ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.01.2011
ÎNSCRIS: 29.12.10
MAR-2010
team-building

77 grade V in Atlantic - m-as mai intoarce la voi

Am fost in primavara anului tecut in Cuba, in zona Cayo Coco (Nordul Insulei) la invitatia unui prieten pasionat de pescuitul subacvatic. Pentru cei interesati, Cuba este una dintre tarile care nu cere permis special pentru pescuitul subacvatic cu harpon si care beneficiaza de mai multe sute de km patrati de platou continental la mai putin de 10m adancime - ideal pentru snorkling.

Baza am stabilit-o in orasul Moron, ultima localitate inainte de zona turistica restrictionata Cayo Coco- Cayo Romano. Oras provincial, in care timpul incremenise acum 300 de ani in cladirile coloniale cu maxim un etaj din centru, sau in baracile betonate cu aer stalinist din suburbii.

Prima si ultima noapte am petrecut-o la o pensiune in oras. Nu are rost sa mentionez numele aici, patroana a emigrat ilegal in America in cursul verii...

Opt zile am inchiriat un vaporas 7 persoane + capitan si insotitor bord.

Costul a fost de 450 euro/zi, cu pensiune completa, incluzand si bacsisurile personalului care ne-a lasat sa bem mai mult rom... Pentru cei interesati, compania care se ocupa cu administrarea vaporaselor se numeste Marling Nautica y Marinas, iar relatii puteti afla la Ambasada.

Cateva fotografii pentru a ilustra cele scrise mai sus.

Trimis de laurn in 04.01.11 20:42:38
Validat / Publicat: 04.01.11 21:10:46
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CARAIBE

VIZUALIZĂRI: 4679 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (laurn); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Moron - Cuba

ancamariagadea*
[04.01.11 22:36:35]

Interesanta destinatie, esti un norocos

Cei 450 euro au fost pentru toate cele 7 persoane sau pentru una singura?

De unde ai luat avionul intr-acolo?

laurnAUTOR REVIEW
[05.01.11 09:33:22]

450 euro au fost pe zi pentru inchirierea vaporului pana la ocuparea completa. Adica indiferent daca eram 2 sau 7. Am mai platit in plus 20 eur pentru o barca cu motor suplimentara sa ne fatzaim mai usor la pescuit.

ruta dus-intors a fost Bucuresti - Paris- Havana si cu masina pana la Moron vreo 400 km. Dar exista aeroport international si la Camaguey. Noi am mers cu masina ca ne astepta cineva la Havana. Oricum drumurile sunt foarte libere la ei.

miculprint
[14.06.14 08:46:07]

ceva detalii despre preturi. Ce se poate vizita? mai pe larg.

laurnAUTOR REVIEW
[14.06.14 16:38:40]

@Micul_Print: articolul este din 2010 deci s-ar putea ca unele informatii sa nu mai fie de actualitate. Dar pe vremea aceea Havana, oras cosmopolit, in zona turistica, practica preturi comparabile cu Europa occidentala. In cartierele cubaneze ca si in restul tarii (eu am stat cateva zile la Moron) mancarea si tigarile sau romul de calitate slaba (neinvechit) erau foarte ieftine. Altceva nu prea gaseai. De ex un pachet de tigarete locale era cam 1.5 RON, iar un trabuc (procurat de un cubanez!) cam 10-15 RON.

Cat despre vizitat, cand am fost eu, Cuba era un stat politienesc. Am fost insotiti de un "ghid". In Havana in afara de port si de cartierul colonial vechi nu prea am vazut altceva. Langa Moron am vizitat o ferma de crocodili si am cumparat suveniruri din os la 1-3 dolari bucata.

laurn, miculprint

• pagină generată în 0.50638198852539 sec