ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.02.2011
ÎNSCRIS: 10.05.10
MAR-2010

Restaurantul Bulevard, dintre cele mai selecte, in Ploiesti

ACTUALIZARE: Restaurantul a fost închis, redeschis, acum are alt nume

Imi place mult sa merg la Bulevard, in Ploiesti, poate si fiindca este unul din putinele locuri in care mai gasesti ospatari care sa stie reguli pentru servit oaspetii, amabilitate dusa pana la galanterie, mancare foarte buna si un ambient special. Iar daca mai prindeti si seri cu formatia care canta live e si mai interesant!

Aflata in imediata apropiere de fosta Casa a Casatoriilor din Ploiesti (in prezent revendicata de fostul proprietar, bravo lui!!), cladirea din centru este ridicata inca din secolul al XIX-lea.

Inca de cum intri in local descoperi mesele frumos aranjate cu servete, farfurii si tacamuri cu logoul restaurantului, cat mai departe una de alta pentru a pastra intimitatea clientilor, servirea ireprosabila, mancarea rafinata. De asemenea, si garderoba este un atu care face ca atmosfera de la Bulevard sa fie deosebita.

Trebuie sa recunosc faptul ca la Bulevard ne-am simtit mereu bine-primiti si revenim cu placere ori de cate ori, in drum spre munte (si nu numai), trecem prin Ploiesti.

Meniul e diversificat si select – gasim foie gras, fructe de mare, piept de rata, platou vanatoresc, chateaubriand. Am gasit extrem de interesant aici faptul ca biftecul tartar se prepara in fata clientului, intr-o atmosfera speciala. Este un ritual (sa-i spunem) interesant, felul in care se toarna coniac peste carnea cruda de vita pentru a o fragezi, felul in care esti pus sa alegi ce condimente sa ti se puna si felul in care se amesteca carnea tocata cu toate minunile aduse pe farfurie – capere, castraveti murati, albus si galbenus de ou, ceapa, toate tocate fin, pentru a se integra in tocatura care devine foarte gustoasa. Servit cu paine prajita si unt, biftecul tartar este delicios si il recomand celor care ar aprecia acest tip de mancare.

Ospatarii sunt foarte atenti, amabili si ceremoniosi. Am gasit la Bulevard vechiul stil de servire – acela cu platouri acoperite de tavi din inox, descoperite de ospatari in acelasi timp pentru toti mesenii, cu scrumiere care se schimba la fiecare tigara aproape, umplerea paharului imediat dupa ce se termina continutul, servire ireprosabila cu atata atentie ca si cand ai fi singurul client.

Pot recomanda crevetii pe pat de rucola, cu spuma de ardei gras, gustosi si fara gustul de produs congelat nelipsit din alte locuri. Si piramida de vita si branza bleu pe paine prajita este foarte gustoasa, suculenta, buna de comandat atunci cand iti este foarte foame. Intotdeauana mancarea a fost proaspata, fara arome puse in exces care sa acopere alte mirosuri pe care nu ar trebui sa le simtim.

Preturile sunt potrivite, nu mi s-au parut exagerate tinand cont ca este un local din centrul Ploiestiului, cu o asemenea servire si cu un renume mai vechi de o suta de ani. Astfel: o ciorba de burta poate fi comandata pentru 10 lei, crevetii cu spuma de ardei pe pat de rucola costa 39 lei (in jur de 6 sau 7 creveti medii), muschiul de vita cu branza bleu este la pretul de 46 lei, biftecul tartar a costat 39 lei, o Coca-Cola costa 5 lei, o bere Stella Artois costa 6 lei, o portie de clatite flambate la masa clientului poate fi comandata pentru 12 lei. Cel putin acestea erau preturile in mai 2010, cand am fost noi in trecere pe acolo.

Trimis de spezam in 25.02.11 00:51:31
Validat / Publicat: 25.02.11 06:44:49

VIZUALIZĂRI: 4059 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (spezam); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Biftecul tartar - in forma de inimioara.

[25.02.11 12:19:24]

@spezam

Ce amintiri mi-ai rascolit cu restaurant Bulevard... ca doar acolo ne-am petrecut acum 20 ani cea mai frumoasa petrecere din viata noastra, cand ne-am unit destinele... Eheee... ce vremuri...

Cat despre casa Casatoriilor ce sa zic: frumoasa odinioara, aratoasa candva... acum lasata in paragina.

E bine si nu e bine c-a revendicat-o proprietarul.

Ar fi fost bine dupa ce a revendicat acel imobil sa-l si intretina, dar... din pacate nu prea e asa.

Eu cred ca daca l-ar fi inchiriat primariei pentru acelesi evenimente de oficiere a casatoriilor ar fi fost in continuare bine intretinuta... asa... nu se stie cum va arata peste ani.

Corina70
[25.02.11 12:47:53]

da, Casa Casatoriilor arata trista si parasita acum. iar tinerii insuratei trebuie sa se multumeasca acum cu decorul "comunist" de la "Casa Alba" (ploiestenii stiu despre ce scriu eu aici), sa faca poze la fantana din centrul orasului sau pe scarile cladirii, incercand sa se fereasca si de cei 2-3 caini comunitari ce-si fac veacul pe acolo. pacat, pentru un moment atat de important in viata fiecaruia, puteau edilii orasului Ploiesti sa gaseasca o cladire potrivita atat dpdv al aspectului arhitectonic, cat si al decorului din interior. sunt atatea cladiri de inchiriat acum, vechi sau moderne, dar deh, primaria n-are bani...

dana, proprietarul CC ar fi cerut o suma uriasa (1 milion de euro se zvonea) pentru a vinde imobilul catre primarie, pentru a fi folosit in acelasi scop. normal ca primaria nu avea de unde sa plateasca...

[25.02.11 12:57:42]

@Corina70

Oups! N-am stiut la ce suma colosala s-a aruncat proprietarul sa-si vanda imobilul.

A propos de oficiat casatoriile, mai nou am vazut ca se mai practica cununia civila chiar si in curtea bisericii unde tinerii insuratei urmeaza sa-si uneasca destinele religios.

O alta varianta am inteles c-ar mai fi in parcul Bucov, chiar acolo vis a vis de parcare, in mijloc, unde s-au amplasat acele busturi-statuete. Ingenios, nu

[25.02.11 13:13:35]

@dananecula - off-topic (si imi cer scuze anticipat, dar e parerea mea si simt nevoia sa o mentionez) Eu sunt de partea cealalta a baricadei cumva, fiindca eu tin cu cei carora aceste proprietati le-au fost furate acum zeci de ani in urma, bunuri de care s-au bucurat altii fara ca sa le merite. Ma rog... nu vreau sa deschid polemici...

Fiecare proprietar face ce crede cu bunurile lui. Nu e obligatoriu ca proprietarii fostei Casei a casatoriilor sa fie bogati, ca sa o poata renova, poate au pus-o in vanzare, cine stie?? Nu conteaza! Rau e ca 30-40 de ani nu au putut sa se bucure de o proprietare care le apartinea, de drept!

On-topic, cred ca ai avut o nunta superba la Bulevard! S-a schimbat mult fata de cum il stii tu?

[25.02.11 13:19:33]

@Corina - 1 milion de euro este o suma mare, chiar iensa, daca o spunem asa, fara sa comparam cu ceva. Insa, daca ne gandim ca acum 4 ani preturile erau de 3 ori mai mari iar acum metrul de teren in Ploiesti in centru este undeva la 250 de euro metrul patrat in centru (*~1500 m. p. cati sunt acolo), la care se adauga si valoare fizica si morala a casei, cred ca a cerut prea putin. In mod sigur nu s-a sfatuit cu nimeni din breasla imobiliara, ar fi fost invatat sa ceara cel putin de 3 ori mai mult! Iar Primaria nu a stiut sa profite de asta. Bine ca au bagat 500 de mii de euro in statuile din parcul de la Bucov pe care le gainateaza ciorile!

[25.02.11 13:25:20]

@spezam

Sa stii ca intr-adevar restaurantul s-a schimbat in bine categoric! Mult mai elegant, mai stilat... Si noi am participat la un eveniment acolo anul trecut in martie si am ramas profund impresionata de schimbarile de acolo. A fost fain ca am avut muzica live chiar cu 2 cantareti de la estrada din Ploiesti, ce ne-au incantat si antrenat la dans, super. Ei au mentinut buna dispozitie si antrenul toata seara.

Cat despre nunta noastra, ce pot spune, desi am prins distractia anului imediat dupa revolutie 1990, cand programul se termina la miezul noptii (doar 1 ora ni s-a mai permis la vremea aceea sa depasim), pentru noi a fost de vis. Daca ma intrebi cum a fost mancarea nu prea mai imi amintesc bine, dar de petrecere stiu ca am avut o formatie de tineri care toata nunta ne-a tinut invitatii pe ringul de dans. Iar in incheiere imi amintesc s-acum au cantat melodia: ,,Bulevard, bulevard! ''...

Eheeee... ce amintiri...

Corina70
[25.02.11 13:28:32]

tot ce se poate... iar statuile din parcul bucov mi se par de-a dreptul hidoase si sinistre, fii-mea s-a speriat de ele cand le-a vazut prima data... bine ca au bagat atatia bani in statuile acelea, iar statuia veche din centrul orasului, din fata Casei Albe, s-au indurat s-o demonteze abia zilele trecute, mai avea un pic si se rupea de la imbinari...

bessondm
[25.02.11 16:56:31]

Cand eram elev de liceu, am ajuns aici sa bem o bere, sa ne facem de cap... Atunci mi-era la indemana, dar acum... sincer, mi se pare scump, cu tot pedigree-ul restaurantului.

Dar... fa-ma sa inteleg altceva: la Casa Casatoriilor e normal ca proprietarul s-o lase in paragina, ca doar, deh, e-a lui (chit ca se darama peste el si n-are bani sa-i curete macar panzele de paianjeni, dar... de ce sa ia niste bani, asa putini cat i-a oferit Consiliul Local, el vrea sa dea lovitura, 5 milioane de euro, 10, de ce nu?!), dar proprietarul Gradinii Zoologice este foarte vinovat ca nu face nimic in parc, chiar daca, la randul sau, nu are bani. N-ar trebui sa pastram aceeasi masura in toate? E vorba de-un principiu, nu de numele proprietarului sau de tipul proprietatii (casa, teren, parc etc.).

RobertCodescu
[25.02.11 19:41:15]

@apezam datorita acestui review: click aici NU m-am putut abtine sa nu-ti acord cele 900 PMA pe deplin meritate!!! Si pozele sunt foarte reusite!!! FELICITARI!!!

[25.02.11 23:58:00]

@bessondm - ba da, as avea aceeasi pretentie de la ambii proprietari, numai ca in cazul de fata exista o mare diferenta - proprietarul fostei Case a casatoriilor este o persoana fizica, pe cand "proprietarul" gradinii Zoologice este Administratia parcurilor si gradinilor de pe langa Primarie - deci o entitate care face ce crede de cuviinta cu banii din buget (iar bani au fost - dovada stau zecile de statui din imediata vecinatate a gradinii zoo).

@RobertCodesc - multumesc!

[26.02.11 11:39:45]

@spezam

Acum m-am uitat cu atentie la pozele cu mancarica.

Poza P05, cu biftecul in forma de inimioara imi aminteste de ziua indragostitilor. Exact aceeasi forma am avut-o si noi la tortuletul oferit la cina romantica de Valentine's Day, petrecuta acum 2 saptamani la Tarlungeni, despre care am povestit aici

Probabil toate restaurantele au o forma similara de ,,vrajit'' inimile clientilor )

[02.12.17 20:23:44]

Locația la care se referă impresiile de mai sus a fost între timp închisă, iar resturantul și-a schimbat numele.

Review-ul este republicat FĂRĂ NOTE, rămâne pe sait cu titlu documentar.

bessondm, Corina70, dananecula, spezam
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Ploiești și împrejurimi: