ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.02.2009
    ÎNSCRIS: 19.02.09
    FEB-2009

la PMM* = 30 CHF

Punct de plecare bun pentru o calatorie cu Glacier Express-ul

Vacanta a fost de fapt in Austria (tabara de baza). In Elvetia am facut doar doua excursii, una de doua zile (circuit cu trenul St. Moritz - Zermatt - Berna - Zurich - St. Moritz) si una de o zi doar St. Moritz cu masina. Asa ca am stat doar o noapte in Elvetia, la Zermatt.

Avand in vedere ca intr-o noapte nu "muream" daca nu stateam la super scumpele hoteluri de 4 si 5 stele, am ales o cazare ieftina la Hostel Matterhorn.

Camera dubla fara mic dejun 88CHF, rezervare facuta prin booking.com. Conditii ok pt o noapte, curat, cald, dar grupuri sanitare pe hol. Au si spatii de cazare mai ieftine, paturi in camere de 18 locuri sau asa ceva.

Daca vreti ceva mai ieftin decat in Zermatt si totusi sa fi in zona poti incerca la Tasch, este la 10 min de mers cu masina (electrica) sau trenul.

Am prins vreme rea pe drumul catre St Moritz (prin Landeck). Fusese "heavy snow" cu o zi inainte si pe alocuri soseaua era acoperita bine cu zapada, desi masinile celor de la drumuri alergau incontinuu sa deszapezeasca. Cu toate astea m-am descurcat ok doar cu anvelopele de iarna. Lanturile mi s-au parut o masura exagerata, insa am vazut destui care rulau cu lanturi.

Vama intre Austria si Elvetia (Pfunds/Vinadi) este doar teoretica. Am trecut de 4 ori prin acest punct si nu era nimeni acolo. Deci nu control, nu pasaport, nu truse si alte acareturi. Nimic.

In fine, cateva consideratii despre parcarea in regiune, este un aspect pe care e bine sa-l planificati. In multe orasele nu este permis accesul cu masina, de exemplu in Zermatt. Eu am lasat masina langa gara St. Moritz intr-o parcare acoperita si am platit 27 chf pentru doua zile si o noapte. Foarte ieftin fata de 9 euro pt ~3 ore la Salzburg sau 4 ore la Innsbruck. O alta varianta ar fi sa o lasati la Tasch.

La final - dar nu in cele din urma - va atasez cateva fotografii din calatoria cu Glacier Express-ul, "trenuletul" care face turul alpilor elvetieni - in fapt motivul nr 1 pentru care am facut aceasta excursie in Elvetia. Noi am avut bilete luate din timp, pe traseul St. Moritz - Zermatt (round tripp). Peisaje extraordinare, conditii de calatorie impecabile, totul ff frumos. Pozele sunt cam naspa, dar asta numai din vina mea pentru ca nu mi-am dat seama pe moment ca vor aparea reflexii puternice facand poze prin geam. Mai departe las imaginile sa vorbeasca de la sine...

Trimis de dino2* in 19.02.09 13:49:31

VIZUALIZĂRI: 6638 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dino2*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P06 peisaj luat de la geamul Glacier Express-ului
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 900 PMA (din 1 vot)
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 30.00 CHF pe cameră

leone
    [05.06.16 15:22:20]

Salut! F. frumos articolul... Acuma l-am descoperit. Vreau sa merg cu masina la St Moritz, sa ma cazez, sa las masina in parcare si a doua zi sa merg cu Glacier express pana la Zermatt... Buuun! Dorm o noapte la Zermatt si vreau sa ma intorc la St Moritz a doua zi pt a-mi lua masina si pt a continua calatoria... Cum fac??? Ma framanta aceasta intrebare, pt ca nu vreau sa mai iau Glacier-ul care este scump si merge incet... Ajunge!! Exista si alte trenuri pt acest traseu, catre St. Moritz, evident mai putin selecte dar mai rapide??? Tu cum ai procedat, pt ca spui ca ai lasat masina in St Moritz, adica... exact varianta mea de lucru... Te rog, daca mai esti activ, pune un raspuns... Multumesc mult!! Leone.

leone