ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.02.2011
ÎNSCRIS: 18.01.11
JAN-2008

Sa zbor cu balonul, un vis realizat!

Am citit zilele acestea in ziare ca s-au redeschis obiectivele turistice din Egipt.

Mi-e mi s-a redeschis dorul de Egipt.

Sunt printre cei privilegiati de soarta, intr-un fel.

Se zice ca daca iti doresti cu adevarat ceva, ti se implineste.

Mi-am dorit de cand eram mica sa am parte sa vizitez Egiptul. Dar timpul a trecut si realizarea dorintei era parca din ce in ce mai indepartata. Dar intr-o zi am primit un dar minunat, o excursie in Egipt.

Si nu o data ci de doua ori, doua excursii, in ani diferiti, 2005 si 2008. Doua excursii cu tot ce isi poate dori cineva: cu descoperirea piramidelor, cu valea regilor, croaziera pe Nil, sejur la Marea Rosie in Hurgada, plimbarea pe camila si zborul cu balonul.

Azi as vrea sa va povestesc despre calatoria cu balonul ce nu poate fi asemuita cu nimic. Poate doar cu un vis, un vis in care visezi ca zbori.

Ne-am trezit cu noaptea in cap, la 3.30 sa plecam spre locul de imbarcare. Calatoria cu balonul trebuie sa inceapa inainte de rasaritul soarelui astfel incat sa prinzi rasaritul de la inaltime.

Am ajuns la locul de imbarcare. Era inca intuneric, dar prin bezna noptii licareau focuri. Parca s-a mai luminat un pic si am vazut unul, doua, trei…mai multe baloane “lesinate” pe pamant carora li se insufla ”viata” din arzatoare. Treptat incep sa se inalte din ce in ce mai semet spre cer. Sunt gata de zbor… si ne-am urcat in nacela de rachita.

Desi exista un fel de trepte in nacela, personalul e foarte activ si ager si te urca pe brate. Pentru mine a fost o experienta inedita, sunt destul de inaltuta (1.72) si nu sunt nici slabuta.

Distractiv, tot asa se petrec lucrurile si la coborare.

Nacela este impartita in mai multe sectoare, in functie si de marimea ei, iar repartizarea turistilor se face astfel incat greutatea lor sa fie dispusa cat mai uniform pe suprafata nacelei. La mijloc este personalul de zbor, care manuieste arzatorul cu propan si dirijeaza balonul.

Au inceput sa sufle aer cald din ce in ce mai mult si balonul se inalta, lin spre cer. Pe masura ce urca se face din ce in ce mai cald, de la soarele care sta sa rasara si se face foarte liniste.

Soarele incepe sa straluceasca la orizont, mare si rosu. Imaginea e superba. A meritat trezitul la acea ora.

Si plutesti ca in vis.

Plutesti deasupra desertului, te apropii de Valea Regilor.

In zare se zareste Nilul, o dara argintie de pe care se ridica o pacla.

Jos vezi cat pot sa munceasca egiptenii pentru o palma de teren agricol. Chiar daca se spune despre ei ca nu sunt prea harnici, pe mine m-au naucit cu parcelele lor portionate frumos, precum tabla de sah, pe care le muncesc din greu pentru a obtine roade.

Vezi de sus Templul lui Hatshepsut, o minunatie, care dainuie peste ani.

Si vezi si lucruri mai putin frumoase, case de oameni sarmani, ai zilelor noastre. Case, unele fara acoperis, ca doar nu prea ploua, mizerie destula…

Si poti sa-ntelegi de ce s-a ajuns la revoltele din ultimul timp.

Ghidul ne-a povestit despre acel cartier, sinistru dupa parerea mea, care a fost construit de guvern, pentru a-i convinge pe oamenii saraci, care locuiau in vechi morminte, sapate in stanca, sa le elibereze.

Pe tot parcursul zborului, personalul auxiliar ne urmareste cu masina. In momentul in care se decide aterizarea, nu se mai sulfa aer in balon si acesta incepe treptat sa piarda din altitudine.

Seful personalului de zbor ne instruieste cum sa ne asezam si sa ne tinem de manerele atasate in interiorul nacelei. Balonul se apropie din ce in ce mai mult de pamant. In cele patru colturi exterioare ale nacelei exista niste funii groase, care sunt prinse de catre personalul de jos. Prin trageri repetate, reusesc, relativ linistit, sa aseze nacela pe pamant. Ne-am zguduit un pic, dar …trebuia sa ne trezim la realitate.

Dupa coborarea din nacela, tot pe calea bratelor, fiecare primeste o diploma prin care se certifica participarea la zbor si cadou un tricou cu sigla firmei “zburatoare”

Am zburat, am fost in ceruri, am fost intr-un vis colorat cu balonase.

A fost superb!

Este o experienta care n-ar trebui ratata. De sus, din cer, totul capata alta perspectiva.

Sper ca pozele sa va ofere o imagine cat de mica a acestei experiente minunate.

Pe acest site gasiti informatii despre “Hod-Hod Soliman Balloon Adventures” firma care organizeaza astfel de excursii minunate.

Trimis de nicoletass in 24.02.11 10:23:18
Validat / Publicat: 24.02.11 12:16:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EGIPT.

VIZUALIZĂRI: 5445 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nicoletass); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Incet, balonul a prins viata si suntem gata d zbor

dorgo [24.02.11 14:41:17] »

@Nicoletass

Mi-ai adus aminte de Festivlul baloanelor cu aer cald de la Campul Cetatii, unde am participat si eu de doua ori dar mereu batea vantul si baloanele au ramas la sol, de "Cinci saptamani in balon" a lui Jules Verne, de trabucurile zburatoare ale lui Von Zeppelin sfarsit tragic intr-un incendiu langa NewYork, de inginerul suedez Andre, care, nebunieeee!, a incercat, impreuna cu doi amici de 23 si 24 de ani, o traversare a Polului Nord intr-un balon imens cu Heliu, dar, vai, el nu si-a dat seama ca mai exista si "chiciura" prin aer, care i-a dublat greutatea balonului si au esuat pe calota... dupa 2 luni de rataceala polara, 2 dintre ei au fost devorati de ursi, al treilea, Andre, ramas singur, a inghitit cateva cubulete de morfina, nemairezistand izolarii, disperarii, frigului si foametei... au fost gasiti dupa 33 de ani... apoi de aeronautii moderni, Piccard si Branson, care au facut inconjorul Terrei in balon presurizat si incalzit la 12-14000 altitudine, aterizand in final... in Africa... bien sur, in desert... si multe altele... ma opresc aici... c-altfel iese un review...

nicoletass [24.02.11 15:21:28] »

@dorgo, e bine cand apare un "click" care sa aminteasca de ceva, de cineva. In felul acesta mai aflam cate ceva nou si ma bucur ca te-am starnit.

webmaster13 [24.02.11 16:29:45] »

iata si propunerea muzicala pentru aceste impresii!

Valentina69 [24.02.11 23:09:37] »

foarte frumos nu stiu sa existe cineva care nu si-a dorit sa zboare cu balonul, tu esti una dintre noi care si-a indeplinit visul, esti o fericita. Felicitari

ancamariagadea* [24.02.11 23:47:46] »

Inedit, atat review-ul, cat si fotografiile!

nicoletass [25.02.11 09:31:21] »

@webmaster13, melodia este super, multumesc! am mai 'zburat' odata ascultand melodia.

@valetina69, asa e sunt o fericita, multumesc pentru felicitari

@ancamariagadea, a fost prea uimitoare experienta ca sa nu-mi doresc sa o impartasesc si cu altii

miki13 [13.04.11 20:25:31] »

Pe 21 decembrie 2010 eram şi eu la Luxor şi admiram baloanele ce se înălţau. Eram în drum spre Valea Regilor şi mă gîndeam ce frumos trebuie să fie un zbor cu ele.

Cîte persoane aţi fost în nacelă şi care a fost preţul atunci?

Aştept următoare vacanţă în Egipt şi sigur o călătorie cu balonul. Noi n-am avut informaţia despre organizarea acestor zboruri. Am avut un program destul de încărcat, aşa încît, nu cred că ar fi fost timp şi pentru asta.

nicoletass [16.04.11 22:14:17] »

@miki13

zborul cu balonul este ceva fantastic si daca ai posibilitatea, nu trebuie ratat. Pe langa senzatia de libertate si liniste pe care ti-o da zborul, de sus se vede cu totul altfel. Recunosc, prima oara cand am ajuns langa nacela balonului, m-a incercat un sentiment de teama, dar am reusit sa-l inving si ce a urmat a meritat din plin.

Prima oara cand am zburat, a fost un balon cu o nacela mai mare si au fost vreo 20-30 persoane, nu mai stiu exact. A doua oara, a fost mai micut si am fost doar grupul nostru de 10 persoane.

Iti doresc sa revezi Egiptul si sa te bucuri si de un zbor cu balonul!

miki13 [17.04.11 14:47:44] »

@nicoletass

Mulţumesc pentru răspunsul tău şi încurajări. Sper şi-mi doresc foarte mult să revăd Egiptul. Prima oară a fost aşa... de iniţiere. Cînd am ajuns acolo, mi-am dat seama cît de puţin ştiam deşi aveam ceva informaţii. Ajunsă acasă, am cumpărat ceva cărţi, am citit şi acum, totul se leagă altfel. Îmi doresc foarte mult să pot vizita mai multe zile Muzeul de Egiptologie. Cele cîteva ore nu au fost suficiente şi în viteza cu care am vizitat muzeul, ne-am dat seama că am văzut mult prea puţin.

Pușcașu Marin [24.11.12 19:00:17] »

@nicoletass:

am scris si eu un review pe aceasta tema si am vrut sa-ti multumesc acolo, dar cred ca e mai elegant s-o fac aici.

Ai fost persoana care m-a inspirat sa incerc si eu aceasta experienta. Mie, imi este frica sa zbor, dar dupa ce-am citit experienta ta, am zis ca trebuie sa-mi inving teama si sa incerc. Si nu-mi pare rau ca am facut-o! As repeta-o oricand.

nicoletass [25.11.12 17:47:08] »

@ghisor:

Daca eu, cu review-ul meu, te-am convins sa incerci aceasta experienta, ma bucur. Si ma bucur si mai mult ca ti-a si placut. Cum oare putea fi altfel?!

Sper sa-si doreasca si altii un zbor cu balonul, sa-si invinga temerile si sa se bucure de o asemenea experienta deosebita.

adri-nico [25.11.12 20:24:12] »

Alt vis implinit... deci functioneaza asta cu dorinta, cu cit insisti sa iti doresti ceva, cu atit mai sigur ca se indeplineste!

Felicitari!

nicoletass [26.11.12 12:20:15] »

@adri-nico:

Multumesc!

Iti doresc sa ti se implineasca cat mai multe dorinte si sa ne impartasesti si noua din realizarile turistice!

adri-nico [26.11.12 18:52:30] »

@nicoletass: Multumesc de urarile facute si sigur ca nu o sa scapati fara povestile mele de la Macchu Picchu! Asta e visul meu. Sint la ultimul pas in a-mi realiza acesasta dorinta. Si daca merge... urmatoarea dorinta e sa ajung pe luna.

adri-nico, dorgo, miki13, nicoletass, Pușcașu Marin, Valentina69
Alte impresii din această RUBRICĂZbor cu balonul: