ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.01.2011
ÎNSCRIS: 11.08.09
DEC-2010

Restaurant La Nuci [Afumati]- nu-l ratati daca sunteti in zona!

Am fost acolo la invitatia unor prieteni, clienti fideli ai acestui restaurant.

Este amplasat in Afumati, aproape de expo market Doraly, chiar la sosea.

Trecind pe acolo, l-ai putea ingnora cu usurinta, considerindu-l un loc nu prea grozav, unde trag sa manince camionagiii sau cei aflati in tranzit.

Atmosfera este rustica, cu mese si scaune din lemn si muzica buna; vei avea surpriza sa primesti un meniu extrem de bogat si variat, cuprinzind atit preparate simple, clasice (gen cascaval pane sau ceafa cu cartofi prajiti sau ciorba de burta), cit si specialitati din toate felurile de carne... la fel si deserturi.

Am comandat piept Delicia (un piept de pui umplut cu sunca, ciuperci si cascaval, maaaare rau) cu garnitura, file de salau cu sos olandez (foarte gustos) si o clasica ceafa de porc cu cartofi prajiti (din care puteau minca lejer 2 persoane nu foarte flaminde); iar ca un aperitiv comun am comandat o portie (care s-a dovedit a fi un platou) de hamsii prajite cu mamaliguta si un mujdei mai light, cu smintina.

Deserturile au fost si ele peste asteptari: casata siciliana (cu fructe confiate si fulgi de migdale) si cheese cake... cea din urma cam dulce pentru gustul meu.

Cele de mai sus, cu citeva ape si 2-3 sucuri au valorat 180 de ron. (fara plata ospatarului)... nu stiu, mult, putin, judecati voi. Mie mi s-a parut acceptabil.

Serviciile ospatarului fara repros, timpii de asteptare mici, farfuria frumos decorata.

Este locatia ideala sa mergi cu grup mare de prieteni, pentru a testa cit mai mutle feluri de mincare :)

Fiind iarna, evident ca terasa nu era deschisa; mi s-a spus insa ca vara gradina e de vis, cu pergole, flori multe si frumoase, atmosfera care te face sa uiti ca esti de fapt pe marginea unui drum intens circulat.

Site-ul este click aici, arata foarte bine si mincarurile de acolo chiar asa arata; si inca un lucru interesant: in 2011 vor scoate o carte cu retetele tuturor mincarurilor pe care le au in meniu. Laudabila initiativa!

Nu-l ocoliti daca sunteti in zona, zau ca merita!

Poze n-am :(

Insa cele de pe site sunt veridice si extrem de concludente.

Trimis de Chloe in 07.01.11 16:43:13
Validat / Publicat: 07.01.11 17:52:26

VIZUALIZĂRI: 5459 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

Kyandra
[07.01.11 22:49:37]

Intr-adevar, "La Nuci" e un restaurant bun, desi multi il trec cu vederea, fiind oarecum "in tranzit", pe marginea aglomeratului DN2, in Afumati.

Pe langa ce ai spus mai sus, as adauga ca plusuri papanasii cu dulceata de capsuni sau visine, cartofii taranesti si ciorbita de burta!!

Iar vara terasa este o adevarata incantare: flori, nuci batrani (de unde si numele localului), multa verdeata si o impresie de intimitate care te face sa uiti ca stai la doi pasi de o sosea dintre cele mai aglomerate.

boy088
[21.06.12 14:47:55]

Vreau sa spun celor care vor sa mearga si care au fost la restaurantul La nuci din Afumati, judeful Ilfov ca patronul restaurantului detine in jur de 50 de caini si aproximativ 8-10 pisici. 3 dintre caini seara de seara intra in bucataria restaurantului acolo unde se prepara mancarea pentru clienti si pun "labele" pe mesele unde se face mancarea. De asemenea si pisicile au obiceiul de a intra in bucataria restaurantului. Eu personal am gasit jos pe gresie langa masa unde mancam "pipi de caine", de asemenea de multe ori cand am luat masa pe terasa unii dintre caini erau la picioarele mele. Am vrut sa fac public acest lucru pentru ca toate persoanele care vor sa mearga la restaurantul La Nuci sa stie despre ce se petrece acolo.

boy088, Kyandra
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în împrejurimile Bucureştiului?: