ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.02.2011
DIN: oradea
ÎNSCRIS: 31.08.10
DEC-2010

Revelion la noi acasa

Anul acesta am hotarat ca revelionul sa il petrecem in Toplita judetul Harghita! Grupul nostru era alcatuit din 25 persoane.

Ne-am dat intalnire dimineata la ora 6 intr-o benzinarie si am plecat la drum. Drum care nu a fost lipsit de peripertii deoarece dis de dimineata drumurile nu sunt curatate prea bine de zapada si de accea va spun sa fiti foarte atenti la drum si nu care cumva sa fiti inconstienti sa plecati fara cauciucuri de iarna (noi eram cu 4*4 si tot simteam cum aluneca putin).

Am ajuns in Toplita in jurul orei 17 dar am si facut opriri sa ne asteptam unii pe altii pentru ca din propie experienta daca mergeit mai multe masini sa nu mergeti unii dupa altii pentru ca la noi s-a intamplat nu o data sa se ciocneasca careva.

Cazarea a fost foarte ok, mai putin mancarea adica pentru 2 milioane cat era doar mancarea parca ne-a luat ce era mai ieftin, dar nu conta asta. Am uitat sa precizez ca aveam mancare dimineata si seara.

Seara este foarte frig extrem de firg si un sfat pentru soferi pe timpul zilei sa va porniti masina de cateva ori pentru ca noi nu am mai putut-o pornii din cauza frigului de peste noapte. Chiar daca va cazati la un hotel sau pensiune va sfatuiesc sa va duceti cu voi un mini calorifer electric sau ceva ce sufla aer cald pentru ca noi am patit in ultima noapte sa se ia caldura si nu era cu nimic diferit de temperatura de afara (am dormit cu caciula manusi jacheta).

Intr-una din zile am plecat spre partie. Pentru mine care nu sunt profesionista la ski mi-a placut. Precizez ca se inchiriaza DOAR schiuri nu si placi. Costa 35 lei daca doriti si bete si 25 fara.

Sunt 2 partii (poate chiar 3 nu sunt sigura spun doar ce tin minte sigur) una de incepatori si una profi. Cea de incapatori pe care am fost e foarte ok, dar alglomerata sisa fiti atenti sa nu va izbeasca careva. Pe mine m-a enervat sincer un lucru eu fiind incepatoare normal ca voi cobora incat si vai de capul meu :))) dar treceau pe langa mine cei cu placile asa repede si violent care pur si simplu ma speriau. Nu mi se parea normal doar era partia de incepatori!

La baza partiei exista si un mini restaurant unde poti servii un vin fiert, ciocolata calda, hot dog

In legatura cu parcarea noi cand am fost abia am gasit pentru ca e un loc ingust si fiecare parcheaza cum poate.

In alta zi am plecat spre cheile bicazului 100 si ceva de km fata de locul unde am fost cazati. Drumul e lejer cu exceptia serpentinelor! Intradevar un loc care merita vazut. Voi atasa poze care vorbesc de la sine, daaar e foarte frigadica vantul acela iti trece si prin oase, tot respectul pentru oamenii care locuiesc si indura frigul acela. Aveti unde manca sunt o multime de restaurante, dar noi ne-am oprit la kurtocs kolac (nu stiu cum se scrie corect) si sincer nimic nu e mai bun pe frigul acela un kurtocs cald cu cocos si un ceai cald. Langa era lacul care era inghetat si va dati seama cum toata lumea se dadea pe derdelus, derdelus care ajungeau si pana la 3 4metrii lungime. Peisajele sunt spectaculoase si chiar merita.

Acesta a fost revelionul nostru, m-am rezumat doar ca drum si peisaje, mai putin la cazare pentru ca poate ma voi hotara sa fac special pentru "acea" pensiune. Aceasta a fost una din experientele noastre in Romania. E frumos dar din punct de vedere financiar e un pic piperat pentru ca intotdeauna se vor ivii cheltuieli neprevazute! Vacante insorite si pline de bucurii!

Trimis de Leteacristina in 08.02.11 20:33:57
Validat / Publicat: 08.02.11 21:25:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TOPLIȚA [HR]. A mai fost în/la: Am sa scriu review Boga,Belis

VIZUALIZĂRI: 2631 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Leteacristina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 partia incepatori

Alina Morar [09.02.11 07:42:36] »

Degeaba ai 4x4... pe gheata derapezi cu orice. Iti spune o patita.

Dar, zi-mi drumul cum e? E asfaltat? Acum cativa ani, in zona Toplita, erau niste cratere...

Leteacristina [09.02.11 12:58:47] »

Da e asfaltat, dar DA sunt si cateva cratere de toata frumusetea chiar inainte de Toplita, dar cu multa atentie si pe timp de zi vei ajunge cu bine. Noi am avut un prieten care a venit pe timp de noapte, iti dai seama ce ce "fericit" a ajuns Vacante cat mai placute!

Alina Morar, Leteacristina
Alte impresii din această RUBRICĂO zi în Toplița și împrejurimi: