ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.01.2011
DIN: Constanţa
ÎNSCRIS: 16.01.09
JAN-2007

O amintire de neuitat la Sinaia

In ianuarie 2007, castigam prima excursie oferita de compania in system MLM cu care colaboram. Trebuia sa fie in Bulgaria, insa din motive independente de patronul firmei, aceasta a avut loc la Sinaia.

Initial am fost cam bosumflata. Cine putea compara o excursie in afara tarii, fie ea si in Bulgaria, cu una…... la Sinaia… Dar, nu prea am avut incotro, si…am acceptat ideea.

E o intamplare haioasa legata de aceasta excursie. Cu o saptamana inainte sa plecam, am facut varsat de vant. Eram innebunita. La 27 de ani, sa ai varsat de vant… este echivalentul a 3 saptamani state in casa. Doar ambitia mea, si ceva suplimente nutritive despre care auzisem, luate in doze “soc” (a nu se intelege ca fac vreun rau, ci doar ca in mod normal se iau 50 ml, eu am luat 150 o data), au facut ca dupa 3 zile, sa fi scos tot varsatul de vant din corp, si in alte 3 sa fiu apta sa ies afara. Joi, imi faceam deja bagajele pentru excursia ce incepea vineri.

SI…vineri pe la ora 12, eram la Sinaia. Ne-am ales camera, fiind printre primii, la mansarda. Aveam cu totii la dispozitie doua vile ale aceluiasi patron, iar noi ne-am cuplat intr-o vila, fumatorii si mancatorii de carne, iar in cealalta, nefumatorii si yoghinii. Noi (eu si sotul meu), am nimerit la nefumatori, pentru ca nu fumam. Cat despre nemancatul carnii…. Le-am explicat de atatea ori prietenilor mei yoghini, eu…mananc NUMAI porc vegetarian! Daca cumva simt, ca are gust carnea de porc……a altceva decat legume, fac un mare scandal! Deci, ne-am inteles si la acest capitol. Dintre toate legumele, cel mai mult imi place carnea.

Vilele aveau bucatarie proprie, alesesem sa ne gatim noi ceea ce dorim.

Dupa ce a venit majoritatea (in total eram o gasca de 21 de persoane), parte din noi am hotarat sa facem o vizita pana la Peles. Zis si facut. Nu stiu cum am facut, dar am ras tot drumul. Fie pentru ca faceam poze in care ne strambam ca toate alea, pozand drept rapperi, sau rockeri, sau eu mai stiu ce, fie pentru ca faceam pe statuile pe langa castel, fie ca incercam sa o conving pe prietena mea ce nu manca, carne, ca porcul pe care il mananc eu e vegetarian... cert este ca am facut o drumetie pe cinste. Nu am vizitat Pelesul, doar l-am admirat pe dinafara, am facut poze cu statuile pe care nu aveam voie sa ne asezam , am mancat la un restaurant din apropiere, si ne-am intors.

In seara in care am ajuns, am mancat la Taverna Sarbului. Cine cunoaste locatia, stie ca mananci pe cinste, iar preparatele sunt delicioase. Te lingi pe degete si nu altceva. Recomand „Gurmanska Plescavica”, in prapur de oaie daca nu gresesc. E o nebunie culinara... Povesti si mai ales bancuri spuse, au transformat masa intr-o seara de neuitat.

Urmatoarea zi noi si finii nostri, am urcat cu telecabina pana la 1400. Acolo am coborat si am continuat o mica parte din drum pe jos, bucurandu-ne de zapada si de aerul curat. Am privit Sinaia de sus, ce iti ofera o vedere grozava, ne-am jucat cu zapada, am facut poze, ne-am relaxat, si am coborat inapoi in oras.

Deoarece cabanele aveau un living enorm, aveam posibilitati nenumarate de distractie. Fie ca jucam remi, fie ca jucam sah sau table, fie ca ne prosteam cu un arc gasit pe acolo... si faceam pe arcasii pe rand, totul era facut parca sa ne simtim bine, sa ne distram, sa ne relaxam, chiar daca la sfarsit eram obositi franti.

Am facut si o mica drumetie spre o locatie pe care unul dintre noi o stia. Distractiv a fost faptul ca am plecat la drum o gramada, si incet incet, pe masura ce drumul devenea mai difici, din cauza zapezii, unul cate unul renuntau. Asa ca, din cati eram, am ramas doar vreo 6. Cert este ca pana la urma, din cauza complexitatii efective a traseului (zapada, gheata, drum rau de tot), am renuntat si noi, temandu-ne ca la intoarcere ne vom rupe picioarele pe gheata, la coborare fiind mult mai greu decat la urcare, cand e vorba de gheata.

Seara, o alta repriza de rasete, bancuri si remi.

Urmatoarea zi, ne-am trezit cu forte proaspete sa mergem... la ski!!! La Predeal. Asteptam de o gramada de timp momentul, mai ales ca ma hotarasem sa iau si vreo ora doua de ski, eu stiind sa skiez la modul „plugul”. Ma bucur si acum ca am ales sa fac pasul asta, pentru ca... dupa 2 ore de luat lectii, am luat teleski-ul pana in varf, si am coborat de acolo de parca facusem ski toata viata mea. Imi place! Cand vine noaptea, si se aprinde nocturna, parca skiezi in cu totul alta locatie. Toate umbrele, zapada, omenii, totul capata un alt aspect.

Seara, ne-am continuat discutiile la Taverna Sarbului, unde ne-am desfatat cu alte meniuri. Am incheiat seara in alta repriza de sah si remi.

Din nou, cum s-a facut dimineata, am plecat la ski, si dupa ce am skiat pana ne-au lasat puterile, ne-am intors la cabane pentru... o seara perfecta! Am dat petrecere! O petrecere minunata, dat fiind faptul ca am avut 2 reprezentatii de dans din buric, date de 2 gagici de la noi din gasca. A fost perfect. Iar apoi, „disco”. Am dansat de nici eu nu stiam de unde mai am atata energie, caci toti ceilalti erau franti dupa ziua de ski. Insa, la mine... intotdeauna se gaseste energie pentru activitatile care imi plac.

Intr-una din zile, am facut si un gratar. Un gratar pe cinste, care sunt sigura ca a starnit invidia oricarui vecin de pe la vilele din apropiere. Fiecare avea trasata o sarcina. Uniii pregateau focul, unii batea carnea, altii faceau salata... se numeste diviziunea muncii. :). Imi aduc aminte ca a iesit pur si simplu delicioasa, si ne-am lins pe degete de-a dreptul. Si apoi, a urmat poate partea cea mai grozava a intregii excursii: jocul de-a mima. Nu imi aduc aminte sa mai fi ras vreodata pana atunci, cat am putut sa radem cu totii. Jucam mima cu mic cu mare, fie ca aveam 20-27 sau 40 de ani. A fost punctul culminant al excursiei, si cred ca toti cei ce am fost prezenti acolo, ar fi de acord, ca... ne-am distrat cum nu ne distrasem de muuuult timp.

Am vrut sa postez aceasta experienta, pentru ca, desi am fost imbufnata pentru faptul ca urma sa mergem la Sinaia in loc de Bulgaria, imi aduc aminte de excursia asta, ca de una din cele mai frumoase experiente din viata mea, comparabile ca sentimente si amintiri, cu oricare din excursiile pe care le-am facut inafara tarii.

Am fost o gasca minunata, si chiar daca aveam gusturi diferite, vegetarieni si mancatori de carne, fumatori si nefumatori, skiori si nonskiori, ne-am inteles minunat si am avut parte de o excursie minunata impreuna. Am stat de vorba, am pus tara la cale, am povestit, am spus bancuri, ne-am impartasit idei, astfel ca la sfarsit, dupa cele 7 zile de stat impreuna, tuturor ne parea extrem de rau ca trebuie sa plecam.

Am ramas cu excursia asta in suflet, si ori de cate ori imi aduc aminte de ea, nu incetez sa oftez. Doresc oricui o astfel de excursie cu prietenii, dupa care sa ramai cu o amintire ce nu se poate sterge din suflet.

Trimis de ramonav23 in 12.01.11 23:12:21
Validat / Publicat: 13.01.11 08:34:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SINAIA.

VIZUALIZĂRI: 1601 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ramonav23); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 In drum spre Peles, prostindu-ne ca niste copii mici.

[13.01.11 08:39:14]

cabanele de care ziceai sunt cumva disponibile pt publicul larg? daca da, atunci te rog sa ne spui denumirea exacta, sa le facem o rubrica separata. sau este vorba de ceva cu circuit inchis? merci!

ramonav23AUTOR REVIEW
[13.01.11 12:02:25]

Da, sunt disponibile, si chiar vreau sa fac rubrica si pentru ele, pentru ca merita, mai ales pentru grupuri. Cum procedez, unde introduc review-ul?

Michaell
[13.01.11 12:52:07]

frumos review, multumesc.

Sinaia... o ador!! din timpurile adolescentei (anii 80) de pe cand mai traiam in Romania, am vizitat-o si continui cu fiecare ocazie din nou. la fel iubesc Pelesul. si azi inca, dupa nenumarate vizite, ma iau de fiecare data fiorii cand il vad. la fel ma iau si nervii cand vad cum este lasat in paragina. cel mai bun exemplu este statuia din poza nr. 2. pe vremuri (daca nu ma insel chiar pina in anii 90) aceasta se sprijinea cu mina stinga pe o sulita. aceasta a disparut si se pare ca de ani in sir acest punct nu se poate remedia. din pacate nu este singura buba la aceasta constructie fabuloasa.

drepate ai si cu descrierea restaurantului Taverna Sirbului. si mie mi-a placut, dar intre timp evit din cauza kilogramelor pe care le acumulez dupa fiecare sejur in Sinaia. prefer ciorbitele restaurantului din hotelul Caraiman.

ramonav23AUTOR REVIEW
[13.01.11 13:09:55]

Am vizitat Pelesul de cateva ori, si de fiecare data descopar ceva nou. Adevarul ca la cat este de mare si de complex, la cate povesti are, e imposibil sa le retii pe toate de la prima sau a doua vizita.

Cat despre capitolul "lasat in paragina", nu este Pelesul singurul, cam tot e lasat in paragina. Unde nu e interes direct, adica luat spaga, mita, sau ceva similar, nu e nici interes pentru averile adevarate ale romanilor.

Da, la Taverna te ingrasi cu siguranta! O data pentru ca portiile sunt imense si apoi, pentru ca sunt delicioase. Si inca, acum nu mai este bucatarul care a facut toate retetele ce se servesc acum acolo. S-au certat din nu stiu ce motive, iar el a plecat si este acum in Constanta (bucuria este de partea mea), la Club Idu, Mamaia. Mananci acolo cel mai bun Tiramisu din toate timpurile si locurile.

Michaell, ramonav23
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Sinaia și împrejurimile: