ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.02.2011
DEC-2010
16 ADULȚI -- v: 30-35ani

Frumos!

Hello, people!

Am fost 16. Toti unul si unul, cupluri fara copii, media de varsta 30ani.

TRANSPORTUL: am mers cu autoturismele personale, de altfel nici nu va recomand sa aptati pentru un alt mod de deplasare. Este departe de gara Alba Iulia. Insa daca nu aveti de ales, din autogara Alba pleaca microbuze spre Campeni. Acolo aveti un alt microbuz de legatura insa doar la anumite ore. Asadar, aceasta excursie zic eu ca se adreseaza celor ce adora drumetiile cu masina. Se merge pe Valea Oltului unde soseaua este buna iar peisajul absolut superb. Pe drum puteti manca excelent si extrem de ieftin, dupa ce treceti de sibiu (la oricare dintre hanurile intalnite). Cu tot cu opriri pt cumparaturi si mancat, drumul dureaza aproximativ 8 ore. (Bucuresti-Lunca).

PRETUL: pretul a fost 140 Ron/noapte de persoana. Acest pret include demipensiune (doua mese pe zi, mic dejun si cina) +masa de Revelion+plimbare cu sania pana la cascada Pisoaia+foc de tabara+pisici iubitoare in gradina si alte animalute :)).

Preturile de la bar sunt acceptabile. Gasiti si bauturi mult mai ieftine decat in Bucuresti, dar si bauturi la acelasi pret.

Pretul mancarurilor din meniu este foarte bun! (Meniul il puteti downloada de pe site-ul pensiunii).

CONDITII: spre deosebire de alte pensiuni de 3 margarete la care am mai fost, aceasta isi depaseste cu mult conditia. Cabana este superba, construita din barne de lemn (peretii sunt captusiti cu lambriuri pentru a pastra caldura). Totul este lemn si piatra, un design placut vederii, rustic.

Beneficii extra: cabana dispune de o sala fitness, o terasa cu biliard (folosita pe vreme calda) si o sala cu masa de ping-pong si dart. Ne-am disptrat teribil la ping-pong! Ca urmare ne vom achizitiona si noi o masa pentru joc :). Va recomand! Miscare garantata! :))

Gradina mare, amenajata, frumoasa.

Plimbari cu calul. Caii sunt absolut superbi, foarte bine ingrijiti. Doi murani extrem de blanzi. Plimbarea este contra-cost (extrem de ieftina comparativ cu orele de echitatie), dar asta pentru ca nu este ceva profesionist ci doar pentru placerea turistilor.

Se accepta animale de companie (veti plati o taxa, insa pretul este convenabil).

CAMERELE: Cabana dispune de 12 locuri (2locuir /camera). Fiecare camera are baie proprie, utilata cu feon, prosoape, sapun lichid si solid, cabina de dush si toaleta. Cabana dispune de centrala proprie pe lemne, iar camerele sunt dotate cu calorifere. Va recomand sa vizitati site-ul pensiunii pentru a viziona mai multe poze. Garantez ca aceste poze redau fidel realitatea. Camerele sunt frumoase, curate, odorizate. Fiecare camera are TV cu cablu si balcon.

MANCAREA: mancarea este foarte buna. Portiile sunt destul de mari (pentru femei prea multa mancare, pentru barbati cat sa aiba loc si berea :))). Gustoasa! La micul dejun am servit doua sortimente (de ex: unt, dulceata+ceai/cacao si platou tzaranesc). La fel si la cina, dupa felul de baza ni se aduceau placinte/prajituri sau crema de zahar ars.

Se poate cumpara mancare extra-oferta si se poate achita si cu bonuri de masa.

Meniul pt sejur il veti stabili de comun acord cu proprietarul.

Va recomand placintele cu branza, sunt exceptionale! Ciorbele sunt foarte bune!!

MASA FESTIVA: multa, multa mancare. Toate sortimentele. Produse pregatite la pensiune din productie proprie. Aperitiv, ciorba, fripturi din mai multe carnuri, carnati, garnituri, prajituri, bautura (sucuri, tarii, bere). Am fost foarte multumiti de masa festiva, insa nu va recomand sa mancati mult pentru ca veti petrece Revelionul stand pe scaun :)).

APA CALDA: dispuneti de apa calda. Grupul nostru a avut de suferit 2 nopti pentru ca au inghetat tevile (o singura coloana). Norocul a facut ca cealalta coloana sa ramana functionala si o parte din camere au avut apa calda.

La demisol exista dush cu hidromasaj. Acolo era apa fierbine la orice ora :).

SALA DE MESE: este incapatoare, frumos amenajata si cu bun gust. Pentru petreceri veti avea destul loc de dans. Calculator cu muzica variata. Sala de mese se inchide dupa ora 22, dar asta poate fi stabilit si in functie de grup (daca se tine neaparat sa fie pusa la dispozitie, se poate face si acest lucru) ---presupun ca asta ar fi insemnat un efort. Argumentele ar consta in prea multe explicatii care nu isi au rostul in acest review.

IMPREJURIMI: zona faina de munte, impadurit, zapada mare, sat ingrijit, Cascada Pisoaia fenomenala :). O cascada incghetata.

Am sa revin cu mai multe poze.

GAZDA: Gazda este foarte amabila. Este o persoana cu care se poate discuta orice inconvenient. D-na care ne-a servit a fost extrem de amabila, foarte deschisa.

Noi, de asemenea am menajat personalul fiind constienti de efortul pe care il depuneau facand naveta din satele vecine.

DE MENTIONAT: asigurati-va ca usile camerelor care fac legatura dintre camera si balcon sunt foarte bine inchise (au in sistem de siguranta ce le inchide etans). Unii dintre noi s-au plans ca este frig in camere pana si-au dat seama ca nu inchisesera bine usile dinspre balcoane. Ca sa fiu sincera nici bine nu le-a fost cand au inghetat tevile (doua dintre cekle 5 nopti). Pentru mai multa siguranta mergeti la aceasta pensiune vara! :).

P. S: ca un rezumat, drumul si efortul au meritat facute.

Va doresc concedii placute!

Pt. detalii va stau la dispozitie oricand doriti sa dati un e-mail.

Ioana.

Trimis de ioana22 in 04.02.11 19:26:11
Validat / Publicat: 04.02.11 20:53:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VIDRA [AB]. A mai fost în/la: Sibiu (va recomand, a fost mai distractiv, insa mancarea cu mici obiectii), Bistrita, Alba Iulia, Bravosv (Valea Prahovei), Maramures, Colibita (Zona Ardealului)... etc

VIZUALIZĂRI: 3126 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ioana22); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Drumul de la intrare.

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[04.02.11 20:55:35]

Ar fi fost utile cateva fotografii, modul placut in care ai prezentat-o o face deosebit de atractiva si interesanta. Poate gasesti cateva fotografii pe care le poti atasa impresiilor.

[05.02.11 08:52:56]

Rubrica nou-creata pentru aceasta pensiune a fost mutata in cadrul sectiunii ARIESENI/GARDA, parca e mai aproape de aceasta zona decat de ALBA.

dorgo
[05.02.11 19:04:03]

@ioan22... dac-ar fi posibil ti-as trimite eu vreo 20 de fotografii cu Arieseni, pesiuni, imprejurimi, partii de ski, etc, n-am ce face cu ele... dar cred ca nu e voie...

ioana22AUTOR REVIEW
[16.02.11 12:51:01]

Nu este usor sa selectezi din cateva sute de fotografii cateva reprezentative ... Mai multa rabdare, domnilor! .

A doua zi au aparut si fotografiile dupa cum se vede!

mirelab
[16.02.11 13:56:50]

Frumos povestit, iar fotografiile atasate de vis. De ce oare ai acordat doar 70% cadrului natural?

ioana22AUTOR REVIEW
[16.02.11 22:08:05]

@mirela

Am acordat atat de putin pentru ca in afara de drumul pana la cascada Pisoaia, drum care iti scotea in cale si Dealul cu Melci, nu aveai altceva de vazut. Intradevar, satul este foarte frumos, admiri casele, vorbesti cu oamenii... Insa toate acestea le faci in prima zi. In celelalte 5 reiei acelasi traseu doar ca sa te mai dezmortesti, iar acest punctaj este menit ca cei mai aventurosi si cei ce vor sa viziteze multe intr-o singura zona (concentrate), sa inteleaga ca acel loc este pt relaxare, jocuri cu prietenii... etc.

Cu speranta ca decizia mea a fost justa in momentul acordarii acestui punctaj, sper sa nu va deruteze prea mult!

Ioana.

dorgo, ioana22