ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.02.2011
ÎNSCRIS: 03.08.10
FEB-2011

Către satisfăcător

Hotel Bucegi - Complex Cheile Gradistei FUNDATA - Frumos, dar mai au de lucrat...

Hello,

In minivacanta de iarna, ne-am hotarit impreuna cu mai multi prieteni sa mergem la zapada, la schi si alte minuni la munte. Am ales Hotelul Bucegi pt. ca are si piscina. Face parte din complexul Cheile Gradistei-Fundata. Mai exact, drumul spre hotel se face prin Cheile Gradistei, pe un drum forestier, accesibil dupa parerea mea. Adica nu-ti trebuie cine stie ce 4 ori 4.

Complexul este o frumusete! Are si o mica pirtie, am vazut niste tineri care se dadeau cu placa, altii schiau. Ma gindesc ca erau incepatori.

Noi am avut si mic dejun inclus, dar va spun sincer ca stau cam slabut la acest capitol. In afara de faptul ca oferta e cam limitata, mai asteapta si pina dispare ultima felie de salam, sunca sau ou pina sa le inlocuiasca. Ma uitam uimita cum toti chelnerii admirau puhoiul de lume de la coada, dar pina nu le atrageai atentia, nu se clinteau. Meniul consta in 2 feluri de cereale, niste salam. sunca, bacon, oua ochi, niste omleta cam dubioasa, gemulete la cutiuta, miere, niste chec, cremvursti, lapte (n-au nesquick), cafea, ceai... Problema era ca realmente stateai la coada ca sa prinzi ceva. In rest, pentru celelalte mese, restaurantul este mai mult decit ok. Noi am mincat numai acolo, si desi meniul nu e chiar bogat ai de unde alege, si cel mai important mincarea e foarte buna si proaspata.

Mai am un comentariu legat de curatenia in camera, care dupa parerea mea lasa mult de dorit. Adica ea consta doar in luarea gunoiului. Atit. Nici macar minibarul nu l-au mai umplut. A trebuit sa ne luam ape si sucuri din alta parte.

Piscina e foarte draguta, mai mica decit cea de la Cheile Gradistei, are si jacuzzi si sauna. Intrarea la piscina costa 50 ron pt. adulti si 25 ron pt. copii. Toata ziua.

Am uitat sa spun ca noi am platit si micul dejun pt. copil adica 12 ron/zi plus pat suplimentar 25 ron/zi.

Camera este mare, frumoasa, mobilier rustic, dar cu gust si nou, cu balcon, baie amenajata modern si foarte calduroasa.

Avantajul la acest complex este ca oriunde ai sta, privelistea este de mare exceptie. Cred ca este foarte indicat si vara de mers, pt. ca au un spatiu verde impresionant. Am vazut ca amenajau si niste foisoare.

In rest, vesnica problema cu ceilalti turisti care n-au nici un fel resect pt. nimeni, si care tropaie si chiuie pe holuri la cele mai nepotrivite ore. Dar va puneti dopuri in urechi si rezolvati cu galagia.

Mie mi-a placut foarte mult si cu siguranta am sa revin.

Trimis de getty75 in 08.02.11 10:15:47
Validat / Publicat: 08.02.11 11:40:15
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FUNDATA.

VIZUALIZĂRI: 7497 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (getty75); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Acesta este Hotel Bucegi
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 48.00 EUR pe cameră

[08.02.11 10:53:42]

Mutat la rubrica "Complex Cheile Gradistei" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

celeste
    [08.02.11 22:46:51]

Zona este superba, pacat ca nu ai atasat si niste poze...

[09.02.11 08:23:39]

Am pus si poze. Sper sa va placa.

[09.02.11 09:57:22]

odata cu validarea pozelor, reveiw-ul a fost mutat inapoi la rubrica hotelului Bucegi din zona FUNDATA.

Faptul ca face parte dintr-un Complex cu acelasi nume precum cel de la Moeciu (si inca dintr-o zona atat de apropiata) lasa loc unor interpretari ambigue.

[09.02.11 09:58:44]

Va multumesc si ma scuzati daca v-am deranjat.

[17.02.11 00:22:37]

Dupa comentariul savuros, bine argumentat si credibil privind pataniile dvs la Hotelul Wolf din octombrie, anul trecut am motive sa cred in opiniile dvs!

Noi suntem mari amatori de balaceala in piscina acoperita pe timpul iernii, prin urmare, daca e posibil, v-as ruga sa atasati macar o fotografie de la piscina hotelului Bucegi!

Ma intreb daca merita sa invit acolo niste prieteni din strainatate vegani (vegetarieni extremisti); oare la acest hotel prietenii nostri ar gasi ceva rezonabil de mancare? Daca la micul dejun s-ar mai descurca si pe langa cerealele, gemul, cafeaua si ceaiul restaurantului ei si-ar mai aduce lapte de soya, margarina, avocado si ceva conserve speciale mi-e teama sa ma gandesc cu ce ar trebui sa vina la pranz si la cina...

[17.02.11 12:24:46]

Multumesc din suflet pt. aprecieri. Din pacate, la piscina n-am facut poze, dar este ok, are si sauna si jacuzzi, in schimb nu este foarte mare, si daca prindeti aglomeratie, probabil nu e tocmai placut.

Din cite stiu eu, veganii nu maninca decit fructe si legume nepregatite termic.

Restaurantul nu cred ca ar face fata acestui stil de alimentatie. Ba chiar l-as recomanda unor carnivori convinsi.

Ca si loc de distractie si relaxare este excelent, dar ca si alimentatie exclusiv vegana, nu l-as prea recomanada.

Decit daca va duceti vara cind exista mai multe posibilitati, adica sint legume si fructe proaspete, pt. ca este sezon.

Va raspund cu mare drag daca mai doriti sa aflati ceva.

[17.02.11 20:06:10]

Veganii mananca si mancare gatita - ceea ce la noi se intelege prin mancare "de post": in loc de carne ei prajesc tofu - simplu, afumat - alaturi de garnituri de orez, paste, legume si zarzavat diverse, beau lapte de soya ori de orez, etc, totul e sa nu provina de la animale, pasari, pesti sau insecte. Daca in Vest gasesc feluri gustoase in restaurantele pentru vegetarieni, in Romania e o problema gasirea catorva feluri acceptabile pentru ei, au fost asta toamna la Economat din Sinaia si s-au intors dezamagiti dupa nici doua zile...

In fine, a propos de piscina de la hotel Bucegi, inteleg ca e mica - o fi precum cea de la Maridor unde sapte-opt persoane in apa sunt deja cam multe - dar intrarea se plateste separat? Nici cei care se cazeaza la hotel Bucegi nu intra gratuit la piscina? Daca e asa l-am cam sters de pe lista si vom cauta o cazare intr-o vila unde aducem de acasa toate cele trebuincioase si ne putem gati ce dorim, nu-mi convine dar nici nu pot lasa musafirii dezamagiti.

[18.02.11 07:51:52]

Piscina are cam 15/7m. Cam micuta. Intrarea e 50 ron pt. adulti si 25 ron pt. copii. Si nici nu dau halate sau papuci.

Restaurantul nu prea poate oferi cine stie ce meniu vegan, poate o ciorba de legume, un pilaf sirbesc, slabut...

Mai bine mergeti la o pensiune si va preparati singuri meniul si pe-acolo treceti in drumetie sa vedeti ce frumos e peisajul!

[18.02.11 15:01:00]

Asa ma gandeam si eu, va multumesc pentru informatii si va doresc sejururi placute in viitor!

nicku32
    [13.05.11 22:32:19]

Pare interesant... cum e apa din piscina si jacuzzi, este incalzita?

[14.05.11 18:32:35]

Da, din cite stiu este incalzita.

nicku32
    [17.05.11 17:47:26]

Multumesc pt. informatii. Incerc sa gasesc locul ideal pt. a sarbatori 4 ani de casnicie. Se pare ca va fi dificil de gasit acest loc in Romania.

krondia*
    [17.05.11 18:41:47]

@nicku32, eu ti-as recomanda Grand Hotel Perla Ciucasului, in imprejurimile Brasovului, au oferte pentru un weekend romantic, vezi site-ul oficial dar si impresiile de pe AmFostAcolo, un astfel de sejur este descris aici

celeste, getty75, maria i., nicku32
    Alte impresii din această RUBRICĂBucegi Hotel [Complex Cheile Grădiştei]: