ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.02.2011
JUL-2007
2 AD. + 2 COPII -- v: 17 si 5 ani

Aventura, pur si simplu!

Zlatko Pejakovic - Odgovori , odgovori

In vara lui 2007, am hotarat, impreuna cu familia, sa mai schimbam peisajul, dupa o vacanta in Grecia la Parallia, Olimpic Beach, in vara lui 2005 si Bulgaria, la Nisipurile de Aur in 2006. Sora mea din Viena, mi-a propus prin Aprilie, sa merg in Croatia, loc care pentru ea si sotul ei austriac de origine, deja avea statut de continuitate, prin petrecerea concediilor de vara acolo.

Mi-a propus un apartament intr-o vila situata intr-o localitate la cativa kilometri de Fazana, care se afla la circa 10 Km nord de orasul Pula. Mi-a fost jena s-o refuz,neavand prea multe informatii despre locatie, asa ca am acceptat sa-mi faca rezervarea. A sosit si momentul plecari, care de fapt o insemnat un mic periplu. Prima oprire am facut-o la Baile Felix, unde am ramas pentru trei zile, apoi am plecat spre Viena unde am mai ramas inca patru nopti la surorile mele, iar pe 22 Iulie, am purces mai departe spre Croatia. Un episod hazliu, la iesirea din Austria, am oprit la o benzinarie, sa cheltuim maruntisul de euro, sa nu ne mai incurcam de ei (monede in special), insa la intrarea in Slovenia, am avut surpriza sa platim la fiecare intrare pe portiunile de autostrada, unde maruntisul nostru ar fi fost extrem de util, asa ca a trebuit sa schimbam o hartie de 50 de euro. Odata ajunsi in Croatia, ne-au incantat peisajul si drumurile... bune.

Am gasit locatia destul de greu, asta din cauza celei care ne-a trimis itinerariul(proprietara de fapt), drept urmare, am trecut de cateva ori pe langa vila noastra, iar in final, dupa multe opriri si intreband localnicii, care nu vorbeau engleza, rupeau putina germana, am avut norocul sa intalnim unul ce vorbea engleza destul de bine si ne-a spus ca vila noastra este, exact in spatele nostru, la 50 de metri.

Ne-am cazat, apartamentul spatios si bine dotat, cu living, bucatarie si loc de luat masa, baie mare, iesire pe balcon, loc de parcare, masina de spalat pe hol, piscina. Ne-am instalat, am mancat ceva, si ne-am culcat. Dimineata, am luat familia si am iesit la explorarea imprejurimilor. Insa dejamagire totala, de la vila pana la mare era o distanta de circa un kilometru si ceva,drum pe care l-am parcurs curiosi, printre loturi imprejmuite si locuite de nemti sau austrieci, uni aveau cate o casuta, altii venisera cu rulota, iar plaja plina de pietre, nu putea fi folosita. Ne apucase deznadejdea, am sunat-o pe sora mea si i-am reprosat ce ma apasa, dupa care ne-am intors la vila, am mancat ceva de pranz si am iesit la piscina, petrecand o dupa-masa placuta, totusi. Spre seara ma suna sora mea si i-mi sugereaza sa ma deplasez din locatia respectiva, avand mijloc de transport si sa caut locuri ce pot fi vizitate. Seara am facut un consiliu de familie si am hotarat ca a doua zi sa incepem cautarile. Vreau sa va spun ca, din dimineata urmatoare, am petrecut, poate unul din cele mai reusite vacante. Ne-am urcat in masina si am plecat spre nord, pana la Porec. Aici am gasit o plaja amenajata, pentru ca trebuie precizat, litoralul Istriei este tare frumos, dar fara plaje cu nisip, cel putin in zona Porec, pana la Pula. Am oprit si ne-am instalat pe plaja respectiva, am admirat imprejurimile, iar seara ne-am intors la "baza", Dimineata urmatoare am mers mai putin, ne-am orit la Rovinj, unde am gasit un loc de stat pe malul marii (asta dupa ce ne-am cumparat toti niste pantofi sport cu talpa de cauciuc siliconat, care sa ne protejeze de ascutimea stancilor de pe malul marii). Urmatoarea zi, ne-a dus spre sud, oprindu-ne in Pula si vizitand centrul orasului cu Portul, Amfiteatrul, Catedrala, un Mall la iesire din oras, etc. Deja ne simteam in apele noastre si traiam la maxim fiecare zi. Urmatoarea zi, ne-am deplasat la Fazana si am efectuat o plimbare cu vaporasul, care s-a dovedit a fi extrem de placut, mai ales pentru fete, care nu mai avusesera ocazia sa se plimbe cu vaporasul. Ultimele doua zile l-am petrecut tot la plaja, gasind in Rovinj, un golfulet cu o mica plaja amenajata, linistita si nu foarte aglomerata. Dupa cele sapte zile petrecute in Croatia, ne-am intors bucurosi de ineditul vacantei noastre.

Trimis de G.Lisman in 28.02.11 03:26:27
Validat / Publicat: 28.02.11 06:45:19
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CROAȚIA

VIZUALIZĂRI: 5415 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (G.Lisman); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Plaja amenajata de la Porec,fara nisip,doar cu pietris mai marunt.

[28.02.11 07:30:25]

Am atasat aceasta melodie, sper sa va placa!

popescu.borsa*
[28.02.11 10:41:43]

Mai pune prietene, ceva poze!

Dacă nu... pozele mele vor însoţi rew-ul tau... şi nu cred că te onorează.

G.LismanAUTOR REVIEW
[01.03.11 17:47:47]

OK, sefu, se face mintenas!

G.Lisman, popescu.borsa*
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Pola-Brijuni: