ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.02.2011
ÎNSCRIS: 11.04.08
FEB-2011

Mai bine decat ne asteptam

Dupa analize comparative intre Valea Prahovei si noua "statiune de schi in devenire" din Muntii Sureanu, am ajuns la concluzia ca e mai bine sa o aleg pe cea din urma.

Asa ca apuca-te si cauta cazare. Dupa mai multe telefoane pe la cabanele la care aveam numere de telefon am gasit liber pentru 1 noapte la Cabana Coroana Prigoanei.

Am incercat sa gasesc fotografii dar din pacate n-am gasit nimic asa ca mi-am propus (printre altele) sa luminez pe cei ce vor dori sa vina dupa mine.

Dupa un drum de circa 7 ore (plecat din Bucuresti, mers linistit, cu un singur popas la Valcea si o alta noapte petrecuta langa Sebes) am ajuns in Poiana Luncile Prigoanei - care seamana putin cu Poiana Brasov (ma refer la relief). Am gasit si un indicator spre cabana si dupa ce am urcat o scurta panta am aterizat in poarta cabanei.

Cabana nu este inca terminata si pe nicaieri nu scrie denumirea de Coroana Prigoanei dar drumul te duce fix langa ea.

Am intrat, am vazut cu coada ochiului camera (inca ocupata de turisti) pe care urma sa o luam in primire mai tarziu si apoi repe la schi ca timpul e scurt.

Pe la ora 17 ne-am intors sa ne luam camera in primire. Citisem pe net pe alte forumuri tot felul de pareri cum ca in Luncile Prigoanei conditiile de cazare sunt putine si studentesti (mai multe paturi in camera, bai pe hol, sau ca e frig). Mi-am zis ca nu conteaza atata timp cat eu merg la schi asa cam am rezervat. La rezervare am aflat ca toate camerele la Coroana Prigoanei au baie proprie, apa calda si caldura non-stop.

Chiar si asa am ramas placut surprins pentru ca am gasit aici conditii peste ce imi inchipuiam eu.

Camera este destul de mare cu 3 paturi confortabile, o masa cu 2 scaune, cuier, o oglinda pe perete, baie cu dus. Simplu dar ok in ceea ce ma priveste.

Un dulap ar fi fost bun mai ales daca aveti de gand sa stati mai multe zile dar avand in vedere ca inca e in santier cabana nu reprosez aspectul.

Saparea fundatiei a inceput la jumatatea lui august 2010 si deja de revelion i s-a dat drumul, asa ca nu pot decat sa il felicit pe proprietar pentru viteza cu care s-a miscat.

Cabana are 4 camere pentru turisti si o sala de mese cu bucatarie la demisol (si cand o sa fie gata o sa aiba cred ca 8 camere).

Nu are restaurant - dar aveti acces la bucatarie.

Bucataria este echipata cu vesela, tacamuri, oale, masina de spalat vase, detergenti, filtru de cafea, aragaz, cuptor cu microunde, frigider, mese, TV si cablu de la Dolce, un DVD player, o minicombina cu CD / DVD / stick USB si un mic spatiu de destrabalat / dansat pentru petrecareti. Si aici la demisol (ca in toata cabana) - cald de stateai la tricou. Pentru doritori este si un gratar afara.

Loc de parcare este langa cabana si in fata cabanei.

Proprietarul are si ceva schiuri de inchiriat.

Ce m-a suprins in mod placut a fost prietenia si caldura cu care am fost intampinati.

Tocmai terminasera gratarul asa ca am fost invitati la oala cu carne aburinda, sa mancam si noi.

La fel ca si proprietarul si ceilalti oaspeti au fost oameni de calitate cu care ne-am inteles bine.

Bine de stiut:

- la cabana (si in general in zona de acolo) nu exista semnal pe nici o retea de telefonie mobila, insa Romtelecom da. Telefon fix la cabana: 0258 738 073 (daca nu raspunde insistati sau reveniti mai tarziu ca nu poate sta omul tot timpul langa telefon)

- drumul din Sebes pana in Poiana Luncile Prigoanei la linkul din mai jos (singurul drum dezapezit - cel dinspre Obarsia Lotrului desi e mai scurt cu vreo 80-100 km pentru cei veniti dispre Valcea, nu poate fi trecut decat pe proprie raspundere): click aici

- de la Tau Bistra este (era in 5-6 februarie 2011) zapada si gheata pe drum (cam 40 km) dar cu anvelope de iarna mergi fara probleme. De la Barajul Oasa drumul este forestier dar se circula fara probleme.

Daca va intrebati de ce am batut 420 km pana acolo cand puteam sa ma duc la Sinaia este simplu:

- nu suport aglomeratia si maimutele de pe Valea Prahovei;

- aici sunt partii foarte usoare (numai bune sa o invat pe nevasta-mea sa schieze);

- oamenii sunt mai civilizati;

- am iesit mai ieftin in Sureanu.

Trimis de markator in 08.02.11 17:35:31
Validat / Publicat: 08.02.11 18:27:44

VIZUALIZĂRI: 9667 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (markator); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Curpat e la Coada Lacului Oasa (asta daca vreti sa incercati drumul spre Obarsia Lotrului)

Admin [09.02.11 09:26:45] »

Rubrica acestei pensiuni a fost relocata in noua destinatie creata pe site "LUNCILE PRIGOANEI / POARTA RAIULUI". Avand in vedere frumusetea zonei, cred eu ca poate deveni o alternativa interesanta pentru multi turisti, mai ales dupa finalizarea modernizarii Transalpinei si daca intentiile investionale existente in zona se vor concretiza in unitati de cazare moderne.

magdalena [10.02.11 09:21:08] »

Zona e frumoasa, insa nu mi-as fi inchipuit sa fie o cabana in circuitul turistic, neterminata...

markator [14.02.11 16:38:12] »

Pe mine nu ma interesat prea tare chestiunea aceasta.

Am vrut sa merg la schi si am stiut ca nu sunt decat o mana de cabane in zona si ca nu prea ai de ales.

Prin urmare m-am asteptat la ceva modest. Totusi desi nu e terminata, cabana asta e una din cele mai bune din zona la momentul acesta.

Cealalta alternativa pentru mine ar fi fost o camera la Cabana Ana Simona. Locul era acolo 60 lei intr-o tripla (adica 180 lei camera) dar pentru ca nu mai mergea apa la baie si trebuia sa folosim o baie de la parter pe hol, ne facea reducere la 50 lei/loc, adica 150 lei camera.

Tu ce ai fi preferat in conditiile astea?

P. S. Cand am ajuns in zona am vazut unde e Cabana Ana Simona si ma bucur ca nu m-am dus acolo(desi pare a fi terminata) pentru ca imi aduce aminte de inghesuiala tip ghetou de la Straja.

maxinvestus [16.02.11 22:23:11] »

Foarte frumoase locuri, mersi pentru info si poze. Din ce inteleg (click aici) DN67C este inchis circulatiei pe timp de iarna intre Ranca (Jud. Gorj) si Curpat (Alba). Ce vrei sa spui cu circulatul dinspre Rm. Valcea "pe propria raspundere"? Este totusi deszapezit?

Eu as vrea sa ajung spre Poiana Luncile Prigoanei dinspre Paltinis, pe 106N. Se poate circula cu masina (autoturism cu roti iarna/lanturi) ?

markator [17.02.11 15:46:05] »

Ma refer la ruta prin Cozia - Brezoi - Voineasa - Obarsia Lotrului (click aici).

Pana la Obarsia Lotrului DN7A este deschis tot anul. De acolo faci dreapta pe DN67C, spre Curpat - Sebes, traverseazi un pas si ajungi la coada lacului la Curpat. Bucata asta de DN67C este cea despre care vorbeam ca ar putea sa o dezapezeasca.

Din ce am citit pe alte forumuri au trecut altii pe acolo iarna asta dar au zis ca nu vor repeta experienta in viata lor pentru ca a fost foarte dificil si pentru ca daca li se intampla sa ramana blocati, era nasol pentru ca nici semnal la telefon n-aveau.

Uite mai jos link cu bucata de 16 km care face parte din DN67C / AKA Transalpina si care este inchis iarna.

(click aici)

magdalena, markator, maxinvestus