ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.01.2011
JAN-2011
8 AD. + 2 COPII -- v: 2 si 11

Ospitalitate la cote inalte

Valiug - Drumetii in trecut

La inceputul de anului 2011, ne-am hotarat impreuna cu sase prieteni, sa petrece un weekend la munte aproape de Timisoara, pentru aerisirea neuronilor, departe de carnati, friptane si alte greutati culinare, intalnite in perioada sarbatorilor.

Rezervarea a fost facuta telefonic, fara avans si fara buletin, urmand sa anuntam receptia in caz de Cancel, intr-un timp rezonabil.

Drumul

Am urmat binecunoscuta ruta Timisoara-Resita-Valiug (135 km) fara probleme iar dupa aproximativ 2 ore am ajuns la destinatie. Va recomand sa faceti plinul de benzina in Resita, pentru ca in zona Valiug- Crivaia-Semenic nu veti gasi niciun Peco.

De la iesirea din Resita spre Valiug si Platoul Semenic, veti intalni multe curbe deosebit de periculoase, care vor contribui la un consum sporit de combustibil.

Cum gasiti Hotelul Claris?

La iesirea din satul Valiug, virati la dreapta spre lacul Gozna, care va va insoti aproximativ 4 km iar in momentul cand isi va lua ramas bun de la voi, atunci trebuie sa cotiti la stanga si inca odata la stanga, pana la destinatia finala. Pe tot parcursul drumului sunt indicatoare (sageti verzi) cu Hotel Claris, care va ghideaza cu usurinta.

Hotelul dispune de camere duble, triple si apartamente in functie de bugetul fiecaruia. Noi am ales 4 camere duble la etajul 2, cu o panorama superba spre dealurile impadurite.

Problema locului de parcare, este rezolvata prin punerea la dispozitie a doua parcari, suficente pentru intreaga capacitate de cazare a hotelului. Nu veti fi nevoiti sa parcati la vecini sau pe stradutele din apropiere.

Camera

Camera este de dimensiuni acceptabile (16 mp), pentru a te simti confortabil. Am ramas impresionat de prezenta curateniei, in cele mai inaccesibile locuri (am constatat acest lucru, cautand diverse lucruri, aruncate de bebelus). Pat matrimonial confortabil, suficent pentru doua persoane si un bebelus la mijloc. Lenjerie curata de culoare albastra, fara urme de uzura sau pete suspecte. Televizorul destul de micut, dar receptiona foarte multe programme de interes general.

Baia este micuta dar dotata corespunzator cu cabina dus, prosoape albe imaculate si sapun micut, imprimat cu superrenumita marca Dalan. As mentiona un minus, distanta mica intre tron si cabina de dus, trebuie sa strangi putin picioarele, pentru a nu sta cu picioarele la apa.

In cazul in care sunteti persoane friguroase, aici nu trebuie sa va faceti probleme, caldura este din plin, am fost nevoiti noaptea sa inchidem caloriferele pentru a limita canicula.

Lumina este asiguranta de patru lampi rotunde cu intrerupator on/off, la mare cautare pentru bebelus.

Daca doriti sa va racoriti, aproape toate camerele hotelului au in dotare terase spatioase, cu doua scaune si o masuta.

Restaurantul

Restaurantul este pentru nefumatori cu o capacitate de 140 de locuri. In pretul camerei veti primi tichete pentu mic dejun si bonuri valorice de 30 lei/zi. Recomand folosirea lor inca din primele zile, pentru ca bani nu se returneaza.

Micul dejun este destul subtirel (omleta, crenwursti, sunca, carnaciori, ceai) din pacate fara cafea.

Recomand cu caldura preparatele culinare din meniu, proaspete si gustoase pentru toate mofturile. Timpul de asteptare pana la livrarea comenzii este de 20 minute, deoarece totul se gateste pe loc. Cotletul a la Romana si papanasii cu dulceata, au fost most–wanted din toate delicatesele restaurantului. Nota 10 merge catre personalul restaurantului, mereu la dispozitia clientilor cu respect si promptitudine.

Pentru fanii cartofilor prajiti, sa stiti ca sunt proaspeti, cumparati de la satenii din Valiug la fel si carnea de pui, porc si vita.

La capitolul ciorbe va recomand pe ceea de burta, foarte gustoasa si intodeauna fierbinte.

In sala de conferinte situata la parter, se pot organiza in conditii bune, conferinte si simpozioane in perioada cand am fost noi, se desfasura o reuniune a baptistilor.

Sport si relaxare

La parter exista un spatiu amenajat pentru amatorii de sah, remy, table si tenis de masa. De obicei, inchirierea acestora se plateste, noi am fost iertati.

Hotelul mai are in dotare, doua terase folosite pe perioada sezonului de vara, la fel toboganele si spatiul de joaca pentru copii foarte bine dotat. Langa locul de joaca se afla un gratar, care in combinatie cu un foc de tabara, contribuie la o seara reusita.

Daca doriti miscare se pot face drumetii pana la pontoanele lacului Gozna, unde sunt terase iar vara se poate face plaja. Tot vara, se pot inchiria hidrobiciclete, barci sau vizita pastravaria din zona. La 10 km de hotel Claris, se afla Platoul Semenic, de unde se pot admira la inaltime imprejurimile. In apropiere se afla statiunea Trei Ape si localitatea Garana, renumita pentru festivalul de jazz, care se organizeaza in fiecare an.

Va recomand zona Semenic, pentru un sejur de maxim 3-4 zile, depasirea acestui numar, cred ca va contribui la aparitia pe neasteptate, a fenomenului numit plictiseala.

Trimis de david in 14.01.11 18:35:34
Validat / Publicat: 14.01.11 19:14:55

VIZUALIZĂRI: 3191 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (david); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotel Claris

neimportant
    [14.01.11 19:31:44]

" De obicei, inchirierea acestora se plateste, noi am fost iertati. " - ati avut ceva "bucurii" la gazdoaie?

Crumpenele n-aveau iz de chimicale? Eram curios ce s-o discutat la reuniunea ceea a baptistilor, m-ar tenta olecuta aistia... N-ai tras si matale cu geana si timpanul deloc la dansii?

Cred ca pentru a evita fenomenul descris la final de dumneavoastra, ar trebui facute oaresce deplasari la satenii din Valiug pentru observarea la fata locului a traditiilor locale, de imbogatire a bagajelor de cunostinte din domeniul rural.

Ai scris fain ma "ficior", ia la taica un vot mare...

biancuta
    [14.01.11 19:36:31]

Erau suficiente bonurile valorice in valoare de 30 lei/zi? Informatiile sunt foarte utile si echilibrate!

davidAUTOR REVIEW
    [14.01.11 19:47:40]

@zapacitu

Nu stiu ce discutau baptistii dar de fiecare data cand treceam pe langa sala de conferinte, se auzeau rasete si voie buna.

O fi fost un concurs de bancuri sau cine rade cel mai tare.

@ Biancuta

Bonurile pentru cele doua zile 60 lei, le-am "topit" in prima zi la pranz. Cred ca au rol de fidelizare a turistilor, pentru a nu manca in alta parte.

Totusi sunt binevenite.

davidAUTOR REVIEW
    [14.01.11 20:13:46]

Rugaminte la un webmaster in atasarea urmatorului clip http://www.trilulilu.ro/mdm/d3ba02c8e43c4d.

biancuta
    [14.01.11 20:19:00]

Multumesc pentru raspuns. E bine ca preparatele sunt gustoase si proaspete.

[14.01.11 20:19:54]

Am atasat clipul solicitat!

Ellada_sagapo
    [14.01.11 21:26:42]

Frumoase impresii si video!

La fel se intampla si cu Ranca, daca stai mai multe zile intervine plictiseala. Eu am stat 5, si a fost ok.

Ce e mult nu-i bun, parca asa se zice!

biancuta, david, neimportant, vapopesc
    Alte impresii din această RUBRICĂClaris Hotel [Valiug]: