ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.02.2009
JAN-2009

la PMM* = 253 USD

Merita fiecare banut

Salutare tuturor

Am fost plecat in Dominicana in perioada 27.01-03.02.2009, Punta Cana, resortul Grand Palladium. Biletele au fost luate din Madrid la pretul de 1738 Euro / 2 persoane All Inclusive. Avionul Bucuresti -Madrid a mai costat 264 Euro / 2 persoane dus -intors cu Iberia. Deci toata afacera a costat 2002 Euro / familie.

Totul a fost de vis. Cazarea si mancarea au fost ireprosabile. Nu degeaba se spune ca Rep. Dominicana a inventat All Inclusive. Resortul are 10 restaurante si 11 baruri, credeti-ma ca nu am apucat intr-o saptamana sa mancam in fiecare resaturant. 5 dintre ele erau A la Carte, insa in final am ajuns la concluzia ca nu merita sa mergi la A la Carte, ci tot in restaurantele de tip "Bufet". Atentie: in restaurantele A la Carte nu se plateste nimic. Daca nu au locuri in momentul cand ai ajuns la masa iti dau un pager si te suna cand au locuri (am asteptat aprox 20 min ).

In resort sunt 2 amfiteatre unde se dau spectacole deosebite in fiecare seara. Totul este gratis. Tot in resort este si o Discoteca si un Casino. La restaurant, pe plaja, la piscina, la spectacole, la Discoteca, la Casino bautura este gratis. Ce este de remarcat e ca nicaieri in lume sucurile naturale nu sunt gratis. AICI SUNT GRATIS!

Fiecare camera are in mijlocul ei un Jacuzzi. Frigiderul cu sucuri, bere si apa este alimentat zilnic - GRATIS. La fiecare 2 vile din complex exista afara un automat de gheata. Chiar daca check-out se face la ora 12.00 puteti manca si bea pana plecati din hotel (in cazul nostru 17.00) .

Cu privire la excursiile optionale pot sa va spun ca exista o excursie care nu trebuie sa o ratati: Rio Chavon - Catalina - Saona - Piscina naturala. Costa 60 de Euro/pers insa merita 600 Euro. Am rezervat-o inainte sa plecam pe net la http://www.saona-tours.com/indexan.htm. Pe scurt Rio Chavon este Riul Chavon pe care s-a filmat Anaconda 2 si Apocalipto. De aici mergeti cu o salupa rapida spre Marea Caraibilor, ajungeti unde se intilneste Marea Caraibilor cu Oceanul Atlantic (in larg s-a format un munte de nisip din cauza curentilor), apoi insula Catalina (un "cimitir" de scoici si melci deosebiti ); urmeaza paradisul pe pamant Insula Saona, unde se manaca si se bea All Inclusive. La intoarcere opriti la o piscina naturala unde sunt numai stele de mare pe fundul Marii Caraibelor.

Concluzie: FRATLOR, MACAR ODATA IN VIATA TREBUIE SA AJUNGETI IN REP.DOMINICANA!

O sa incerc sa atasez si ceva poze...

Trimis de claudiu70 in 23.02.09 20:56:17

VIZUALIZĂRI: 13512 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (claudiu70); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Piscina naturala in drum spre Saona
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 253.00 USD pe cameră

tm67bru
    [23.02.09 21:36:15]

Pur si simplu fabulos, cred ca nu e doar parerea mea.

Iar pretul e INCREDIBIL - e mai ieftin decat 7 zile in Antalya la un hotel bun...

[23.02.09 22:15:25]

si asa este toata zona Caraibelor

[24.02.09 09:52:24]

Sunt de acord ca este frumos si exotic. Noi am stat 12 zile dar de Revelion (24.12-05.01).

Am cunoscut multi romani acolo din Canada si SUA care merg in fiecare an acolo si impresia generala este ca a avut loc o scadere in calitatea serviciilor oferite.

Nici eu nu am nimic de reprosat pt ca nu sunt o persoana circotasa care sa-si strice concediul pt o fata de masa murdara la un colt sau ca a curatat camera cu 10 min mai tirziu..

Oricum, am calatorit in multe locuri exotice: din Asia de SE, Pacific, Indian si pe la noi pe aproape, dar AI si servicii ca la TURCI nu am intilnit niciunde!!. Am fost doar odata intr-un resort turcesc deoarece din principiu nu merg de 2 ori in aceeasi tara, dar am fost impresionat.

Ca si exotism, [cel de aici, din Rep. Dominica - nota webmaster] este superior a ceea ce am vazut in Thailanda - Koh Samui si cam pe acelasi nivel cu Bali.

Ce lipseste in Rep Dom este istoria, cultura populara prezentata turistilor cu care iei foarte greu contact datorita "zidului" ce este ridicat intre 5* si saracia care il inconjoara. Trebuie sa iti cheltui cel putin 2 zile pt a lua contact cu real life si sa vizitezi zonele montane si jungla, lucru care in alte destinatii il faci in excursii de 1/2/ zile.

Rep Dom este unicat in Caraibe dpdv al exotismului si a plajelor de cocotieri. Cuba, Martinica, Puerto nu prezinta decit peisaje uscate si cam dezolante.

Dar, over all - FANTASTIC.

[24.02.09 09:56:35]

Claudiu70: O mica precizare: cred ca ai observat ca asa zisele stele de mare din "piscina naturala" de la Saona sunt din plastic).

Doar nu ti imaginezi ca stelele de mare traiesc natural intr-un mediu poluat cu barci cu motor si oameni care le calca in picioare) Dar oricum, intentia lor conteaza, sa impresioneze turistii.

[24.02.09 10:01:19]

Claudiu70: Referitor la bauturi: sunt gratis in orice club/resort de oriunde din lume: Turcia, Mexic, Rodos, fie ca e discoteca, casino, piscina sau plaja. Sincer, aceasta "oferta" nu am considerat-o ceva deosebit.

[24.02.09 19:18:12]

1.Stelele de mare sunt foarte adevarate : le-am scos de la 4 m sub apa si se cam lipeau de mana.

2.Mi s-a parut ceva deosebit faptul ca sucurile naturale sunt gratis ; sau poate prin cele 40 de resorturi pe unde ai fost tu erau la fel ...

3.chiar nu doresc sa intru in polemica cu tine.Am scris aici impresiile mele poate sunt de ajutor celor care vor sa plece nu celor care sunt "prea plimbati"

4.ai dreptate : nu merita sa dai 6600 de Euro sa vizitezi Rep.Dominicana in speta Grand Palladium

[24.02.09 20:45:44]

1. Eu nu am vazut "stele" la 4 m. In zona in care a oprit catamaranul era apa de 1 m. Nu este bine sa le scoti din apa pt ca mor (daca sunt reale), la fel cum este interzis sa rupi bucati de corali. E pacat. Am avut si eu niste rusi cu mine in excursie care si le puneau in cap si faceau poze, aceleasi specimene umane care in ultimii ani ii intilnesti din Bali pina in Mexic, mergind pe nisip cu pantofi cu toc de 15cm si posete Prada. NO comment.

2. Nici eu nu am avut intentia de polemica, departe de mine, doar ca mesajul meu a fost mai de temperare a "facilitatilor".

3. Merita sa dai 6600 pt 3 persoane 12 zile daca nu ti permiti sa pleci in concediu "just like that" la un short notice si sa ai luxul sa poti vana perioadele de concediu dupa pret, ci doar in perioade dedicate cind merge tot poporul si cind este cu 40%-50% mai scump. In perioada de peak Grand Palladium este 220eur/noapte/room. Dupa 5 januarie este 80eur!!!

[24.02.09 20:54:29]

Pt Claudiu: Oricum, daca iti plac zonele exotice iti recomand cu caldura Asia de SE: Thailand, Malaysia, Singapore, Indonezia, Vietnam. Oamenii sunt de departe mult mai OK decit cei din caraibe. Zimbetul permanent si politetea sunt la ele acasa.

Preturile, nu se compara: in Thailanda stai la 5 stele cu 60-7o eur de craciun si revelion. Atentie, NU exista All Inclusive, dar este super ok fiind restaurante peste tot. Avionul in schimb e problematic >1200 eur/pers.

crengutae
    [25.02.09 15:26:41]

Superb, ce pot sa spun.

Iar eu ti-as fi si mai recunoscatoare daca ai posta aici cum ai ajuns la agentia din Madrid. Cred ca m-ar "coafa" si pe mine cu o escala la Madrid in conditiile astea de pret (am inteles bine? 2200 Eur/per famile - 2 pers - aici sunt incluse ambele avioane dus intors si cazare cu all inclusiv? )

ms

[25.02.09 20:58:37]

1739 Euro cazare 8 zile, avion Madrid -Punta Cana dus intors + 264 Euro avion dus intors Bucuresti -Madrid. Total 2002 Euro/ sejur/familie.

Adresa agentiei este http: //republica-dominicana. muchoviaje. com/

Am trimis banii prin Volksbank.

[25.02.09 22:12:50]

Buna Crengutae. Daca esti si cu copil dupa cum ziceai, iti recomand sa zbori in Punta Cana nu in Santo Domingo. Transferul dureaza 4-5 ore iar starea drumurilor este destul de proasta si aglomerata. Risti sa pierzi cu transferurile o zi de plaja. Renteaza sa mergi in SDQ daca vrei si un circuit de 4-5 zile prin zona muntoasa si de nord si apoi un relax la plaja.

Eu am facut astfel in Mexic: 10 zile circuit din Mexico City pina in Cancun si apoi 7 zile in Cancun la un all inclusiv.

crengutae
    [26.02.09 08:57:59]

Da Mihai1972. Iti multmesc pt sfaturi, insa am incercat sa tin cont de parerea ta in legatura cu sezonul - adik augustul la ei nu e recomandat. Asa k ma gandeam sa programez sejurul inainte/dupa de sarbataorile de iarna 2009-2010. Eventual pot obitne preturi mai bune dak sunt dispusa sa achit sejurul de pe acum.

Iar oferta lui claudiu70 e superbuna dpdv al pretului. Cat despre copil, va mai creste pana atunci si oricum e invatat pe drumuri de mic

Sper sa ne descurcam.

[26.02.09 09:29:22]

Cu placere Crengutae. Intradevar, in afara sezonului de sarbatori, daca timpul iti permite sa pleci, este cel mai bine ca pret. De asemenea, daca poti evita 2 sapt din Martie (atunci au Americanii vacanta de primavara) si cei din caraibe profita din plin si dubleaza preturile la cazare pt ca e un flux f mare de nord americani.

[26.02.09 17:33:19]

Crenguta, nu te grabi cu plata... Oferte sunt tot timpul. Stai cu ochii pe acel site!

[26.02.09 19:04:52]

Eu la vara voi merge 17 zile in China (31. 07-17. 08) un circuit cu plecare din Beijing si intoarcere din Shanghai. Se viziteaza mai multe orase si regiuni culturale + croaziera de 3 zile pe Yangtze. - http: //www. travelchinaguide. com/group/tour10. htm.

Biletele de avion le-am luat deja din Feb iar turul l-am platit din Ian pt ca ofera 20% reducere. L-am luat de pe internet. Firma e din China. Nu poti sa astepti sa iei cu 2 saptamini inainte, riscul este prea mare mai ales cind ai date fixe de concediu si nu te poti misca inainte si inapoi.

[26.02.09 19:10:01]

Iti trimit aici un link cu niste poze din Mexic, perioada 24. 12. 07-10. 01. 08 http: //picasaweb. google. com/mluca1972

Sper sa-ti placa. Oferta culturala si experienta este incomparabila fata de Rep Dom. Poate reconsideri. E o tara imensa si extrem de variata. Am avut circuit de 10 zile + 7 zile la plaja in Cancun.

[26.02.09 20:24:38]

Sa-mi fie cu iertare... Aici este review pentru Rep.Dominicana

[27.02.09 09:33:25]

bebelusa
    [28.02.09 02:03:47]

Buna Claudiu...as dori sa stiu daca ai observat vreo diferenta intre Palladium Bavaro si Palladium Palace? Care din cele 2 resourt-uri este mai aproape de plaja? Vreo diferenta intre cele 2 la nivelul camerelor? Vreau sa plec peste vreo luna si nu stiu pe care sa aleg.

Merci si as aprecia daca mi-ai raspunde.

[28.02.09 11:19:51]

Iti trimit o harta cu complexul ca sa vezi cum sunt aranjate. Fiecare are iesire la plaja, tu ai acces in toate hotelurie resortului (Palace, Bavaro, Paladium) in afara de cel de lux (Royal). Conditiile sunt similare. Daca iei de la agentia care am recomandat-o eu nu vei sti unde esti cazata pana nu ajungi la fata locului. Parerile sunt impartite cu privire la pozitia cea mai buna in complex. Noi m stat in vila 73, in centru resortului si am fost multumiti ca eram apropape de toate cele... restaurante, piscine, receptii, amfiteatre.

[16.04.09 18:49:25]

Sunt intru totul deacord cu faptul ca Rep. Dominicana este raiul de pe pamant. Am fost in aceeasi perioada cu Mihai (salut Mihai! ) si pot spune ca a fost cea mai frumoasa vacanta chiar daca revelionul nu l-am simtit ca acasa. Au fost 12 zile de vis in care m-am simtit pe alta lume.

Iar referitor la Insula Saona cred ca nici in filme nu vezi un asa peisaj. Este ceva fantastic cand te apropii de țarm si vezi padurea de cocotieri, plaja precum si albastrul marii. Este un peisaj mirific.

Hotelul a fost super OK. Am intalnit romani din Canada si Germania care veneau acolo cred ca a 10-a oara, si asta spune tot despre hotel (aveau bratara argintie). Totusi ei spuneau ca fata de anii trecuti serviciile au scazut putin.

Oricum este un loc care nu ar trebui sa-l ratezi in viata.

[16.04.09 22:07:06]

Salut FLORIN Poate ne vedem la o Kaipirinia (am probat o deja acasa. Te ai intors din China?

[17.04.09 02:45:41]

Nu m-am intors. Ma intorc sambata seara. Vorbim la telefon si poate ne vedem zilele astea.

[21.10.09 20:51:52]

claudiu cum ai cumparat biletele? multumesc

ps.review ul a fost cool

[21.10.09 20:59:24]

Din Madrid am luat biletele. Acum sunt mai ieftine, in jur de 600 euro-persoana. Pe 28.11 plecam in croaziera in Caraibe (Dominicana, Barbados, Guadalupe, Martinica, St. Lucia) la 650 euro de persoana.

[21.10.09 21:01:46]

Am inteles ca din Madrid dar ai fost pana acolo doar ca sa cumperi biletele?

[21.10.09 22:22:32]

Am gasit link ul. Multumesc si considera ca intrebarea de mai sus nu am postat-o.

Ai avut probleme cu conexiunea din Madrid la intoarcere? La ce interval ai avut legatura spre Buc. Multumesc anticipat si oferta e intr-adevar super. Doar costul biletului Otopeni Punta Cana e exagerat cu Tarom e 1400 de Euro/per. Multumesc pentru toate postu rile

[21.10.09 22:55:27]

Am legat si vizitarea Madridului: 3 zile la dus, 1 zi la intors. Am fost la un meci al lui Real... era pacat sa nu profitam. Iar zborul Buc-Madrid si retur este 120 euro

[12.11.09 00:42:54]

... fratilorrr... plec in republica dominicana... grand palalladium resort... de revelion... 14 zile... agentiile de turism ale hotelului au vorbitori de limba engleza??? ... euro se pot schimba... care este cursul... de pe ce retea telefonika se poate vb mai ieftin... ce se poate cumpara din rep dominikana la preturi rezonabile... ce excursii imi recomandati??? ... multumesk anticipat

[12.11.09 02:09:23]

Sa stii ca pleci in Paradis. Am fost anul trecut in acceasi perioada si pot spune ca cel mai frumos concediu din viata mea. (si am fost in multe locuri. ) Marea majoritate vorbesc engleza dar daca ai sti spaniola ai fi ca acasa. Referitor la valuta parerea mea este ca ar fi mai bine dolarul. Am fost si in Mexic si in Rep. Dominicana si totul era raportat la dolar. Peste tot poti cumpara in dolari. Referitor la ce ai putea cumpara poate cafea, rom foarte bun si tot felul de prostioare ca amintire. Acolo totul este iaftin fiind raportat la dolar. De vizitat iti recomand neaparat o calatorie la Insula Saona. Este ceva de vis. O plimbare de aproximativ 2 ore cu catamaranul dupa care ajuns la insula vei vedea un peisaj ca-n filme. Este ceva de neimaginat. Deasemenea resortul este mirific, cred ca cel mai frumos din Punta Cana. In resort sunt 4 zone de vile Bavaro, Punta Cana, Paladium si inca una. Sa incerci sa mananci la toate cele 4 restaurante si in special cla Bavaro care este ca matrime cat toate celelalte si unde gasesti absolut tota ce poftesti.

Sa stii ca ai facut cea mai buna alegere. Rep. Dominicana merita vazuta macar odata in viata. Poti vedea cateva poze pe www. picasaweb. google. com/ilieflorin2003

[12.11.09 02:44:10]

...florin multumesk mult mult pt sfaturi ..sunt nou pe aici...o sa calatoresc cu o agentie din tara evotour partenera a unnei agentii germane decotur parca ...bilete de avion bucuresti duseldorf....acolo nu ne asteapta numeni...duseldorf punta cana singuri.....banuiesc ca o sa fie un pik cam greu ...hotel grand palladium bavaro resort all inclusiv....sunt cam aerian...de aceia cer si sfaturi care sincer mi-ar fi de mare folos...orice indrumare o primesc cu mare bucurie...orice detaliu imi va fi de mare folos.....de aceea iti multumesc inca o data siiii.....daca crezi ca si alte sfaturi ma vor ajuta te rog in limita timpului sa mi le dai....iti multumesc inca o data atat tie cat si celor care vor sa-mi dea o mana de ajutorr.....de retelele telefonice poti sa-mi spui ceva????

[12.11.09 03:00:30]

Este OK prin Germania. Eu am fost prin Paris. Am luat separat biletele de avion prin vara si dupa aceea excursia. Sa stii ca prin Duseldolf se face check-inul direct la hotel, pe la ota 11, practic la aeroport te duci cu mana in buzunar. Decotur este OK. Apropo despre cumparaturi este un bazar pe latura din dreapta a resortului (stand cu fata la plaja) unde poti cumpara cadouri cu specific dominican si haitian (fata fara față). Trebuie negociat la sange. La fel si excursiile care le iei din resort. In afara de cele de la receptii sunt mai multi negri care iti ofere excursii. Sunt ok dar trebuie negociat la sange. A nu se intelege ca sunt negri de pe strada. Ei sunt reprezentanti ai agentiilor.

Daca ai alte intrebari iti raspund cu placere.

[12.11.09 05:30:30]

...nu mi-ai spus nimik de retelele telefonice....ce retea telefonica este functionabila acolo ..iar daca sunt mai multe care este cea mai rentabila

[12.11.09 07:28:46]

Buna CLAUDIU70, imbarcarea pt cruise este din Dominicana? nu din Miami sau Ft lauderdale? Intreb pt ca este mai usor si ieftin de zburat in Miami decit in Dominicana. Ce linie de cruise este?

[12.11.09 11:43:59]

Da am omis despre telefonie. Eu am Orange iar sotia are Vodafone si toate au mers foarte bine. Acum care a fost mai ieftin chiar nu m-a interesat. Am incercat sa limitez cat mai mult convorbirile si atat. Traficul de date este scump dar poti merge in oricare receptie si este internet wireless gratis si te poti conecta cu laptopul sau telefonul la internet fara probleme. Merge destul de bine. Servesti un cocteil de la bar si esti si cu toate stirile din tara la zi.

Sa nu ratezi centrul Spa. Este totul gratis fara masaje (sauna, aromoterapia, jacuzzi). Sa ai grija ca trebuie facuta programarea cu o zi inainte ca daca este aglomerat ai sansa sa nu te primeasca. Tot acolo este si sala de forta foarte bine dotata.

Alte intrebari cu placere.

mirelab
    [12.11.09 12:31:49]

ma_ryan, cel mai indicat este sa suni la operatorul/operatorii de telefonie mobila al carui abonat esti si sa intrebi care le este partenerul roaming local in Republica Dominicana.

Din cate stiu, partenerul local pentru Vodafone si Orange este Orange Dominicana, deci cel mai probabil cele mai bune tarife le vei avea vorbind de pe un abonament Orange.

Vacanta caaaat mai placuta si sa nu ne uiti cu impresiile; la intoarcere, Dominicana este pe lista scurta a destinatiilor mele, sunt la "stransul bugetului" acum.

[12.11.09 14:20:34]

Eu am cumparat o cartela cu 5 euro din Spania, are un numar verde (gratis) unde suni tastezi un cod de pe cartela si mai departe formezi numarul din tara. Este foarte ieftin insa nu as sti acum sa-ti zic precis cat te taxeaza. Daca nu ma insel era cam 1 euro pe convorbirea in tara cam de 2-3 minute.

Croaziera pe Caraibe este cu plecare din Dominicana dar pretul include si avionul Madrid -Santo Domingo

[12.11.09 14:40:44]

Cabina este de interior/exterior/exterior cu balcon? Te intreb pt ca si noi s ar putea sa dam o fuga in Feb intr un cruise din Miami si am verificat niste site uri (avem ceva treaba la New York) si sunt diferente fff mari de pret la asezarea cabinelor. Cabinele interioare cu Royal Carrabean sunt la 250USD - 10 zile!!! iar cele ext cu balcon ajung la 800 usd. Normal, pretul este pt extra sezon, la fel cum ziceati ca mergeti si voi. Cu ce firma ai rez? Merci.

[12.11.09 16:12:51]

Sunt "client fidel" Pullmantur. Cabina este interioara si nu am nici un fel de problema: se navigheaza numai noaptea, in fiecare zi esti pe alta insula...

[12.11.09 16:16:51]

Spune-mi si mie Mihai cand este in Caraibe extrasezon si cand este full sezon?

[12.11.09 16:55:30]

... multumesc Mihai multumesc Mirela multumesc Claudiu... multumesc la toti... promit sa vin cu noutati de acolo... si... astept in continuare sfaturi

[12.11.09 17:15:49]

Full season este din 24. 12 - 05. 01 a fiecarui an, juma' din Iulie + August, o saptamina din Aprilie cind elevii americani au vacanta de primavara. Preturile de atunci dupa cum ai obs explodeaza. Daca vrei sa mergi in caraibe dupa 24. 12 platesti aprope dublu pt ca toata lumea (Europa, Sua si in special daca ai observat in Dominicana e full de Canadieni - si Romani Canadieni) merge atunci din motiv de christmas holiday.

Identic pt Mexic.

Mai mult, in perioadele de virf este aproape imposibil sa mai gasesti oferte last minute pt ca se vinde (sau cel putin pina acum se videa pina in 2009) tot.

Am avut ambele experiente cu + si - : In dominicana am platit cu 30-40% pt ca am plecat in ajunul de craciun iar in alt an in Bali am fost in feb si am platit 30eur/noapte la Sheraton!

[12.11.09 17:48:31]

apropo ma_ryan cat a costat sejurul acum? eu am dat aproape 7000 euro pt 3 persoane (2 adulti si un copil de 11 ani) din 26 dec pana in 4 ian. Anul acesta este mai ieftin?

[12.11.09 18:21:13]

Salut Florin! Dar intoarcerea cu statul 20 de ore in Charles de Gaulle cu copii dupa noi + bagaje pierdute a facut toti banii ). Aia chiar nu uitam usor. Tu macar ai fost norocos. Eu am mai vizitat/dormit in noaptea aia si in Budapesta .

[12.11.09 18:37:38]

Salut Mihai! ala a fost bacsisu nostru. dar nu spui de raceala care am tras-o dupa 13 ore in frig in aerortul din paris Oricum cu air france eu sunt obisnuit. Eu cu marcela si victor am mai stat o noapte la paris din cauza conditiilor meteo cand ne intorceam din china. si tot in ianuarie, cam 10 ian 2007. Momentan am renuntat la toata gasca din Sky Team (AF, KLM etc). am luat-o cu Star Aliance (Lufthansa, Austrien, Turkish). sunt mai buni la conexiuni si timpi de asteptare in aeroporturi.

Cu toate astea sejurul din dominicana a fost de vis si sar putea sa-l repetam. sau ceva prin imprejurimi

[12.11.09 18:57:41]

Vorbim cind te intorci. Acum stiu ca esti in China.

[12.11.09 18:59:25]

da ma intorc in 18, 11, 2009 noaptea. vorbim dupa aceea

[12.11.09 23:01:17]

sejurul a costat aproximativ 2500 euro. Este inclus transport, taxe aeroport, all inclusiv si masa festiva. 28 12... 10 01

[12.11.09 23:43:39]

Pentru a putea urmari cat mai usor "tavalugul" de intrebari si raspunsuri cu privire la aceasta exotica destinatie, am mutat o mare parte din ecouri (incepand cu cel initiat de crengutae) in sectiunea "Intrebari si raspunsuri" de aici. Va invit sa continuam acest interesant schimb de impresii si experiente cu ajutorul link-urilor din coloana din stanga: INTREBARI SI RASPUNSURI.

[ecourile de mai sus care au fost transferate in pagina hotelului vor fi sterse ulterior de la acest review]

[01.12.09 02:21:27]

claudiu sunt tot prahovean...as dorii sa pot sa te contactez

[01.12.09 19:41:09]

0722596880

marius99*
    [01.12.09 22:20:24]

Pt Ma ryan. 2500 eur / PERSOANA?

[19.12.09 02:52:08]

... multumesc claudiu am sa te sun maine...

marius, 2500 euro de persoanaaaaaaaa...

mai am o problema... plec din bucuresti, escala duseldorf. si am numai doua ore si jumatate intre avioane. cei de la agentie mi-au spus ca este simplu. trebuie sa iau bagajele sa ies din aeroport (desi ar trebui sa fie cumva tranzit), dupa care caut plecari fac checul si apoi plecarea. timpul mi se pare extrem de scurt, mai ales ca nu cunosc deloc aeroportul...

ma ajuta cineva cu un sfat

Diaura*
    [29.12.09 10:21:41]

Felicitari tuturor care au fost si se vor duce acolo. In timp ce pentru mine este " cartea cu povesti frumoase" pentru voi este ceva firesc . Ma bucur pentru voi. Am citit de doua ori tot, poate ..........

marius99*
    [29.12.09 11:45:50]

ma ryan, acesta este dezavantajul sa pleci cu curse charter din Germania... de fapt sunt mai multe:

1. Trebuie sa ti ridici bagajele in Frankfurt, Munchen sau Dusseldorf si sa le imbarci pe zborul charter

2. In caz ca zborul din Buc intirzie NIMENI nu te va astepta la charter pt ca ei nu vad lista in sistem fiind companii diferite. Tu buc-germania zbori cu Tarom sau Luft. si de acolo cu Condor, Tui, Thomas, Nikky sau mai stiu eu ce "inventii"

3. "Tratamentul" pe timpul zborului este "charter" adica ieftin.

[01.01.10 19:33:41]

... multumesc mult marius... am ajuns in punta cana... de la buc am zburat cu luftansa... o dragutza de la bucuresti a reusit sa-mi puna bagajele pana la punta cana... de la duseldorff am zburat super cu air berlin... neasteptat de bn... zbor lin avion super cred ca 300 de persoane... doua mese bauturi... impresii de aici cand vin...

daca nu te superi am id de mess marian_mizil trimite-mi si tu un id... mi-ar face placere sa masi discutam... ca problema aici... am vodafon cartela cu 200 de euro pe ea... am semnal... pot sa dau mesaje pot primii insa nu pot da telefon... crunt... pt ca de telefon conteaza tot ce robotesc eu in tara...

multumesc inca o data lui claudiu pt tot... un baiat deosebit cu care daca ma ia am sa plec si eu in excursia ce si-a programato in primavara

[01.01.10 19:44:06]

...cati ani ai diaura?????...daca nu te necajesc prea tare....cu credinta in DUMNEZEU,cu multa multa multa munca ai convingerea ferma ca vei ajunge si TU aici....este fffff important sa crezi sa visezi sa speriiiiii....dar mai important ca toate este sa muncesti multt pasional siiiiii.....toate visele vor devenii realitate

[02.01.10 21:20:39]

Ma bucur nespus ca ai ajuns cu bine Marian, saluta Saona din partea noastra. Daca mergi in excursia aceea (Chavon, Catalina, Saona) salutari baietilor de pe barca. Daca le spui ca esti roman, o sa-si aduca amine cu siguranta de noi... de bine...

[03.01.10 00:35:24]

mary an sunt bucuros sa ti impartasesc din exp mele. daca dai click pe numele meu vei vedea review urile pe care le am scris la alte locatii... de fapt ce am reusit sa scriu

[31.01.10 21:28:16]

Buna la toata lumea... Noi am gasit in sfarsit o super oferta ptr. Punta Cana 7nopti (9zile) la hotel de 4 stele + , Carabela Bavaro Resort, cu all inclusive la numai (atentie) 599eu/pers, cu plecarea din Madrid si taxele de aeroport incluse... Plecarea e in data de 9.02.2010 asa ca Ziua Indragostitilor ne va prinde acolo... Daca am fi plecat din 2.02.2010 acelasi pachet ar fi fost numai 499Eu/pers...

Ce ziceti de oferta? Nu-i asa ca-i mishto? Mai ales ca mai sus am citit de sume peste 2500 eu... Eu am tot cautat oferte ptr. 14 nopti dar nu am gasit la pret mai mic de 1100eu + taxe de aeroport 185Eu./pers... Asa ca ne multumim si cu 7 nopti, mai ales la pretul asta...

Nu am fost niciodata intr-o excursie exotica... Ce va intreb eu, e cum sa mergem imbracati. Mergem de aici cu "cojocul" pe noi si tot dam din haine pana ajungem in Punta Cana?

Trebuie pusa ceva solutie de tantari la noi? Trebuie facut ceva vaccin hepatita A, B sau tetanos? O sa gasim priza model european la 220V?

Ce excursii facultative ne recomandati? In Saona o sa incercam sa mergem...

Astept, cu nerabdare, parerile voastre, ale fericitilor ce ati fost deja acolo...

Anca87
    [03.02.10 22:42:45]

Daniel35,

prin ce agentie/site ati luat excursia din 9 feb in Dominicana?

[04.02.10 00:37:41]

Pretul este bun. Noi am avut pe cineva in Madrid unde am lasat toate hainele de iarna si am plecat in Punta Cana numai cu haine de vara; acolo sunt 31-32 de garade. Atentie, in Madrid este destul de racoare, depinde cat stati. Ideal ar fi sa vizitati si Madridul daca nu ati mai fost, deci pentru asta v-ar trebui haine groase. Nu va faceti griji de tantari, fiind "iarna" nu sunt. Noi nu am facut nici un vaccin si sunte ok. Cert este ca nu sunt obligatorii. Exista priza de 220 (cel putin asa era la Grand Palladium). Excursii optionale: neaparat Saona de aici, Safari cu Monster Trucks si eventual inotul cu delfinii daca nu vi se pare prea scump. Personal m-as duce de 3 ori in Saona... Atentie la Saona luati excursia combinata: Rio Chavon, Catalina, Saona; impuscati 3 iepuri dintr-un foc.

[04.02.10 03:32:10]

... am venit pe 12 01 din punta cana-grand palladium-rep dominicana... multumesc inca o data lui claudiu, mihai marius si celorlalti. a fost super, super, super...

cu excursia luata de pe net recomandata de claudiu respectiv rio chavon catalina saona am luat putina teapa... am facuto insaaaaaaaa... in loc de catalina s-a mers la insula catalinita... am fost in total sase in salupa rapida. vazand ca nu se respecta ceea ce rezervasem ne-am certat putin cu baietii cu parere de rau pt ca pana acolo baietii au fost super... s-au catarat sus pe salupa si cu greu au vb cu patronul la telefon care a spus ca la intoarcere ne v-a astepta. saona un paradis verde cu o apa de cristal... deosebita... picina natutala de asemeni am facut baie scufundari... am scos de la fund stele de mare doar pt cateva clipe pt ca altfel mor... ce sa mai... super, peisajul mirific. la intoarcere am fost asteptati de patronul agentiei care a rezervat excursia, si-a cerut scuze si ne-a innapoiat mie si finilor mei cate 20 de dolari inapoi.

am stat la vila 72. vila "de lux"de la 70 la 73 cu jaguzii in camere. celelalte vile nu au jaguzii in camere. sunt sweet [suite?] ff dragutze insa. complexul un paradis verde. masa super. cokteilurile super servire ireprosabila.

magazinele din interiorul complexului si din afara lui si cele de suveniruri pline de chinezaraie - gen "doralii-europa" f scumpe... gasesti totusi si cateva lucruri specifice rom autohton (nu stiu daca am voie sa dau numele) viagra lor naturala renumita "mamahuana" multe picturi "ieftine" dar scumpe.

am reusit sa vizitez pe jos cateva complexuri hoteliere de cinci stele, dar de departe grand palladium este cel mai super. am vizitat si vreo doua de patru stele... vechi neingrijite... poate si de aceea parerea domnului care a postat mai sus vizavii de pret... si sa nu uite ca noi am plecat din bucuresti, am avut taxa de aeropot inclusa 14 nopti revelion, cinci stele (spre sase)...

apropo de revelion... fad, sec, sobru (niciodata ca la noi la romani)...

in rest, nu sunt tantari, au prize de 220, cel putin la 5 stele, se cumpara de la magazinul din complex (cel din fatza receptiei) un adaptor pt stecher.

in afara de excursiile enumerate de domnii de mai sus am mai facut si manaty parc - animale exotice specifice zonei, papagali, crocadili, iguane, tipi imbracati ca vechii bastinasi, trei reprezentatii (spectacole) cu delfini, foci, papagali, cai de rasa.

in afara complexelor lumea a treia, mizerie decadentza, case care in loc de ferestre au niste obloane fara geamuri masini scumputze a celor ce au cumparat terenuri in zona (europeni, americani etc) amestecate cu cazaturi japoneze si americane ale localnicilor.

[04.02.10 17:17:28]

Ptr. "ma ryan": Nu cumva ai vazut si hotelul nostru Carabela Bavaro Beach Resort? E drept ca nu e nici pe departe ca si Gran Palladium, dar nici 796 Eu (calculat cu plecarea din Cluj) nu e 2500 Euro... De restul de bani mai mergem in vara si in Bali si in Egipt

Mersi pentru sfaturile despre excursiile optionale... Daca nu stiu sa inot are rost sa mai merg in excursia in Saona?

[04.02.10 17:45:08]

... cu parere de rau... nu am vazut acest resort... sau poate l-am vazut darrr nu imi dau seama... mergeam zilnic sa vad ceva nou, dar acest complex nu imi spune nimik... despre saona... nu tre sa fi nici pe departe inotatorrrr... apa mica de la tarm si chiat la 50 de metrii de tarm la fel si la piscina naturala din mijlocul oceanului... se vede fundul apei... apa cu adevarat de margean... darrr trebuie totusi normal sa fi ff atent... mergeti linistiti si vetzi avea tendintza melancolica sa nu va mai intoarceti de acolo... si atentie... mamahuana siiiiiiiiiiiiiii... iubitziva mult... concediu placut... nu trebuie sa spun "de vis" pt ca asa va fi

[04.02.10 17:54:10]

Daniel35, daca te intereseaza Bali da click pe numele meu si vei intra in portofoliul meu. Am inceput sa postez din locurile pe unde am fost (am reusit vreo 5 postari din 45 de tari unde am fost). Sper sa am timp sa le incarc pe toate. Acolo vei gasi poze cu Bali.

[05.02.10 20:34:25]

Pentru "Costel1965". Biletul l-am luat de la o pietena ce are agentia [....de turism] si e luat la baza de la Pullmantur - Madrid...

[05.02.10 20:56:22]

Daniel35, oare nu ai vazut ca nu ne dorim referiri la agentii pe site?? (vezi pasajul in rosu de mai jos).

Pentru astfel de recomandari a fost pus la dispozitie mesajul privat cu ajutorul caruia puteti face oricate recomandari doriti!

[05.02.10 21:20:15]

claudiu70 ne-am gandit ca melodia Enyei este un plus pentru impresiile tale , daca nu esti de acord putem schimba oricand !

Dragoș_MD
    [05.02.10 21:25:04]

ma_ryan... "picina natutala, innapoiat, jaguzii, cel mai super, vizavii, crocadili"... ce sa mai adaug... ai un stil cu totul aparte. totusi, nu ai auzit ca s-a inventat virgula? si paragraful?

ar fi fost util sa scrii un review de sine statator, din moment ce tot aifostacolo; dar cu un pic mai multa atentie, daca esti dragut.

[06.02.10 03:34:47]

domnule dragos... sincer m-am grabit sa astern ceea ce am vazut si simtit acolo. nu stiu daca sunt dragut, cum dealtfel nici tu nu stiu cat esti de... dragut. acesta de altfel este un loc unde cei ce acceseaza vor sa stie despre, sau vor sa comunice celorlalti ce au vazut. nu stiam ca se pot gasii domni ca tine care intra sa analizeze gramatical cele scrise. credeam ca sunt numai interesati si binevoitori. tu dupa cate vad nu faci parte din nici o categorie. oricum multumesc, si promit ca... daca voi mai asterne pe aici din impresiile mele, am sa fiu mai atent sa nu te simt prin preajma.

[14.02.10 20:52:07]

ma_ryan: optand sa scrii aici ai ales sa te adresezi unei audiente (deloc nesemnificative, din toate punctele de vedere, btw, dar asta e un aspect secundar). Ca orice alta exprimare in public, o minima decenta ESTE necesara.

Ai, bineinteles, doua alternative: fie preferi sa iei constructiv obiectiile care ti s-au adresat si sa aloci o mai mare atentie exprimarii tale in scris aici (la urma urmei, ar fi 100% si in folosul tau!), fie percepi doar latura neplacuta (e DOAR ipotetica, in cazul de fata, te asigur!) a observatiilor si te lasi si pe mai departe dominat de resentimente.

Alegerea iti apartine in procent mai mare de 100%: -)

[09.03.10 17:41:46]

Ptr. "ma_ryan". Am postat un review amanuntit despre hotelul Carabela Beach Resort care culmea e chiar langa hotelul Palladium... Cum de nu l-ai vazut?

Iata linkul:

aici

[11.03.10 18:21:00]

Atentie! S-au modificat preturile ptr. 16 si 23 martie 2010 acum sunt si mai mici!!!

CARABELA BAVARO 4*Sup. 499 € - mai ieftin decat am fost noi!!!

OCCIDENTAL GRAND PUNTA CANA 4*Sup. 595 €- resort imens, spectacolele sunt puntul lor forte, masa e buna, cladirile is vopsite cam anost fiecare intr-o culoare...

GRAND PALLADIUM RESORT & SPA 5* – Cam. de lux 680 € - e imens si e super tare hotelul...

Contactati-ma cat mai urgent pe email ****@yahoo. com... Pregatiti-va pasapoartele... Acuma in plin sezon ptr. Caraibe si sa mergi mai ieftin decat ati merge in Grecia sau in Turcia?

Ganditiva la resortul Carabela Beach la 499Eu. cu taxele de aeroport incluse!!! Incredibil si totusi adevarat... Sunteti la un pas sa va impliniti visul... Nu ratati ocazia vietii!!!

[13.03.10 17:52:36]

mie imi suna a reclama unui agent de turism deghizat aici pe forum. Cu atat mai mult cu cat a fost postat in 4 sau 5 exemplare, pe diverse threaduri.

7 zile suspendare, la recidiva urmeaza banarea

[01.07.10 18:47:27]

Draga Claudiu, m-am bucurat cand am vazut ca a fost cineva din romania la hotelul la care ai fost tu, pt ca am si eu oferta la acest hotel din 16 iulie.

Am primit un pret bun de la o agentie din cluj, 1500 Eu/persoana, cu avion din cluj si cazare o noapte la Madrid inclus in pret. Cum ti se pare pretul pt aceasta perioada?

Oricum inca n-am rezervat nimic ca nu pot sa ma hotarasc nicicum. Sunt foarte utile discutiile de aici si m-au ajutat sa-mi formez o idee despre dominicana.

Am o intrebare pt tine si pt oricine are amabilitatea sa-mi raspunda: cum e sa pleci doar in 2 acolo? Nu e mai bine sa mergi cu un grup mic? . Sotul meu nu stie engleza si ma gandeam ca o sa ma streseze pe mine continuu cu orice.

Mi-ar place daca in hotel sau in zona ar mai fi romani (altii evita asta), poate asa nu ar fi plictisitor. Tu ai fost doar cu familia sau si cu prieteni?

Si daca stie cineva sa-mi spuna cum e in perioada asta (iulie) acolo? Chiar ma gandeam sa aman excursia pana in ianuarie exact cand ai fost si tu Caludiu. Daca nu merg in iulie oricum doar in ianuarie mai pot.

Mersi anticipat. Diana

[02.07.10 22:10:00]
    [02.07.10 23:43:10]

Claudiu, nu stiu ce era la "clic aici" pt ca n-am reusit sa deschid nimic de acolo. Am vrut sa-ti scriu asta pe mesaj personal dar zice ca nu ti-ai dat acordul sa primesti mesaje private. Asta e. Mersi oricum daca ai vrut sa ajuti. Mai am pana luni termen sa ma hotarasc unde ma duc.

Diana

[03.07.10 00:48:19]

@heruvimi, Claudiu a pus un link catre o agentie din Spania unde poti rezerva online vacante in Rep. Dominicana.

Insa el a pus linkul direct catre rezervarea la Grand Palladium care nu ramane valabila decat cateva minute.

Daca te descurci sa cauti in spaniola ai linkul aici:

click aici

[04.07.10 22:44:33]

Nu am avut timp sa detaliez cand am dat acel link. Mii de scuze.

Deci: clar recomand plecarea din Madrid deoarece este mai ieftin, cu mult mai ieftin.

In perioada care ai solicitat-o tu la Grand Palladium pretul este de 971 Euro /persoana deci 1942 de familie. Nu va costa zborul Bucuresti -Madrid + 2 nopti de cazare 1000 euro asta este clar.

Daca mai doresti alte detalii te rog nu ezita...

[06.07.10 11:02:27]

Caludiu, vreu sa te intreb de site-ul acela spaniol. Nu inteleg daca preturile pe care le afiseaza care sunt all inclusiv, contin si biletul de avion sau doar cazarea la hotel. N-am gasit specificat nimic pe site. daca tu stii sa-mi spui te rog.

[06.07.10 13:47:11]

Pretul contine cazare, transport Madrid-Punta Cana, all, asistenta, asigurare. Transferul banilor se face foarte sigur prin banca. Te mai costa in plus avion Buc-Madrid si eventual o cazare in Madrid

[09.07.10 01:08:20]

As vrea sa lansez o intrebare pt cei care au fost acolo:

merita sa cumperi cartela pt telefon mobil de acolo ca sa poti vorbi local mai degraba decat sa vorbesti pe cartelele de romania? Daca da, stie cineva de unde se cumpara si de care cartela?

mersi

Diana

adri-nico
    [03.04.12 21:42:59]

Of, Doamne!!!

Mi-a luat mai bine de o ora sa citesc toti ce au scris cei de mai sus. Poate ca va mai fi vreun calator in Republica Dominicana si, pentru el, vreau sa spun ca acele stele de mare nu erau deloc din plastic. Am scos si eu una din apa si se vedeau micile ventuze cum se inchid si se deschid. Asta daca nu au inventat chinezii stele de mare cu senzori...

Din pacate, ele nu pot fi tinute mai mult de 10 secunde deasupra apei, asa ca fiecare numara pina la 10 si privea.

Nu se poate sa ajungi acolo si sa nu ai in palma acele minunatii... cu riscul sa pari distrugator de natura si fauna ei.

Iar pentru colegul care a zis ca e mai frumos in Malaysia si Singapore si ca oamenii de acolo sint mult mai civilizati... da, din punctul asta de vedere asa e... dar fiindca am avut norocul sa probez vacante in acele locatii, pot spune ca Punta Cana e de departe un vis... Chiar daca localnicii sint mai "neciopliti". Senzualitatea peisajelor, plajelor, dansul si veselia celor din resort, amabilitatea organizatorilor... toate la un loc, m-au facut sa recomand cu caldura Caraibele Dominican inaintea altor vacante.

adri-nico, Anca87, bebelusa, claudiu70, Daniel35, heruvimi, ilieflorin2003, ma_ryan, marius99*, Mihai1972, razvan25081973, stelu*
    Alte impresii din această RUBRICĂGrand Palladium Bavaro Suites Resort & Spa: