ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.02.2011
ÎNSCRIS: 06.05.10
JUL-2010
2 AD. + 1 an COPII -- v: 6 ani

Peste asteptari

Am plecat oarecum reticenta in concediul din vara anului trecut, tocmai fiindca am gasit putine impresii despre acest hotel si acestea oarecum contradictorii. M-am bazat insa pe sfatul doamnei de la agentia de voiaj care mi-a recomandat acest hotel in defavoarea altora cu pret mai ridicat. Cred totusi ca, atunci cand analizam calitatea si serviciile unui hotel trebuie sa ne raportam si la pretul platit, ori mie, unii dintre cei care postează impresii, imi dau impresia de lipsa de realism.

Concluzionand, consider ca, in raportul calitate-pret, turistul este avantajat. Noi, adica 2 adulti si 2 copii, am avut bilete cu AI in perioada 1-10 iulie 2010 la pretul de 627 EURO. Imediat ce am ajuns la hotel am fost cazati, fara sa asteptam absolut deloc intr-o camera cu pat dublu, pat suplimentar doua paturi mari şi ni s-a mai adus un patut de bebe (babycoat). Ce mi-a placut a fost faptul ca, in pretul biletului a intrat si parcarea masinii in curtea hotelului, o parcare destul de aerisita si umbrita de copaci. Camerele sunt mari, spatioase si foarte curate, cu balcon. Noi am avut camere fara vedere la mare, dar avand in vedere amplasarea hotelului (dupa alte hoteluri) cred ca vederea la mare este doar la etajele superioare... in zare... Marea era destul de apropape, dar tot drumul era in panta. Hotelul are doua intrari, una in fata hotelului, spre mare, dar cu foarte multe trepte, iar calaltă din parcare (pe care o preferam noi fiindca eram cu un copil de 1 an in carucior). Meniul era destul de bogat, noi am gasit de fiecare data ceva pe gustul nostru. Aveau si meniu de copii si scaunele de bebelusi intr-un loc special destinat copiilor. De asemenea aveau un loc de joaca pentru copii, care nu era extraordinar, dar exista. De asemnea au avut animatoare si minidiscoteca pentru copii.

Per total noi am fost foarte multumiti, deoarece personalul a fost foarte amabil, curatenia se facea zilnic in camere, doar cand eram plecati la plaja si fara sa deranjeze, piscina era mare si aerisita, conditiile de cazare au fost mai mult decat decente, in camere cu aer conditionat functional, televizor si minibar. De asemenea hotelul avea un barulet la piscina unde se serveau cafea, cockteiluri, sucuri si bere cu program pana la ora 17,00 si o terasa foarte draguta, la umbra, deschisa pana seara (unde se puteau urmari si meciurile) si se serveau cam aceleasi lucruri. La cele doua terase produsele bulgaresti erau gratuite pentru cei cu AI, iar celelalte contra-cost. La plecare am concluzinat ca, daca ar fi sa ne intoarcem la Nisipurile de Aur as alege fara sa ezit acelasi hotel.

Totusi, pentru cei care nu au mai fost in Nisipurile de Aur, vreau sa fac mentiunea ca pe mine personal statiunea nu m-a incantat in mod deosebit, fiind foarte aglomerata si zgomotoasa, mult mai potrivita pentru tineretul dornic de distractii decat pentru familiile cu copii.

Nici fetita mea de 6 ani nu a fost incantata de statiune, fiindca pentru ea o statiune la mare presupune si un parc de distractii (ca la Mamaia), ori acolo era doar 1 roata mare, 1 ponei si vreo 2 tobogane gonflabile. Albena mi s-a parut mult mai potrivita pentru familiile cu copii mici.

Trimis de Avril in 23.02.11 11:31:18
Validat / Publicat: 23.02.11 12:47:20
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena

VIZUALIZĂRI: 4448 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Avril); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Piscina cu sectiune pentru copii

dorgo [23.02.11 13:02:11] »

@Avril... de ce le zice oare "Nisipurile de aur"? ... pentru ca sunt ele asa, mai roscate, sau pentru ca printre firele de siliciu mai e si cate o bobitza de aur? ...

Hei, cei de la Gold Corporation, ati auzit de aceasta statiune? E-n Bulgaria, lasati Rosia Montana in pace...

In aprilie voi fi si eu pe-acolo si duc cu mine o sita mare si-am sa cern nisipul de pe plaja in apa marii... sa vedem ce iese la iveala...

Avril [23.02.11 13:10:59] »

Inteleg ca numele vine de la o legenda in care niste pirati au ingropat o comoara pe malul Marii Negre, iar natura s-a razbunat pe pirati transformand aurul in nisip superb. Ideea este ca, fiind vorba de o legenda, nici aur cu sita nu gasesti si nici nisipul nu-i chiar asa superb. Cred ca avem mai multe sanse cu sita la Rosia Montana si nici nu poluam mediul...

magdalena [24.02.11 09:19:50] »

Ma bucur sa vad un hotel in Nisipurile de Aur care se preteaza pentru familiile cu copii mici.

Eu am fost cu copilul in statiune si mi s-a parut ok. Au existat suficiente variante de distractie.

In primul rand la mare mergem pentru apa si distractia la piscina era in floare.

Poate ca alte statiuni au distractii mai multe pentru copii, dar si noi adultii trebuie sa ne simtim bine...

Din descriere si fotografii mie mi se pare un hotel ok, pe care am sa il retin, e greu sa gasesti in orice statiune un hotel pretabil pentru familiile cu doi copii.

danxxl [07.05.11 14:31:02] »

buna ziua! as vrea sa stiu daca hotel sofia are facilitati la plaja (sezlonguri, terasa...)

webmaster10 [07.05.11 14:42:41] »

@danxxl, am pus intrebarea de mai sus, in locul tau, la rubrica de Intrebari si raspunsuri click aici din pagina principala a hotelului, locul cel mai bun pentru astfel de situatii, unde iti pot raspunde toti cei care au scris despre aceasta destinatie, nu doar cei din prezentul review. Pe viitor incearca sa o folosesti cu incredere, rezultatele/raspunsurile nu vor intarzia sa apara.

Avril, danxxl, dorgo, magdalena
    Alte impresii din această RUBRICĂSofia Hotel: