ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.01.2011
ÎNSCRIS: 28.04.10
JAN-2009

Pur si simplu surprinzator!!

Andre Verchuren - Aline (Cristophe)

As vrea sa incep prin a mentiona ca, acest mini sejur a fost de fapt o vizita la unul dintre partenerii cu care firma la care noi activam, colaboreaza.

Pretul hotelului este estimativ, l-am luat de pe unul dintre site-urile de travel de pe internet si l-am corelat cu perioada in care noi am fost acolo. Hotelul este exact cel la care am si stat asta ca o mica paranteza, deoarece a fost destul de greu sa il localizez.

In acest review nu doresc sa scriu date exacte despre hotel, cazare, mese ci sa descriu pe larg un loc extraorinar, care pe noi ne-a impresionat mult: orasul Munster. Orasul se afla undeva la cca 30-40 de km de orasul Dortmund, catre nord. Hotelul despre care o sa vorbesc foarte putin, ne-a asigurat transferul de la aeroport, un hotel de 4 stele, tipic nemtesc, cu un mic dejun variat, camere curate, spatioase si destul de frumoaste.

Acum as vrea sa spun ca noi mai avem tot felul de rude, amici, prieteni de familie in Germania si am mai avut ocazia sa experimentam "traiul" nemtesc si "ca locuitori" si va pot spune ca acest mic orasel este mult si peste ceea ce vazusem noi pana la acel moment. Dupa cum o sa se vada si in poze noi "amfostacolo" la sfarsitul lunii Octombrie si totusi in cele 6 zile, rar mi-a fost dat sa vad o masina, in mers (pentru ca stationate erau destule), in afara de obisnuitele mijloace de transport. Intr-un oras de 400.000 de locuitori sunt conform ghidului care ne-a plimbat pe acolo cca 350.000 de biciclete, si asta nu este o exagerare. Amuzata la un moment dat, ghida, ne-a intrebat daca stim care este cea mai intalnita infractiune in oras... era furtul bicicletelor.

Culmea este ca nu cele mai frumoase sau noi biciclete erau "cautate" ci orice fel de biclicleta, este clar oamenii aia erau pasionati :)).

Orasul foarte vechi, dar pastrat intr-o forma extraordinara, nu numai ca si arhitectura si design, dar mai ales ca mod de viata. Centrul orasului interzis oricarui mijloc de transport, cu cladiri vechi foarte bine consevate si transformate in magazine si cafenele cu un aer aparte, plin de oameni - in majoritate localnici. Turistii nu erau piese rare insa in afara de binecunoscutii asiatici si spanioli, trebuie sa recunosc ca nu prea erau, asta fiindca oraselul este destul de mic si necunoscut ca zona turistica. Mai degraba este cunoscut pentru istoria lui.

Daca sunteti pasionati de genul de vacanta in care sa vizitati locuri frumoase, neinteresati de ratingul hotelului sau de cate stele are restaurantul si vreti sa mergeti intr-un loc in care intr-adevar parca timpul a stat in loc, acest oras este solutia. Toate cladirile, unele dintre ele poate foarte noi erau construite in asa fel incat sa se poate incadra in stilul orasului.

Inca un lucru de mentionat: zona de shopping aflata in centrul orasului este de fapt formata din cateva artere, pline de magazine, cafenele si restaurante tipice, inconjurata de zone verzi. Chiar in centrul acestora, se gaseste parcul central al orasului. Acolo, desi pare de necrezut, in iarba gasesti porumbei, iepuri, veverite (sincer nu am mai vazusem asa ceva pana atunci), toate aceste vietati traind acolo nederanjate de lucrurile care se intampla in jurul lor.

Partenerul nostu de afaceri, mai mult decat ospitalier, ne-a pregatit un program care sincer sa fiu ne-a tinut in priza tot timpul, printre altele putand enumera cateva mese la restaurante deosebite (acolo mai toate restaurantele au un standard ridicat) dar si excursii la cativa km de oras la o pista uriasa de karting, unde se pare chiar marele Michael Schumacher se antrena in anii lui de tinerete. Acolo tot el ne-a orgazinat un fel de mini-cupa la care am participat toti, cu podium, medalii, poze si multe altele.

Inchei cu recomandarea de a merge acolo, practic nu pot gasi pe degetele de la mana lucruri care sa imi fi dispalcut in aceasta mini-vancanta si prim postarea a cateva poze. Este importatant sa ajungeti acolo pentru ca intotdeauna realtitatea, mai ales in cazul acestul oras depaseste cu mult ceea ce redau fotografiile

Trimis de Veioza in 23.01.11 13:07:16
Validat / Publicat: 23.01.11 14:43:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GERMANIA. A mai fost în/la: Frankfurth, Dortmund, Munchen, etc

VIZUALIZĂRI: 2652 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Veioza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

magdalena
[23.01.11 14:50:41]

Ce e in P12? Dar P04 ce gust are si ce reprezinta??

Ai povestit frumoas de oras, insa care ar fi istoria lui?

Si totusi, as dori amanunte si despre hotel...

[24.01.11 08:02:56]

Exista nu mai putin de 8 universitati in Munster si aproape 45.000de studenti, am prieteni al caror copil studiaza acolo si care este foarte incantat de acest oras!

Sper sa placa melodia postata!

mirelutza
[24.01.11 22:24:25]

Veioza draga, ai un talent uimitor de a ma lasa cu gura cascata la review-urile si pozele tale! Ma bucur pentru tine ca ai avut sansa sa vezi locuri atat de frumoase si inedite, review-urile tale sunt din locatiile de vis ale acestei planete, tare as vrea sa fiu in pielea ta, esti o norocoasa si cred ca trebuie sa multumesti zilnic Cerului pentru asta. Cu siguranta muncesti mult la firma aceea ca sa ai toate aceste beneficii si te felicit ca sufletul tau este capabil sa admire in profunzime aceste locuri, sa le traiesti istoria , sa le admiri civilizatia....

RobertCodescu
[25.01.11 07:55:53]

Inca un vot "F. UTIL/F. BUN", inca 900 PMA, inca un ecou, inca... sunt fascinat de acest review, FELICITARI!!!

magdalena, mirelutza

• pagină generată în 0.050522089004517 sec