ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.02.2011
    ÎNSCRIS: 12.02.11
    AUG-2010

TIMP CITIRE: mai puțin de 1 MIN

Cheile Bicazului

O zona splendida cu paduri si drumuri pline de serpentine. Noi am trecut ca turisti cu masina, exact ca alte sute poate chiar mii de oameni.

Pe forum se cer insistent relatii despre cazare. Noi am facut un circuit de 1500 de km in 5 zile! Deci nu pot da relatii despre cazare in fiecare loc in care am fost!

Trimis de FLORIN BECA* in 12.02.11 22:03:14
    Validat / Publicat: 14.02.11 10:05:31

VIZUALIZĂRI: 3672 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (FLORIN BECA*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    PUNCTAJ CRT: 0 PMA (std) PLUS -1 PMA (din 1 vot)
    NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[12.02.11 22:47:50]

1. Aici nu e forum, ci un site de turism!

2. Nu se cer insistent relaţii despre cazare, ci doar amănunte din excursiile pe care încerci să le prezinţi.

3. Nici acest articol nu poate fi publicat în forma actuală; încearcă să dezvălui ceea ce ai văzut/trăit/simţit în aceşti 1500 de km ai excursiei. Pe ce drumuri ai mers, pe ce cărări, unde aţi fost cazaţi (eventual, nu e o condiţie!), ce obiective aţi vizitat şi ce reprezintă ele, care le este istoria, situaţii anecdotice (dacă ai avut parte) şi aşa mai departe.

Poate acum ai înţeles ce aşteptăm de la un utilizator normal.

[12.02.11 22:53:06]

Şi poate că nu e prea târziu să îţi prezint locul unde poţi citi în amănunt ce se aşteptă de la utilizatori, ce e admis şi ce nu, deşi ar fi trebuit să le ştii deja, doar ai 2 conturi create pe site!

Te rog, fă click aici şi citeşte!

FLORIN BECA*AUTOR REVIEW
    [13.02.11 02:22:21]

Da, asa este am doua conturi pe site! Si asta datorita faptului ca nu am mai putut accesa primul cont.

[13.02.11 16:57:15]

Dar nici nu cred să fi încercat să luaţi legătura cu Admin pt. recuperarea contului...

magdalena
    [14.02.11 12:14:57]

Eu nu reusesc sa desprind din citatul de mai sus, care se doreste a fi un review, unde sunt informatiile despre Cheile Bicazului. Mi-as dori sa ma ajute si pe mine ca turist...

Despre Lacul Bicaz nimic? Sau despre chei?

La masa de ce ati notat satisfactia 100%? E un restaurant la Cheile Bicazului? As vrea si eu sa stiu, am fost acum ani buni si vreau sa revin, as dori informatii, daca se poate.

Cat despre fotografii, unele nu inteleg ce reprezinta, as dori si explicatii la P09, P10 si P23...

In alta fotografie ati scris Lacul Rosu (P21) si aici va referiti la Bicaz.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
    sportiv
    [14.02.11 12:37:05]

Apreciez la pozitiv ca ati postat foarte multe poze in legatura cu obiectivul dvs. turistic, totusi prea putine cuvinte ati folosit pentru descrierea a ceea ce ati vazut. Nu de alta, dar zona este superba. Este bine sa dati informatii si cu privire la cazare, la pret, la dotarile din interior, la masa, la posibilitatile de petrecere a timpului liber si de distractie, etc... Prea putine cuvinte ca sa descrieti o zona asa de frumoasa!

[14.02.11 12:39:24]

as dori informatii, daca se poate.

Si as dori si explicatii la pzoele...

Eu cred ca ai niste pretentii cam exagerate...

eniuei, acest review a fost publicat cu statut temporar, pentru a putea fi mutat intr-o rubrica existenta si a sterge o dublura creata de harnicul autor.

Admin va decide, in limita timpului (cu semnul minus) pe care il are disponibil in aceste zile, asupra statutului sau final...

Fir de discutie inchis.

(autorul poate totusi raspunde prin mesaj privat intrebarii de mai sus, daca doreste).

roth
    [14.02.11 12:45:51]

Hai sa ajut eu putin.

Dupa cum stiti sau puteti vedea pe orice harta "Cheile Bicazului" este pe drumul care leaga Gheorghieniul (de care e si administrata zona) de Piatra Neamt, un drum de munte nu prea bine intretinut pe zona Gheorgheni-Lacu Rosu (26km), cu un defileu de ~3,5km, cu peisaje salbatice si curbe stranse. La Lacul Rosu te poti bucuta de cazare in Hotelul-restaurant cu acelasi nume dar si in multe alte locatii aflate in zona. La lac ajungi coborand cateva trepte din drumul principal unde langa ponton este si o carciuma.

Ai posibilitatea de a lua masa si in aer liber (un picnic) daca vrei, ai grup sanitar (cu plata 2lei/intrarea) dar ff curat, sunt mici comercianti care au de la jucarele la faimosul kurkos cu diverse toping-uti. Vara cei mai curajosi pot incerca o baie dar sfatul e sa nu se avante in larg, traditia spune ca lacul nu iarta.

Plecand mai departe spre Piatra Neamt intri in adevarata zona de defileu, unde primavara se formeaza mici cascade din munte... SUPERBEE, cu chioschiuri de o parte si de alta la intrare in defileu de unde poti achizitiona o amintire placuta.

Mergamd mai departe incepi sa cobori in niste curbe stranse, insotit de un peisaj salbatic dar fascinant (ex la un moment dat drumul te poarta pe linga o stanca golasa care pe undeva pe la mijloc are un bradut care demonstreasa ca " Viata invinge"). Cam pe aici eu m-am oprit, sa zic max 1km in adancimea defileului am stat fascinata de ce vedeam, fiind prima oara in acea zona.

Daca pana la Lac am venit cu masina restul drumului l-am facut la pas. Lacul Rosu nu e doar o statiune e o localitate in toata puterea cuvantului, turisti se amesteca cu localnicii si cred cu tarie ca e o destinatie superba pt o vacanta.

Am sa caut ceva poze si am sa le urc daca voi mai avea unde.

@magdalena

daca vrei detali (sa nu cauti pe net cele oficiale) intreb pe cineva din zona si pot sa iti zic.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
    [14.02.11 14:35:59]

@FLORIN BECA

Erau intr-adevar doua conturi asemanatoare, ambele cu numele "FLORIN BECA", insa unul avea un spatiu intre Florin si Beca si celalalt doua (2) spatii (este vorba de primul cont creat; acesta este si motivul cel mai probabil pentru care nu a putut fi ulterior accesat).

Am mutat toate pozele pe contul 'normal' (cel cu un singur spatiu intre nume si prenume) si am inchis contul dublura.

In alta ordine de idei, ti-am trimis pe privat numarul meu de telefon, iti stau cu placere la dispozitie pentru o scurta discutie de prezentare a site-ului si - mai ales - a modalitatii cele mai potrivite de folosire a lui.

[08.07.11 17:27:27]

Mutat in noua rubrica "La pas prin Cheile Bicazului", creata cu ocazia separarii fostei sectiuni "Lacul Rosu - Cheile Bicazului" in doua sectiuni distincte - vechea sectiune ramane la "Ardeal/Crisana" si va purta numele "LACU ROSU", iar o noua sectiune "BICAZ & CHEILE BICAZULUI" a fost definita in aria "Moldova/Bucovina"

Redeschis, cu aceasta ocazie, firul de discutie, odata cu calmarea sper definitiva a spiritelor.

magdalena, roth, sportiv
    Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Cheile Bicazului: