ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.02.2011
DIN: Sannicolau Mare
ÎNSCRIS: 24.07.08
FEB-2011

Parcul Zoologic din Szeged

O vizita la Gradina Zoologica poate fi si iarna un bun prilej de bucurie, indiferent de varsta! Bineinteles, bucuriile se injumatatesc fata de vara, cand optiunile de petrecere a timpui liber intr-un cadru natural sunt mai numeroase. Dar daca doriti aer curat, sa vedeti diferite specii de animale, sau pur si simplu sa faceti miscare-o vizita intr- un parc zoologic este binevenita.

Despre Gradina Zoologica din orasul Szeged aflasem o multime de lucruri frumoase, dar nu am avut prilejul sa o vizitam, pana luna aceasta. Si-a castigat renumele datorita colectiei de animale de pe mai multe continente. In incinta stiu ca exista si un centru de recuperare pentru pasari si animale ranite.

Stiam ca este cea mai noua Gradina Zoologica din Ungaria, functionand din anul 1989, care se intinde pe o suprafata intinsa, de 45 de ha si adaposteste un numar de aproximativ 600 de animale de diferite specii.

Parcul Zoologic se afla la iesirea din oras catre localitatea Baja. Ma temeam ca nu voi gasi indicatorul, dupa spusele unor prieteni care o vizitase. Pentru cine vrea sa mearga, e bine de stiut ca undeva in partea stanga a soselei este un indicator cu Zoo, dar destul de mic, inainte de calea ferata, care din cauza vitezei va fi ratat cu siguranta. Apoi va trebui sa intoarceti si nici de aici situatia nu este foarte usoara! Va trebui sa alegeti drumul din stanga si sa mergeti pe el pana veti observa un semn care va interzice sa mai continuati drumul.

Veti lasa masina acolo, iar pe dreapta este un indicator care va ajuta ca dupa 200 metri sa gasiti intrarea. Noi ne-am cam invartit de 2 ori , pentru ca nu aveam pe cine sa intrebam. Cand, in sfarsit am ajuns la intrare, in parcarea de acolo am vazut 7-8 masini. Atunci am vazut ca de acolo se face alta sosea, in stanga, ca alta explicatie nu era cum de ele au putut ajunge aici, cand era interzis!

Biletul de intrare costa 1280 de forinti de persoana,undeva in jur de 20 de lei. Pretul mi se pare unul corect, daca stau sa compar cu alte gradini zoologice vizitate. Fata de cea din Palic, din Serbia, despre care am scris click aici

pot spune ca aceasta din Szeged este cu mult sub nivelul ei si sper ca am facut o afirmatie corecta, nu doar din cauza ca iarna o vizita intr-o gradina zoologica nu are atatea posibilitati ca in lunile insorite.

Am primit si o harta gratuita, care ne-a fost utila. Este impartita pe zone: Asia, Africa, Australia, America de Sud si Europa. Aici se afla o serie de animale care sunt considerate raritati in Europa.

Era o zi insorita, zapada de cativa centimetri si era placut sa te plimbi pe aleile din padurile de stejari, pini, fagi si molizi. Din cauza zapezii asternute pe alei, care era calcata, nu se puteau vedea picturile de pe asfalt, care ne-ar fi ajutat, indicandu-ne directia de mers, prin forma unei talpi desenate (cum am observat si in alte gradini zoologice), dar si in a ne informa ce animal urmeaza sa vedem in apropiere.

Am observat ca animalele beneficiaza de un spatiu generos, avand un habitat natural corespunzator, asemanator cu cel pe care l-ar fi avut daca ar fi trait in mediul lor natural. Dar multe dintre ele erau inchise, din cauza frigului si le-am putut vedea doar prin niste vitrine mari si transparente, foarte rezistente in cazul in care un animal ar fi dorit sa atace. La fel si anumite pasari, dar si reptilele.

In rest pot sa va spun ca am stat doar vreo ora, pentru ca era cam tarziu si ne-am temut sa nu cumva sa se apropie ora cand inchide si sa ramanem ‘’prizonieri’’ la zoo. Sa fi vazut atunci review…in versuri :))) Deja imi si vedeam ecourile curgand!

Chiar, stiti ca uneori vara, se organizeaza tur de vizitare a gradinii pe timp de noapte, pentru cei curajosi? Dar pentru asta trebuie urmarita treaba din timp.

Am vazut camilele, lei, leoparzii, maimute neastamparate si galagioase, diferite specii de strut, o multime de pasari, dar cel mai mult m-au impresionat unele care faceau o galagie de rasuna toata padurea. Se numesc Amuri Daru! O antilopa mandra a acceptat sa facem o fotografie impreuna, nestiind ca de azi o va vedea natiunea pe internet! Sa stiti ca nu-i usor sa fotografiezi animalele, e la fel de greu ca si cu copiii, mereu sunt in miscare si este greu sa-i surprinzi intr-o pozitie buna.

Strutul deja batatorise zapada pe cararea de cate ture facea pe aceasi traseu! Cerbii si caprioarele erau lasati liberi in padure si am fost mirati cand am observat ca traversau aleea in spatele nostru, la doar cativa metri. De aici cred ca si celebra expresie’’blanda ca o caprioara’’!

Un loc dragut este si lacul. Asezat tot intr-o padurice, plin de rate si berze si alte zburatoare. In apropiere este amenajat si un loc de joaca pentru copii, diferite chioscuri pentru a cumpara cate ceva de mancare, care acum, pe timp de iarna erau inchise. Am mai observat un grup sanitar destul de ok si un magazin de unde iti poti cumpara suveniruri.

Erau cateva grupuri de vizitatori, dar nu foarte multi. Programul este acum iarna de la 9 -16 si vara de la 9-20, ora Ungariei bineinteles.

A fost o experienta placuta, tinand cont ca este iarna si nu am avut din start atatea asteptari. Este un loc excelent de recreere, pentru adulti si copii. Va recomand sa aveti incaltaminte adecvata, pentru ca pe alei si injurul spatiilor din apropierea animalelor este zapada. Concluzia mea este ca animalele din Parcul Zoologic din Szeged o duc bine si sunt fericite in felul lor!

Eu mi-am propus sa merg si la vara si-o sa revin cu un ecou lung in care sa fac o comparatie.

Trimis de georgiana in 27.02.11 12:28:58
Validat / Publicat: 27.02.11 14:53:07

VIZUALIZĂRI: 7528 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Intrarea la Gradina Zoologica din Szeged.

magdalena
[27.02.11 15:52:22]

Iarna nu am vizitat niciodata o gradina zoo! Trebuie sa fie foarte interesant. Ai cumva idee de conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca iarna o gradina zoo ca sa functioneze pe deplin?

Adica erau toate speciile de animale ca si vara? Erau unele zone inchise sau inaccesibile?

Eu nu am vazut decat gradina zoo din Bucuresti, insa din ce am citit pe site, nici nu se compara cu gradinile zoo de prin alte tari.

georgianaAUTOR REVIEW
[27.02.11 17:06:44]

@Magdalena,

Dupa cum m-am uitat in pozele din cele doua reviews-urile scrise pe site, depre Gradina Zoologica din Szeged, cred ca eu nu am reusit sa vad tot ceea ce era important de vazut, din cauza anotimpului, cand multe animale erau inchise, pentru a suporta mai usor tempreratura.

De aceea mi-am propus sa mai merg o data acolo, cand se va face cald, ca sa pot face si o comparatie.

Sunt convinsa ca vara este mult mai placut, mai ales ca atunci se deschid si terasele si poti face un mic popas la o cafea sau de ce nu, de servit masa!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [300] [150][12 voturi]
dorgo
[27.02.11 17:57:24]

@georgiana

e bine si rau ca exista gradini zoologice... e bine pentru copii nostri ca mai vad animale "pe viu" nu numai la cartoon network sau animal planet si pentru noi ca mai scriem cate un review (gluma)... e rau pentru animale, pentru ca media lor de viata intre gardurile de sarma scade, nu se mai inmultesc, devin lenese, apatice, daca le lasi apoi in libertate, isi pierd reflexele initiale si sunt devorate de alte animale... in acvariii, pana in prezent, mamiferul cel mai greu de aclimatizat este... rechinul... regele marilor... chiar si marele alb... el nu traieste decat cateva luni, poate un an, apoi trebuie inlocuit cu altul... refuza mancarea... rechinul daca nu are o mare intreaga la dispozitie, moare... "aut caesar, aut nihil"... sau rege, sau nimic...

crima
[27.02.11 19:59:49]

@dorgo

Rechinul este peste, nu mamifer.

creivean
[27.02.11 20:37:23]

Nu ştiu ce-i animăluţul din P18, dar pasărea din P07, nu este struţ. Se numeşte Southern Cassowary, este o pasăre de prin Indonezia. Noi am văzut-o şi la Zoo Debrecen (foto 13 din review-ul de aici) şi la Zoo Budapesta (foto 16, din review-ul de aici).

Mie/nouă ne plac în mod deosebit grădinile zoo, poate şi dată fiind vârsta lu' fii-mea, motiv pentru care în afara celor 2 de mai sus, am mai văzut-o şi pe cea de la Vienna ( am scris despre ea aici ).

Am şi planificat de altfel, pe când s-o mai încălzi şi-or ieşi urşii din hibernare, o vizită la cea mai mare Grădină Zoo din Ungaria, cea din Nyíregyháza.

Vă las că mi-a început meciul...

georgianaAUTOR REVIEW
[27.02.11 21:54:11]

@Creivean,

Nu cred ca iti place sa mergi la Gradina Zoologica, doar pentru ca fetita este mica. Doar ca esti mai in tema cu tot ceea tine de varsta copilariei, datorita varstei ei. Recunoaste ca si tie iti place acolo.

Mie tot timpul mi-a placut sa merg la Graina Zoologica, dar marturisesc ca acum este prima data iarna si ca eram chiar curioasa.

Multumesc de completari, atat tie cat si colegului @Crima si lui @ Dorgo.

Astept sa vad impresiile tale cand te vei intoarce de la Nyiregyhaza.

creivean
[27.02.11 23:21:25]

Am revenit (slab meci, da' a câştigat Steaua + un puseu de stare febrilă a moştenitoarei tronului...).

Sigur că-mi plac grădinile zoo, la nebunie chiar.

Nu am să fiu de acord cu Călin, deoarece grădinile zoo sunt utile şi pentru noi şi pentru copii, în dorinţa noastră de a vedea/cunoaşte mai ales animale exotice, pe care nu le vedem în curtea bunicii, ori în lipsa acestor grădini, le-am putea vedea (pe cele mai multe), doar la safari. Iar anul asta, nu ajung în Kenya ))

Pe de altă parte, animalele de la Zoo, nu prea mai ajung în natură, în mediul lor natural, altele de altfel sunt născute în captivitate, astfel că, nici nu ştiu cum arată acest mediu al strămoşilor lor.

[16.02.15 17:44:59]

Mutat în rubrica "Zoo Szeged, SZEGED-MAKO" (nou-creată pe sait)

catalinalupu, crima, dorgo, georgiana, magdalena
Alte impresii din această RUBRICĂZoo Szeged: