ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.01.2011
ÎNSCRIS: 11.01.11
DEC-2010

la PMM* = 52 USD

Doua saptamani minunate

am ajuns in aceasta locatie dintr-o intamplare (cam asa ies vacantele reusite), am ajuns acolo destul de migalos cu schimbare de avion in cairo, acum m-am interesat si e direct charter bucuresti sharm el sheikh, problema e ca nu am gasit pentru viitor (inca) o agentie care sa intermedize tot sejurul la concord (asta sa fie tot baiul...)

ce sa spun, hotelul e de 5 stele allinclusiv si e real

are din cat am inteles 85 de ha si e inpartit in doua... sport hotel si front hotel, sunt o entitate despartita de o strada

majoritatea turistilor sunt rusi, nu cred ca e o noutate, dar am intalnit fel de fel de alte nationalitati, in afara de romani (poate de asta si postez acum)

- cazare impecabila, cu seif, camera generosa, baie imensa cu cada si tot tacamul, terasa (nu am avut vedere la mare) dar in schimb piscina si decorul din fata compensa lipsa plajei

- room service, echilibrat la pret... de preferat sa nu apelati

- schimbat zilinic prosoape etc (cearceafurile numai la comanda, dar percutau, 5$/sejur, fac minuni) - inclusiv petale de flori :)

- nu am avut nici un furt din camera desi mi-am uitat odata portofelul pe noptiera si baiatul trecuse prin camera

- mancarea diversificata, mai putin porc (am suferit) dar pana la urma m-am obisnuit (chit ca acasa se taiau porcii)

- bauturi gratis (inclusiv cocteiluri sofisticate) pana la ora 23, dupa se plateau dar nu erau scumpe rau

- eu am stat in sport hotel, cam 2km de plaja, era microbuze din 10 in 10 minute, o singura data l-am folosit... mersul pe jos prin parcul acela imens si peisajele, nu merita microbuzul, sa nu mai zic si de putina conditie fizica

- piscine interioare cu bar si mancare, minunate (pacat ca s-a stricat apa calda la ele, cred ca e singuru lucru negativ remarcat) dar a compensat marea cu tot ce inseamna ea

- apa calda

- peisaj subacvatic de discavery

- incredibil de limpede apa

- el de fel de concursuri premiate si nepremiate

- trupa de animatie pe plaja de nu puteai sa stai pe sezlong, baruri, scufundari, plimbari cu barca, dartz, parasutism din barca si multe alte activitati de nu stiai cand trece ziua (unele cu bani)

- sauna + jacuzi + bazin cald gratis + masaj cum vrei tu contra cost (cam scump dar face toti banii) (nu ganditi la sex ca e cu desavarsire interzis cu personalul)

- daca mai aveam energie urma programul de seara-noapte in mai multe locatii, dupa gust... latino, disco, pian, dans pe plaja si altele unde in 13 nopti nu am ajuns

- magazinele erau in preajma iar daca erai pretentios, la 500 de metri erau magazinele savoy

- a doua zi o luam de la cap si zau daca ma plictiseam vre-o secunda

Trimis de bogdansenior in 18.01.11 21:20:28
Validat / Publicat: 18.01.11 23:32:50
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 3592 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bogdansenior); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Una din pozele edificatoare , in aceasta poza este una dintre piscinele hotelului , denumita si Laguna , este la o aruncatura de bat de plaja si de mare. Frumusetea acestei imagini consta , dupa parerea mea in faptul ca iti creaza o senzatie de continuitate , intre piscina si mare
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 52.00 USD pe cameră

Michaell [19.01.11 08:44:01] »

am si eu o intrebare... sau mai bine zis doua: de rusi se tot aude una si alta... sti poate la ce ma refer... chefuri si betii cit cuprinde, etc. este adevarat sau sunt doar zvonuri? in plus, daca sunt atitea baruri si tambalau pina noaptea tirziu, cum a fost treaba cu somnul, deci linistea nuptiala?

anadragusin [19.01.11 16:34:38] »

Un review de debut foarte util, felicitari pt. asta! Si vorba unora: "porcul e cea mai buna leguma", dar important este ca ai putut si fara. Poate urci si niste poze... Nu inteleg prea bine pretul, care a fost? 800 de euro fara transport?

creivean [20.01.11 18:09:52] »

Mie, sincer mi-a plăcut acest review de debut. Şi azi, eu scriu mai prost.

bogdansenior [21.01.11 16:03:50] »

- rusii sunt turisti (turiste) de nota 10, stiu sa se distreze, fara a deranja vecinii, stiu sa bea si atunci cand sareau calul se duceau la nani, sa nu mai zic ca loc de scandal nu era acolo, oamenii legii chiar erau prezenti peste tot, fara sa-si faca simtita prezenta

- daca te referi la o aventura in doi, putina rusa sa stii ca restul se rezolva (rar gasesti pe careva sa stie o alta limba) nici nu au nevoie, tot personalul vorbeste rusa si engleza

- parca am mai scris, hotelul este intins pe 85 hectare, zonele de distractie sunt la o distanta convenabila petru a nu deranja fonic camerele

- pretul a fost de 800 euro /13 zile+o zi bonus/doua persoane fara transport

- transportul separat 1160 euro doua persoane... petru ca am fost eu pelican

- nu sunt un bun narator, dar o sa mai incerc sa mai scriu cate ceva, am fos prea placut impresionat ca sa nu impartasesc si altora ce am vazut si trait acolo

- am petrecut acolo, craciunul ortodox si revelionul, alt meci alta distractie (inclus in pret) si gazdele au organizat special evenimentele, nu cred ca mentionat eram 1500 de turisti cazati (a fost ceva efort sa-i aduni pe toti intr-un singur loc, adica intr-un cort splendid pe terenul de fotbal, cu scena, lumini, sonorizare, trupe, artisti, demne de orsice concert cu pretentii)

- aveau patinuar (nu m-am riscat

- hipism (doua arene)

- teren sintetic (fotbal, handbal)

- squas

- terenuri de tenis de camp

- sali cu biliard, tenis de masa si alte cele

- sali fitness

- sali de forta

- saune si uscat si umed

- teren de fotbal, de nu au multi in divizia A de la noi (acum a fost ocupat de cort)

Ce face defapt interesanta locatia asta? ... este cald in dec-ian 29 grade ziua, dar nu simti caldura, nu transpiri, datorita vantului permanent dinspre desert spre mare, confortul termic este ideal cald/uscat

Sunt atat de multe de scris... si nu vreau sa va plictisesc si nici sa-i fac reclama multa, poate sunt locatii mai interesante

cert e ca raportul calitate /pret- cazare... nu vorbesc de transport, mi s-a parut mai mult decat convenabil

sper ca pozele sa va placa

respecte

Michaell [21.01.11 18:25:18] »

multumesc. te-am intrebat de rusi fiindca auzisem de la colegi de serviciu sau la fel se poate citii pe hollidaycheck. de (site asemanator cu acesta) cam multe plingeri in acesta directie. colegilor mei nemti nu le-a placut felul lor extrovertat si galagios. cica isi upleau farfuriile cu virf si indesat pt. la ca la urma sa lese jumatate in farfurie... sau ca incepeau deja dimineata cu votca si nu se mai opreau din chef, s. a. m. d.

bogdansenior [21.01.11 18:38:52] »

cum sa-ti spun, risipa la mancare??? e un non sens... oricum tot ce ramanea, si sa stii ca ramanea la greu, se arunca la gunoi, nu au porci sau alt mod de a valorifica ce ramanea in urma unei mese, erai chiar invitat sa gusti din fiecare, binenteles in farfuria ta, nu-ti placea... alte feluri de mancare te imbiau, nu era nici un fel de complex la nimeni

cu alcoolul... intrec putin masura, (nu toti) dar nu deranjeaza, chiar sunt simpatici desi nu stiu o boaba rusa ... ori hotelul e putin mai select si nu vin toti drojdierii acolo

bogdansenior [21.02.11 15:17:19] »

cine a mai fost de curand?

mai exista charterul buc-sharm?

daca, DA, dati-mi si mie un mesaj cu pret si data de plecare... eventual numar de tel de la agentie, vreau sa plec in luna martie si nu gasesc solutii de transport direct si daca se poate sa ies mai ieftin transport plus cazare all inclusiv

bog1967@yahoo.com

bogdansenior [14.04.11 12:18:11] »

cred ca tot eu sparg primul gheata in Egipt . sambata 16. aprilie. 2011... decolez in directia sharm el sheik, acelasi hotel

ceva sfaturi?

anadragusin, bogdansenior, Michaell