ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.01.2011
ÎNSCRIS: 07.07.09
JAN-2011

Foarte nemulțumit

De ocolit!

Am gasit acest hotel oarecum intamplator, citind review-uri despre alt hotel (Marte) pe tripadvisor.com. Toata lumea spunea ca e un hotel curat, decent, majoritatea review-erilor fiind englezi. Ceea ce au uitat ei sa mentioneze - un lucru capital - este ca probabil, in afara de zugraveala si lifturi, hotelul nu cred ca a mai suferit modernizari de acum 40 si mai bine de ani! Mobila e vopsita proaspat, dar daca deschizi sertarele te intampina un miros insuportabil (am tinut lucrurile in valize, nu le-am pus in dulapuri), robinetele de la baie ar necesita o schimbare, tamplaria e de aluminiu si din lipsa de garnituri nu se mai inchide bine, un TV de 37 cm diagonala fara telecomanda... ce mai, nici macar la Mamaia la 2 stele nu gasesti astfel de conditii!

Cele 4 margarete de pe firma hotelului se justifica probabil prin piscina de la etajul 8 si faptul ca se schimbau zilnic prosoapele si la 3 zile asternuturile.

Avantaje:

- plasarea centrala, la 5 minute de Plaza del Charco;

- la hotel Magec, terasa de pe care se vede atat Teide cat si oceanul - vezi pozele;

- pretul pentru 11 nopti a fost decent - 668 EUR camera dubla cu mic-dejun inclus, cazarea s-a achitat direct la receptie cu cardul BT;

- pentru cine doreste, piscina la etajul 8;

- liniste - hotelul e 99% populat de pensionari nemti, englezi, nordici etc.

Dezavantaje:

- lipsa parcare - daca inchiriezi masina, trebuie sa o lasi undeva jos, langa ocean, noroc ca e relativ aproape;

- nu stii la ce hotel faci rezervarea, daca o faci la ei pe site. Dania Magec sunt de fapt 2 hoteluri, asezate de o parte si de alta a strazii Calle del Cupido.

- mirosul groaznic al mobilei;

- robinetele de la baie si TV-ul ar trebui schimbate;

- lipsa totala izolare fonica - in baie ai senzatia ca mai esti cu cineva in incapere, de obicei cu vecinii de camera...

- micul-dejun invariabil acelasi . Pentru 10 zile, e cam mult. Nu existau legume, cu exceptia unor rosii verzulii.

- tamplarie de aluminiu, care zdrangane si nu izoleaza atunci cand apar vantoasele de pe Atlantic...

Ca baza de pornire pentru explorarea insulei hotelul e relativ OK, cu conditia sa nu petreci prea mult timp in el. Cum din pacate nu am avut numai vreme buna, cateva dupa-amieze le-am petrecut in camera...

Costurile au fost defalcate astfel:

- avion: 946 EUR 2 persoane, toate taxele incluse, Tarom+Air Europa (Buc-Madrid-Tenerife Norte si retur)

- masina: inchiriat un Seat Altea XL de la Orcar, 225 EUR. Rezervare facuta pe net, am platit masina in aeroport cu cardul, fara probleme.

- hotel: 668 EUR.

Trimis de danah71 in 31.01.11 10:24:14
Validat / Publicat: 31.01.11 11:44:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: Barcelona

VIZUALIZĂRI: 2804 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danah71); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Privelistea de pe terasa camerei - Teide la 8 dimineata.

robertooo [31.01.11 13:58:54] »

ai platit cam mult la cazare, eu am platit in sezon (iulie) pe 12 nopti 240 euro 2 adulti si un copil, fara masa. Daca mai mergi dute in sud, e mai cald

danah71 [06.02.11 20:40:07] »

@robertooo

-Nu cred ca mai mergem vreodata acolo. Din punctul meu de vedere, Tenerife este un loc pe care sa-l vizitezi o singura data. Lumea este prea mare si viata prea scurta, iar Tenerife nu este vreo minune a lumii.

-Ai dreptate in ceea ce priveste preturile, dar noi am ales un pret un pic mai mare sperand in conditii mai bune de cazare.

-Probabil ca tu stii, dar pentru corecta informare a celor care citesc acest post spun ca Tenerife are doua varfuri de sezon. In afara de lunile de vara, lunile dec. -ian. -feb. sunt adevarate refugii ale europenilor care fug de ger si de zapezi. De altfel asa am ajuns si noi acolo.

-Am ales intentionat PuertoDeLaCruz de teama galagiosilor betivi englezi care prefera statiunile din sud. Pentru cei care nu stiu: in sud sunt statiuni-hotel de tipul "Mamaia", iar PuertoDeLaCruz este un oras-statiune de tipul "EforieNord". Comparatia este destul de deplasata in sensul ca PDLC este cu cateva zeci de ani mai civilizat decat orice oras din Ro.

@tuturor celor care doresc sa calatoreasca in Tenerife

-Incercati sa calatoriti cu un charter! Din Ro nu exista cursa de linie directa, iar plimbarea intre terminalele aeroportului din Madrid este horror. In afara de timpul pierdut intre avioane si in afara de calatoria (gratuita) intre terminalele 4 si 2, Taromul opereaza pe terminalul 4S, satelitul terminalului 4, singura legatura fiind o linie de metrou. Pentru fumatori ar putea fi o problema. Singura legatura a terminalului 4S cu exteriorul este aceasta linie de metrou, iar in Spania nu se mai fumeaza in spatii inchise.

-Nu va luati dupa numarul de stele ale hotelurilor din Tenerife. Desi toate par a avea de la 4 stele in sus, in realitate va fi o adevarata aventura sa gasiti macar un 3 stele adevarat. Noi nu am avut norocul asta! Ne-am gandit ca n-ai cum sa stai cu 60 de euro (camera pe noapte) la 4 stele, dar nici prin cap nu ne-a trecut ca va fi aproape de nelocuit.

-Daca doriti sa inchiriati o masina si luati GPS-ul cu voi, nu va bazati in totalitate pe acesta. Toata insula este semnalizata excesiv prin indicatoare. Nu am mai vazut nicaieri in Europa o semnalizare atat de apropiata de perfectiune. In schimb hartile GPS (ale mele erau din oct-nov 2010) pareau a fi din secolul 18. Si Mio si IGO incercau sa ma trimita pe strazi infundate, pe strazi inexistente si pe strazi care se aflau in pasajul de sub drumul pe care ma aflam. Am avut situatii in care am iesit din incurcatura facand invers decat imi spunea GPS-ul. Mi-a folost doar pentru pozitionari de finete, de exemplu m-a ajutat sa gasesc un anumit numar de pe o anumita strada.

-Daca nu sunteti fani ai pestelui, scoicilor, caracatitelor si/sau ai altor vietuitoate marine, pregatiti-va sa faceti foamea. In afara de gratar cu cartofi sau alte legume (congelate sau crude-fara gust, ca-i insula vulcanica si n-au unde cultiva!) nu prea aveti ce manca. Timp de 10 zile nu am vazut in nicio mancare macar un fir de verdeata. De mancaruri elaborate nici nu poate fi vorba.

-Desi luati individual localnicii sunt mai "rai" decat noi, impreuna formeaza o civilizatie la care noi abia indraznim sa visam. Organizarea administrativa si curatenia oraselor sunt absolut impresionante. In rest... daca in Ro ati asteptat si jumatate de ora sa vi se aduca nota de plata, acolo standardul este de la 60 de min. in sus.

Later Edit:

Mi-am amintit de niste mituri false pe care le auzisem despre Tenerife:

1.Din cauza ca sunt un semi-paradis fiscal electronicele sunt ieftine: FALS!!!

Ieftine sunt doar noname-urile de genul Sharpix, Sonix, etc. Cele de firma au aceleasi preturi ca la noi.

2.Tigarile sunt ieftine:ADEVARAT!!!

Nu spune nimeni insa ca sunt si bune. Desi sunt marci consacrate, daca ar merge cineva acolo cu celebrele tigari Snagov, ar acapara 95% din piata.

3.Exista o fabrica de perle de unde cumperi o scoica cu 24 euro si obtii o perla mai valoroasa:FALS!!!

Sotia a luat o scoica a carei perla a fost evaluata la peste 100 euro. La cativa metri mai incolo, la raionul de perle de cultura era la vanzare un colier de 80 de euro format din cateva zeci de perle identice cu cea scoasa din scoica respectiva.

danah71, robertooo