ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.02.2011
  • GR. VÂRSTĂ: 20-30 ani
    ÎNSCRIS: 13.06.10
    FEB-2011

Poarta Norocului- un loc de rasfat!

Hai la munte! ne-am spus dupa o iarna de hibernare in imbacsitul Bucuresti! Nu se gasea insa nimic pe placul nostru, nimic pentru ca nu mai vroiam Valea Prahovei, nimic pt ca nu vroiam la hotel si nu cautam un loc aglomerat. Rasculind tot netul am dat de o oferta pt trei zile la Poarta Norocului-Dejani (cica pt indragostiti). Fotografiile de pe net nu erau rele, oferta cu tot cu masa "ne coafa"de minune asa ca am pus mana pe tel si am sunat. Am facut rezervarile si am pornit la drum. Nu pot sa va ascund faptul ca am plecat cu inima usor cam indoita de ce se va gasi la capatul drumului.

Unde se afta? :) ! La ~15 km de Fagaras trecand prin Recea. Noi ne-am dus pe Paraul Rece-Sinca - Recea traseu nerecomandat, pe o portiune destul de mare sunt gropi. Ne-am intors pe Fagaras- Brasov, e mult mai bine (nu scapati insa de vreo 5 km care sunt groaznici Recea- Dejani), dar se ocoleste vreo 30-40 de km dupa calculele noastre.

Asadar in locurile frumoase se ajunge greu... prima data am zis ca e pacat ca accesul e dificil pe unele portiuni, dupa aceea ne-am razgandit, daca drumul ar fi bun nu ar mai fi nimic la fel de frumos! : D!

Locatia: un loc retras, la 30 de m de un rau, undeva intr-un "cartier"de vile. Curte mare si parcare pt toti.

Cazarea: camere mari, cu mobilier nou, curat, tv, balcon la fiecare camera (din care poti admira un peisaj superb de munte si poti trage in piept un aer tare, nepoluat), baie f curata (un pic cam mica, dar ok), cu prosoape impecabile si cel mai important pe timp de iarna-caldura cat sa stai in tricou. :) !

Masa: fara repros! Si cand va spun asta nu glumesc! Am mancat de toate pt toti: de la pastrav la gratar, snitel de mistret, salam de urs, ciorba de vanat, ciorba de burta, branzeturi cu fructe exotice, pepene galben in prosciutto crudo sarmale din vanat, tort de casa la dulceata de afine... totul preparat extraordinar, servit pe masura, alaturi de o gluma si un pahar de vin.

Dupa atatea bucate pe saturate trebuie sa stiti ca exista o "sala de sport" dotata cu masa de tenis si alte aparate care sa te ajute sa te intorci acasa cu aceleasi kg pe care le aveai la plecare... bineinteles asta daca esti atat de lenes incat sa nu faci o plimbare prin padurea de brazi din apropiere, sa nu te bati cu zapada, sa nu te dai cu sania, (am inteles ca exista chiar si o partie pt ski), sa nu iesi sa te plimbi cu Lizuca (o "catelusa" de rasa de-a gazdelor) pe malul raului din curte.

Gazdele (pe aceasta cale tin sa ii salut si sa le multumesc): sunt pline de ospitalitate si cadura, au facut ca totul sa fie la locul lui, ne-au rasfatat, parca erau prieteni de-ai nostri sositi cu noi ca sa ne distram!

Asa da! Bravo voua si tineti-o tot asa!

Si ca sa va mai vand un pont de la anu' daca nu cumva de anul acesta vor mai adauga acestui loc minunat si o piscina, o crama, o pastravarie si... un centru spa!

Daca tot nu v-am convins va spun ca de la Poarta Norocului sunt ~ 20 de Km pana la Manastirea Brancoveanu Sambata de Sus (sa nu cumva sa o ratati) si cam tot pe atatia pana la cetatea Fagarasului (6 ron intrarea).

Vacante frumoase!

Trimis de aida.alecu* in 24.02.11 19:04:41
    Validat / Publicat: 24.02.11 20:01:08

VIZUALIZĂRI: 6460 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (aida.alecu*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 peisaj de iarna la Dejani!
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 11900 PMA (din 15 voturi)

[24.02.11 20:00:32]

am creat o noua rubrica pentru aceasta pensiune si am mutat aici review-ul.

Chloe
    [24.02.11 23:09:21]

intr-una din pozele postate, se vad 3*, nu 2* asa cum a pus autoarea

poate ar fi bine sa modifice un WM... evident dupa acordul autoarei...

[24.02.11 23:38:00]

În poza la care faci referire, se vede chiar şi o a 4-a stea, "ascunsă" cu zugrăveală...

anadragusin
    [25.02.11 00:40:07]

Este o zona minunata acolo iar peisajele sunt mirifice! Spune-mi, te rog, cat a costat pachetul si ce a inculus?

krondia*
    [25.02.11 09:54:16]

E foarte frumoasă zona, într-adevăr şi foarte puţin promovată, cunoscută mai mult datorită Mănăstirii de la Sâmbăta de Sus. Mai mult pe plan local se ştie de mănăstirile din Dejani şi din satele din apropiere: Bucium, Berivoi, Şinca Veche unde se găseşte şi Templul Ursitelor, mănăstiri reclădite de curând, după ce au fost distruse complet acum 250 de ani de armata generalului austriac Bukow.

aida.alecu*AUTOR REVIEW
    [26.02.11 16:37:25]

Pentru cei care s-au uitat dupa stele... eu nu le-am numarat! ! Am constatat insa ca oamenii aceia stiu sa faca turism!

Pachetul a costat 180 ron de persoana si a inclus cazare 2 nopti si pensiune completa (intrare vineri la pranz cu masa de pranz si iesire duminica la pranz cu masa de pranz=7 mese).

Uneori ne-am intrebat daca am nimerit bine, daca oamenii astia stiu ce bani le dam! !

Si inca ceva, gazdele au aici incredere in oaspeti, totul s-a achitat la final, chiar daca noi am tot venit si plecat explorand zona.

pt wb 77 Am vrut initial sa creez eu rubrica, dar apoi am zis sa nu gresesc cu ceva. E o zona f frumoasa si cu potential turistic. Poate ca se va mai scrie despre ea, poate cineva se va duce fugind de aglomeratie sa respire un altfel de aer.

aida.alecu*AUTOR REVIEW
    [26.02.11 16:39:36]

Inca ceva, rog wbm sa modifice, cred ca am notat 3 nopti in loc de 2! (3 zile) !

webmaster20*
    [26.02.11 18:48:40]

Modificat numarul de nopti.

stelikstelik*
    [25.03.11 23:29:37]

Am fost! acum 3 luni... "Nea Nelu" stie ,,mai oamenilor! un loc mai plin de frumusete si oameni adevarati cum sunt basovenii, n-am mai intalnit. Am curatat peste cu proprietarul pensiunii, am baut "cea mai buna licoare cu el", am stat de vorba cu rudele lui... ok...

ospitalitate ca la Dejani si mai ales de la oamenii de la Poarta Norocului... cam rar... sincer eu nu prea am mai intalnit.

pe o scara de la 1 la 10 pentru cei de acolo, daca ar fi si nota 11 ar fi doar pentru ei.

Stelica (23-25 ian. 2011)

davil
    [04.02.18 00:58:43]

Drept dovada ca lucrurile se pot schimba:

Am petrecut Revelionul precedent la pensiunea in cauza (dupa ce, acum vreo 7 ani, mai trecusem p-acolo, pe vremea lui Nea Nelu); la preturile cunoscute de Sarbatori, in Romania (destul de mari, pentru tarife in RON, dar nu asta era ideea, cand am hotarat plecarea). Mi-am convins si niste cunoscuti sa mearga, cum ca "stiu eu ca e bine"

Concluzie: nimic deosebit, s-a punctat tot ce s-a promis, dar... doar atat! Pe 30, desi avusesem avans de 30 %, ni s-a cerut "contributie", ca sa mearga la cumparaturi (cum ar veni: luam "Cola" proaspata, sa nu se strice!); la mese, totul digerabil, dar mult supermarket (d-abia taiase porcu' - chestie inclusa in "distractii"; nu zic, n-avea cum sa aiba slana asa rapid, da' din "precedent", mergea niste ceva ce nu mirosea a "de la raft"; e Fagaras, nu urbea cu porcu' pe galantar, nu?!?!); pe 01, s-a terminat bautura racoritoare (oricum, siropuri locale nu erau, chit ca, sigur, p-acolo se faceau murele, smeura, bradu'... mergea d-un sirop local, ca de "Cola" avem parte si-acasa). Nu zic ca trebuia palinca / horinca, sau alte produse locale, dar tuica mea aproape olteneasca (producator de consum propriu) era palinca, in comparatie cu ce era pe oferta "all inclusive" la categoria asta; e drept, n-am suferit prea tare, ca nu-mi intra in preferinte tuica; dar, la 900 euro pe cateva zile de familie restransa (2 adulti + un copil, de pe 29 pana pe 02), coniacul Miorita din noaptea de Revelion era cam de second class... parerea mea, hac!

In plus, daca punem si-o servire cu aproape copii pe post de chelneri (vreo 2), luati din liceu (bineinteles, "munca la negru"... sper ca nu citeste si ITM p-aici ), pot sa zic doar ca a fost bine, c-a fost cald... s

Pe vremea lu' Nea Nelu (fratele patronului, actualul manager), altfel stateau lucrurile... Pacat, nu e de revenit!

Desi, poate altii au mai mult noroc... mie mi-a parut doar o chestie mercantila, si-atat! Ceea ce, in turism, nu adauga stele (apropo: cea de-a patra stea de pe frontispiciu, nevopsita, asa pare c-o sa ramana... vorba cuiva: era mai bine pe vremea lu' Nea Nelu (cel de la pensiune, nu cel cu final la Targoviste!)...

[04.02.18 09:19:28]

@davil:

Ăla era nea nicu. Dar nu e aşa important.

davil
    [06.06.18 23:01:05]

@webmasterX: Acu', de; fiecare avem simtul umorului propriu si personal. Poate unora nu le place, altii nu-l inteleg...

Am trait pe vremea lu' "Nea" ala, crede-ma, n-am cum sa uit! Altfel, vorba unuia de la un radio interzis p-atunci: "S-auzim numai de bine! "

aida.alecu*, anadragusin, Chloe, davil, stelikstelik*
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Poarta Norocului [Dejani]: