ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.02.2011
DIN: cluj napoca
ÎNSCRIS: 26.02.11
AUG-2009

Am fost 2 ani la rand

Am ajuns in Obzor in anul 2009 din intamplare. Am avut cazare la apartamentele din Obzor Beach Rezort... (apartament cu 1 dormitor). Pentru familii cu copii este locu ideal unde sa iti faci concediu. Sunt piscine pentru copii de toate varstele (de la cateva luni la 18 ani). Cineva zicea ca sunt crazme cu "vocalisti" in zona, dar asta probabil este in zona oraselului. In zona Rezort-ului este chiar prea liniste... de aceea o recomand cu caldura celor care au copii mici. Totul era curat si personalul amabil. Asa de bine ne-am simtit ca in anul urmator am mers din nou acolo.

Singurul minus care a fost anul trecut a fost acela ca din ce in ce mai multi romani merg acolo in concediu... si am constatat cu stupoare ca suntem cea mai galagioasa natie care exista.

Din pacate povesteam acuma cu prietenii cu cere am petrecut cele doua concedii (vreo 6 familii) ca are sa fie greu sa gasim altceva la la acelasi pret sacazut si la aceleasi conditii bune.

Trimis de anca_r in 26.02.11 11:05:08
Validat / Publicat: 26.02.11 11:39:36

VIZUALIZĂRI: 3101 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (anca_r); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 piscina vs plaja! vedere din apartament Obzor Beach Rezort
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

magdalena [26.02.11 11:48:00] »

Probabil ca te referi la Apart Hotel Obzor Beach (click aici).

Si mie mi-a placut aici, mi s-a parut foarte spatios, aerisit, cu multe piscine, plaja mare si mai putina inghesuiala fata de alte hoteluri, avand in vedere ca acest complex este format din 7 corpuri de cladire si plaja acestuia se intinde 800 de metri.

Citind impresiile ma gandeam ca ne spui ceva despre statiune, din pacate eu am explorat-o destul de putin.

Mie si nemtii mi s-au parut destul de galagiosi, sincer.

anca_r [26.02.11 12:09:39] »

cred ca vorbim de aceeasi locatie. Statiunea am explorat-o din pacate destul de putin... am fost la ceva cumparaturi (cineva a descoperit un supermaket de unde puteai sa-ti iei mancare la o adica), si in rest plin de suveniruri la preturi acceptabile. Ce merita vazut insa dupa parerea mea este NESSEBARUL care este la 40 km de Obzor si este o bijuterie.

am uitat sa precizez ceva... in primul an in care am fost s-a petrecut o mica incurcatura: noi am modificat rezervarea si in loc de 1 apartament cu 1 dormitor am cerut 1 apartament cu 2 dormitoare. Nu stiu exact cine si unde a gresit. Cand am ajuns acolo s-a constatat ca nu au apartament cu 2 dormitoare libere; rezolvarea - ne-au dat cate un apartament cu 1 dormitor (vedere la mare) pe fiecare - pe tot sejurul (10 zile) FARA NICI UN COST SUPLIMENTAR!!

magdalena [26.02.11 12:17:00] »

Si eu la fel, tot la un supermarket am fost si pe straduta cu suveniruri, care mi s-au parut mai ieftine decat prin alte parti si muult mai ieftine decat aceleasi lucruri cumparate de la magazinele hotelurilor. Aviz pentru cei care doresc sa cumpere!

De felicitat pentru rezolvarea pe care au gasit-o, tinand cont ca apart hotelul este sub patronaj bulgar ( Holiday Management).

dorgo [26.02.11 12:31:39] »

@anca_r... am intalnit eu o natie si mai galagioasa ca noi... am intrat odata intr-o cofetarie si deodata a aparut parca ne nicaieri, la masa de alaturi o familie de rromi cu palarii mari, negre, familie formata din 9 membri, apoi au mai aparut inca 2 puradei care erau pe-afara pe la cersit, si au inceput sa vorbeasca... parca cu totii deodata... strigau unul la altul... parca se certau... dar intr-un final mi-am dat seama ca asa vorbesc ei... tare... in curand cofetaria s-a golit si-au ramas doar ei... iar puradeii au inceput sa goleasca ce-a mai ramas prin farfurii si pahare...

Asa ca nu suntem noi românii primii chiar la toate...

anca_r [26.02.11 12:33:56] »

@dorgo

siguri nu erau rromi romani?

Admin [26.02.11 12:44:36] »

Mutat la rubrica "Obzor Beach Resort" (deja existenta pe site)

dorgo [26.02.11 13:08:24] »

Nu cred, caci se salutau cu "bahtalo" si cu "dikmore" nu cu "servus", cred ca vorbeau limba romanes...

anca_r [26.02.11 13:13:18] »

@dorgo

waw, "dahtalo" "dikmore"... te-au marcat asa de tare ca ai si retinut cuvintele. Dar e ca of topic discutia...

Eu doresc doar niste sugestii pt. un concediu placut la un pret acceptabil.

Dragoș_MD [26.02.11 13:49:29] »

@anca_r, eu îmi permit să-ţi sugerez ceva mai la nord, la Sveti Vlas, complexul acesta: click aici sau click aici.

Eu amfostacolo şi m-am simţit deosebit de bine. Dacă din impresiile postate poţi să-ţi faci o idee care te satisface, îţi recomand călduros locul!

PS - vorbind despre preţ, ce reprezintă cifra 60 pe care ai trecut-o mai sus ca preţ al sejurului tău?!

wyo* [26.02.11 14:05:56] »

60 de ce? Pe zi? Pretul la tot sejurul,

anca_r [26.02.11 14:12:28] »

@dragos

multumesc, am sa iau in considerare sugestia ta.

Pretul a fost undeva in jurul a 700 -750 eur si include: cazare (10 nopti) in apartament cu 1 dormitor si masa (demi-pensiune) pt 2 adulti si 1 copil.

In pret nu intra transportul.

webmaster10 [26.02.11 14:35:10] »

Am adaugat pretul in caseta tehnica, multumim.

G.Lisman [27.02.11 05:56:39] »

Am fost si noi la Obzor in 2009, tot la Obzor Beach Resort, care este costruit de fapt de o firma din Norvegia.

Am avut un apartament cu doua dormitoare si am fost tare incantati. Mi-a placut ideea cu parcarea sub hotel, Cat despre supermarketul din localitate se numeste Spark, avem si noi in Romania. De-a lungul plajei, cum cobori dealul, venind dinspre Varna, acest complex este al doi-lea, dupa el urmand Miramarul si inca vreo trei hoteluri, toate de patru stele. Interesant e, ca nu se opresc, se construieste in continuare.

Bravo lor, ai nostrii nu sunt in stare, sau daca fac ceva, cer niste preturi de-ti vine s-o iei la fuga... spre Bulgaria.

Noi am platit, tot 700 Euro, dar pentru sapte zile cu demipensiune, la un apartament cu doua dormitoare.

Voi reveni cu ceva poze, in zilele ce urmeaza.

G. Lisman

magdalena [27.02.11 08:33:36] »

@wyo, din ce imi amintesc eu 60 de euro reprezinta pretul pe zi/apartament un dormitor cu vedere la mare in luna august. Insa mai exista si cu 45 de euro pentru apartamentele cu vedere "la munte".

@G. lisman, asa e, Spark se cheama supermarketul si au si mancare preparata pe care o poti incalzi la cuptorul cu microunde.

Una peste alta, este o locatie care merita a fi luata in considerare pentru un sejur, in special pentru familiile cu copii.

anca_r, dorgo, G.Lisman, magdalena, wyo*
    Alte impresii din această RUBRICĂObzor Beach Resort: