.03.11 22:13:47]

Am stat si eu in urma cu 4 ani la Casa Creanga si iti impartasesc punctul de vedere in ceea ce priveste personalul, camerele si facilitatile.

Micul dejun nu mi-l mai amintesc, insa stiu ca restul meselor pe care le-am servit acolo au fost foarte gustoase.

Si in acea perioada preturile erau maricele, insa e singura locatie din zona in care merita sa te cazezi.

dannek
    [01.03.11 22:39:21]

Ai fost cazat la hotelul de la intrare unde era piscina, pe linga pensiune este un drum care duce la citeva vile foarte dragute cu un teren de tenis, este si un iaz cu peste spune lumea.

Dar acolo cred ca se inchiriaza toata vile care are 4 camere si este cu self-catering.

Daca ati avut zapada si liniste cred ca a fost cel mai important pentru a te putea relaxa

david
    [01.03.11 23:16:30]

Felicitari pentru primul tau review, bine structurat si plin de informatii utile

[01.03.11 23:19:18]

Da, la hotel am stat, si intr-adevar am prins si zapada, vreme foarte buna.

In spatele pensiunii, sus pe munte, e facut un sat de vacanta, cu mai multe case si casute, cu un mic lac de pescuit, acum nu se prea distingeau de cita zapada era, dar cred ca vara e frumos acolo (nu ca acuma nu ar fi...)

[01.03.11 23:21:50]

Mersi.

Am facut asta pentru ca am cautat niste informatii despre cazare in acea zona si nu prea am gasit, si de aceea am considerat ca ar fi bine, ca daca tot am fost acolo sa spun si pentru altii.

Sper sa fiu de folos.

Plimbari placute

sforicel
    [01.03.11 23:45:44]

Multumesc si eu pentru review. Si te rog sa scrii si despre alte locuri vizitate, o parere in plus nu strica niciodata!

[01.03.11 23:52:05]

Da, poate voi scrie si de alte locatii. Aici am tinut sa scriu, pentru ca nu era deschis un subiect despre Pensiunea Casa Creanga, si am considerat ca e util, alte locuri prin care am fost am vazut ca sunt prezentate destul de bine.

P. S Chiar acum ma uitam pe unele din hotelurile la care am fost verile trecute, si citeam parerile celor ce au fost acolo, si vad ca marea majoritate avem aceleasi pareri

O zi buna

[07.07.11 12:41:05]

Buna ziua,

O intrebare pentru toti cei care au fost acolo recent: cum sunt preturile la restaurant? Intentionez sa plec cu pustiul meu de 4 ani la inceputul lui septembrie. Initial am vrut sa stau la casuta dar domnul Creanga spune ca nu exista posibilitate de incalzire. Ce alte recomandari imi mai puteti face legat de Pensiunea Casa Creanga?

[15.08.11 03:35:28]

Aveti dreptate a fost un botez, dar preparatele [pe] care le-ati consumat la micul dejun nu au fost de la botez, de obicei cand avem mese festive (nunti, botezuri...) si se pregatesc rulouri, rulade sau alte preparate [pe] care nu le avem in meniul restaurantului, pentru ca bufetul sa fie mai bogat, mai "colorat", se fac 2-3 portii si pentru dimineata, deci ati servit produse facute pentru bufetul suedez de dimineata si nu resturi.

Avem si lipsuri pe care incercam sa le remediem, intradevar cand suntem aglomerati timpul de asteptare e destul de mare, dar suntem un restaurant nu fast-food. Unele persoane inteleg ce inseamna un restaurat, altele nu.

Cu respect, Florin.

[11.09.11 15:09:26]

Am fost si noi recent la Casa Creanga (01 - 08 septembrie). Postez aici impresiile deoarece inteleg ca cineva din staff-ul pensiunii este abonat si am siguranta ca acest post va fi citit.

Camera: mica. Daca arhitectul s-ar fi straduit putin ar fi putut-o aduce la dimensiunea baii (destul de spatioasa raportat la camera). Insa, foarte important este faptul ca se face curatenie in fiecare zi, inclusaiv schimbatul prosoapelor.

Micul dejun: foarte bun. Mie una mi s-a parut ok pentru o pensiune. Variat, chiar pentru toate gusturile. Problema este apa plata care nu e plata. Baietelul meu de aproape 4 anisori (cu care am fost in vacanta) obisnuieste sa bea apa cand ii este sete. Nu accepta altceva. Noroc ca am gustat apa aceea de la dozator altminteri ii dadeam fara probleme.

Personalul: aici e marea mea problema. Receptionerele dragute, desi poate putin cam reci. Personalul de curatenie ok. La restaurant mi s-a parut absolut nefiresc sa astept cel putin 15 minute pana mi s-a luat comanda si sa cer nota de plata de doua ori in decurs de alte 15 minute. Accept faptul ca mancarea se prepara pe loc (desi, tocmai ca sa nu astept mult nu am comandat decat o ciorba care presupun ca era deja preparata si un snitel cu piure). Insa nu pot accepta sa fiu ignorata pe bani mei si, mai mult decat atat, sa fiu si pacalita la nota de plata. Vorbesc de doamna cu ochi albastri, cea mai plinuta de la restaurant. M-a sfidat fara nici o jena cand i-am atras atentia ca nu mi-a servit decat trei chifle si nu sase, asa cum trecuse pe nota de plata. In plus, la primul mic dejun i-am atras atentia ca se fumeaza in local, lucru care mi se pare nefiresc la un local de trei stele, in conditiile in care erau si multi copii la masa. Sunt si eu fumatoare, dar nu pot accepta sa se fumeze in preajma copiilor. Cum spuneam, i-am atras atentia si mi-a ras in nas spunand ca "ce, doamna, e salon de fumatori aici. Daca vreti, coborati la nefumatori". Asta insemna sa iau copilul intr-o mana si farfuriile cu micul dejun in cealalta mana si sa cobor scarile. Culmea stiti care e? Ca peste vreo doua zile era interzis fumatul insalonul cu pricina, la micul dejun, semn ca cineva cu mai mult tupeu atrasese atentia ceva mai tare.

In fine, ospatarita plinuta cu ochi albastri si tupeu cu carul m-a dus inca o data cu gandul la zicala ca omul sfinteste locul. Degeaba face domnul Creanga investitii in pensiune si dezvolta satul de vacanta (care, apropo, arata foarte bine) daca alege oameni precum aceasta ospatarita si daca nu instruieste intreg personalul ca un zambet si un "buna ziua" la clienti nu fac decat bine acestui loc. Nu ma pot opri sa nu compar cu Hotelul Dorna din Mamaia, unde se vede eficienta unui management de calitate atat sub aspectul serviciilor cat si al personalului.

Una peste alta, daca ar fi sa revin la Casa Creanga probabil ca as face-o dar cu muuulte rezerve.

[11.09.11 15:26:29]

@LauraGl asteptam impresiile tale de acolo scrise ca review nou. Procedand astfel, ai ocazia ca prin notele si evaluarile proprii sa contribui la o medie mai reprezentativa a acestei destinatii. Daca doresti, copiaza textul de mai sus si reincarca-l folosind linkul ADAUGA IMPRESII NOI (vezi imediat mai jos)

[30.09.11 00:59:18]

Aveti dreptate in privinta salonului unde se serveste micul dejun nu ar trebui sa se fumeze.

din urmatoare[a] zi de cand ati facut sesizarea (in mod corect si normal) pe perioada micului dejun nu a mai fost permis fumatul in acel salon; dar tot atunci dumneavoastra ati fost persoana (prima persoana!!!) care ati solicitat o scrumiera - cred ca va puteti aminti si discutia amuzanta [pe] care ati avut-o cu cealalta ospatara.

Iar in incidentul cu prima ospatara aveti dreptate putea sa fie mai amabila si daca doreati sa serviti masa in salonul de nefumatori putea sa va serveasca chiar ea acolo, cu privire la nota de plata trebuia sa-si ceara scuze si sa scada ceea ce era trecut in plus, nu este vorba de bani 3 chifle = 0.9 ron, este vorba de gest,

dar eu cred ca "una peste alta" ati avut parte de un sejur frumos si cred ca la urmatoarea vizita in Targu Ocna ne veti trece din nou pragul.

Cu respect si scuzele de rigoare pentru micile incidente, Florin.

[30.09.11 08:23:31]

@sobiway, te rog ca pe viitor sa eviti folosirea exclusiva a literelor de tipar, aceasta practica este nerecomandata si in general considerata lipsita de politete pe internet. In limbaj internaut, asta inseamna ca strigi la noi!!! Vezi aici

[30.09.11 09:43:22]

imi cer scuze, nu am stiut si multumesc pentru informare

[30.09.11 10:13:35]

Domnule Florin,

Nu are sens sa intru in polemica. Aveti dreptate. Suma nu era mare. E vorba doar de niste principii privind corectitudinea de la care atat timp cat eu nu ma abat, am pretentia ca nici ceilalti sa nu o faca. In orice caz, nu pe banii mei si nu intr-un loc de trei stele. Si nu cu atitudinea doamnei

In ceea ce priveste scrumiera, sunt convinsa ca nu eu am fost prima persoana care a solicitat scrumiera, dar nu are nici o importanta asta. Interdictia de ase fuma in restaurant oricum nu a fost impusa in ziua imediat urmatoare incidentului (probabil ca nici asta nu are importanta) si, in alta ordine de idei, nu vad de ce as fi ispirat fumul altora cand puteam sa il inspir pe al meu . Nu e cel mai fericit argument, stiu asta. si, credeti-ma, domnule Florin, as fi trecut peste toate aceste mici neplaceri daca nu ar fi fost atitudinea doamnei cu pricina. Parerea mea este ca s-a asteptat plecarea unor clienti fumatori mult mai "importanti" decat o mama singura cu copilul ei. In alta ordine de idei, nimanui nu-i place sa i se rada in nas si, culmea, de catre cine! De catre o persoana care prin natura meseriei trebuie sa fie un monument de amabilitate. Sunt genul care respecta pe oricinie, de la gunoier la director, pentru ca sunt convinsa de utilitatea fiecarei munci in parte. Dar nu accept sa fiu tratata ca un gandac chiar daca plec in vacanta (mult asteptata, de altfel) singura cu copilul.

P. S. Ar fi extrem de util pentru pensiune daca ar exista un caiet de sugestii si reclamatii. Trecand peste faptul ca exista reglementari legale in acest sens, mi s-ar fi parut si mai corect sa fi avut posibilitatea de a lasa direct la sursa toate aceste pareri.

Toate cele bune.

[30.09.11 10:47:38]

nici eu nu vreau sa intru in polemica cu dumneavoastra pentru ca ati venit ca si client si cred ca m-am purtat destul de cuviincios pentru a va putea petrece cat mai frumos acele zile de vacanta in unitatea noastra dar putem avea o discutie corecta daca relatam adevarul,

interdictia de a nu se mai fuma a fost impusa de a 2-a zi (!!!) (chiar daca salonul pentru nefumatori era 13 trepte mai jos, in acelasi salon pentru fumatori ati servit masa sau cafeluta, ceaiul... si in cursul zilei unde ati fumat fara sa va mai deranjeze sau deranjati alti clienti cu fumul?!

unitatea va pus la dispozitie un salon pentru nefumatori pe care ati ales sa nu-l folositi, tot unitatea a luat masura de a interzice fumatul in saloane pe perioada micului dejun!!

nu vi sa adus nici un repros la faptul caci copii alergau printre mese, tipau, se jucau in cadrul localului desi aveau loc de joaca amenajat (daca este sa vorbim de atmosfera care vor sa o gaseasca toti clientii intr-un restaurant)

in incidentul cu colega am si spus - nu e vorba de bani, e vorba de gest - si am spus ca a procedat gresit.

unitatea are caiet de sugestii si reclamatii care din pacate nu stiu daca l-ati solicitat pentru ca as fi aflat atunci si nu acum si la randul meu as fi putut sa iau masuri imediate si sa-mi prezint scuzele.

incercam sa oferim servicii cat mai bune si astfel de reclamatii nu fac decat sa ne arate "lacunele" care le avem in cadrul unitatii si doar daca ni le transmiteti putem sa le remediem.

cu respect florin.

[30.09.11 11:00:16]

Am solicitat caietul de sugestii si reclamatii, altfel nu as fi avut de unde sa stiu ca nu exista.

In rest, prefer sa nu mai raspund. Ar insemna sa ma enervez inutil, ar insemna sa ma cobor la un nivel care nu imi face cinste. Toate cele bune!

[30.09.11 11:47:18]

Toate cele bune!

adrianieftimie, dannek, david, LauraGl, romanitzaa, sobiway
    Alte impresii din această RUBRICĂCasa Creangă - Complex Turistic: