ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.01.2011
  • GR. VÂRSTĂ: 20-30 ani
    ÎNSCRIS: 23.06.10
    SEP-2010

Excursie pe taramurile Spaniei

Nu imi dau seama cum s-au scurs deja 4 luni de zile decand ne-am intors din Spania... a fost o vacanta de neuitat si consider ca trebuie sa impartasesc impresiile mele cu voi mai ales ca hotelul la care am fost cazati in Santa Susana, hotel Sirius ****, nu avea nici un rewiev pe site-urile romanesti, asa ca probabil va fi utila parerea mea.

Am sa incep spunand ca ne doream sa mergem demult in Spania, mai exact sa vizitam Barcelona. In momentul in care am primit oferta din partea agentiei la un pret mai mult decat avantajos nu am mai stat pe ganduri. Era o oferta care in 375 de euro/pers iti oferea o excursie la un hotel de 4 **** din Costa Brava fara a stii cu exactitate care este acesta, sau statiunea... pe langa cazare cu pensiune completa (3 mese de tip bufet suedez, dintre care la pranz si cina si te oferea apa + vin alb/rosu), in acest pret era inclus si biletul de avion cu o companie low cost (Vueling), taxe de aeroport, transfer de la aeroportul din Barcelona in statiune la hotel, si o excursie gratuita cu ghid roman cu un autocar de 3*** stele pentru a vizita cele mai importante obiective din Barcelona. Acest pachet foarte avantajos dealtfel a fost facut initial pentru seniori insa fiind de succes au acceptat si alte categorii de varsta, evident majoritare fiind persoanele peste 55 de ani pentru care s-a si efectuat acest program turistic. Perioada calatoriei a fost 25 septembrie - 2 octombrie, deci practic era extrasezon la ei deja.

Despre calatoria cu avionul nu am ce spun, a fost un zbor placut, chiar daca compania a fost low cost, conditiile erau foarte bune in avion, nu stateai inghesuit ca la Blue air. Singura obiectie pe care o am este legata de orarul de zbor din cauza caruia am pierdut prima zi de vacanta. Am ajuns uneva la ora 23:30 in aeroportul din Barcelona unde am fost asteptati de catre ghidul roman, am plecat inspre Santa Susana pe la ora 24, si am ajuns la hotel undeva la ora 1:30 noaptea, pana s-a facut cazarea, etc.

Tot la aeroport am fost impartiti in 2 autocare, unul mergea spre Santa Susana (hotelul Sirius la care am stat noi si hotel Montemar Maritim), iar celalalt spre Malgrat de Mar (hotel Luna si hotel Tropic Park). Noi aflasem cu putin timp inaintea plecarii de la agentie ca vom fi cazati la hotel Sirius.

In camera de hotel am fost asteptati cu o masa rece fiecare persoana, adica un platou cu mezeluri, legume, branzeturi, niste fructe si apa plata deoarece pierdusem in prima zi pranzul si cina.

Despre camera de hotel pot spune ca era imensa, cu suficiente spatii de depozitare a bagajelor, dulapuri, hol mare, baie pe masura. Pe langa patul la fel de imens mai era si o canapea cu masuta, birou, 2 scaune de birou, tv, noptiere, frigider, aer conditionat, totul era bine pus la punct, aranjat si foarte curat. In baie am intalnit aceasi amenajare cu bun gust, oglinda imensa, cada, etc.

La capitolul curatenie, am fost foarte multumiti pentru ca se facea zilnic, se schimbau zilnic prosoapele, se spala pe jos, se aranjau lucrurile in camera, nu a fost nevoie niciodata sa mergem noi sa cerem acest lucru la receptie spre deosebire de alte hoteluri. Personalul era extrem de dragut si amabil, si nu doar cameristele, in general.

Dupa cum spuneam mai sus, pachetul achiitionat presupunea pensiune completa de tip bufet suedez. Atat la mic dejun cat si la pranz si cina se gaseau enorm de multe preparate, nu cred ca as putea sa le enumar pe toate, preparate clasice, in fiecare seara se gaseau produse tradionale gatite cu orezm mult peste facut sub diferite forme (pe gratar, la cuptor, cu sos), dulciuri (inghetata, orez cu lapte, amandine, biscuiti, diferite prajituri si torturi), fructe din abundenta (pepene rosu, pepene galben, prune, mango, ananas), salate (salata verde, ardei copti, sfecla rosie, castraveti acrii), salata gata facute cu ton, cu legume si branza, legume (masline, ciupercute, cartofi, morcovi), carne facuta sub toate formele, cu sau fara sos, fructe de mare, preparate specifice cu fructe de mare. La fiecare masa exista intr-un colt al restaurantului, un bucatar care gatea de fiecare data cate ceva... la micul dejun facea omlete, oua ochiuri, la pranz si seara diferita carne pe gratar (peste, porc, ), cartofi prajiti, si multe altele. Evident mereu se forma coada in jurul acestor produse proaspat facute. Ca sa concluzionez, nu cred ca exista vreo persoana care sa nu gaseasca ceva pe placul sau. La pranz si cina primeam si cate o sticla de apa la 4 persoane, si o sticla de vin (destul de bunicel) tot la 4 persoane.

In cadrul hotelului Sirius, se organiza in fiecare seara alt eveniment: seara Bingo, seara dansatorilor Flamenco, muzica traditionala spaniola, etc... acest eveniment se organiza intr-o sala destul de maricica din hotel de tip cafe lounge cu mese scaune, canapele... noi am mers aproape in fiecare seara mai mult pentru a gusta faimoasa Sangria alaturi de prietenii nostrii cu care am mers in vacanta... pot sa spun ca era destul de multa lume, de toate varstele si nationalitatile... dupa terminarea show-ului lumea juca diferite jocuri de genul carti, scrable, table, remi si se consuma Sangria la carafa...

Hotel Sirius**** are si o piscina aflata undeva la etajul 3, este destul de micuta, are un mic barulet de unde iti poti cumpara diverse, sezlonuri suficiente, etc... dar in perioada in care noi am avut concediul era deja rece si nu se mai putea sta la plaja si baie in piscina. Dealtfel nici in apa marii nu am intrat decat intr-o zi pentru ca era destul de rece afara... in prima zi am prins 19 grade la pranz, apoi s-a incalzit treptat maximul fiind 25. In ziua cu 25 de grade a fost singura in care nu ne-am dus in excursie sa vizitam Barcelona si am intrat in apa marii, era destul de rece oricum. Plaja era foarte abrupta, iar apa marii chiar si la mal era foarte mare, atentie celor care merg cu copilasi.

Pentru noi nu a fost un inconvenient faptul ca nu era exagerat de cald afara, ne-am bucurat ca in timpul asta am vizitat Barcelona cu frumusetile ei, pentru ca de plaja si mare avusesem parte la inceputul verii, in Grecia.

Despre Barcelona ar fi enorm de multe de spus si sunt sigura ca ati citit celelalte impresii special dedicate. Noi am ramas impresionati de ceea ce am vazut acolo si ne-am mai duce inca o data cel putin. Dupa cum spuneam am avut o prima excursie cu ghidul roman care era inclusa in pachetul turistic, am mai achizitionat inca una cu ghid la pretul de 40 de euro/pers, iar in rest am mers de 2 ori pe cont propriu cu trenul din Santa Susana inspre Barcelona. Calatoria cu trenul este aboslut incantatoare, dureaza aproximativ o ora... in primul pentru ca se merge numai pe malul marii, pe langa plaja, iar peisajul este absolut suberb, si pentru ca trenul este curat, ajunge la timp, are un orar bine stabilit afisat in toate statiile de pe malul marii, are afisaj electronic pentru ca turistii sa poata urmari statia la care vor cobori, ce sa mai zic, mult mai civilizat decat la noi.

Astfel, in cele 4 zile petrecute efectiv in Barcelona am vizitat: Parcul Guell, casa lui Gaudi, Sagrada Familia, Placa Catalunia, cartierul Gotic (cu catedrala La Seu, stradutele si bisericutele specifice, diverse muzee), bulevardul Rambla, piata La Boqueria, Stadionul olimpic, statuia lui Columb, portul Naval Olimpia, acvariul de langa port, manastirea Montserrat, vechiul cartier Espanol, am urcat cu funicularul pe muntele Tibidabo, muzeul de la Montserrat cu expozitii de pictura printre care si cateva ale lui Picasso, Dali... atentie, suvenirurile sunt mult mai scumpe in Barcelona decat in statiunile de pe malul marii si arata identic.

O pot numi cea mai reusita vacanta avuta pana acum, va doresc sa o vizitati si voi si sa va bucurati de taramurile Spaniei!

Trimis de jasmine_d* in 23.01.11 13:27:41
    Validat / Publicat: 23.01.11 14:58:28
    • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 4777 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (jasmine_d*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Camera de hotel...

santana*
    [23.01.11 16:31:15]

Nu mă pot abţine să nu aduag ceva, deşi sunt la limita suspendării.

Spui că, deşi compania cu care ai zburat a fost low cost, ai stat ca o belferă în aeronavă. Mă îndoiesc de asta şi nu sunt sigur că ai dreptate. Am zburat anul trecut de patru ori cu Blue Air (cred că în tumultuoasa mea viaţă am călătorit cu toate aeronavele companiei) şi nu mi s-a părut că ar fi ca in maxi-taxi: să stea cineva în braţele tale sau să stai în picioare şi să te propteşti de barele de protecţie.

Sunt un "veteran", te asigur, şi la Tarom. Low cost inseamnă şi orar de zbor la ore înaintate, de pildă să aterizezi peste ora 18, ceea ce înseamnă o zi in plus de cazare, iar la întoarcere să ai zborul la ora 10 dimineaţa, ceea ce înseamnă altă zi pierdută.

marian 1973
    [23.01.11 17:53:09]

Interesant sistemul asta de turism: ti se spune ce primesti, faci plata si la plecare vine surpriza. Iti place sau nu trebuie sa te inhami la caruta. Felicitari pentru curaj!

nicoletass
    [23.01.11 20:05:51]

Eu chiar eram interesata cum sunt aceste programe, asa ca descrierea ta este bine venita. As avea o intrebare: cat costa un bilet de tren pana la Barcelona dus-intors?

nicoletass
    [23.01.11 20:12:28]

jasmine_d*AUTOR REVIEW
    [23.01.11 20:21:39]

@santana,

Daca tu tot ce ai retinut din review-ul meu e faza legata de compania aeriana, ce sa mai zic... era vorba despre hotelul mentionat in primul rand, si in al doilea rand este dreptul meu sa imi exprim parerea personala asa subiectiva cum e ea... m-am saturat de persoane sarcastice, care stiu doar sa gaseasca nod in papura...

@marian1973,

Multumesc... adevarul este ca ni s-au spus cele 4 hoteluri la care am "putea" sta, dar nu stiam exact la care vom ateriza pana la urma si l-am verificat pe fiecare in parte pe internet... fiind toate de 4*, am spus ca nu avem ce pierde... nici nu suntem niste persoane pretentioase pe care nu ne multumeste nimic...

@nicoletass,

Biletul de tren din statiune si pana in Barcelona a costat 7,3 euro dus intors/persoana.

santana*
    [23.01.11 20:45:21]

Of, jasmine_d ce repede te aprinzi! Fireşte că şi constatarea mea despre Blue Air era de-a dreptul personală. Ce era de adăugat despre hotel? Patru stele în Spania chiar înseamnă patru stele... Nu cred că există loc de interpretări. Aş avea o rugăminte totuşi la tine, şi anume, ai grijă te rog la adjective. Asta ca să rămânem parteneri de dialog şi în continuare.

dorgo
    [23.01.11 21:59:34]

@jasmine... si eu sunt un vanator de "low-cost"-uri, am zburat cu multe "sicrie zburatoare", la care in orice moment te asteptai sa sara vreo garnitura de suruburi din aripa care batea (vibra) mai rau ca a unei lebede din baletul lui Tchaikovski, sau vreo piulita din carlinga de deasupra ta ce paraia intr-una riscand sa zaresti la un moment dat minunatul cer albastru pigmentat cu niscaiva sateliti americani de spionaj suspendati deasupra ta. Deh... "Dai un ban dar stai in spate! ", pentru 60-70 de euro (dus-intors) la ce sa te-astepti? Eu pentru banii astia as calatori si stand intr-un picior si legat la ambii ochi... Stewardesele iti zambesc mereu, comercial, dar n-ai sa primesti de la ele nici o scobitoare in plus fata de pretul biletului iar la aterizare ai senzatia mereu ca zambetul lor de-abia asteapta sa-te impinga cat mai repede spre terminal ca sa se poata reumple cursa cu zborul retur pentru putinul beneficiu al companiei din care-si extrag si ele salariul. Plus ca la imbarcare, pana la aeronava, uneori neclimatizata, nu te duci mereu cu autobuzul, ci poti ramane in noapte si frig cu copilul pangand in brate, pana primesti semnalul ca poti in fine navali spre cele doua scari de acces.

Dar... ce se poate intampla in 3 ore de zbor deasupra Europei? , caci de-abia ajungi s-auzi "Bing"-ul terminarii decolarii si esti anuntat daja ca poti sa-ti legi centurile de siguranta pt. ca urmeaza aterizarea. Chiar daca mai pica cate un "low-cost" peste batranul continent, tot pe-un aeroport pica, caci sunt o sumedenie sub trenul lui de-aterizare, asadar sansele de salvare sunt mult mai mari decat deasupra oceanului. Odata, cand faceam un "Paris-Budapesta", la decolere, pana pe la 4000 de metri, motorul din stanga huruia mai rau decat o rasnita de cafea stricata, apoi, de la 4000 m pana la palierul nostru de zbor (11000m), motorul si-a revenit la sunetul sau normal, adica acela de aspirator "second-hand" cu care trezesti din somn tot cartierul. Boeing-urile 737, sunt insa cele mai reusite avioane din lume si cred c-ai putea zbura cu ele si-un secol, nu doar 20-30 de ani. La fiecare 5 secunde, un Boeing decoleaza sau aterizeaza undeva in lume. Pana in prezent, cu un astfel de avion mic (120-180 locuri) deasupra Europei (in afara de unele ciocniri la sol sau in aer) n-a avut loc decat un singur accident, deasupra Greciei...

anadragusin, dorgo, jasmine_d*, marian 1973, nicoletass, santana*