ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.02.2011
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 16.12.08
JAN-2011

Aquacity Poprad - Relaxare si rasfat maxim in miezul iernii. Maxim am spus

Senzus - Oldies mix part 1.

Iata ca a venit si ultima zi a sejurului nostru la Perla Aqua. Dupa multe vizite facute in zilele anterioare (la Zakopane, la Auschwitz) si reprize de ski la Zdiar, activitati care pe sotie n-au entuziasmat-o in mod vizibil (nu prea se simte ea in mediul ei decat acolo unde e cald) am zis ca hai sa facem ceva si pentru placerea ei: o iesire de o zi la Aquacity Poprad.

Recunosc ca un imbold in aceasta directie a fost si voucherul primit de la proprietara pensiunii: 15% reducere la intrare. Din pacate aveam sa aflam ca acel voucher era doar pentru o persoana, cealalta a platit pret integral. Dar nu era un capat de tara, vreo 3-4 EUR.

Fiind stabiliti in Zdiar, in aprox jumate de ora eram deja (cu masina) in Poprad. Fiind destul de devreme am mers mai intai la un complex comercial (tip mall), nu ca am fi impatimiti ai shoppingului ci din simpla curiozitate, pentru a face comparatii de preturi. Si am fost destul de placut surprinsi. In sensul ca acolo unde e afisat “reduceri” chiar sunt reduceri. Sotia de exemplu si-a luat un palton de iarna cu 10 EUR.

Pe la 12:00 deja eram in fatza la Aquacity. Am avut o mica dilema la inceput pentru ca in prima faza am crezut ca am gresit adresa, si in loc de Aquacity complexul de piscine credeam ca am ajuns din greseala la hotelul Aquacity. Abia dupa ce am intrebat un portar de acolo am inteles ca de fapt sunt unul si acelasi lucru, aceeasi cladire. Doar ca pentru hotel se intra pe o intrare iar pentru piscine, pe alta, la 10 m de intrarea hotelului.

Cei care ati mai fost pe la astfel de stranduri indoor (in Ungaria in special) am stiti la ce sa va asteptati. Am optat pentru un bilet Blue Diamond, pentru ca acesta avea incluse majoritatea facilitatilor. Bazinele exterioare termale, bazinul olimpic de 50m, sauna, si bazinele interioare cu baruri. Pret bilet 16.50 EUR/pers, din care unu am avut reducere 15%, asadar totalul aprox 30 EUR pt doua persoane.

La intrare ti se da o bratara magnetica (ca un ceas) pe care ti-o pui pe mana si pe baza acesteia ai acces la dulapiorul din vestiar si la diferitele zone din interiorul complexului. Atentie: la vestiar puteti sa va lasati inclusiv banii si actele pentru ca in interiorul complexului nu aveti nevoie de asa ceva. Diferitele consumatii pe care o sa le faceti la baruri sau la restaurantul-cantina o sa fie inregistrate pe baza aceleiasi bratari si o sa achitati la iesire toata suma, dupa ce va recuperati hainele si lucrurile personale de la vestiar.

In majoritatea bazinelor apa are temperatura de 28-30 grd, cu exceptia celor exterioare in care cred ca este apa termala, care desigur ca este mai calda (fierbine chiar as putea spune). E foarte placut sa iesi afara in costum de baie la -10 grd dupa care sa intri intr-un bazin cu apa fierbinte, unde e cald si bine. De fapt nu iesi afara de tot, mergi printr-un tunel acoperit din care intri direct in bazin, dand la o parte un fel de perdea de plastic. Iar acolo te asteapta o apa fierbinte si multi multi aburi care contrasteaza puternic cu aerul rece de afara. Dar noi stateam foarte aproape de nivelul apei, unde temperatura era acceptabila, nu se simtea frigul. Foarte placut! Chiar langa aceste bazine cu apa termala sunt si doua tobogane care fac deliciul copiilor.

Pentru sauna trebuie sa mergi intr-o alta aripa a complexului. Desigur, fara sa iesi pe afara. Aceasta este chiar langa bazinul olimpic si spre deosebire de alte saune in care am mai fost, este de-a dreptul innabusitoare. Am fost de doua ori, prima data am rezistat cred vreo 10-12 minute, dar a doua oara, (la interval de aprox o ora) cred ca nu am stat mai mult de 6-7 minute. Atmosfera se incisese rau de tot, as fi fost foarte curios de temperatura dinauntru. Nu era un termometru, dar probabil ca erau peste 80 de grade. Sotia a intrat si in prima secunda a simtit ca se sufoca. A facut cale-ntoarsa chiar din usa. Dupa mai putin de un minut de la intrare pur si simplu incepea sa curga din mine transpiratia siroaie. Super senzatie!

Cantina-restaurant este foarte curata. Mesele si scaunele seamana cu cele de la un McDonalds obisnuit. Doar ca au si mancaruri mai normale, nu doar acele junk-fooduri pe care le ofera brandul mai sus-mentionat. Au meniuri fixe intre 3 si 4 euro, acestea constand in tot felul de combinatii de diferite garnituri, salate, tocanite, spaghete, acompaniate de o bautura. Eu mi-am luat un meniu de spaghete – 3 EUR. Bautura nu mi-am luat pentru ca aveam dincolo, la barul de la piscina din sectorul Blue Diamond. Desigur, nu am platit cu bani, ci s-a “notat” cu bratara, si am achitat la iesire.

Preturile sunt bune si la barurile de la piscine. Un coctail alcoolic este pe la 4 EUR, un suc 2,5-3 EUR, la fel si o bere. Bazinele de la Blue Diamond au si acele orificii cu jeturi de apa pe care ti le pornesti tu de la butonul pe care-l ai la dispozitie pe marginea bazinului. Referitor la aglomeratie, noi am fost intr-o zi de luni, deci nu s-a pus problema, a fost foarte gol si aerisit. Posibil in weekend sa fie mai multa lume, dar la cat este de mare complexul, nu cred sa fie o problema din aceasta cauza.

In concluzie, o iesire de o zi perfecta. Relaxanta, linistita, intr-un mediu civilizat si, mai ales, cald spre deosebire de iarna de afara. Ceea ce va dorim si Dvs!

Trimis de cristi_an3000 in 06.02.11 20:10:38
Validat / Publicat: 06.02.11 20:32:45

VIZUALIZĂRI: 3436 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristi_an3000); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 intrarea din stanga este pentru hotel, cea din dreapta pt complexul acvatic
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19550 PMA (din 21 voturi)

TEOANCA
[06.02.11 21:22:37]

@cristian_3000

Ma gandesc ca poate rev. tau i-ar sta mai bine la pagina complexului Aqua City Poprad care este deja creata de cand am scris primul rev. despre acest loc minunat.

E doar o parere.

Ma bucur ca ati hotarat sa opriti la piscine si saune. Noi ne-am intors de doua zile de acolo si inca imi este dor de bazinele alea cu apa calda si bule.

Recunosc ca si mie imi era mai bine la caldura in bazine decat sus in Tatra la 2000 de metri altitudine. Asa suntem noi fetele... Cred ca din cauza asta nu am mai ajuns la Zakopane asa cum ne propusesem, in bazine lenevind cu cate un cocktail era muuult mai bine.

Data viitoare poate incercati si saunele de sus de la Vital, acolo au temperaturi diferite si sigur veti gasi cel putin una in care sa va simtiti bine.

cristi_an3000AUTOR REVIEW
[06.02.11 21:27:02]

da, m-am gandit initial sa-l plasez la rubrica introdusa de tine pt hotel insa nefiind cazat acolo notele mele ar contribiu la media hotelului (deci inclusiv la partea de cazare) si asta nu ar fi ok.

sa stii ca ne-am gandit sa mai mergem pe acolo, dar nu prea se justifica doar pt 1 weekend de relaxare, totusi e destul de departe. dar sper sa mai ajungem tot asa cu ocazia unui sejur sau circuit mai prelungit pri Slovacia-Polonia.

[07.02.11 07:53:43]

am dat drumul la difuzore, insa se pot inchide la cerere !!!

dananecula
[14.08.11 23:56:57]

@crisit_an_3000

Si noi am fost acolo si ne-a placut teribil.

Ca sa-ti reamintesti, review-ul meu poti sa-l citesti click aici

Ca varianta de cazare am ales pensiunea de vis a vis de Aquacity, respectiv Aqualand click aici, caci reviewul lui Costi m-a convins.

Si noi ne-am simtit excelent in piscinele termale de-acolo. Voi ati prins show-ul de lasere?

Ce-mi pare rau e ca n-am reusit sa ajungem si la Zacopane, doar era la o aruncatura de 70 km de Poprad. Vremea nefavorabila, ce sa-i faci

cristi_an3000AUTOR REVIEW
[15.08.11 09:53:22]

pacat ca nu ati ajuns la Zakopane, dar daca zici ca nu era vreme buna, probabil ca nici nu avea acelasi farmec. cand am fost noi, ningea cu nemiluita si era o atmosfera de basm. sanii trase de cai, reni, mosi craciuni, etc. chiar merita sa mergi in perioada etapei de sarituri cu schiurile.

show-ul de lasere nu l-am prins pt ca din cate-mi amintesc era programat seara. si noi eram cazati la Zdiar, asa ca a trebuit sa plecam astfel incat la 18:00 sa ajungem la pensiune, la cina.

dananecula, TEOANCA
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Poprad și împrejurimile: