ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.02.2011
DIN: cluj-napoca
ÎNSCRIS: 02.02.11
SEP-2010

Zakynthos/Alikanas tips and tricks (sfaturi)

Ma numesc Tiberiu, am fost in Alikanas anul trecut in perioada 8-15 septembrie impreuna cu sotia mea. Noi de felul nostru suntem un cuplu activ deci ne place sa umblam peste tot unde mergem. Chiar daca am hotarat sa alegem o insula din Grecia pentru relaxare, numa sa ne odihnim nu am reusit.

E prima data cand incercam sa mergem printro agentie si nu pot sa spun ca am fost multumit, chiar deloc. Adica ce se intampla: mergi prin agentie, ajungi acolo si afli ca nu poti face nimic fara ei. Adica, nu ti se recomanda sa inchiriezi masina pentru ca nu are asigurare, cica, pe nimic, ATV-urile cica se rastoarna usor, cu bicicletele nai ce face ca e zona cu dealuri si nu ai cum sa urci pe ele si asa mai departe. Initial am hotarat sa ne rezervam locuri pentru 2 croaziere din cele indicate de agentia in cauza (nu am sa dau numele pentru ca este irelevant, asa fac toate oricum) si am zis ca asta este, nu se poate alfel.

Mentionez ca am stat la hotel Danny (3 stele) din Alikanas. Parere foarte buna am despre acest hotel. Aveam inclus micul dejun, foarte satios, camerele curate, deci nam ce comenta.

Totul parea sa fie destul de plictisitor pana i-am descoperit pe Costas si Diana, un cuplu roman, care detin un fastfood peste drum de hotel Danny - DailyCafe - cu care dupa ce am intrat in vorba ne-au deschis ochii despre cum sta treaba in Alikanas si care sunt avantajele de a fi pe cont propriu in croazierele care se pot face pe insula.

Stiu ca suna a reclama gratuita dar ce a inceput ca fiind un sejur plictisitor s-a derulat destul de incitant si nu pe atat de costisitor pe cat ar fi fost daca am fi ales croazierele agentiei.

Daca ajungeti la Costas si Diana nu numai ca primiti sfaturi care va scutesc de aruncat o gramada de bani pe fereastra dar gasiti si mancare super super buna. Sfat: incercati gyros-ul si clatitele, asta asa numa pentru inceput.

Sfaturi: inchiriati masina pentru cateva zile, cam 30 euro si umblati pe toata insula, va spune Costas pe unde sa mergeti si vizitati si Kefalonia, insula vecina, super frumoasa, se merge de dimineata iar intoarcerea este seara.

Nu uitati sa mergeti in croaziera sa vedeti broastele testoase in apa, Portul Vromi (care e super super si unde agentia nu va duce) si evident de aici (asta e un alt sfat) luati o barca cu motor si vedeti celebra plaja Navaggio. Aproape peste tot puteti ajunge cu masina, inclusiv pe Kefalonia, puneti masina pe vas si va duce acolo si va vedeti de treaba pana seara cand va intoarceti.

Deci ce trebuie sa retineti din tot ce am spus este:

Alikanas - care e o statiune de pe insula Zakynthos, Hotel Danny iar peste drum - Daily Cafe - Costas si Diana care va vor da sfaturi despre tot ce puteti face pe insula.

Multumim pentru tot Costas si Diana, sper sa ne revedem in curand.

Peace out!

Trimis de tiberiu.gavris in 02.02.11 15:06:06
Validat / Publicat: 02.02.11 17:15:55
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 6854 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tiberiu.gavris); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 Costas - DailyCafe - Alikanas/Zakynthos

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [02.02.11 19:01:27] »

Un lucru este sigur, in vara am facut toate astea fara sa cunosc romani, sau pe nimeni in insula, doar m-am informat de pe site si am citit tot ce se poate, referitor la aceasta minunata insula binecuvantata.

Nu am inchiriat masina, pentru ca aveam in dotare, dar in rest am fost cam peste tot si am facut tot ce se putea, ba chiar am ghidat pe nasii nostri care au domiciliul in Grecia si care se mirau tot timpul de unde stim atatea?

E adevarat in excursia din Kefalonia nu am fost, pentru ca facusem deja doua vizite, din Lefkada si excursia din Zakinthos e un pic mai putin pe gustul meu, adica nu te lasa pe Mirtos (doar o vezi de sus) dar te duce la biserica nu stiu care.

saxonul [02.02.11 22:50:13] »

vad ca apar poze facute de altcineva decat autorul postarii... dar nu am sa inteleg niciodata de ce unii/unele isi pozeaza farfuria cu mancare si o posteaza...

Cred ca se crucesc grecii cand vad pe romani pozand farfuriile in taverna; oare ce or fi crezand despre noi?

ion.iulian1977* [03.02.11 11:21:23] »

... am fost in Zakynthos in iunie 2010... si deja ma gandesc cum sa ma intorc... intotdeauna am sa le duc dorul Dianei si al lui Costas, al celor doi baieti, Andreea si Florin, care desi nascuti si crescuti in Grecia spuneau ca ei sunt romani si nu greci... si am sa duc dorul serilor petrecute la terasa lor, ne simteam intr-o tara straina "acasa", aveau ceva care ceilalti nu aveau, erau ai nostrii. Au cate un sfat bun pentru fiecare si sunt niste oameni deosebiti.

Zakynthos, o sa ramana pentru mine, poate si pentru altii, insula unde te poti distra toata ziua si in acelasi timp sa te si odihnesti... vizitati insula si nu aveti ce regreta. PAROL!

o sa revin cu mai multe amanunte!

webmaster26 [12.07.17 18:16:35] »

Mutat în rubrica "Descoperă Alykanas, ZAKYNTHOS" (nou-creată pe sait)

ion.iulian1977*, saxonul
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Alykes-Alykanas: