ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.01.2011
ÎNSCRIS: 24.01.11
JAN-2010

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 9 MIN

Camere curate, pret bun, locatie super

In primul rand multumesc pentru incurajarile primite la mesajul anterior :) Aceasta “impresie” este o continuare la acel mesaj.

In mesajul precedent am uitat sa mai spun o peripetie de pe traseu – adica a zborului de la Suceava la Fiumicino. Mai zburasem, cu multi ani in urma, o singura data la aeroportul din Salcea, venind de la Bucuresti. Nu-mi amintesc exact ce an a fost, probabil candva in ’93 – ’94. Un zbor Tarom de la Baneasa cu o rabla de avion cu elice, cred ca de fabricatie ruseasca.

Cea mai durere a fost mancarea de la bord. Erau doi "insotitori de zbor", un barbat si o femeie, aveau un lighean mare cu salata de beof si cu o lingura in el. Ne-au impartit niste farfurii de plastic, si vineau cu ligheanul ala si te intrebau: -Serviti? :)

Si zbang un linguroi de salata de beof. :)

-Mai serviti? Ca mai este...

-Nu, multumesc.

Dupa festinul asta, au impartit cate o bombonica.

Avionasul asta care parca supravietuise din al doilea razboi mondial facea o galagie de nedescris. Din cand in cand mai dadea rateuri si mai pica putin, dar nimic de speriat.

Avand eu patania asta in cap, studiasem inainte cu ce tip de avion aveam sa zburam la Roma. Nu-mi mai aduc acuma aminte exact modelul, dar era un avion suedez, cu doua scaune pe o parte si unul singur de partea cealalta. Nu era cu elice, dar tot un avion micut.

Dupa cum stiti, multi dintre compatriotii nostrii, mai ales din zona Suceava lucreaza in Italia. Avand zborurile astea directe, multi si-au invitat mamele, bunicele etc. sa le faca o vizita. In spatele nostru s-a urcat o bunicuta din asta, care nu prea cred ca a mai mers cu avionul inainte. Chiar acolo unde s-a urcat ea, nu stiu ce a facut, poate a trantit putin mai tare capacul de sus de la bagaje, in partea cu geamul se desprinde un panou din ala de plastic si pica peste ea.

Nu stiu cum sa explic mai bine, dar interiorul avionului e imbracat cu niste panouri de plastic. In spatele panourilor, vezi fuselajul, cabluri etc, si ce mai trece pe acolo.

Batrana s-a facut alba la fata. Se desface, naibii avionul... :))

Echipajul de bord era format dintr-o singura stewardesa si doi piloti. Stewardesa, cred ca era la primele ei zboruri - am simtit-o ca are emotii. Cand vazuse treaba cu panoul, se blocase si se facuse ca nu-l vede.

Batrana, cu panoul in cap, o cheama:

-Nu va suparati, dar s-a desprins bucata asta...

Asta mica, merge sa o ajute, impinge bucata de plastic, cumva mai incolo. Zice:

-Ma duc sa informez capitanul.

Se duce discuta cu capitanul, se intoarce si-i zice:

-Nu va faceti griji, este doar un panou decorativ. Nu se intampla nimic.

L-au lipit ele cumva la perete, si l-au lasat asa.

In fine, ne-au dezghetat aia si am pornit. Stewardesa, si-a facut treaba. Ne-a dat meniul etc. serviciu, nimic de reprosat, nota 10. Dupa ce a terminat, s-a pus pe citit o carte: “Quo Vadis”, ceea ce mi-a parut extrem de potrivita pentru situatia data. Unul dintre piloti, iese si merge in spatele avionului la baie – doar o singura toaleta in avion.

Batrana din alba, se facuse transparenta. Am auzit-o soptind:

“-Da’ cini conduci avionu’? ”

N-a avut ea mult timp de ganduri, ca-i mai pica panoul ala in cap si nu mai pridedea sa-l aranjeze. Astfel am ajuns la Roma.

HOTELUL

Nu mi-am facut rezervare dinainte. Asa-s eu mai capos, imi place sa ma arunc in gol. Daca-mi fac rezervare, platesc, iar apoi nu-mi place hotelul? In poze poate sa fie frumos si cand colo el sa fie cine stie ce bomba. Ma hotarasem ca aveam sa stam pe langa Termini, deoarece credeam ca e cel mai simplu dpdv al transportului si al intoarcerii la aeroport. Citisem ca e o zona mai periculoasa seara, dar nu mi s-a parut deloc asa. E o zona centrala foarte frumoasa, cu multe obiective in imediata apropiere.

Imi facusem o lista cu vreo 4 – 5 hoteluri din zona si ma plimbasem pe acolo cu Google Street View inainte, deci stiam la ce sa ma astept. Primul in cap de lista a fost “Montreal Hotel”.

Era unul dintre hotelurile recomandate in cartea lui Rick Steves despre Roma.

[...]

Ma uitasem pe pagina hotelului si o camera dubla in perioada respectiva era 50 de euro, daca faceai rezervare online. Acum un an aveau o pagina web mai veche. Am vizitat-o din nou acum si au refacut pagina. Preturile imi par de asemenea mai mari.

Cand am ajuns la Termini, ploua. Era plin de “vanzatori de umbrele”, dintr-o tara care mie-mi scapa. Nu erau pakistanezi nici indieni, dar ceva neamuri de ale astora. Probabil urmasii unor razboinici “Gurkha”.

Nu ne-am speriat noi de ploaie si dintr-o laterala a garii Terminii, daca vii pe o straduta mai laturalnica ajungi direct la hotel, care-i pe colt. Strada pe care-i hotelul, e strada care duce la Santa Maria Magiorre – Strada Carlo Alberto

De la Termini daca veniti pe Via Rattazzi, ajungeti direct la el. Cand iesiti din Termini, mergeti pe langa zidul garii, apoi faceti la dreapta. Atacati cu Google Street View si sigur va descurcati foarte usor.

La receptie, era un pakistanez sau indian, Dumenezeu stie. Il intreb cat costa camera zice 60 de euro. Am incercat eu sa ma targuiesc ceva cu el, dar nu prea a mers. A zis ca si asa sunt cele mai mici preturi din timpul anului.

Cand intri in hotel, e o usa de fier, cand ajungeti in dreptul usii, receptia e la dreapta. Pare stramt, dar cam asa sunt majoritatea hotelurilor din Roma.

Va deschide receptionierul usa aia de fier prin apasarea unui buton si camerele sunt la etaj. Este un lift, dar noi am folosit doar scarile. Era un singur etaj de urcat pana la camera noastra.

Nu am facut poze doar cu camera si baia – adica goale (va prezentam si manechinul de serviciu), nu ma gandeam ca am sa le postez pe internet, deci trebuie sa va multumiti cu ce am. Pe jos este gresie, care este destul de rece, daca nu aveti papuci de casa. :) Eu aveam ditamai bocancii si imi era jena sa ma plimb cu ei prin camera.

Camera e marisoara si are un frigider. La noi acest minibar era gol, fapt care nu m-a deranjat, deoarece am avut loc sa-mi pun vinurile si berile pe care am fost nevoit sa le testez :) Oricum nu consum nimic din minibaruri, ca sa ma cocarjeasca baietii dupa aia la bani, pentru un pachet de alune.

Gresia asta de pe jos, era pusa peste ceva de lemn, deoarece toata podeau mie-mi parea cam elastica. Fiind animal mare, se cunoastea cand paseam... :) Nu as fi tras o sarba pe acolo cu nevasta. Dar e de asteptat la cladirile din Roma.

Baia avea si bideu si cada cu dus. Nu au fost probleme cu apa calda sau curatenia. Prosoapele erau schimbate si n-am avut nimic de reprosat.

Cladirea se vedea ca era veche, dar era destul de intretinuta. Cred ca se renovase, destul de recent in baie. Nu era igrasie, sau ceva asemenator, dar se vedea ca facusera reparatii. Lucrurile din baie erau mai vechi, dar curatenia era impecabila... deci nota 10.

La intrare, dupa usa, era si un calorifer care a functionat tot timpul cat am fost acolo. Nu am avut probleme cu frigul.

Un televizor, care prindea ceva canale italiene... si cam atat. Nu stiu ce altceva as mai putea descrie. In fiecare zi gaseam camera curata, patul facut, prosoape schimbate... deci a fost bine.

PAPA

Micul dejun se servea intr-o cameruta de langa receptie. Niste masute mici. Sa fi fost vreo 9 mese? Pe fiecare masa, in fiecare dimineata era un cos cu diferite cornuri si minuni. Fiecare impachetat. Un croissant, niste biscuiti... chestii din astea.

Faceam un ceai, si mai era un pakistanez intr-o camera alaturata care facea cafele. Patroana (adica nevasta)... il muncea pe saracu baiat cu comanda de Expressuri si minuni. Sahib, face el un fel de nesscafeuri cu lapte si era bine.

Ungeam niste paine cu branza topita, niste cornuri si biscuiti, un ceai si cam asta era micul dejun. Nu as da nota 10, dar era bine. Puneam stomacul in miscare.

Transport

Ei spun si-n site-ul lor ca sunt foarte aproape de statia de metrou Piazza Vittorio Emmanule, ceea ce e adevarat. Dar mai repede ajungeti la Termini daca o luati pe jos. Daca mergeti la Colloseum de exemplu, trebuie sa schimbati linia in termini si nu ati facut nici o branza cu Vittorio Emmanuele. Pentru Vatican, Treptele Spaniole e buna. Personal, mergeam pe jos pana-n Termini. Asa-mi parea mai aproape.

Daca mergeam sa luam autobuzul, tot mergeam pe jos pana la Termini, deoarece statia e chiar in fata.

Mai este un supermarket, chiar langa Maria Maggiore. De acolo e ieftin de facut cumparaturile. Din strada nu-ti dai seama ca e supermarket, deoarece sunt niste scari rulante care coboara la subsol. Nu mai stiu cum se cheama. Am sa va arat in poza, unde vine.

Obiective in Apropiere

In seara cand am venit, am mers la St. Maria Maggiore. Eu unul am ramas impresionat de aceasta prima biserica pe care am vizitat-o. Iarna se lasa repede seara, si cand am iesit noi din hotel deja incepea sa se insereze.

Am facut o tura prin zona.

Din cartea lui Rick Steves, citisem despre aparatele in care daca pui bani se aprind luminile, in biserici, la tablouri etc. Ajungem noi in Maria Maggiore, inauntru se plimbau fel de fel de speriati ca noi.

Eu cu aparatele mele-n cap, ca sa stiu pe viitor cum sa aprind luminile pe unde vom merge si sa testez ce a zis omu in carte. Cum intri in biserica, in dreapta sunt “instrumentele”. Eu tzup pe ele. Cer de la sefa ceva marunt si bag acolo.

Fiindca tocmai se lasa, seara nu cred ca le folosise cineva inainte mea. Cand s-a aprins tavanu, s-a auzit un murmur in toata biserica. A fost un moment foarte interesant. Eu aveam emotii, sa nu fac vreo prostie.

O englezoaica la vreo 70 de ani... vine la mine extaziata si-mi zice-n soapta: “Do it again, do it again!! ” :) Cred ca vorbea in soapta deoarece se plimbau politaii pe centru. Am mai bagat un leutz pentru sufletul batranei. Asta a fost primul meu contact cu tavanele de la Roma si probabil de aia mi-a ramas cel mai bine in memorie. Aveam sa mai vad multe in urmatoarele zile.

Restaurante in Apropiere

Am mancat la Gallina Bianca – mancare buna, dar destul de scump am dat vreo 70 de euro. La Trattoria di Giovani vreo 42 de euro. Asta - Giovanni... daca o fi el ala care ne-o servit, e unul mic, cu burta si cracanat ca socru-meu :) E un restaurant mic, ca intr-un beci, pe una din stradutile din zona.

Am mai mancat si-n Termini, un fel de self service.

Oricum super-marketul ala de care v-am zis s-a dovedit de folos si am mai incercat cate una alta de pe acolo: vinuri, branza, bere etc.

Nu stiu ce sa mai adaug despre zona si despre hotel. Daca-mi aduc aminte ceva, am sa bag la ecouri. Mai pot zice, ca am vizitat de curiozitate, hotelurile din lista mea... si erau undeva la acelasi pret 70 de euro pe noapte. Am gasit unul mai luxos, am uitat cum ii zicea, dar nu mi-a parut rau nici de Montreal.

Multumesc ca ati citit :)

Trimis de TraianS in 28.01.11 16:45:43
    Validat / Publicat: 28.01.11 19:26:29
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ITALIA

VIZUALIZĂRI: 2904 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (TraianS); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Hotelul Montreal, vazut seara. Cand intrati si ajungeti la usa de fier, faceti dreapta pentru a ajunge la receptie. In dreapta receptiei e "sala de mese".

[28.01.11 18:45:02]

"pontul" (clasificat de tine ca "ilegal") a fost sters pentru ca acest site nu-si poate permite incurajarea pirateriei (sau orice fel de practici ce pot fi asimilate)

[28.01.11 19:51:14]

Inteleg

Nici o problema. Mi se pare corect. Tocmai de aceea il si pusesem in paranteza.

Mersi.

Dragoș_MD
    [29.01.11 00:42:53]

Am zburat cu Taromul încă din 1960 şi ceva (70?), cu avioane diferite, începând cu IL 14, continuând cu AN 24, TU 154 si ROMBAC 1-11 şi terminând cu Boeing 737-300 si Airbus 310.

Niciodată, în peste 40 de ani NU am întâlnit o asemenea "trataţie" precum cea descrisa la început de către autorul articolului acesta. Acu', io nu spun ca nu s-o fi întâmplat, da' prea de tot ar fi!

Nu-mi mai aduc acuma aminte exact modelul, dar era un avion suedez, cu doua scaune pe o parte si unul singur de partea cealaltă. Nu era cu elice, dar tot un avion micut.

Carpatair are în flota proprie ambele modele de SAAB - 2000 şi 340.Dar sa vezi minune! ambele sunt turbopropulsoare!!! (Adică au elice)... Io alte avioane comerciale suedeze, nu ştiu sa fie.

[29.01.11 08:49:17]

@Dragos

Ai dreptate si avionul care a zburat de la Suceava a avut elice. A fost un SAAB 340, inchiriat de Blue Air. Se poate sa-l fi inchiriat de la Carpatair. Am cautat acuma pe google ca sa-mi reimprospatez memoria:

"Tot din 1 octombrie, Blue Air reincepe operarea si de pe aeroportul international Stefan cel Mare - Suceava cu aeronava tip SAAB 340. Pe langa destinatiile Viena si Venetia, operatorul de zboruri low cost va introduce si cursa pe ruta Suceava - Roma (Fiumicino). Costul unui bilet incepe de la 52 de euro/segment, taxe incluse. Destinatiile Viena si Venetia vor fi operate de Blue Air in fiecare zi de luni si vineri, respectiv miercuri si joi, amandoua cu escala la Baia Mare."

Probabil avand "turbopropulsoarele" m-a facut sa-l vad altfel. Cand am zburat cu Tarom, in 93, a fost printre primele mele zboruri - aveam vreo 13-14 ani. Venisem de la Istanbul tot cu avionul si comparativ cu acel zbor, diferenta era mare cand am urcat in avionul catre Suceava, mai ales ca am avut niste experiente neplacute prin Baneasa (nu are rost sa elaborez).

Ideea e ca aveam emotii privind aceasta ruta. Blue Air incepuse zborurile pe 1 Octombrie 2009 - cu escala la Baia Mare. Eu am rezervat in decembrie, in Ianuarie, deja nu se mai facea escala la Baia Mare. Prin mai 2010, au renuntat la zborurile de la Suceava. Am inceput aceste povesti cu zborurile, deoarece au legatura cu intoarcerea mea de la Roma - care a fost cu nabadaii.

Blue Air a avut diferite probleme pe aceasta ruta. Eu citisem un articol, in care venisera la Arad, dar nu mai zburasera pana la Suceava. Eu mi-am lasat masina in aeroport si nu vroiam sa raman prin Arad. A fost frig iarna aia si nu vroiam sa am vreo surpriza, sa nu ma intorc de la Roma, sau sa raman pe undeva prin tara.

Nu am de gand sa atac Taromul. In aceeasi iarna am zburat cu Tarom, de la Suceava la Bucuresti si nu am avut nimic sa le reprosez. As zbura oricand din nou cu Tarom pe aceasta ruta.

Zborul din 93, asa mi-l aduc eu aminte, asa l-am povestit.

cosminap
    [29.01.11 10:22:42]

Mi-a placut "partea" cu avionul! Ma lupt sa-mi conving sotul sa urce-n avion... daca citeste review-ul tau... s-a ales praful de lupta mea! Un vot de la mine!

[29.01.11 13:42:04]

din cate am observat denumirea oficiala a hotelului este "Hotel Montreal Rome" asa ca am modificat denumirea introdusa de autor.

[29.01.11 18:12:16]

@cosminap

Ar fi pacat ca din cauza mea sa nu-ti poti convinge sotul sa zboare. Eu am tot respectul pentru Blue Air, Tarom etc. Cred ca e o mare pierdere ca Blue Air nu mai zboara de la Suceava.

Intamplarile care le-am povestit, sunt lucruri care fac o vacanta frumoasa - intra la capitolul peripetii.

Zbor cu avionul de cate ori am ocazia si este cea mai sigura metoda de transport.

Sunt sigura ca intr-un final iti vei convinge sotul. Prima data e mai greu.

Please Keep Flying!!

@webmaster77

Multumesc pentru corectura. Mai am o postare -cea cu Hotel Grand Star, unde am scris numele gresit. Am scris si Taksim - care e zona unde se afla hotelul. Nu stiu cum sa corectez. Am sa invat pe parcurs.

Alex_Macedo
    [31.01.11 10:37:30]

Domn'Traian, Domn'Traian!!

... vaz'ca incepi si cu peripetii... ai haz dom'le!... important e ca tonusul sa fie mentinut, daca se poate in concediu'... si daca posibil, lasat nervii acasa!!!

S'auzim de bine!

Alex_Macedo, cosminap, TraianS