ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.02.2011
DIN: Constanţa
ÎNSCRIS: 16.01.09
FEB-2011

O varianta foarte convenabila de cazare

Eram in Brasov pentru a vizita Paradisul Acvatic. Imi cautasem cazare inca din Straja, ca sa ne fie mai usor, sa nu umblam de nebuni prin Brasov dupa cazari. Am gasit o ceva la pret convenabil (69 de lei), pe Strada Avram Iancu, nr 123. Ajunsi acolo am constatat minunati ca totul era grozav pentru pretul pe care il plateam. Vedeti aici locatia din Avram Iancu.

Se intampla duminica seara sa ne cazam in Avram Iancu. Pentru ca ne placuse atat de mult camera, am fi vrut sa ramanem si luni seara, dupa bantuiala de la Paradis, insa din pacate camerele urmau sa se ocupe in totalitate luni. Asa ca, draguti fiind, cei de la receptie mi-au rezolvat cumva un loc pe Long Street, la un pret de 99 ron pe noapte.

Citisem cate ceva de Long Street, asa ca nu ma temeam de ce voi gasi, plus ca... stiind deja o locatie de-a lor, mi-era greu sa cred ca cealalta va fi cu mult diferita.

Era luni dimineata, si dupa ce am eliberat camera din Avram Iancu, 123, am asteptat sa fiu sunata de cei de la receptie, sa imi confirme cazarea de dincolo. Urma sa astept sa mai fie contactat o data un client ce rezervase o camera, dar de care nu mai reuseau sa dea in nici un fel. Pe la ora 1 am fost anuntati ca e ok sa venim si sa ne facem cazarea, asa ca ne-am indreptat intr-acolo. Hotelul este la 2 strazi de cealalta locatie, inspre Sibiu. De fapt, cum vii dinspre Sibiu, la sensul giratoriu faci dreapta si mergi... ceva, sa zicem cam 1 km, pana ajungi pe dreapta, la o cladire pe care scrie „Hotel Long Street”.

Hotelul are curte interioara, deci prima bila alba. E important sa ai parcare in Brasov, unde foarte greu gasesti o parcare pe care sa nu o platesti.

Cladirea arata foarte ok. Are doua etaje de camere, plus parterul. Aceeasi combinatie alb cu maro, termopan peste tot. Camerele aveau iesire direct afara, insa speram ca asta sa nu fie un inconvenient prea mare. Am probleme cu somnul si daca e galagie... nu ma odihnesc nicicum.

Am intrat la receptie, am platit camera si ne-am indreptat spre ea. Din receptie am intrat spre camera, printr-un hol interior, asa ca am avut impresia ca vom sta intr-o camera cu intrare din hol, insa... nu a fost asa. Holul respectiv dadea, la etaj, tot afara. Ma rog, nu asta era asa de important.

Am intrat in camera. Era mult, mult mai mare decat cealalta de pe Avram Iancu. Poate chiar dubla. Impresia nu a fost insa aceeasi ca dincolo. Camera era super ok, insa stilul camerei de cu o seara in urma, era cumva luxos. Acea combinatie de alb cu maro... m-a dat pe spate.

Aici mobilierul era din pal rosiatic, combinat cu crem. Paturile aveau lenjerii colorate, nu mai erau albe. Din punctul meu de vedere, albul e clasic, si nu da gres niciodata. Camera avea doua paturi de data aceasta, separate prin noptiere.Paturile, deosebit de confortabile si odihnitoare. Fiind mult mai mare camera, era mai mult loc de miscare si intre paturi, si prin camera.

Imediat cum intrai in camera, pe stanga, era curierul. Atat pentru haine, cat si cu pantofar. Apoi urma biroul, cu televizorul LCD. Doua fotolii din imitatie din piele, portocalii pentru a se incadra cu restul camerei. Un dulap pentru haine, destul de incapator.

Pe jos era mocheta, curata si ingrijita, astfel ca iti era mila sa calci incaltat pe ea. Te descaltai si pentru ca te simteai mai bine asa, dar si pentru ca vroiai sa pastrezi curatenia.

Baia era rezonabila ca marime, avand in vedere ca avea dus, si nu cada. Utilata cu tot ce e nevoie. Toaleta sigilata, gel de dus, sapun lichid, prosoape pentru corp, pentru fata si pentru picioare (de pus pe jos cand iesi din dus). Curatenia la ordinea zilei, nimic de reprosat.

Exista internet gratuit in camere, conexiune prin cablu. Inca o bila alba. E mare lucru sa poti avea internet (gratuit), mai ales cand depinzi de el in fiecare zi.

Mi-a placut foarte mult ca am avut caldura. Am dat caloriferul la 5, si am avut caldura cata am vrut. Apa calda fara nici o problema, la orice ora.

Asa cum mai descrie cineva locatia, au fost ceva „probleme” cu zgomotul masinilor ce treceau pe Strada Lunga. Se auzeau destul de tare, avand in vedere ca usile si geamurile erau de termopan. Nu asta a fost insa principala problema, ci oamenii nesimtiti, cazati si ei acolo, care uitau ca nu sunt singuri in univers. Tipau, urlau, vorbeau la telefon, alergau, paseau greu... parca in ciuda celorlalti ce incercau sa se odihneasca. Asta e bila neagra a locatiei, faptul ca prin „aranjamentul” camerelor, zgomotul celorlalti clienti ii dereanjeaza pe cei cazati.

Insa, avand in vedere ca, din cat am umblat eu, chiar si in Brasov, o camera similara depaseste 130-150 lei, daca nu ai probleme cu somnul, si finantele nu iti permit camere mai scumpe, spun ca merita sa alegi Long Street.

Am cautat mult timp cazari in Brasov. Am stat si la 150 lei camera, si la 200 lei apartament, si la 80 lei la pensiuni, am cazat oameni la 70 lei la Hotel Sport (fara baie in camera), asa ca pot spune ca pot face comparatie cu alte camere. Fara doar si poate, de acum inainte cand vom sta in Brasov, voi avea grija sa rezerv din timp cazare prin Suites and Spa, pentru ca sunt de bun simt si ofera foarte multe pentru banii pe care ii iau.

Trimis de ramonav23 in 04.02.11 18:52:32
Validat / Publicat: 04.02.11 19:36:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRAȘOV.

VIZUALIZĂRI: 3185 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ramonav23); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Cele doua paturi, ce se aflau langa geam.

• Alte impresii din această RUBRICĂLong Street Hotel: