ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.01.2011
ÎNSCRIS: 15.06.08
JAN-2011
2 AD. + 2 COPII -- v: 10 si 15 ani

Un frumos Revelion la Ranca

Cu scuzele de rigoare o sa incep cu o mica divagatie:

In septembrie 2010 am fost in Ranca, la pensiunea Valea Mariei, si vazind frumusetea locurilor ne-am gandit ca am putea face Revelionul 2011 in aceasta statiune (in devenire).

Nefiind foarte multumit de Valea Mariei am cautat un alt loc (voi detalia in viitor, dar tin sa multumesc dlui. Alin pentru ospitalitate).

Cu toate ca am vazut review-urile, un pic oscilante, despre hotelul Onix 3*, dupa o lunga plimbare pe Transalpina, am ales sa luam pranzul la hotelul Onix. Restaurantul principal era inchis, dar am servit masa la cel mic, cu vedere panoramica, am rugat sa vedem o camera si cum ne-a placut, am zis ok, e o varianta pentru un Revelion.

si …

dupa un ‘Craciun reusit’ (si doua zile acasa), iata-ne din nou pe drumurile patriei (uff … cind vin autostrazile promise?).

Si cum cazarea incepea cu ora 14:00 am plecat mai tarzior (11:00).

Dupa un drum neasteptat de liber, doar era 30.12.2010, am ajuns in Ranca.

Ospitalitate

Nu intram bine in parcarea hotelului, care era plina ochi, ca ne si intampina un domn, care s-a recomandat dl. Vintilescu (era chiar proprietarul, la care facusem rezervarea). Ne-a urat bun venit si ne-a rugat sa descarcam bagajele si dupa ce ne cazam sa trecem pe la receptie sa ne dea un bon pentru a putea parca gratis, in parcarea alaturata. Cum nunerele camerelor le stiam de la rezervare, am primit imediat cardurile (cu chip!).

Tot la receptie am primit un desfasurator al evenimentelor ce urmau sa ne inveseleasca Revelionul si cele 3-4 zile.

Cu toate ca in pretul pachetului erau incluse doar mic dejun-urile, cina de Revelion, si brunch-ul de pe 01.01.2011, gazdele noastre au pregatit un program pentru fiecare seara.

Tin sa subliniez ospitalitatea gazdelor, care de fiecare data cind ne-am intilnit, ne-au intrebat daca totul este in regula.

Ca pozitie, hotelul se afla in punctul central al statiunii, la capatul partiei principale si linga parcare.

Camere

Camerele sunt mari, paturile confortabile, asternuturile si prosoapele imaculate. Televizor cu cablu TV, frigider.

Cind am intrat in camere, caloriferele duduiau (tineti cont ca incalzirea este cu lemne), dar fiind dotate cu robineti cu termostat le-am redus si a fost excelent.

Privelistea de pe micul balconas este absolut fantastica. Pozele spun totul.

Restaurant si masa

Restaurantul se compune de fapt din doua locatii si anume un restaurant clasic cu doua saloane si un restaurant mai mic, dar cu o priveliste de invidiat, unde se lua si micul dejun. Deasemenea la subsol se afla si o crama, cu o atmostera calda, la care se poate ajunge si din interiorul hotelului.

De la inceput am fost intrebati unde am dori sa petrecem Revelionul, daca dorim la nefumatori sau la fumatori. Cu toate ca nu fumam am ales sa petrecem Revelionul in Crama, care are si un sistem eficient de aspirare a fumului.

Cum la cele doua cine suplimentare la care puteam participa exista un meniu fix anuntat, am intrebat daca vom putea sa comandam si a la carte, mai ales pentru copii. Va dati seama ca era un efort in plus, tinind cont ca hotelul era la capacitate maxima, dar ne-au spus ca vor face toate eforturile pentru a ne onora doleantele. In final nu a mai fost nevoie, mancarea fiind foartre gustoasa.

In prima seara aveau pregatita, pentru oaspeti, o cina in Crama, cu o formatie formata din membri ai Ansamblului Doina Gorjului, cu bulz oltenesc si pui la gratar pe pat de legume si prajitura casei. Noi am avut chef si de un vin fiert, care a venit repejor. A fost super, toate gustoare si muzica buna.

De revelion nu mai vorbesc, mancare din belsug: antreu rece, peste cu cartofi, tocana de vitel si miel cu mamaliguta, mix grill (vita, pui, porc), tort si prajiturele. Apa, tuica, afinata, vin, sampania si sucuri la discretie, exact cum scria in programul initial.

Muzica si dansul au fost sustinute de aceiasi artisti ai Ansamblului Doina Gorjului precum si de un DJ. Si-a venit si Anul Nou la capatul partiei cu un pahar de sampanie si admirind focurile de artificii.

Aici as mai avea vre-o doua, trei carcoteli, prea multe piese oltenesti (dar… sa fiu serios, eram in zona si erau bine cantate) si un DJ, un pic fara ‘simt’ la public (cind iesea lumea la dans, ne punea o melodie de ne asezam cu totii), noroc ca punea si muzica la cerere si per total a fost bine.

Distractie

Fiind la munte, iarna, nu exista distractie mai buna decat … zapada, deci pe partie. Fiecare cum stie, cu sania (pe derdelus), cu schiurile sau placa (pe partie) sau … pe jos prin zona. Chiar linga hotel, la baza partiei, era un derdelus unde cei mici si-au consumat o buna parte a zilei, deh … inca nu schiaza.

Pacat ca unii nu inteleg ca pe partie nu se da cu sania/bob si provoaca accidente.

Din pacate in Ranca exista si o instalatie noua de telescaun pe muntele Papusa, ceva mai departe de hotel, dar care nu a fost inca pusa in exploatare (am inteles ca mai trebuie niste avize de la ISCIR).

O alta distractie ar fi cu ATV-urile pe Transalpina (se pot inchiria de linga hotel, 120 lei/ora).

In seara zilei de 01.01.2011 a fost organizata o cina mascata, la care copii s-au distrat de minune.

Bine, acum sa nu credeti ca am fost in Rai, Ranca are si mici parti negative cum ar fi:

-o intrerupere de curent de ½ ora la noi (la pranz pe 31.12) si de o ora la cei de peste drum in seara de dinainte.

-agomeratie duminica, de nu se mai putea circula, noroc cu cei 7 politisti.

-foarte multe constructii in desfasurare (in jurul hotelului nu prea, dar in statiune …)

-multi caini comunitari

-lipsa cosurilor de gunoi pe strada (deh … ½ statiune apartine de Novaci si ½ de Baia de Fier)

si nici hotelul nu e perfect:

-un lift ar fi bun pentru cei de la etajele superioare (am inteles ca exista un proiect pentru unul cu pereti din sticla, putul existind deja)

-as mai fi vrut si al doilea scaun in camera (sunt sigur ca daca ceream aparea imediat)

-un feon in baie ar fi binevenit

-dozatoare de sapun la chiuveta si dus (sapunuri erau indeajuns)

-cuier in baie

-papanasii care nu prea au iesit (prea multa faina, zic specialistele)

In incheiere pot sa va spun ca am avut niste sarbatori de iarna de-a dreptul fericite, intr-un hotel mai bun decit cele 3* afisate si voi mai reveni cu deosebita placere in aceasta locatie.

Pretul sejurului se compune din:

-program de baza (1.090 lei/pers x 4 – reducerea negociata de 580 lei pentru cei doi copii = 3.780 lei, chiar daca am stat in doua duble. O bila alba :).

-doua dejunuri si doua cine cu program (~950 lei, noi mancam mult :))).

Trimis de sforicel in 11.01.11 00:04:07
Validat / Publicat: 11.01.11 07:20:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în RÂNCA. A mai fost în/la: Aproape peste tot

VIZUALIZĂRI: 4220 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sforicel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotelul vazut din parcarea alaturata

[11.01.11 07:20:38]

Am sters P02, era dublura P01.

creivean
    [11.01.11 21:00:11]

Un review foarte bun, dupa parerea mea.

Dar sa nu uiti ca ne-ai promis un review mai putin elogios despre Valea Mariei. Abia astept sa-l citesc. Voi, nu?

Ystely
    [11.01.11 23:08:03]

Mie sincer preturile de la Onix mi se par exagerate. Am fost si am luat masa aici a doua zi de Craciun si am platit ptr o ciorbita si 2 fripturi 90 de lei, in conditiile in care piureul de cartofi a fost din ala instant asa ca hotelul are o bila neagra din partea mea. Plus ca dupa amiaza inchideau restaurantul cateva ore ptr curatenie cica, deci daca stateai in hotel puteai ramane nemancat lejer.

Sincer de o mie si ceva de euro cat ati platit la Onix stateati in alta parte la all inclusive. Dar daca v-a placut e ok!

anadragusin
    [12.01.11 05:55:42]

Am intrat si eu in hotel, la receptie, asta-toamna, pentru a cauta persoana care administra pista de tubing din spatele hotelului. Si mie mi-a placut cu toate ca era pustiu pe atunci hotelul, ca si statiunea de altfel. Acum pe timpul iernii, pista de tubing se transforma in partie de schi, dupa spusele celui care l-am gasit la tubing. Am admirat si eu hotelul si am apreciat pozitia lui buna in statiune, cu partia de schi in spate. Am ramas impresionata de stivele imense de lemne care erau atunci in jurul hotelului.

Totusi pretul mi se pare destul de mare...

Felicitari pt. review si pt. poze!

sforicelAUTOR REVIEW
    [12.01.11 11:03:44]

In primul rand multumesc tuturor pentru aprecieri.

@ creivean

Nu uit, cum imi fac un pic de timp si mai ales chef ma apuc de scris.

@ stelystancu

Ai dreptate, pretul e un pic cam mare, dar in Ranca nu prea aveam de ales, si cum alesesem Ranca... (tine cont ca erau doua duble)

Daca stai in hotel si doresti sa iei masa la o alta ora, se poate anunta, si ei fac tot posibilul sa te multumeasca.

Noi evitam piureul de cartofi (in general), preferam cartofi fierti, gratinati, legume sau orez, exact din cauza celor care-l fac din fulgi.

@ anadragusin

Noi am gasit persoana de la pista de tubing (in septembrie 2010) la barul din capatul partiei. Am fost mai norocosi .

Despre pret nu prea aveam de ales in Ranca.

Stivele sunt tot acolo, au consumat doar un colt .

shoricelu*
    [28.02.11 10:21:40]

Am fost anul acesta (2011) la Hotel Onix si am ramas mai putin placut impresionati de preturile practicate acolo. Spun asta pentru ca nu mi-a venit sa cred cand mi s-a spus ca o camera double FARA MIC DEJUN costa 190 RON. Asta in conditiile in care la o pensiune de 3 margarete puteam gasi cazare la 110 RON, cu exact aceleasi dotari: baie proprie cu dus, TV, mini-frigider, apa calda, caldura. Pretul sus mentionat se refera la extrasezon, dar se pare ca la Ranca preturile sunt facute dupa cum bate... zapada. Plus ca nu au auzit de criza, se pare. Si nu pot sa nu-mi amintesc cum am platit doua mamaligute cu 40 RON (da, chelnerul a mai adaugat un 0 la 2RON, cat costau acele 4 linguri de mamaliga incluse in cele 2 portii). Mi s-a parit PENIBIL.

Una peste alta, multa sanatate celor care vor merge la Onix. NU am nimic impotriva preturilor exagerate, numai ca n-o sa mai platesc asa ceva la Hotel Onix.

sforicelAUTOR REVIEW
    [01.03.11 22:45:50]

@shoricelu

Nici o clipa nu am spus ca ar fi ieftin! De asta am si defalcat pretul. In aproape toate ecourile s-a specificat ca preturile sunt mai mari. Dar dupa o experienta la Valea Mariei ( (, n-am incercat si alta pensiune.

Faze, gen 'mamaliguta la 20 lei' am patit in mai multe locuri, dar am un obicei 'prost', verific, la sange, nota de plata. Daca a gresit, o reface, si paaa... bacsis. Sa-i vezi cum fac cand au facut si bonul de casa .

susu
    [26.06.12 18:58:16]