ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.02.2011
    DIN: Borsa-Maramures
    ÎNSCRIS: 24.09.10
    NOV-2009

Riga - Paris al Nordului

În pat de râu şi humă unsă, oraş cu inimă ascunsă. Hai, recunoaşteţi că atunci când auziţi de Riga vă vine în minte titlul poeziei lui Ion Barbu „Riga Crypto şi Lapona Enigel”, iar dacă doriţi, unele analogi mai mult sau mai puţin forţate se pot chiar face.

Oraşul este situat pe malul Mării Baltice la gura de vărsare a râului Daugava, „the river of destiny”. Capriciile râului au pus de nenumărate ori vieţile locuitorilor în pericol. Am văzut undeva pe malul râului o statuie cu un pescar care a salvat de la înec un prunc. Este o legenda legată de naşterea oraşului pe care nu mi-o mai amintesc.

De-a lungul vremurilor oraşul a fost cucerit de mai multe ori trecând de la o putere la alta, ultima mireasă fiindu-i „măselariţa otrăvită” (Rusia) în pofida interesului pe care şi-l îndreptase în perioada interbelică, spre Europa de Vest, .

I se spune Paris al Nordului şi nu doar datorita Turnului de Televiziune ce aduce cu Turnul Eiffel ci şi frumuseţii arhitecturale a clădirilor sale, aceasta fiind o mixtură de medieval, clasic, şi Art-Nouveau. Nici arhitectura funcţionărească, stalinistă nu lipseşte din oraş, însă nu în Old-Town.

Ne-am cazat spre seară la Hotel Latvija ce aparţine de lanţul hotelier Radisson Blu şi care este situat la intrarea în Old Town. Preţul unei camere duble era în jur de 120 € cu mic dejun inclus. Veneam de la Vilnius şi ne îndreptam spre Tallinn.

Am ieşit la colindat şi nu mică ne-a fost surpriza să găsim un oraş deosebit de animat şi călcat în picioare de pohoi de turişti, cu toate ca era noapte şi frig.

În pieţele principale ale oraşului, pe pereţi unor clădiri se proiectau imagini tematice cărora nu le-am desluşit înţelesul dar ce contează, noi să fim sănătoşi.

Am trecut prin Piaţa primăriei dominată de Turnul Bisericii St John, statuia lui Roland şi de House of the Blackheads. Această clădire ce datează din sec 14, a fost distrusă în cel al doilea război, arsă de coveţi şi reconstruită în 2001 pentru a 800-a aniversare a oraşului.

În Piaţa Catedralei Doma am avut parte de un show inedit. În preajma unor sobe imense pe care nu stau să le descriu pentru că oricum voi pune poze (cu 1000 de cuvinte), mulţime de tineri se perpeleau la focul sacru şi cântau cântece de vitejie.

Am cinat la un restaurant Hard Rock o căpiţă de coaste pentru care am plătit la fel, o căpiţe de bani.

Dimineaţa am mai dat o tură prin sat, şi prin parcul central unde am încins o hora cu „dansatorii” lui Henri Matisse (o replică în bronz a pânzei găzduită de Muzeul Hermitage din Sankt Petersburg), am mers la Motormuseum după care, ura şi la gară.

Trimis de popescu.borsa* in 18.02.11 15:23:30
    Validat / Publicat: 18.02.11 16:14:49

VIZUALIZĂRI: 3607 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (popescu.borsa*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Letonia - Riga - Spectacol de lumini si sunet.

sportiv [18.02.11 17:20:29] »

Frumoasa descriere a orasului Riga, acest Paris al Nordului. Felicitari! Hotelul in care ati stat, scump? Cazare, masa, confort, dotarile din camere, posibilitatile de distractie oferite de acesta, calitatea serviciilor, etc. Oricum, foarte frumoasa descriere ati facut acestui frumos oras!

popescu.borsa* [18.02.11 17:39:00] »

@sportiv

Esti sigur ca ai citit rew-ul?

Se refera la o excursie nu la o cazare sau cârciumă. Nu obişnuiesc sa scriu despre asa ceva. La acest gen de rew-uri nu este necesar să scri despre

By the way, am scris preţul camerei.

luciaoradea [18.02.11 20:19:35] »

Mi-au placut trimiterile la Barbu pt ca mi se pare ca se potrivesc cu destinatia review-ului. Pozele sunt grozave, am admirat in mod deosebit castelul Riga si The House of the Blackheads. Le-ati vizitat? Interioarele trebuie sa fie fantastice...

Costi [18.02.11 20:37:28] »

De când am văzut că Blue Air are cursă şi la Riga, mă bate un gând.

Încă oscilez între Londra, Lisabona şi Riga.

Cum sunt preţurile pe-acolo? Tot ca pe la noi?

Întreb, pentru că nu este neapărat edificator faptul că ai plătit mult la restaurant, este posibil să fi nimerit unul mai costisitor.

Eu am fost în 2009 la Vilnius şi acolo preţurile erau foarte asemănătoare cu cele din România. Chiar şi moneda, litas, era aproximativ egală ca paritate cu leul.

Proiecţiile de care spui semănau cu cele despre care povesteai că le-ai văzut la Tallin?

popescu.borsa* [18.02.11 20:51:53] »

@luciaoradea

The House of the Blackheads găzduieşte, în mod ironic s-ar putea spune, Muzeul Ocupaţiei (nu m-a interesat) iar Castelul Riga este reşedinţa preşedintelui leton (nu m-a invitat).

@Costi

Nu mi-a părut a fi un oraş prea ieftin, dar în afara de costurile cazării şi ale mesei la restaurant Hard Rock nu am mai cheltuit nici o leţcaie pe acolo.

Fenomenul descris în rew-ul despre Tallin era identic şi proiecţiile erau atât pe clădiri cât şi pe cerul îmbâcsit de ceaţă.

Dragoș_MD [18.02.11 23:29:07] »

E drept că nu am mai fost de mult acolo, dar când am trecut ultima oară, pe malul Mării Baltice se afla Jurmala, nu Riga... Sunt câţiva km între ele...

popescu.borsa* [18.02.11 23:48:32] »

@Dragos

Vezi că de când nu ai mai fost pe acolo s-a inventat Google Earth.

click aici

Dacă tot spui că ai fost acolo, scrie "prietene" un rew. să ne lămurim şi noi.

Dragoș_MD [19.02.11 00:19:48] »

Norocul tău că ai editat prima versiune a acestui răspuns...

Oricum, spre informarea ta, datorită impresiilor scrise de mine s-a şi înfiinţat rubrica despre Ţările baltice, inexistentă până atunci pe AFA.

click aici

Şi dacă tot eşti mai... priceput, poţi să-mi arăţi cumva o poză cu malul mării văzut din marginea oraşului? Tare mă tem că nu...

PS dacă tot mi-ai recomandat, am deschis Google Earth şi am măsurat cea mai scurtă distanţă între periferia oraşului şi ţărm; rezultatul este de vreo 6km şi jumate... Am făcut şi un print screen, da' mă tem că nu e locul lui aici...

popescu.borsa* [19.02.11 08:24:46] »

@Dragos

Ok. dacă asta schimba cu ceva, modifică textul şi scrie:

" situat la 6,5Km de malul mării ".

Care-i diferenţa?

Nu am recomandat nicăieri să vă luaţi umbreluţele şi să mergeţi la Riga la plajă.

Nu cred ca am indus pe nimeni în eroare cu informaţia mea identica cu cea de pe wikipedia.

Fiecare alege destinaţiile turistice după ceea ce-l interesează şi ceea ce doreşte să vadă sau să facă.

La Riga merg anual milioane de turişti, pentru cu totul altceva decât plajele însorite şi apele „termale” ale Marii Baltice.

Si ca să pun punct, nu sunt "proprietarul" oraşului, şi nu am nici un interes în atragerea de turişti la Riga.

It's your choice!

popescu.borsa* [19.02.11 09:02:40] »

@Dragos

În rew-ul pe care l-ai scris tu şi spre care ai dat link-ul scrie cam acelaşi lucru:

Riga este capitala Letoniei, situatǎ pe malul Mǎrii Baltice, la gura de vǎrsare a râului Daugava, la 56°58' N - 24°8' E. Riga este cel mai mare oraş din Ţǎrile Baltice, fiind un centru important cultural, educaţional, politic, financiar şi politic din zonǎ.

cei drept mult mai complet si mai documentat

Aştept pozele tale de la malu' mării.

Dragoș_MD [19.02.11 10:43:36] »

Ai uitat să copiezi şi partea asta:

(de la Wikipedia, enciclopedia liberă, citire)

aşadar, induci în eroare cititorii prin omisiune - citatul tău fiind de fapt, la rândul lui, un citat! Şi ai mai omis să spui că, mai jos, scriam de asemeni

Un locuşor care merita vizitat, fie si pe fuga: staţiunea lor la Marea Baltica, Jurmala.

Dar chiar nu contează aşa tare. - ideea era să nu se confunde Riga cu un oraş maritim, pentru că nu este.

Şi îmi cer scuze dacă toată această discuţie lămuritoare ai luat-o ca fiind un atac la persoană... Sunt printre ultimii din acest sait care ar face aşa ceva.

Pozele mele de la malul mării sunt din Jurmala, alb-negru, pe hârtie, şi, ce-i mai rău, au rămas la "fosta"...

dorgo [20.02.11 19:50:23] »

@Dragos... toti copiaza de pe Wikipedia si Google, sau Google Eatrh, cand compun cate un review despre un oras sau o personalitate. E imposibil, n-ai de unde sa cunosti rapid, coodronatele geografice (latitudinte, longitudinea orasului), n-ai de unde sa stii data nasterii si a decesului unui scriitor. Le iei de pe net.

Nu este insa fair play sa pui sub lupa un alt review, sa-i cauti nod in papura. Mai bine il citesti si daca "simti" ca s-a copiat prea mult, nu-l votezi.

Eu am copiat biografia lui Lucian Blaga (de pe Google), un coleg m-a prins si a pus in fata tuturor un "vezi aici" dar cand faceai click, se deschidea cearceaful cu Wikipedia si nu cearceaful cu Google... a incurcat si el borcanele rau de tot de data asta...

La Blaga "s-a nascut in"... eu am scris Blaga "a vazut lumina zilei in"... apoi in loc de "Blaga a murit in"... "am scris "Blaga s-a stins din viata in"... doar nu era sa-l las pe Blaga "nenascut si nedisparut" doar ca sa nu copiez de pe net...

@Dragos, ia incearca si tu odata metoda mea, personalizeaza netul!!

De ex. la "Riga", pune si tu "invers" de cum apare pe net, pune longitudinea inaintea latitudinii, schimba ordinea si nu reprodu niciodata un pasaj intreg cu "copy-paste" de pe internet ca nu da bine la public... refa review-ul si-ai sa vezi ca vei avea si tu de 4 ori mai multi votanti, la fel precum are colegul tau ce-a scris acum un review despre acelasi oras...

Dragoș_MD [20.02.11 20:15:40] »

Doc, crede-mă că scriu şi voi scrie în continuare exact aşa cum simt, nu cum mi se spune.

Iar atunci când preiau un text dintr-o sursă externă, întotdeauna pun şi link spre saitul sursă.

Restul... (vezi Shakespeare).

popescu.borsa* [06.08.11 19:59:17] »

Un fragment video de la fata locului.

http://www.youtube.com/watch? v=Q9E4YsgBmgs

webmaster15 [06.08.11 20:02:22] »

Done!

popescu.borsa* [06.08.11 20:13:11] »

Mulţumesc. Well done!

Costi, dorgo, luciaoradea, popescu.borsa*, sportiv
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperind Riga:

• pagină generată în 0.056419849395752 sec