ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.02.2011
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 01.02.11
DEC-2010

Mozart Vienna - ok :)

Mozart viena e ok :) Suntem un cuplu de tineri bucuresteni fara copii care am poposit in viena 5 zile, 1 zi stat la rude, 4 de plimbare si locuit la Mozart in perioada de dinainte de Craciun 2010 (6-9 decembrie) pt a vizita pietele de Craciun si pt un mini-sejur romantic si linistit...

Hotelul e ok, personalul de receptie fff amabil, ne-au cazat la 10.30 dimineata - nu ne asteptam - aflasem de pe net ca nu cazeaza inainte de ora 14 si nu a fost asa deloc! (rezervare prin agentie din bucuresti), camera era gata si ne astepta, ne-am cazat apoi am plecat la plimbare. Camera modesta (nimic deosebit), dar ff ok, nu sunt standarde care sa te socheze prin opulenta sau mai stiu eu ce, dar e curat si decent, repet: personalul fff amabil - prietenosi, calmi, protocolari atat cat sa te respecte (iti raspund la orice solicitari, intrebari - la cazare am primit harti ale orasului).

Micul dejun e standard zilnic, nu sunt variatii, putine sortimente, un singur bufet (pe-o singura latura a camerei), dar tin sa specific ca are tot ce trebuie ca sa te saturi - am fost putin speriata ca am citit si eu pe tripadviser inainte de-a pleca si vazusem acolo ca nu-i mancare sau nu-i mancare buna... dar nu-i asa! te saturi: branza telemea, camembert+mozzarela (ornament, pe marginea platoului, dar eu am luat si am mancat tot :)), salamuri + sunca (2-3 sortimente), rosii, ardei - proaspete/i, compoturi (4 feluri), gemuri (4 feluri), iaurt, omleta simpla si oua fierte, suc prigat (seminatural), ceai la pliculete sau gata preparat (f bun), cafea filtru, lapte cald si rece, fulgi de cereale (1 singur fel parca), chec si miniprajiturele micute la desert. Stai la masa cat vrei, iti iei de cate ori vrei, e o atmosfera f calda si relaxata; e o singura tanti care serveste zilnic: masa are pe ea cani, farfuriute, servetele, tacamuri... iar ea trece si aprinde o lumanare pe masa si iti ureaza buna dimineata si iti zambeste cald si amabil! tot ea strange tot timpul de pe mese - asa te vede si vine sa te salute. tot ei ii spui daca iti lipseste ceva. restul ti le iei singur din modestul dar indestulatul bufet! faptul ca iti zambeste cald iti lumineaza toata ziua - daca stii sa apreciezi asta - daca ai sufletul deschis... daca se prinde ca esti de-al lor si vb germana, iti da binete in limba lor - daca nu - te saluta in engleza. nu e intruziva, nu te intreaba de unde esti... e doar atat cat sa te simti bine. te bifezi singur (noi asa am facut in toate diminetile) - la intrare - in dreptul camerei faci o bifa pe o foaie - ca sa stie ei ca ai fost la micul dejun - asta ca sa stie sa dimensioneze pt a doua zi volumul de mancare... mi s-a parut ca foaia respectiva ajuta la statistica asta - cata mancare sa pregateasca... altfel nu te supara nimeni sa te intrebe numarul de camera sau altceva.

In rest ne-am plimbat, ne-am simtit ff ok in hotel - ne salutam cu receptionera de cate ori intram sau ieseam, sunt f atenti la oaspetii lor, se protejeaza si ei dar si pe tine - te fac sa te simti ok. cheia o lasi la receptie - e d'aia grea, cu greutate atarnata, care sa te descurajeze sa o iei cu tine...

In dimineata cand am plecat - a fost f devreme - la 5 dimineata am parasit hotelul (asa aveam avion) - am anunat de seara ca plecam dimineata devreme - era un nene mai in varsta la receptie - cred ca proprietarul hotelului - are numai 52 camere - e o afacere de familie - iar dimineata, cand ne-a auzit vorba, pasii, bagajele, a iesit si ne-a descuiat, hotelul noaptea se incuie. Ne-a urat cald drum bun... am avut senzatia ca plec din casa bunicului meu sau a unui unchi... ne-a spus ca ne asteapta sa revenim - cu o reverenta calda... recomand hotelul tuturor oamenilor echilibrati, modesti, care nu sunt fitzosi... e un hotel care iti indeplineste absolut toate dorintele daca nu ai cereri excesive. noi am rezervat 3 nopti in pripa... d'aia am platit 170 euro total.

Daca rezervati din timp (fie pe net, fie prin agentii) am fi platit 43 euro/ camera/ noapte... deci mult mai putin. Sejur placut la mozart in Vienna. Adriana & Adrian :) Bucuresti.

Trimis de adrianaaa in 01.02.11 14:43:44
Validat / Publicat: 01.02.11 16:01:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA. A mai fost în/la: rude vienna

VIZUALIZĂRI: 3676 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adrianaaa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 45.00 EUR pe cameră

anadragusin
    [02.02.11 00:06:40]

Bun venit pe site si felicitari pt. review-ul de debut!!! Poate povestesti intr-un review separat si despre ce ati facut pe acolo, ce ati vizitat, unde si ce ati mancat etc. Felicitari inca o data!

adrianaaaAUTOR REVIEW
    [09.02.11 14:31:23]

Somnik la Hotel Mozart in Vienna - si papa + ce e de vazut prin imprejurimi!

Am spus deja cateva cuvintele frumoase despre HOTEL MOZART Viena - acum sa zic doo vorbe si despre ce e fain si am vazut pe acolo: am mancat bine 2 persoane dintr-o singura portie imensa - 8.20 euro parca (mult/ gustos/ atmosfera country/ extrem de prietenoasa) la Rest. Centimetru III - la doo statii de Hotel (spre Primarie) cu tramvaiul D (se poate mere si pe jos - sunt 10 minute de mers).

Abonamet ne-am facut pe toate liniile (+metrou) pe 3 zile (13 euro si ceva) la un automat la intrarea in metrou - selectati varianta in engleza daca nu stiti germana si e absolut usor - platiti cu cardul (se pot baga si bancnote).

In rest - mancat pe strada hot-dog cu diferite tipuri de carnati (intre 2.90 - 3.20 euro) - ca doar fuse perioada pietelor de Craciun - si baut punch (9% alcool - te ametzesti bine si te incalzeste!) - cel mai bun undeva in apropierea Stefan's Dom - "Lions" se numea casutza respectiva.

Si gulash-ul este bun - oriunde am mancat - se gaseste in orice bistro sau berarie - restaurante fara fitze - si repet: e ff bun - mancare ungureasca in capitala austriaca!

Cea mai buna bere bauta (draft) in Viena (mi-a fost recomandata!) a fost berea ceheasca "Brno", bauta intr-un pub micutz langa o bisericutza mica, neagra de vreme si f frumoasa... asta e... nu mai stiu cum ii zice, dar banuiesc ca nu e singurul loc unde se gaseste!

Am vizitat Haus des Meeres (un fel de planetariu) - din Maria Hilfertrasse - vizavi de magazin Orsay se face o straduta si in capatul ei se afla aceasta "casa a marii" pe 10 etaje - 12,50 euro intrarea la adult - ceva de vis - pesti de toate felurile, testoase - una din ele uriasa are un peste-amic care nu se desparte de ea... e tot timpul lipit de ea! , pe carapacea ei - e un fel de peste-spada si e iubire mare intre ei - crocodili, serpi, pesti colorati prietenosi (ai voie sa bagi mana in bazin si sa te joci cu ei - ei vin la degete si iti fac un fel de masaj... practic "te gusta!), pasari exotice zboara peste tot pe langa tine - un papagal prietenos se "baga in seama" cu toata lumea si vine pe umarul tau si incearca sa vorbeasca cu tine (te cauta de biscuiti), maimute de talie mica se plimba libere peste tot, reptile inchise etc... nu sunt copil, dar asa de fain e amenajat - peisajul cu plante, fantanele, scari de lemn suspendate, poduri, mici cascade si toate animalele + pestii sunt pe langa tine intr-o semi-libertate... e de vazut!!!

Am mai fost la Muzeul Fluturilor (prima statie de la Primarie - tot cu tramvaiul D) - Schmetterling Haus - 5.50 euro/adult - frumos - peisaj f fain amenajat, dar micutz si fluturi doar de cateva feluri - cine stie - poate fu iarna si d'aia - inauntru f cald si abur - umiditate f mare - se aburea ochiul aparatului foto - daca stati nemiscati - vin fluturii pe voi - cateva feluri doar - altfel stau si mananca portocala si miere pe niste farfuriute! apoi zboara ametiti si frumosi... in incubatoare, pe margine, multe larve asteapta sa iasa...

La vara vreau sa merg la Zoo

Cam atat am avut de spus - aaa... am zburat cu Fly Niki - 29 euro drumul/ in total 116 euro dus-intors doo persoane - mi se pare f rezonabil - bilete rezervate si platite pe net cu card cu o luna inainte - avion f curat - personal f amabil - reviste (de fete! de moda si barfe!) gratuite de luat acasa

- personal de zbor ff amabil (la companiile de linie - mai greu! - am zburat de curand cu CSA la Praga si erau f gretzoase! - de parca le stateam pe creieri - absolut toti care eram imbarcati...).

Taxiul se plateste - daca aveti nevoie - la iesirea din aeroport cu card - 32 euro parca pana oriunde in centru - daca vreti achitati dus-intors si e un pic mai putin (va da un nr si sunati la intoarcere si vin sa va ia - dar este deja achitat); dar mai e si trenul CAT (10 euro/persoana) - va aduce in centru - si de acolo va orientati catre hotelul dvs. si un autobuz - vine mai rar si mere mai greu ca face statii (6 euro si ceva).

Zile frumoase in Viena! - e o capitala cu adevarat civilizata!

Credeti-ma ca toata lumea e exterm de amabila, daca intrebati ceva va explica pana simt ca ati inteles, vorbesc engleza si batranii de peste 80 ani, dar si copiii de 5 ani - va puteti intelege fara probleme. Eu am intrebat ceva un frizer iesit la tzigara in fata frizeriei unde lucra - si nu m-a lasat sa plec de langa el pana nu s-a asigurat ca am priceput ce mi-a explicat. Apoi am iesit afara, pe strazi si alei cu o nepotzica cu caruciorul - si lumea imi facea loc sa trec... nu intelegeam de ce se facea "gaura" in jurul meu pe strada... imi dadeau prioritate - eram cu copil cu caruciorul si in felul lor ma ajutau!...

Va spun asta pt ca de curand am fost in Praga - cu programul acela de "trei zile in Praga" - oferte promo ale agentiilor... a fost o experienta groaznica... mai ales dupa Viena - a fost un dush rece!!! - dar despre asta - in alta poveste!

Cu drag/ celor ce ati citit/ Adriana

adutza_ghiocel
    [07.05.12 11:03:24]

@adrianaaa: multumesc de informtiile tale. mi-a fost de real ajutor ca ai mentionat ca te-ai cazat la 10.30 inainte de ora stabilita la check in. mi-ar fi ft util sa stiu daca ai stabilit dinainte cu receptia hotelului ca ajungi mai repede. si noi vom ajunge pe 2 iulie ora 9 dimineata si suntem si cu copil mic dupa noi. as vrea sa stiu daca anunt dinainte sau ma duc asa si vad acolo situatia? faza ca nu au frigider in camera chiar ca e cam ciudat. nu-mi imaginez cum ma duc cu laptele copilului la barul ala de la receptie. mersic

adrianaaaAUTOR REVIEW
    [07.05.12 11:26:05]

@adutza_ghiocel: anuntati dinainte cu un mail sau cu un telefon ca ajungeti mai devreme ca ora ("early check-in") - e mai prudent asa. ei va cazeaza oricum daca au camere libere - dar anuntandu-i si rugandu-i in acest sens - le spuneti ca veniti cu copil mic - va asteapta sigur cu camera gata si nu aveti surprize.

de frigider - uite ca nu-mi mai amintesc nimic - parca nu era, ca noi am pus ceva la rece pe pervazul geamului (dadea intr-o curte interioara) - era frig, iarna, mi s-a sters din memorie daca era sau nu frigider, dar cred ca daca era, il foloseam - nu puneam pe geam. oricum, pt cativa euro in plus/zi cred ca puteti cere camera cu frigider. dar discutati asta pe mail (daca ati rezervat singuri, pe net) sau prin agentie daca au facut ei rezervarile pt ei.

numai bine si ma bucur daca ma ajutat cu ceva!

adriana.

adrianaaa, adutza_ghiocel, anadragusin