ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.01.2011
ÎNSCRIS: 19.01.11
JUL-2010

Fascinanta si frumoasa Tunisie

AMANI SWISSI-SHAYEF NAFSOU

Am ales Tunisia ca varianta de vacanta dintr-o intamplare, o oferta primita pe mail apoi am inceput sa ma documentez pe net si in final n-as fi renuntat pentru nimic la aceasta calatorie. Am intrebat o prietena daca vrea "sa facem o Africa" si iata-ne plecate pe 1 iulie 2010 pentru 8 zile in aceasta tara africana.

Tunisia (în antichitate Cartagina) este ţara cea mai nordică a Africii situată între deşertul Sahara şi Marea Mediterană, la 140 km de Sicilia. Nord-vestul ţării este mărginit de Munţii Atlas. Cca. 98% din numărul populaţiei sunt arabi şi berberi asimilaţi de arabi, fiind numai 1,2% berberi.

Tunisia cu aroma ei de cadana, m-a captivat din prima clipa. Am ajuns noaptea si am fost intampinate de personalul hotelului Amir Palace cu mult drag. Dealtfel pe tot parcursul sejurului ne-am facut multi prieteni printre animatori, personalul restaurantului sau receptioneri. Sunt oameni calzi, foarte prietenosi si zambitori. Ne placeau pentru ca noi eram vesele si radeam mult.

Din prima noapte, un tip de la securitatea hotelului, ne-a deschis poarta spre plaja hotelului si ne-a lasat sa simtim intre degete nisipul fin, atat de fin... ca faina.

La hotel mi-a placut totul, camera cu un balcon care dadea spre marea Mediterana, restaurantul care avea mancare pentru toate gusturile, tot personalul hotelului care era foarte atent sa ne ofere saltele si prosoape cand ne asezam la soare fie la plaja proprie a hotelului fie in gradina plina de verdeata care inconjura piscinele, animatorii care te imbiau la jocuri, dansuri, gimnastica, chiar si maretia scarii interioare imbracata in marmura.

Am mers 2 zile in excursia din Sahara, 1 zi in Tunis si inca o zi intr-o croaziera cu corabia piratilor.

Daca ajungeti in Tunisia trebuie musai sa mergeti macar in Sahara. Vacanta aceasta fara aventurile din desert nu are farmec.

Tinuturile berberilor, cascada din desert, fata morgana, lacul de sare, plimbarile cu camila, safariul cu jeepurile pe dune, goana cu ATV-urile, placerea de a manui trasura printre maslini, cocotieri, bananieri, locul unde s-a filmat razboiul stelelor care are decorurile aproape intacte sau locul unde s-a filmat Pacientul englez sunt doar cateva din minunile pe care le ofera Sahara.

Aventura din Sahara a facut sa fie mai frumoasa si datorita frumoasei ghide Kinga, unguroaica din Romania, casatorita cu un tunisian, precum si de ceilalti turisti din autocar, toti unul si unul, pusi pe sotii si pe glume. Cu unii dintre ei am ramas prieteni si tinem legatura.

Tunisul iti ofera atat istorie cat si civilizatia prezentului. Cartagina din cartile de istorie ni se ofera prin urmele lasate de romani, vestitele bai romane.

Croaziera cu corabia piratilor ne-a binedispus, am dansat din buric, am facut poze, am inotat, unii chiar aveau curajul sa se arunce de la inaltime in marea rece si cam agitata.

Imi este tare dor de Tunisia, regret ca acum (ianuarie 2010) este nebunie acolo, o "razmerita", presedintele a fugit din tara...

Doresc din tot sufletul sa se linisteasca apele acolo ca sa puteti merge si voi sa va bucurati de minunile acestei tari!

Trimis de Pia in 21.01.11 20:17:32
Validat / Publicat: 21.01.11 21:45:53
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TUNISIA

VIZUALIZĂRI: 5107 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Pia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[21.01.11 21:45:27]

Am sters P13, era dublura P14.

[21.01.11 21:58:06]

@Pia, nu pot sa nu dau un vot pentru Tunisia... cea acum devenita inaccesibila. Mi-e dor de nisip, de mare, de soare, de camile, de piscina din desert, de safari in jeep-uri, de aroma tutunului de narghilea de la Cafe des Delices. Dar stii de ce imi e cel mai dor? De mirosul inconfundabil, unic, mistuitor, de iasomie...

Darklocks CONS. ONORIFIC AFA / TUNISIA
[22.01.11 05:45:56]

M-ai facut sa imi fie si mai dor de Tunisia decat imi era deja Nu am ajuns la Monastir pana acum, dar am vazut fotografii superbe. Am incredere in inteligenta si determinarea locuitorilor Tunisiei pentru a iesi din situatia grea in care i-au adus 23 de ani de dictatura. Inchallah...

[22.01.11 11:11:58]

Iata si ritmuri tunisiene, sper sa placa melodia postata!

[22.01.11 12:02:35]

Vai si mie mi sa facut si mai dor de Tunisia. Mai ales ca am lasat acolo o persoana FOARTE draga sufletului meu. Tunisia a fost, va fi si va ramane tot restul vietii mele tara mea de suflet.

Pentru ca nu stiu eu zic ca tara mi se potriveste. Acolo am fot pentru prima data in viata mea DJ pentru 5 minute si cam toata seara animatoare.

Am stat la Les Pyramides in Nabeul. Foarte frumos orasul am prins deschiderea targului si ce mirosuri acolo care mai de care imbietoare, ba de dulciurile lor diversificate, ba de la parfumurile lor.

Ce mai, imi este FOARTE DOR DE TUNISIA si de tot ceea ce are ea. Cu bune, cu rele, dar mi-e dor.

ancamariagadea*
[22.01.11 13:51:38]

@Pia, sunt foarte frumoase randurile tale, scrise cu atata nostalgie. Su eu ma numar printre turistii care, ulterior vizitarii Tunisiei, au ramas cu ceva special in suflet.

petrus95
[22.01.11 15:03:12]

nu stiu ce farmec misterios exercita aceasta tara asupra romanilor, a fost destinatia de vacanta preferata de lumea buna care isi permitea intre cele doua razboaie, si toti care au fost acolo au ramas cu nostalgii...

imi place tunisia si oamenii prietenosi si descurcareti de acolo, ne-am simtit extraordinar de bine si este o tara unde mi-ar place chiar sa traiesc. imi pare rau de ceea ce se intampla acolo, dar sunt sigur ca o scot ei cumva la capat

[25.01.11 21:57:21]

@liviadavidescu multumesc mult pentru vot

nu te intereseaza o excursie in rep Dominicana?

[25.01.11 22:00:53]

@webmaster13 imi place mult melodia, multumesc

[26.01.11 09:42:27]

@pia, la cat de mult imi place sa calatoresc, si o deplasare la Calafat e o tentatie, darmite republica Dominicana. Ce oferta ai gasit pentru Dominicana?

Am o prietena in Canada care a fost acolo in vacanta de iarna si mi-a trimis niste poze superbe.

Te invidiez, deja.

Anul acesta am o vacanta programata la Paris, o minivacanta in Elvetia, si incerc sa aflu daca se poate merge in Maroc.

[26.01.11 21:02:27]

@liviadavidescu, oferta pentru Dominicana e de 10 zile all inclusive la hotel de 4*+, transportul inclus buc-madrid- punta cana plus o noapte la hotel in Madrid la 1230 Euro. Abia astept vacanta pentru ca am vazut poze de acolo si e un fel de paradis!

Nici tu nu stai rau la capitolul calatorii nici anul asta. Iti doresc sa ai vacante frumoase si sa ne povestesti si noua cum a fost.

[26.01.11 21:07:38]

desi sunt de cateva zile aici, simt ca deja am prieteni, multumesc din suflet celor care m-au votat:

@ aaaaa

@TORA INGRID

[27.01.11 15:16:58]

Poate va va place

[20.02.11 17:45:40]

@Andrada23Anca multumesc pentru cantec, trista melodie dar foarte frumoasa!

[20.02.11 17:52:59]

@ Pia, mie mi se pare ca melodia nu e deloc trista, e doar nostalgica si bate in ritmul Tunisiei, mai mult ca oricare alta.

@darlocks, mi-a dezvaluit-o pentru intaia data atasand-o la unul dintre review-urile sale, cel despre Tunis. As asculta-o la nesfarsit.

[21.02.11 17:03:03]

@ liviadavidescu, si eu nu trece o zi fara sa nu o ascult de ce-l putin 5 ori

raduku_23
[24.07.11 21:53:09]

Tunisia... iti lasa ceva in sufet... abia astept sa treaca perioada asta neagra si sa ma inorc acolo

Andrada23Anca*, Darklocks, liviadavidescu, petrus95, Pia, raduku_23
Alte impresii din această RUBRICĂAmir Palace: