ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.01.2011
DIN: PLOIEŞTI
ÎNSCRIS: 13.07.10
JAN-2011

O zi la CHIOJDU

Ideea acestui review mi-a venit dupa ce am citit aici si apoi aici review-uri despre Chiojdu!!! Motiv pentru care multumesc colegilor de pe pe AFA pentru idee si "reminder"!!!

De fapt titlul nu are mare importanta ci faptul ca daca cineva mi-ar fi spus cand veneam in vacanta la bunici aici ca aceasta comuna va deveni destinatie turistica i-as fi ras in nas. Si totusi...

... dupa revolutie in comuna s-a auzit un zvon: "Isi face Melania agropensiune! " gura satului vorbea la marginea ulitei ca cine naiba va veni aici la capatul lumii sa se cazeze! ? ! ?

Dar se pare ca a fost cartea castigatoare lumea de la oras asta cauta: liniste, rustic, mancare eco (sau normala aici), tuica din belsug prin toata comuna si totul la preturi accesibile.

Invidiosi sau inspirati de succesul acestei pensiuni au inceput sa apara mai multe astfel de pensiuni prin toata comuna si cererea de cazare sa se mareasca, mai ales ca cei care veneau aici erau foarte incantati de ceea ce gaseau aici!!!

Foarte greoi au inceput sa se miste si autoritatile locale care au inceput sa duca negocieri pentru aducerea de semnal de telefonie mobila si televiziune prin cablu care pentru majoritatea celor de aici era deja de domeniul SF.

Daca si drumurile ar avea o calitate maibuna aproape totul ar fi perfect aici la Chiojdu!!!

Dar uitam ce este mai important cum ajungem la Chiojdu: De la Ploiesti > Valenii de Munte > Starchiiojd si peste deal Chiojdu sau a doua varianta de la Buzau pe Valea Buzaului > Cislau > Calvini Chiojdu!!! Si pentru cei ce vor mai multe detalii nu uitati siteul comunei Chiojdu aici si mai ales cele doua review-uri mentionate in inceputul acestui review!!!

Trimis de RobertCodescu in 27.01.11 21:26:09
Validat / Publicat: 28.01.11 09:10:14

VIZUALIZĂRI: 3284 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (RobertCodescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Cu POrumbita sus in varful Chiojdului !!!
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[28.01.11 09:09:13]

Conform noilor specificatii ale Regulamentului (introduse in 01.01.2011), apreciez ca review-ul nu intruneste conditiile necesare participarii la concurs.

Retras pma_std; poate fi insa votat (cu voturi simbolice)

mirelab
[28.01.11 14:16:03]

Cumva esti nedrept cu cele spuse mai sus. Chiar daca in Romania in 99% la suta din cazuri avem de ce bombani autoritatile, la Chiojdu primarul de acolo a facut imposibilul in ultimii ani, iar daca Melania si-a facut agropensiune, eu zic ca mare parte se datoreaza autoritatilor. Sa ma explic: pana la semnalul de telefonie mobila (exista oricum telefonie fixa) Melania avea nevoie de apa curenta si canalizare, fapt care in Chiojdu s-a realizat dupa noile regmentari, au serviciu de colectare a gunoiului menajer (ar mai fi de plucru la groapa de gunoi), iar din aceasta primavara vor reface drumurile care s-au deteriorat ca urmare a introducerii apei curente si a canalizarii.

Da, intr-adevar, este una dintre zonele la doi pasi de Bucuresti, dar in care regasesti mirosul fanului proaspat cosit, spuma laptelui muls acusica, o tuica de pruna adevarata sau poti pleca in cautare de bureti (ciuperci) sau fructe de padure. Oricum, lucrurile se misca destul de bine in ale turismului in Chiojdu: vara mai toata ziua vezi trecand in sus si in jos carute pline de turisti, atv-uri, etc.

Si inca ceva: pentru cei in cautare de remedii naturiste, daca mergeti la Chiojdu peste deal - adica prima varianta de drum data de Robert - toamna gasiti de-o parte si de alta a drumului catina (o cautare pe google va lumineaza cu privire la aceasta planta). Este una dintre putinele zone din tara unde se gaseste din abundenta.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][6 voturi]
[28.01.11 14:52:22]

@mirelab TU ESTI chiojdeanca nu-i asa!??!?!? Hai ca te-am mirosit ca prea le stii la fel de bine ca tata!!! NU m-am putut abtine sa nu-ti punctez ecoul! Hai ca esti MULT mai pasionala ca mine in exprimare!!!

P.S. A cui ziceai ca esti din Chiojdu!??!??

divio*
[28.01.11 15:14:37]

@Robert_Codescu:

Nu contest faptul ca ai dat o tura prin Chiojdu in cursul acestei luni, pentru a mai vizita rudele/zona, insa nu ma poti convinge de faptul ca pozele au fost facute acum. Doar sa se fi mutat clima din Tenerife in Chiojdu, la insistentele oficialitatilor locale, prin proiecte cu fonduri europene nerambursabile, pentru a atrage mai multi turisti in zona (glumeam la final)

[28.01.11 15:23:19]

@divio VIGILENT ca intotdeauna!!! La Chiojdu ma duc "regulat" (NU RADE) si cele doua poze sunt din decembrie 2010 si-am considerat ca 1 luna diferenta fata de sejur nu e o mare tragedie!!!

MULTUMESC insa de vizita si vot!!!

piti
[28.01.11 15:25:36]

Poza P 03 e din decembrie? ! ? !

[28.01.11 18:15:29]

WOW! EXACT 03 decembrie!!! De unde ai stiut! ? ! ? Ti-ai reamintit de cele + 21 grade de la inceputul lunii care ne inspaimantase pe toti! ? ! ?

santana*
[28.01.11 21:22:13]

Eu nu râd Robert Codescu - cum aş putea? - dar sunt tare îngrijorat pentru tine... Dacă mai pun la socoteală că nici anul ăsta nu vă vom vedea pe Giuleşti...

[28.01.11 21:34:29]

DE CE @santana! ? ! ? Va mutati de acolo! ? ! ?

santana*
[28.01.11 23:38:33]

Domnule Robert Codescu, eu nu mă refeream la stadion, ci la Maternitatea Giuleşti. Sau n-am citit eu bine...

[29.01.11 07:46:53]

Iar legatura este ca !?!?!?!? !

kmy
[29.01.11 14:36:02]

Robert, dar de la Catina cum ajung la Chiojdu?

[29.01.11 15:16:24]

@kmy FOARTE greu drumul pe acolo a devenit o adevarata aventura si preferam pe partea cu Starchiojd!!!

anadragusin, divio*, kmy, piti, santana*
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Chiojdu [BZ]: