ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.02.2011
STATUS: CONSUL
FEB-2011

Programul Seniori în Spania, o reuşită

spanish guitar

Salutare şi bine v-am regăsit!

Acum două zile ne-am întors (eu şi soţia) din Spania. Mai exact, din Torremolinos, o staţiune pe Costa del Sol, la 5 km de Malaga.

Hai să vă povestesc cum am ajuns acolo şi să vă dau câteva informaţii pentru acei dintre voi care aţi fi interesaţi să mergeţi prin intermediul acestui program.

Prin toamnă, trecând pe lângă una din agenţiile de turism din oraş, mi-a atras atenţia un afiş. Titlul, mare, suna cam aşa: Spania - Travel Senior 55+. Am citit amănuntele şi am aflat astfel de o ofertă imbatabilă - o săptămână în Spania, în următoarele condiţii:

bilet avion din Bucureşti cursă directă Blue Air; taxele de aeroport; transfer aeroport – hotel – aeroport; cazare 7,14,21 sau 28 nopţi, loc în cameră dublă sau triplă, hoteluri 4*; pensiune completă (apă şi vin incluse); 2 excursii a câte jumatate de zi; asistenţă turistică în limba română (la aeroport sosire/plecare şi în excursii). Preţ pentru 7 zile: 395 €.

Foarte tentant, nu-i aşa? Cu o singură condiţie: să ai vârsta peste 55 de ani. Dar şi cei mai tineri pot beneficia de ofertă, într-una din următoarele două condiţii: fie ca însoţitor al unui senior, fie plătind o sumă majorată cu 100 €.

Aici, trebuie să vă spun că oferta vine din partea Ministerului Industriei, Turismului şi Comerţului din Spania, programul beneficiind de suport financiar şi subvenţii, ca să menţină "în lucru" principala industrie spaniolă, turismul, în afara sezonului, adică din octombrie până în aprilie. Şi pot să vă spun că ideea a fost foarte bună, drept urmare ea a fost preluată şi de Grecia, Cehia şi Cipru (oare la noi de ce nu s-o fi gândit nimeni să aplice un program asemănător? - întrebare retorică).

Oferta despre care v-am povestit se referă la hoteluri de 4 stele, aflate pe coasta spaniolă de est şi sud: Costa Brava (zona Barcelona), Costa Blanca (zona Valencia), respectiv Costa del Sol (zona Malaga).

Vreo două luni, m-am tot informat şi am analizat ofertele diferitelor agenţii. Cu această ocazie, am constatat că, deşi oferta spaniolă este una şi aceeaşi, unele firme de turism româneşti încearcă să lucreze "româneşte", adică să mai ciupească ceva. În general, preţul este acelaşi: 395 €, dar sunt şi firme care au preţul ceva mai mare, sau altele care încearcă să fraierească potenţialii clienţi cu un preţ aparent mai mic (de obicei 375 €), dar undeva, scris mic descoperi că mai trebuie să mai dai 100 € drept "taxă de aeroport". Unele agenţii au inclusă în preţ şi asigurarea medicală, altele nu.

După "săpături" adânci, pe 3 ianuarie am luat decizia finală şi am început demersurile la agenţia pentru care am optat. La aceasta, pretul este de 365 € plus o taxă opţională de bagaj de cală maxim 20 kg, în valoare de 15 € de persoană şi cursă. Noi am plătit fiecare acestă taxă, ajungând astfel tot la suma de 395 € de persoană, cât este şi la alte agenţii, la care nu se spune de această taxă. De altfel, am fi putut plăti o singură taxă, făcând o economie de 30 €, dar atunci ar fi trebuit să luăm o singură valiză, mai mare, pe care s-o folosim în comun, ceea ce este însă de neconceput, nu-i aşa? Lucrurile preparatorii au mers foate bine, singura modificare a fost decalarea perioadei alese iniţial (31 ianuarie - 6 februarie), cu două zile mai târziu. Agenţia fiind din Bucureşti, nu m-am dus personal acolo, ci am aranjat totul prin internet şi telefon. Chiar şi factura am plătit-o prin serviciul de internet banking, în lei ea având valoarea de 3.452,69 lei.

Încă de la început, am optat pentru Costa del Sol, cea mai sudică regiune spaniolă, făcând parte din Andalusia, asta pentru că aici sunt mai multe obiective mai greu de vizitat printr-o deplasare cu maşina personală, modalitatea preferată de obicei de noi. Am ales hotelul Las Palomas, din Torremolinos, unde am ajuns cu o cursă directă Blue Air Bucureşti-Malaga. Trebuie să spun că a fost prima dată când am zburat cu o companie low cost şi recunosc că nu am nimic de reproşat, cu excepţia unei întârzieri de 15 minute la cursa de întoarcere. Din păcate, nu pot spune acelaşi lucru despre aeroportul Băneasa, care arată mai rău ca o autogară dintr-un oraş de provincie. În schimb, la automatele de după punctul de control, de unde poţi cumpăra băuturi răcoritoare cu care nu poţi trece prin acest punct, preţurile erau mai mari decât cele de pe aeroportul Malaga, care este un aeroport internaţional mai mare şi mai modern decât aeroportul Otopeni.

Zborul, atât la dus, cât şi la revenire, a fost plăcut, aeronavele de tip Boeing 737, cu care se zboară fiind foarte comode. Timp de 4 ore, avionul ne poartă cu 800 km/h, la o altitudine de 10.000 m, spre vest, peste Muntenia (la un moment dat am putut zări şi Dunărea, în zona graniţei cu Serbia), apoi se zboară peste Adriatica, se trece pe deasupra Romei (la ducere erau nori, dar la întoarcere, fiind deja noapte, se vedea o imagine splendidă a oraşului), apoi peste Corsica şi Sardinia, ceva mai departe lăsăm în stânga insulele Baleare şi ajungem deasupra coastei Spaniei, undeva între Barcelona şi Valencia. De aici, avionul urmează practic coasta până la Malaga, oferind o privelişte interesantă pe Costa Blanca.

În dimineaţa plecării, la Bucureşti era o temperatură de - 11 °C. Când am ajuns la Malaga, temperatura era de + 16 °C.

Cum transferul de la aeroport la hotel era inclus în servicii, la aeroport am fost aşteptaţi de un taxi de lux (Mercedes), întrucât în afară de noi doi, nu mai era nimeni care să fi venit în plimbare prin acest program.

Ajunşi la hotel, am constatat că asistenţa turistică în limba română lipsea cu desăvârşire, aşa că ne-am descurcat singuri, ca de obicei. Despre hotel am să povestesc într-un review separat, pentru că merită.

Aici am să povestesc în general, despre programul Travel Senior. În holul hotelului era un colţ organizat ca punct de informare pentru participanţii la acest program. În primul rând, era un panou de afişaj, cu diferite anunţuri. Singurul care ne privea şi pe noi era cel cu prognoza pe săptămâna cât am stat, când, de altfel am prins o vreme excelentă, toate zilele au fost senine, fără pic de nori; nu mi-am imaginat vreodată că, la început de februarie, am să mă plimb prin Malaga în cămaşă. Alte informaţii pentru turiştii români nu existau, în schimb, pentru ceilalti, din Italia, Franta, Marea Britanie, Irlanda, Portugalia, Austria, Germania, Polonia, Cehia exista câte un biblioraft plin cu tot felul de informatii. Ah, da, era şi un biblioraft gol, probabil acela era rezervat pentru români :)).

Ca urmare, nu am beneficiat nici de cele două excursii a câte jumătate de zi. Agenţia română îmi comunicase că excursiile sunt la Malaga şi Marbella, dar mai mult nu mi-au putut spune, pentru că organizarea intra în sarcina altcuiva, nu ştiu cine. Nu am beneficiat nici de transferul de la hotel la aeroport la plecare, deoarece de la recepţie mi s-a spus că trebuie să iau legătura cu o agenţie spaniolă locală (aveam şi numărul lor, de la agenţia română), dar am considerat că nu merită, deoarece există o legătură excelentă pe Costa del Sol cu aeroportul şi oraşul Malaga, asigurată prin intermediul unui tren local (ei îi spun "tren", dar este un fel de metrou, la care o bună parte din traseu este subteran, ca şi o parte din staţii) foarte modern, rapid, dar lin şi silenţios, care circulă din 30 în 30 de minute. De la Torremolinos la aeroport, face 11 minute şi costă 1,40 € de persoană.

O altă promisiune rămasă doar pe hârtie este cea privitoare la vinul şi apa incluse la mese. Băuturile de orice fel din timpul meselor de prânz şi cină trebuiau plătite.

Trebuie să subliniez faptul că aceste aspecte negative, datorate în totalitate nu spaniolilor, ci proastei organizări, tipic româneşti (spun asta pentru că am constatat că toate celelalte grupuri din alte ţări au beneficiat de toate cele promise, cu excepţia vinului şi apei), aceste aspecte negative spun, nu au umbrit cu nimic sejurul petrecut în Spania, pentru că, având ceva experienţă turistică, am putut evita neplăcerile ivite. Mă întreb însă cum s-ar fi descurcat nişte oameni mai simpli, care nu au prea ieşit în străinătate, care nu cunosc limbi străine şi care s-ar fi bazat pe promisiunile rămase neonorate, de care aminteam mai sus?

Am amintit de aceste lucruri, pentru ca eventualii doritori să participe la programul Travel Senior să ştie la ce să se aştepte. În acest fel, nepunând prea mult preţ pe promisiunile făcute de agenţiile româneşti (ca de-atâtea ori neonorate), veţi fi mai puţin dezamăgiţi şi veţi putea beneficia de partea bună şi frumoasă a lucrurilor, care oricum este mult mai consistentă decât cea negativă, pentru că spaniolii ştiu să facă turism cu profesionism.

În final, să vă spun câteva cuvinte şi despe Costa del Sol. Pe româneşte Coasta Soarelui, aceasta se întinde pe litoralul sudic al Spaniei, pe coasta Mediteranei, din regiunea autonomă Andalusia, în principiu între staţiunile litorale Estepona, la vest şi Nerja, la est, cu oraşul Málaga (se pronunţă cu accent pe prima silabă) la mijloc. Am citit că această regiune este cea mai săracă din Spania, dar dacă este aşa, oricum ea este mult mai bogată decât cea mai bogată regiune de la noi, deşi natura nu a fost tot atât de darnică cu locuitorii Andalusiei, cum a fost ea cu românii.

Între Marbella şi Malaga se află şi alte staţiuni, practic se trece dintr-una în alta şi se mai construieşte în continuare. De la Marbella spre est, spre Malaga mai sunt staţiunile Fuengirola (pronunţat Fuenhirola), Benalmádena şi Torremolinos. De la Fuenirola, prin Benalmádena, Torremolinos, aeroportul Malaga, până în centrul oraşului Málaga circulă trenul de care spuneam mai sus, care este un mijloc de transport foarte comod, civilizat şi ieftin. De la un capăt la altul, pe o distanţă de aproximativ 35 km, un bilet costă 2,95 €, sau 4,50 € dus-întors. Trenurile circulă între 5,30-22,30 şi parcurg întreaga distanţă în 48 min.

În afară de această linie, C1, mai este şi o a doua linie, C2, care merge din centrul oraşului Malaga, până la Alora, o localitate situată la vreo 40 km, în nord-vest.

O altă opţiune foarte bună sunt liniile de autobuze de transport în comun. De asemenea, de-a lungul coastei, se întinde Autopista del Mediterráneo, autostrada care pe vreo 125 km, duce de la Malaga la San Roque, lângă Gibraltar.

Cum noi suntem (zicem noi) nişte turişti activi, încă de la început ne-am gândit că, din Torremolinos, trebuie să facem şi nişte vizite la Sevilla, Granada, Cordoba, Gibraltar şi chiar Tanger, în Maroc. Aveam două variante: să închiriem o maşină şi să mergem pe cont propriu, sau să mergem în excursii organizate. Neştiind care va fi situaţia (ne gândam că e posibil să nu se organizeze excursii, din lipsă de muşterii), am lăsat decizia la faţa locului. Deşi cu o maşină închiriată am fi ieşit mai ieftin, am preferat varianta excursiilor organizate, care au avantajul că sunt mai puţin obositoare pentru şofer şi că ai totul asigurat, fără cozi la bilete de intrare şi fără alte încurcături. De la recepţia hotelului ni s-a dat o listă cu excursiile organizate, preţuri şi alte amănunte, astfel că ne-am putut face programul. Spre deosebire de anul anterior, când, după spusele lui Michi (click aici), dimineaţa te suiai în autocar şi plăteai direct ghidului, acum ni s-a spus că trebuie să rezervăm excursia cu cel puţin o zi înainte, iar de plătit, am plătit direct la recepţie. Dimineaţa, aşteptam în holul hotelului, sau peste drum, la ora stabilită. Să nu credeţi că duceau lipsă de clienţi, nu, dimpotrivă, erau foarte mulţi care doreau să vadă şi alte locuri din Spania. Despre aceste excursii am să vă povestesc separat, pentru fiecare destinaţie. Doar la excursia la Tanger am renunţat, pentru că dura foarte mult, de la 5,30 dimineaţa, până la 11 seara şi am preferat să mergem mult mai aproape, să vizităm muzeul Picasso, din Malaga.

Oricum, dacă sunteţi mai comozi şi nu vă plac deplasările lungi, chiar şi doar pe o rază de 10-15 km se găsesc o mulţime de locuri şi obiective turistice intersante. Vă dau ca exemplu doar două: acvariul din Benalmadena şi Parcul Crocodililor de la Aquapark-ul din Torremolinos.

În concluzie, dacă nu v-aţi hotărât cum să vă petreceţi vacanţa şi dacă nu ţineţi neapărat să faceţi o baie în Mediterana, luaţi în considerare şi oferta Spania Travel Senior (cei mai tineri vă luaţi cu voi şi părinţii, că merită şi ei o vacanţă în Spania, nu?), care probabil va funcţiona şi după 1 octombrie. Merită!

Trimis de Costi in 10.02.11 22:58:50
Validat / Publicat: 11.02.11 01:14:11

VIZUALIZĂRI: 12431 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P09 Palma de Mallorca, văzută noaptea, de la 10000 m altitudine. Se vede foarte bine luminat aeroportul.

cristi_an3000 [11.02.11 09:13:53] »

chiar ma intrebam ce o fi cu programul asta pentru ca am tot auzit despre el, insa nu stiam amanunte, nu stiam pe cineva care chiar sa fi beneficiat. asadar review-ul tau a picat la tzanc si mi-a satisfacut curiozitatea. merci!

PS: cred ca ar trebui punctat si aspectul "servicii" - ai vorbit destul de mult despre serviciile oferite de agentie, hotel, promisiunile netinute, etc.

sandu.53 CONS. ONORIFIC AFA / SPANIA [11.02.11 09:15:27] »

excelente informatii! si eu doresc sa plec in viitor in Spania prin acest program, studiasem ofertele, ma interesa tot zona asta, dar am am sa fac acest lucru anul viitor! asa ca tot ce ai relatat a "picat" ca o "manusa"! astept si alte detalii eventual in alte review-uri despre hotel, optionale, masa...

ionescunic [11.02.11 09:36:43] »

@Costi multumim pentru informatii, sunt foarte pretioase intrucat mama mea va merge in curand in Spania , prin acest program, insa in Costa Brava, nu se stie hotelul inca.

Sper ca iti vei depasi recordul personal de voturi (cu puncte) cu acest review!

Alex_Macedo [11.02.11 09:45:59] »

Maestre, Costi!... ai pus "el punto, pe i"!

... gând la gând... dacă, eventual sunt doritori, vă pot trimite câteva info, vis-a-vis de Spania si Tenerife Senior, PE PRIVAT, in mail!!!

... mai exact:

Tenerife-Insula Primaverii (program Senior)

Valencia-Gandia, Benidorm

Costa El Azahar-Peñíscola, etc

Plecări: Bucureşti şi Timişoara

webmasterJr [11.02.11 09:51:03] »

Sper sa placa melodia propusa spre ascultare... Sa visam putin cu ochii deschisi la vacanta...

Dragoș_MD [11.02.11 10:33:28] »

abia astept sa devin si io "senior"... mai am putin.

Costi [11.02.11 10:43:02] »

Mulţumesc tuturor pentru aprecieri.

Am să pun şi nişte poze, dar nu am avut timp până acum.

Mulţumesc webmasterJr pentru fondul sonor.

mirelab mi-a atras atenţia asupra unei mici erori, îi mulţumesc pentru asta. La caseta tehnică, la PRET SEJUR:

790 euro, este CU TRANSPORT!

Rog webmaster să facă modificarea. Mulţumesc.

webmaster [11.02.11 10:45:01] »

Remediat eroarea care s-a strecurat in caseta pretul sejurului.

magdalena [11.02.11 11:25:50] »

Foarte interesanta oferta de care vorbesti!

Chiar ma intrebam cand as mai putea citi un review de calitate scris de @costi.

Astept continuarea, evident...

molko* [11.02.11 11:33:13] »

of, of, of. Citesc și bălesc. Pentru septembrie trecut imi programasem 6 zile in Andaluzia, iar in ziua plecării (eu aveam bagajele la ușă), in jur de ora 13 vine anunțul de la Blue Air: stimate domn, ne pare rău dar datorită grevei din Spania in transporturi toate cursele către această destinație sunt anulate. Primele bilete disponibile pentru o alta cursă abia peste 1 săptămână. De aici anularea vacanței, scandal cu booking.com pentru recuperarea banilor de la rezervările de hotel, mașina era deja inchiriata și aștepta cuminte la aeroport etc.

Aștept cu nerabdare povestirile viitoare despre această zonă, să văd ce am pierdut. Sunt convins că multe!

popescu.borsa* [11.02.11 11:53:54] »

Deşi încă nu mă încadrez la categoria "senior" sunt interesat de acest program, ba mai mult, vreau să iau şi copiii cu mine. Sper că nu vom aştepta prea mult pentru a afla detalii despre cazare şi excursiile opţionale.

nnaaee [11.02.11 13:33:30] »

Bune informatiile!

Am fost anul trecut la Santa Susana (Costa Brava) in aprilie si ma duc si anul acesta, in mai la Benalmadena. Sper sa fie la fel de frumos ca si anul trecut. Am o rugaminte, da-mi si mie pe nnaaee at yahoo dot com numele agentiei din romania, ca sa stim de cine ne ferim

Costi [11.02.11 14:03:02] »

@molko

Îmi pare rău de "ratarea" vacanţei în Andaluzia, chiar merită să mergi acolo şi îţi doresc să ajungi cât mai curând.

@popescu. borsa

Programul Spania pentru Seniori s-a extins şi sub forma Spania pentru Toţi, caută ofertele pe internet. E ceva mai scump decât la Seniori, dar este totuşi o ofertă care merită luată în seamă.

@nnaaee

Poate nu am fost suficient de clar. Agenţia de la care am cumpărat biletul nu are nicio vină, ei doar au intermediat afacerea şi au făcut-o foarte bine.

Ca ei sunt multe alte agenţii, chiar mi-au spus că, deşi suntem singurii care am mers în această perioadă la această destinaţie, este posibil să mai întâlnim la hotel români veniţi prin intermediul altor agenţii.

De vină pentru nerespectarea în totalitate a condiţiilor contractuale este altcineva, probabil o agenţie mare, care a intermediat între ministerul turismului şi agenţiile mici.

Este la fel ca la excursiile în circuit, pe care le poţi contracta de la diferite agenţii, dar organizatorul este unic, tour-operatorul pentru acea excurie.

Din păcate, nu ştiu cine este această "entitate" care trebuia să se ocupe de organizarea sejururilor şi a făcut-o aşa de "bine" (aştept să mă lămurească agenţia).

Din motivele expuse mai sus nu ţi-am răspuns pe privat, pentru că răspunul ar putea privi şi alte persoane interesate.

Nicu [11.02.11 16:44:14] »

Am fost anul trecut (luna mai) in zona Costa Brava la Malgrat del Mar hotel 4* pensiune completa plus apa si vin la masa de prinz si seara. Vin o sticla de 0.7 litri la prinz si seara la fel la 2 persoane plus o excursie inclusa in pret la Barcelona.

Cu toate ca ma incadrez ca si virsta la senior, biletul nu era luat prin acest program.

Cind am ajuns la hotel am vazut ca multi erau veniti cu acest program dar au ajuns acolo cu Tarom.

Eu am ajuns cu Vueling companie lowcost spaniola.

Biletul cu totul inclus inclusiv bagaj si transferuri la hotel cu ghid roman a fost 710 euro pt 2 persoane.

Cei sositi cu programul Senior au platit intre 390 euro si 410 euro de persoana dar zborul a fost cu Taromul.

Uni au avut vinul inclus unii nu, asa ca depinde de unde au luat biletul.

Sejurul asta in Spania l-am luat cu 5 zile inainte de plecare.

A fost un last minute.

La bani astia cu totul inclus a meritat.

Costi [11.02.11 17:46:35] »

@Nicu

Pentru Costa del Sol, la Malaga Taromul nu are cursă directă şi probabil ar fi costat prea mult transportul cu escală la Madrid sau Barceona şi apoi cu o cursă locală a Malaga. Oricum, low cost, dar m-am uitat pe site-ul celor de la Blue Air şi două bilete Bucureşti-Malga şi retur costă, cu rezervare înainte cu o lună, vreo 360 euro.

Într-adevăr, mai sunt şi alte programe ieftine, oferite de spanioli, care, în criză, fac tot ce e posibil să ţină turismul activ şi în extrasezon. Am întâlnit într-o excursie nişte belgieni care erau veniţi printr-un program oferit de firma Neckermann, prin care aveau un sejur de o lună, la hotel 3 stele, demipensiune, transport, transferuri aeroport, la mai puţin de 1500 euro.

dorgo [11.02.11 19:02:00] »

@Costi...

Bine ai venit acasa!

Dar... nan, nan, nan, ! zicea Tartarin din Tarscon sau nu... Asterix atunci cand s-a dus prin Spania sa-i scape pe iberici de romani... si Obelix, sa-i scape de vinul de: alaga... nuuu!...

Cunosc programul "over 55" cu revista pe care mi-o tot baga fetele de la Turism sub nas... Spania vrea acum cu 300 euro pe saptamana sau cu 350 euro pt. 2 saptamani sau cu 400 euro pt. 3 saptamani sa-si astupe gaurile turistice din perioadele de extrasezon, non-turistice (ca unele review-uri de-ale mele), nu pentru ca n-ar fi cald si frumos pe-acolo, la ei, in aceasta perioada Ianuarie-Aprilie, dar... acum lumea mai si lucreaza... gata vacantele, concediile... lucram!... si nu tot omul a iesit la pensie la 55 de ani... si mai e ceva... intreaga Coasta del Sol sau Brava arata ca un spital de Geriatrie Ana Aslan... batranei, batranei, zeci de batranei plimbandu-se si tinandu-se de mana (ca-n poeziile lui Bacovia) ca la 20 de ani... sau alti batranei in carucioare cu rotile impinse de alti batranei mai putin batranei, etc... nu mai pot!... eu am lucrat vreo 12 ani ingrijind persoane "over 70"... gata! nu mai vreau... m-am reprofilat la cerere... acum lucrez cu sportivi "under 30 years"... vad in fiecare zi tinerete, rasete, glume, veselie, optimism... altul ti-e psihicul cand, batran fiind, traiesti printre tineri, si altul, cand, chiar tanar fiind, stai doar printre persoane de 70-80 de ani... in unele tari se traieste mult, stiu, nici nu se mai foloseste termenul "old" ci "aged person", stiu ca ei arata la 80 de ani, ca noi la 60, stiu... dar, parca ma vad in restaurantul din Costa Brava, eu la 58 de ani, cel mai tanar din parcare... eu care abia astept luna mai ca sa escaladez Ceahlaul si Retezatul... pe jos.

Prefer plaja din Ukraina lui @popescu. borsa!

Asteptam review-urile tale, ti s-a simtit lipsa... vezi, chiar si pentru asta nu-mi place programul "over 55", pentru ca ne pleaca "greii" site-ului cate 2-3 saptamani...

webmaster [16.02.11 14:32:26] »

Modificat data sejurului din ianuarie in februarie conform indicatiilor din review.

rsimona [26.03.11 16:17:26] »

Am fost anul trecut in mai in Costa del Sol-Benalmadena- Hotel Playa Bonita cu acelasi program pentru seniori -si a fost foarte bine; organizarea la fata locului a fost asigurata de agentia din tara si am avut cel putin un ghid iesit din comun, foarte bine instruit si dedicat meseriei, Domnul Mihai, caruia ii multumesc pentru ca isi face cu drag meseria.

webmaster15 [26.03.11 16:23:22] »

ATENTIE! referirile pozitive la AGENTII si alte entitati din Romania care functioneaza pe principii COMERCIALE - altele decat cele recomandate oficial de AmFostAcolo.ro - sunt considerate RECLAMA NEAUTORIZATA si sunt INTERZISE

Puteti trimite, in schimb, aceste informatii prin intermediul mesajelor personale (pe privat).

@rsimona

Pentru nerespectarea regulamentului, primesti un avertisment. Ti-am editat eu ecoul. Te rog, nu starui.

alex_iasi [10.03.12 13:34:15] »

excelent articol si f util!

Alb* [24.03.14 03:17:57] »

aveti dreptate, si pr mine a fost o reusita costa brava

Alb*, alex_iasi, Alex_Macedo, Costi, dorgo, magdalena, molko*, Nicu, nnaaee, popescu.borsa*, rsimona, sandu.53, trandafir 1970
Alte impresii din această RUBRICĂTravel Senior Spania - impresii și info utile: