ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.02.2011
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 12.02.11
JUN-2010
2 AD. + 2 COPII -- v: 3 ani si 5 ani

Relaxare, asteptari implinite, fara surprize, fara pretentii deosebite

Camera - curata, nu am gasit fire de par sau urme ale oaspetilor precedenti. Se vede renovarea din 2008, lucrurile aproape noi. Toata dotarea de 4*, totul functional.

Baia curata, renovare bine executata, fara mirosuri, ventilatia functiona - desi insuficienta - dar asta e in majoritatea hotelurilor; Prosoapele s-au schimbat zilnic - am avut grija in prima zi sa pasam cativa euro cameristei - buna investitie - toata vacanta am avut parte de curatenie exemplara in camera.

Cazare prompta, conform rezervarii, cu vedere la mare;

Amabilitate; Desi tocmai sosise si un grup de varstnici nemti, am fost tratati fara repros la receptie.

Parcare -pe straduta din fata hotelului-fara probleme.

Masa - nu ne-am asteptat la prea mult , datorita pretului, repet, dar am fost placut surprinsi de diversitate, calitate, servire, curatenie.

Eu de exemplu am mancat in fiecare zi peste si la micul dejun si la pranz si seara + branzeturi + fructe. Intr-adevar, nu mare varietate de fructe, dar mereu proaspete si cu gust, nu de import, gen supermarket.Pepenele rosu intotdeauna proaspat, atunci taiat.

Pt copii: lapte/iaurturi + cereale + branzeturi + fructe

NU NE-AM IMBOLNAVIT ! Nu am facut enterocolita ! Ne-am intors sanatosi si relaxati !

Am mancat des inghetata, am gustat majoritatea prajiturilor - si pe cele de coferatie cu E-uri dar proaspete, si pe cele facute in bucataria restaurantului - nimic exceptional, nimic deosebit - doar bun, pur si simplu bun.

Cafeaua de filtru - buna , multa, si la restaurant si la bar.

Vinul autohton - bun si cel alb si cel rosu, excelent seara.

Sucurile naturale autohtone excelente : am baut toata vacanta suc de mar neacidulat, excelent , "proaspat" - adica cutia mare de carton era desfacuta atunci si nu avea timp sa se strice , nu ramanea de la o masa la alta- poate sucur de mar ne-a tinut burticile sanatoase.

Sotul - ardelean, gurmand, pretentios, cu gusturi exersate, anul trecut incantat de bucataria internationala de la Kaliakra si de bucatarul-sef nevorbitor de bulgara, ei bine, s-a declarat si el OK la Gergana. Carne variata, bine preparata - intotdeuna.

Am avut grija la unele garnituri, nu ca nu ar fi aratat bine - dar am preferat sa fim precauti. Fara fineturi culinare, fara larga varietate, fara fantezii , fara chestii scumpe. Fara degustari de vinuri, fara seri cu specific. Dar mereu gratar variat, bine preparat. Mereu aveai ce alege si sanatos, si mai usor, si mai satios, si fara risc.

Ma abtin sa detaliez aici comportamentul unora dintre co-nationalii nostrii. Nu este vina hotelului pentru modul de imbulzirea - uneori - a flamanzilor. Noi am avut rabdare, ne-am reglat venirea la masa astfel incat sa evitam pe cei care au crezut ca vin la cantina.

Fara bauturi alcoolice de import, wisky, coniac - contra cost - si fara prea multe variante - sotul a renuntat, nu a avut ce alege.

Restaurantul curat, personalul foarte prezent si prompt, chiar un pic deranjant - deoarece erau foarte tineri, iar unii mai putin experimentati.

Toate aceste "fara" de mai sus nu le-am considerat minusuri - sa nu uitam totusi pretul platit. Calitatea celor oferite a fost buna. Asta a contat, nu ceea ce a lipsit.

In plus, am fost precauti si am mers pe chestii de care am fost aproape siguri ca sunt proaspete sau bine gatite. Probabil aceasta a fost cheia succesului vacantei noastre.

Facilitati pentru copii:

- plaja care incepe de la pragul hotelului, nisip fin, curatata in fiecare dimineata mecanic

- locul de joaca excelent pentru baietii mei, un model de castel mai rar intalnit, ii tineau ocupati cam o ora imediat ce ajungeam pe plaja. II puteam supraveghea de pe sezlong - nu am avut pretentia sa stam mereu in primul rand la mal; Fara leagan - noua nu ne-a trebuit.

- piscina pentru copii cu topogan, margini rotunjite, apa buna ca temperatura - nu rece - spre foarte rece ca la Kaliakra unde nu statea nici un copil in piscina de copii, iar daca vedeai unul o data, a doua oara nu-l mai vedeai - probabil era deja bolnav;

- terasa restaurantului langa plaja

- jocuri la piscina cu animatorii; balon plutitor transparent - deliciul copiilor seara

- trenulet din fata hotelului pentru a ajunge in alte puncte din statiune

- in fata hotelului este amenajat un ponton langa rezervatia naturala - in fiecare seara mergeam sa vedem broscutele testoase numeroase si pestisorii

- barurile de la piscina si cel de la terasa restaurantului - foarte accesibile de pe plaja , respectiv de la piscina.

- liniste in perioada orelor de odihna de dupa amiaza - poate am fost noi norocosi - dar asa a fost, am dormit in fiecare zi la amiaza fara sa fim deranjati de zgomote.

Culmea - nici un tantar in perioada 30 iunie-7iulie, nici chiar la pontonul de langa rezervatie- chiar ma intrebam unde or fi tantarii despre care citisem in alte review-uri.

Desi camera a fost cu vedere spre mare, am avut liniste. O singura seara ne-au deranjat rasetele fara sfarsit ale tinerilor animatori in afara serviciului care isi facusera loc de petrecut seara sub balcoanele noastre. Am trecut vederea - toleranta e buna uneori daca vrei sa te simti bine in vacanta. Putea fi si mai multa galagie, avand in vedere ca lobby bar era in apropiere. Ma gandesc ca pe partea cu vedere la parc este si mai multa liniste.

Minusuri:

Minusurile sunt mici, si nu au asa mare greutate.

De exemplu echipa de entertainment - probabil studenti in practica - cam lipsiti de imaginatie si de umor - totusi se straduiau in fiecare seara sa antreneze copiii pe scena de langa piscina si apoi sa organizeze "spectacole" naive.

Nu am gasit desene animate la TV - foarte greu pt copiii obisnuiti cu ele - ei bine, acesta a fost un minus din punctul lor de vedere, noi parintii ne-am bucurat ca am scapat de drogul desenelor macar in vacanta.

Sucurile la baruri cu E-uri , berea autohtona draft buna, de vara, de plaja, usoara, fara pretentii. Cockteilurile -contra cost - slabute calitativ, nota 7 sa zicem, totusi au contat putin.

Concluzia: ne-am odihnit, ne-am relaxat, n-am avut nici un stres legat de masa, plaja sau piscina. Nu asa arata o vacanta de vis - dar oricum nu avea cum sa fie de vis cu 2 baietei mici, neastamparati si curiosi dupa noi. A fost o vacanta de odihna, de joaca la malul marii, de dormit bine si mancat bine. A fost o vacanta sigura si previzibila, si asta este de fapt tot ceea ce a contat pentru noi.

Recomand familiilor cu copii, mai ales copii mici. Copiii mai mari s-ar plictisi - depinde de animatori - in 2010 aproape absenti la jocurile pe plaja Noi am facut o plimbare cu vaporasul pe mare, alte optiuni nu prea mai sunt.

Nerecomandat tinerilor dinamici care s-ar plictisi teribil.

Nerecomandat varstnicilor care vor liniste si nu tipete, rasete de copii, vanzoleala.

Nerecomandat pretentiosilor. Aceia sa deschida ochii inainte, nu sa vina apoi cu review-uri care sa sperie oamenii.

Tuturor recomand precautie la masa - dar asta este valabil oriunde in lume - si in Turcia in hotel de 5 stele am vazut minusuri la masa + turisti necugetati.

Ma gandesc sa revin cu copiii si anul acesta. Motivele: accesul usor la plaja, restaurant, piscine + broscute in rezervatie+ trenulet + loc de joaca + plimbarea si atractiile pt copii pe aleea de-alungul plajei. Relaxant pentru parinti, amuzant pentru copilasi.

Trimis de adrianan in 13.02.11 01:42:23
Validat / Publicat: 13.02.11 07:51:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena, Kaliakra Standard

VIZUALIZĂRI: 2603 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adrianan); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19550 PMA (din 20 voturi)

[13.02.11 08:04:13]

Un astfel de review mi-ar place sa citesc in fiecare dimineata la cafea, pe cat de interesant pe atat de bogat in amanunte, mai ales cand el este scris de un new-entry. Poate totusi poti atasa cateva fotografii cu hotelul.

Foarte interesant, de aceea imi permit sa-ti recomand in masura disponibilitatii sa ne povestesti si din celelalte destinatii de vacanta pe unde ai fost.

Bine te-ai atasat comunitatii AmFostAcolo!

adriananAUTOR REVIEW
    [15.02.11 14:16:14]

Multumesc pentru apreciere si multumesc echipei acestui site pentru ideea site-ului si pentru toata truda. Si de asemenea multumesc tuturor celor care scriu aici, primul meu post a aparut tocmai pentru a intoarce putin din ajutorul primit. Voi reveni si cu poze.

ADIGHETU1
    [14.03.11 08:32:05]

puteti sa imi spuneti ceva de hotelul SLAVUNA?

[14.03.11 09:25:26]

@ADIGHETU1, din pacate, momentan nu exista nici o informatie despre acest hotel pe site-ul nostru, insa poti accesa cu incredere pagina agentiei partenere care are in oferta (si prezentare) acest hotel click aici.

Iar daca vei ajunge sa-ti petreci vacanta in acest hotel te asteptam cu impresii cat mai frumoase la intoarcere. Succes!

ADIGHETU1, adrianan
    Alte impresii din această RUBRICĂGergana Hotel: