ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.01.2011
ÎNSCRIS: 11.08.09
JAN-2011

Restaurant Ali Baba

Restaurantul Ali Baba se afla pe locul fostului restaurant Abu Abdu (de unde in trecut imi luam doar la pachet, nu indrazneam sa ma asez la o masa, din cauza aspectului localului…. insa mincarea era buuuuna), mai exact, pe sos. Mihai Bravu 213, la piata Muncii.

Restaurantul are specific oriental si este format dintr-o sala si o terasa, inchisa pe timpul sezonului rece.

Salonul este destul de mic, nu cred sa aiba o capacitate mai mare de 50 de persoane.

Cind am intrat, erau toate mesele ocupate; patronul localului statea cu niste invitati la o masa si s-a sesizat si ne-a oferit masa lor…o prima bila alba!

Localul este decorat pe specific, insa n-as spune ca bunul gust exceleaza.

Meniul este destul de bogat si are preparate pe care le-am regasit in special in bucataria libaneza si citeva din bucataria turceasa.

Site-ul lor este click aici si au meniul postat, cu preturile aferente.

Ne-a servit un ospatar arab, foarte politicos, fisnet si atent, care mai avea putin si plingea cind ne-a spus ca tocmai se terminasera coastele de berbecut pe care le comandasem.

Foarte amabil, ne-a recomandat in schimb RAs Asfur de vita, un fel tocanita delicioasa, cu un sos dulce-acrisor.

Tacimurile sunt aduse ambalate intr-o pungura mica de hirtie, iar meniul este interesant copertat cu un soi de mini-covorase cu ciucurasi, avind specific oriental desigur.

Mincarea este foarte gustoasa si servita extrem de rapid: bauturile, salatele aperitiv, lipia si platoul de muraturi (din partea casei!) au fost aduse instant, cred ca in maxim 2 min de la comanda.

Iar felurile principale si garniturile la 5 min dupa.

Am fost 3 persoane si am luat asa: salata fatush (aceea acrisoara, cu rosii, castraveti, salata verde, crutoane, patrunjel, ulei si sos acrisor de rodii), humus cu carne (foarte, foarte bun), rasfur de vita, kebab de pui (care e servit cu garnitura de cartofi prajiti+legume la gratar+burgur+ceapa+un mujdei mai light din maioneza+smintina+usturoi), o lipie maaaare, o portie de cartofi prajiti, un orez briani (hmm, asta nu prea a fost pe gustul meu, cu un sos colorat, alune deasupra si scortisoara), o baclava, o prajitura libaneza, 3 sucuri si 2 ayran. Toate astea au fost 123 lei!!

Mi s-a parut un prêt foarte foarte bun raportat la calitatea si dimensiunile portiilor.

Din partea casei am primit un platou de salata de muraturi (varza, castraveti, morcovi) si ceai turcesc la final.

Nota de plata vine intr-un sipet oriental frumos decorat, in care se afla servetele umede branduite si carti de vizita ale restaurantului.

In local se fumeaza, n-am vazut sa fie spatii delimitate fumatori/nefumatori si nu se serveste alcool.

Insa imediat linga restaurant se afla Shisha lounge café, care inclin sa cred ca este inrudit cu Ali Baba.

Am inteles ca la Shisha poti comanda mincare de la Ali Baba si poti fuma narghilea

DAca ar fi sa notez factorii de satisfactie, as da asa:

Calitatea mincarii: 9/10

Servicii: 10/10

PRet: 9/10

Ambient: 9/10

Chiar merita incercat cind aveti chef de alt gen de mincare.

Trimis de Chloe in 27.01.11 11:22:43
Validat / Publicat: 27.01.11 12:38:28

VIZUALIZĂRI: 7263 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

AngelinaJ.* [14.02.11 22:48:27] »

Ador acest restaurant mai ales salata fatush!!!

susu [02.09.11 18:43:13] »

Il stiu de ani de zile, e langa mine. N-am fost niciodata cu toate ca am auzit numai de bine. Arabii prepara si mananca sanatos. Duminica vreau sa ies si nu stiu pe care sa-l aleg pe asta sau Alioli

Chloe [03.09.11 07:44:17] »

@susu

am impresia ca Alioli e plecat in vacanta...

vezi pe site daca au revenit

susu [03.09.11 21:25:20] »

mersi de informatie bine ca nu m-am dus. Am decis pt Ali Baba si voi merge si aici cu alta ocazie ca mi-a placut

gvaly [31.12.11 14:22:51] »

am fost si eu la acest local, servirea f rapida, primesti ceva din partea casei, am cheltuit circa 60 lei/ 2 pers. Singurul inconvenient e chelnerita care nu prea stie romaneste. Voi reveni cu placere

Pierre [11.07.13 19:52:17] »

Eu am gasit ospatarite care vorbeau romaneste, dar mai bine nu mai gaseam... nepoliticosi, fara tact.

Am strabatut un sfert din Bucuresti pe caldura ca sa mancam aici, avand cu noi un pui mic de catelus, de un kil si jumatate. Au sarit cu gura pe noi doua ospatarite, refuzandu-ne singura masa la care am fi putut sta retrasi la capatul terasei.

Al treilea ospatar, un baiat, ne adusese deja aprobarea patronului ca sa putem servi masa, dar toata tevatura a atras atentia celorlalti clenti asupra noastra, facandu-ne sa ne simtim aiurea.

Pacat de mancarea buna, intotdeauna am venit cu placere aici.

susu [11.07.13 20:03:34] »

Asa cum am scris mai sus ca voi merge am fost la momentul respectiv si nu am fost deloc multumita, in concluzie nu voi mai merge acolo.

Pierre [11.07.13 22:38:58] »

@susu: sa stii ca mancarea e foarte buna, dar un moment penibil ca asta te pune pe ganduri... daca vor schimba echipa care nu stie sa se poarte, va fi bine.

AngelinaJ.*, Chloe, gvaly, Pierre, susu
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: