ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.01.2011
ÎNSCRIS: 16.09.10
FEB-2009

Barcelona in 3 zile

Mecano - Un Rosa Es Una Rosa

In urma unei oferte Blue Air de Valentine’s Day am decis cu iubitul meu sa petrecem 3 zile in minunata Barcelona. Destinatia se afla de multa vreme pe lista noastra asa ca oferta a picat la fix. Imediat dupa ce am procurat biletele de avion, am cautat cazare despre care o sa scriu separat la sectiunea hoteluri. Am plecat din Bucuresti pe 12 februarie cu o cursa de dimineata iar la ora 10 deja eram aterizati si foarte entuziasmati. Avand in vedere ca timpul era foarte putin iar eu sunt o persoana foarte organizata de fel deja facusem itinerariul pe cele 2 zile (a 3a am pierdut-o din cauza zborului care a fost undeva la 10 dimineata). Transferul de la aeroport l-am facut cu autobuzul sfatuiti fiind de doamna de la informatii care a fost foarte draguta si ne-a explicat ce si unde este iar pentru locatia hotelului nostru ne-a recoamndat autobuzul in favoarea metroului. Costul a fost de 5 euro iar ca durata undeva in jur de 30 min. autobuzul opreste in Piata Catalunya sau in Piata Espanya in functie de preferinte. De acolo am luat metroul linia noastra fiind cea rosie.

Cum am ajuns ne-am si cazat la Hotel Residencia Melon care este amplasat aproape de parcul Ciudadela si la 5 minute de statia de metrou Marina. Am luat'o la picior pana in parc care este foarte frumos dupa care am mers pe plaja avand in vedere ca era o zi ft insorita si calduroasa pt febuarie si nu stiam cat ne vom mai bucura de vreme asa buna. Plaja este foarte ingrijita sunt palmieri peste tot ce-ti dau impresia de o destinatie exotica mai degraba decat un oras cu atata istorie. Tot pe plaja am observat foarte multi oameni ce practicau joggingul, se plimbau cu bicicleta ori faceau gimanstica.

De la plaja am plecat spre parcul Guell, mai bine spus celebrul parc Guell, un exemplu unic de arhitectura peisagistica. Pentru a ajunge se ia metroul pana la statia Lesseps sau Vallarca, de unde se merge sus pana pe deal. Cel mai bine ar fi sa intrebati localnicii cum sa ajungeti pentru ca va vor indruma catre o strada care are scari rulante (la care chiar nu ne asteptam) iar accesul este cu mult facilitat. Noi nu am avut nevoie sa intrebam absolut nimic, spaniolii sunt pe faza si cum te vad nedumerit isi dau seama unde vrei sa ajungi si te indruma cu multa bucurie. Parcul la care a lucrat Gaudi pentru Familia Guell, se dorea a fi o gradina rezidentiala cu 60 de case incastrate in gradini geometrice insa acest proiect s-a dovedit a fi un dezastru economic: doar 3 din cele 60 de case erau terminate. Gaudi insusi a trait in una dintre case, numita acum Casa-Museu Gaudi. Sa nu uitam celebrele banci bizare atat de cunsocute ale lui Gaudi.

De la muzeu ne-am intors spre Aquarium care este intr-adevar de neratat pentru ca in Romania nu exista nimic care sa se compare macar. Acvarii gigantice, pinguini, rechini, pisici de mare multi pesti exotici si vietuitore de care n-am mai auzit. Ce ar fi de mentionat este ca la un moment dat se ajunge la o gura mare de rechin din plastic unde se face o poza pe care o gasesti la iesire pe un perete si costa 18 euro daca o vrei. Noi am luat-o dar dupa ne-am dat seama ca a fost cam scumpa, cu toate asta nu am regretat. Intrarea pentru un adult este de 17 euro.

Cand am iesit de la Aquarium era deja intuneric iar burtile nostre implorau dupa papa asa ca am intrat intr-un barulet de cartier care arata cam dubios si unde am mancat o paella. Nu stiam la ce sa ne asteptam avand in vedere ca localul nu arata grozav dar in schimb mancarea fost delicioasa. Am comandat 2 paella una cu fructe de mare si una cu pui care ne-au fost aduse in niste tigai extra fierbinti acompaniate de care un pahar de sangria care nu a fost geniala. Din acel moment ne-am indragostit irecuperabil de paella.

Dupa papa am fugit repejor spre Fantana Magica sperand sa prindem ultimul spectacol insa fara niciun rezultat asa ca am urcat pana la Muzeul National de Arta pe care l-am admirat din exterior (pentru interior ai nevoie de cel putin 2 zile ca sa vezi tot); dupa care ne-am aventurat prin Montjuic. Intr-un final am ajuns si la hotel plini de bataturi dar multumiti ca am reusit sa vedem destule lucruri mai putin fantana pe care am lasat-o pe a doua zi.

A doua zi de dimineata am pornit spre Sagrada Familia. Statia de metrou se numeste chiar Sagrada Familia si se afla chair langa catedrala absolut impresionanta, opera neterminata a lui Gaudi. Aici tot timpul se formeaza o coada impozanta, vin autocare intregi de turisti dar bineinteles ca efortul este rasplatit. Recomand urcarea cu ascensorul. De la Sagrada am mers direct la Casa Mila numita si La Pedrera, renumita pentru stilul architectural si hornurile cu forma bizara de pe terasa. Pentru a ajunge cu metroul se coboara la statia Diagonal. Noua ne-a placut foarte mult aceasta casa despre care nu intelegi nimic daca nu iei odata cu biletul si ghidul audio, la o taxa suplimentara bineinteles. Fiecarui obiect vazut ii corespunde o cifra pe care o tastezi si care iti explica pana in cele mai mici detalii tot ce ai dori sa stii. Am stat aici cam 2 ore pentru ca nu am vrut sa ratam nimic. (si asta dar si pentru ca prietenul meu este student la arhitectura si pentru el totul a fost mai intens.) De aici ne-am hotarat sa vedem si Muzeul figurilor de ceara, care a fost dragut dar am regretat dupa, ar fi fost mai buna alta decizie avand in vedere timpul scurt si volumul mare de monumente ce se doreau a fi vizitate. Muzeul se afla chiar la intrarea pe Ramblas cum vii dinspre port pe partea dreapta. Am luat-o apoi in sus pe Ramblas unde n-am rezistat tentatiei de a ne face o caricatura in mijlocul strazii de care am fost foarte multumiti si amuzati. (nu numai noi ci toata lumea care se strangea in jurul nostru). Daca tot eram in zona am vizitat si Barri Gotic si Ciudat Vella carora nu le-am acordat foarte mult timp caci trebuia sa ajungem odata si odata la fantana.

Ziua nu ar fi putut sa se termine mai frumos decat cu minunatul spectacol care nu poate fi descris in cuvinte dar nici in poze pentru ca nu redau nici macar jumtate din starea pe care o ai cand esti ACOLO. Trebuia vazuta pe viu aceasta intr-adevar magica fantana.

Din pacate asta a fost cam tot ce am vazut in cele doua zile petrecut in Barcelona, am plecat foarte intristata ca nu am putut sta macar inca o saptamana dar fericita ca am avut ocazia sa ajung acolo. Totul mi-a placut: oamenii, mancarea, hotelul dar mai ales frumusetea orasului, curatenia, bunatatea si starea foarte relaxata a localnicilor. Voi reveni cu siguranta sa vad tot ce nu am apucat si sunt foarte multe atractii pe care nu am reusit sa le vizitez inclusive muzeul Dali, care se afla in orasul Figueres, la aproximativ 1 – 1 ½ h de Barcelona. Sa nu uit…metroul mi se pare cel mai rapid si comod mijloc de transport pentru care am platit 11 euro pe o cartela de 2 zile in care erau incluse si liniile supraterane. Pe noi ne-a ajutat foarte mult o carticica de buzunar despre Barcelona si atractiile ei, care include harta metroului dar si hartile tuturor strazilor astefel incat nu ai cum sa te pierzi, dar la fel de utila a fost si harta primita gratis de la punctul de informare din aeroport.

Le doresc tuturor celor care doresc sa viziteze Barcelona o calatorie minunata.

Trimis de Zumza in 06.01.11 22:00:10
Validat / Publicat: 06.01.11 22:58:04

VIZUALIZĂRI: 8716 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Zumza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 La iesirea din aeroport.

webmaster13 [06.01.11 23:00:38] »

Am atasat aceasta melodie, se poate schimba!

Zumza [06.01.11 23:26:12] »

me gusta... ramane!

chelie_d [07.01.11 08:55:06] »

foarte bun review-ul, felicitări... de asemenea şi mie mi s-a părut cam scumpă poza de la gura aceea de rechin (oricum am făcut şi noi poza...)

Zumza [07.01.11 11:05:21] »

multumesc frumos am sa revin cu completarea sper cat mai curand

chelie_d, Zumza
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Barcelona: