ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.02.2011
DIN: Constanţa
ÎNSCRIS: 16.01.09
FEB-2011

O surpriza la care nu ma asteptam!

Eram la Straja, o zi de duminica insorita. Cautam pe laptop cazare pentru Brasov, dat fiind faptul ca vroiam sa petrecem o zi la Paradisul acvatic. Bineinteles ca prima oara am intrat pe Amfostacolo.ro. Am gasit ceva si nu prea, vroiam ceva relativ ieftin, cheltuisem o gramada la Straja si incercam pe cat posibil sa nu ies din bugetul familiei.

Mi-a atras atentia “Long Street”, atat ca pret, cat si ca ceea ce vedeam in fotografiile postate pe site. Am gasit si site-ul firmei, sau al celor care intermediau (nici eu nu stiu foarte bine), click aici, asa ca m-am putut informa in voie despre serviciile pe care le ofereau. Imi venea sa zambesc pentru ca, acolo parea ca totul este roz, mult prea roz pentru preturile pe care le practicau. Si zambeam pentru ca neincrederea imi era cu atat mai mare cu cat, la Straja, platisem 120 Ron pe camera pentru niste conditii... cel putin jenante. Putin spus!!! Insa, am pus mana pe telefon si mi-am incercat norocul, pentru o camera la 69 de ron pe noapte. Mi-a raspuns un tip care vorbea foarte bine romana, dar care dupa „aaaaaaaaa-ul” pe care il folosea, era clar ca avea origine italiana. A fost deosebit de dragut, si mi-a spus ca nu are locuri de cazare pe Long Street, insa ca are locuri pe Avram Iancu 123, si ca imi poate oferi acolo o camera. Imi era indiferent. Am facut rezervarea, am notat adresa si... am cautat pe internet sa vad cum ajung.

Era foarte aproape de locul unde intentionam sa ne petrecem o zi intreaga, Paradisul Acvatic. Asa ca, mi-am spus ca orice ar fi, mai rau ca la Straja nu are cum sa fie!

A doua zi la ora 2 plecam spre Brasov. Am ajuns acolo la ora 8, si am gasit strada imediat. Strada este perpendiculara pe soseaua Sibiu Brasov. Dupa sensul giratoriu de dinainte de stadion, se face dreapta (oricum exista tablite cu denumirea strazilor, deci daca mergeti incet e foarte usor sa gasesti strada), cam pe a 3-a strada. Apoi, mergeti... sa zic eu cam 600-800m si pe dreapta, o cladire cu o antena parabolica este locatia din Avram Iancu. Nu e usor de recunoscut daca nu o vezi pe net, sau daca nu te uiti dupa adresa exacta. Nu scrie nimic, cum ca acolo ar fi un hotel, ca ofera cazare sau orice indiciu de acest fel. Doar numarul strazii: 123. exista o usa, si o poarta mare pentru masini, ca sa poti baga masina in parcare. Am deschis poarta, si pe cand bagam masina in curte (incepusem bine, aveam parcare interioara), o domnisoara a venit spre noi. I-am spus cum ma numesc, si ca am o rezervare la ei. Mi-a raspuns frumos ca ma astepta. Am parcat masina si am intrat. Pe afara, cladirea era interesanta ca aspect si ca ce prefigura sa fie inuntru, insa... nu ar fi fost prima oara cand „afara-i vopsit gardu’ si-nauntru leopardu”. Era o cladire dispusa perpendicular pe strada, deci inspre interior cumva.

Am intrat la receptie. Interiorul era deosebit. Am prins curaj cu privire la locul unde urma sa dorm in acea noapte. Totul era in alb si maro. Mobila maro, mobila noua, peretii vopsiti intr-un alb impecabil, formau un spatiu chiar daca mic, de foarte, foarte mare bun gust. Receptia era un loc micut tare, insa din receptie se vedea un salon, loc de luat masa... sau sala de conferinte (cred ca avea functionalitate multipla), foarte misto. Cu scaune maro, imitatie de piele, cu o mese maro de asemenea, o incapere spatioasa si din nou, cu foarte mult bun gust. Mi-am spus ca daca stiam de locatia asta mai de mult, am fi stat de foarte multe ori, de fiecare data cand am venit in Brasov, singuri sau cu gasca. Dar, niciodata nu e prea tarziu.

Am platit cazarea si ne-am indreptat spre camera noastra. Camera 5, era pe o intrare separata de cea a receptiei, asa ca am iesit de acolo, am facut dreapta si am intrat pe o alta usa. Din nou, combinatia de maro cu alb, gresie impecabila pe jos, miros de proaspat – imi spusese receptionera ca era o locatie pe care o „preluasera” de curand si o transformasera in ce e acum. Camera noastra era la etajul 1. Am deschis si... am intrat.

Surpriza a fost mai mare decat ne-am fi asteptat intr-o mie de ani, pentru o cazare de 69 de ron!!!

Camera era micuta, nimic de zis. Insa as descrie mai degraba marimea camerei prin cuvantul „intimitate”. Asa mi s-a parut camera, intima. Degaja o caldura deosebita, era draguta, cocheta, potrivita. Avea pat matrimonial, destul de mare. Acesta era din lemn maro (acelasi maro predomina si aici), cu tablia de la cap decorata. Adica, nu era tipul acela de pat care, ca sa iasa foarte ieftin, il faci din pal crem, si gata patul. Nu, patul asta era foarte, foarte misto! Lenjeria alba, si la capatul patului, o „cuvertura” in nuante de maro, care faceau tot aranjamentul! Lenjeria de pe pat era atat de fina, incat mi-am adus brusc aminte de patul de la Premium Rixos Belek, unde era hotel de 5 stele. Plapuma si pernele aveau in interior puf, fiind extrem de comode si de calduroase. Mocheta pe jos, curatenie perfecta, geamurile termopan acoperite de jaluzele in ton cu cuvertura de pe pat, un dulap pentru haine, tot maro si el. In camera mai era si un birou, deasupra caruia era televizorul. TV LCD, nu orice... :).

Baia era si ea destul de micuta. Insa suficient de mare cat sa nu dai cap in cap doua persoane, in ea. Avea cabina de dus, care se inchidea absolut perfect. Totul era curat luna. Bineinteles, nu lipseau gelul de dus, sapunelele sigilate de unica folosinta, sapunul lichid, paharele, prosoape de toate neamurile (pentru corp, pentru fata, pentru picioare), hartia igienica sigilata, nou nouta adica, exact ca la un hotel care se respecta.

Caloriferele cand am intrat erau calai, insa dupa ce le-am dat la maxim, pe 5, dogoreau atat de tare, incat pana nu l-am oprit pe cel de langa pat, nu am putut dormi noaptea. Camera se incalzise asa de tare, incat puteai sa dormi in lenjerie intima fara nici o problema.

Intr-un cuvant, camera depasea de departe imaginatia mea pentru o camera de 69 de ron. Ar fi meritat cu prisosinta 100-120 de lei, si nu as fi comentat absolut deloc. Insa costa, doar 69!!! Nici un leu in plus.

Singura bila neagra pe care trebuie sa o aduc in discutie... este aceea ca, am suferit de putin zgomot. Deasupra noastra era un apartament (sunt foarte ieftine si apartamentele, merita 100%), si cum podeaua era din lemn (cred ca era mansarda), au cam scartait ce de deasupra... Plus ca atunci cand faceau dus, se auzea ca si cum cineva facea baie la noi in camera. Am fost intrebati a doua zi de catre receptionera, daca am auzit zgomot, si i-am confirmat... ca DA. Asta a fost singurul punct minus pentru toata cazarea, care altfel ar fi fost impecabila. Oricum, am sa ma intorc acolo, dar am sa cer o alta camera, pentru ca mi-a placut mult prea mult.

Sotul meu a spus: mai exista si oameni cinstiti in Romania. Inca avem o sansa ca natiune!!!

Am vrut sa mai stam o noapte, avand in vedere ca eram impresionati de cazare, si ca am fi venit obositi dupa o zi la Paradisul Acvatic, insa din pacate toata locatia se ocupa complet a doua zi. Asa ca, cu parere de rau, a trebuit sa parasim a doua zi locul, si sa mergem in cealalta locatie a lor, pe Long Street, unde nu ca ar fi fost locuri libere, insa, un client ce facuse rezervare nu dadea nici un semn de viata. A doua zi ni s-a confirmat ca putem sa mergem acolo. Dar despre Long Street, scriu intr-un review separat.

Recomand din tot sufletul locatia din Avram Iancu 123, Brasov. Veti intalni oameni extrem de draguti (cred ca asa e in tot Brasovul probabil), o cazare ce nu va va dezamagi, si un pret care nu va va jupui buzunarele.

Trimis de ramonav23 in 04.02.11 17:47:34
Validat / Publicat: 04.02.11 18:43:08
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRAȘOV.

VIZUALIZĂRI: 3776 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ramonav23); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera vazuta dinspre usa. Patul era de-a dreptul superb!

roth
[06.02.11 12:01:31]

O destinatie care merita incercata. Azi ar fi trebuit sa ajung in zona insa nu a iesit, e de retinut pe viitor.

Multumesc si voi scrie tot aici si parerea mea daca ajug curind in zona.

Daca nu ma descurc pe net cu orientatul voi cere ceva sfaturi suplimentare.

ramonav23AUTOR REVIEW
[06.02.11 12:13:11]