ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.01.2011
ÎNSCRIS: 18.02.08
JUN-2010

O oaza de liniste

Giannis Parios& Antonis Vardis-Ta kalitera mas

Dupa multe ezitari mi-am luat inima in dinti si m-am hotarit sa scriu, poate sfaturile si impresiile mele vor ajuta si pe altii in alegerea vacantelor, asa cum parerile lor m-au ajutat si pe mine.

Trec repede peste socul pe care l-am avut in iunie 2010 cin d cu 2 zile inainte de plecarea in concediu la Marmaris, asa cum imi planificasem inca din martie cei de la agentia care organiza sejurul ne-au tras teapa, neputindu-i contacta sub nici o forma... asa ca aer in piept si mergem inainte.

Trebuia sa plec undeva fiidca concediul era planificat si riscam sa stau casa si sa ratez vacanta. A inceput o lupta contracromometru pentru o oferta last minute... si in mai putin de 24 de ore tin in mina rezervarea pentru... GRECIA... si nu pentru Turcia cum imi planificasem. Pina la urma am avut noroc cei de la agentia cu care am ales sa merg, aflind ce am patit pe linga reducerea consistenta de last minute mi-au oferit si transportul gratuit cu autocarul... mii de multumiri...

Deci, iata-ma in autocar cu destinatia Pefkohori, Halkidiki... Nu-mi venea sa cred... plecam intr-un loc despre care nu stiam nimic... neavind timp sa ma documentez... dar de multe ori lucrurile pregatite in amanunt merg prost asa cum am patit eu... m-am lasat in voia destinului.

Am plecat din Craiova seara pe la 7, doar in vama la Bechet am stat vreo citeva ore fiindca era inundata si durau mai mult operatiunile de imbarcare, in rest drumul a fost ok, nici nu stiu cind am ajuns la un popas la vreo 100 km de vama greaca, cind a oprit prima data autocarul pentru o pauza...

Pe la ora 8.30 am ajuns la hotel... imediat s-au facut formalitatile de cazare si am fost invitati la micul dejun, foarte bogat si diversificat asa cum a fost in fiecare zi, de fapt.

Zilele urmatoare au trecut ca un vis... nici nu am avut timp sa simt... o zi la Meteora... nu puteam sa ratez... cine stie cind mai ajung in Grecia nu? . , o zi croaziera Toroneos, si m-am oprit aici fiinca era foarte obositor, numai excursia la Meteora mi-a luat o zi intreaga.

Despre Pefkohori ce sa zic... un orasel micut, intins de-a lungul soselei care traverseaza Kassandra de la nord la sud, nu ai prea multe de facut decit sa te odihnesti si sa mergi in excursiile optionale pe care ti le ofera cei de la agentie,

Apropo... de excursii optionale... din experienta anilor trecuti stiam ca agentiile ofera excursii la preturi mult mai mari decit cele locale dar de data aceasta nu a fost asa... gasisem ce-i drept Meteora la o agentie locala cu 40 de euro, fata de 50 cit era la agentia noastra dar era numai pentru sirbi... da, fiinca am uitat sa va spun ca orasul era frecventat foarte mult de sirbi si rusi, se vorbea ruseste si sirbeste pe strada, in magazine ma intimpinau cu buna ziua in greaca... apoi in rusa... si bineinteles in engleza daca nu dadeam semne de cunoastre a limbii respective...

Si la hotel erau foarte multi rusi, erau predominanti si li se dadea o atentie deosebita... dar ca romani nu am simtit o frustrare fiinca erau si chelneri romani care stateau de vorba cu noi si ne ajutau cu multe sfaturi daca aveam nevoie.

Hotelul, ce sa spun era micut format din mai multe corpuri, dar foarte curat. se facea curatenie cam la 2 zile, aveai televizor, dvd, dar in vacanta astea mi s-au parut neimportante, personalul vorbea engleza si era foarte prietenos.

Masa era in regim all inclusive, dar era un all inclusive doar la bauturi, in rest era un fel de pensiune completa fiindca se serveau cele 3 mese foarte bogate si diversificate. mai rar am intilnit acelasi fel de mincare de 2 ori, dar intre mese nu se serveau gustari cum este in Turcia la all inclusive. Si pentru bauturi era pina la 9 seara... dupa ceea cu plata... mai rau pentru barbatii care urmareau meciurile de la campionatul mondial de fotbal... Pentru gurmanzi cred ca era foarte bine... au fost si delicatese... iepure la tava, miel la gratar, peste cu fructe mediteraneene... si multe altele care nu imi vin in minte fiindca nu ma duc in concediu ca sa maninc... curiozitatea te indeamna sa gusti putin din fiecare si tot vii cu citeva kg in plus, aveau si placinte foarte bune... si inghetata si dulciuri, baclavale mai bune decit in Turcia... si multe...

Preturile mi s-au parut mai mari decit la noi... la toate chiar daca la alimente au tva doar 8%. Una peste alta afost un concediu frumos... m-am odihnit atit la piscina, unde era foarte multa liniste, cit si la plaja unde nu puteam sta mai mult de ora 11 fiindca ne frigea nisipul talpile, hotelul fiind cam la 100-150 de m de plaja, peste sosea.

Pina la urma tot raul a fost spre bine... eu fiind o fana a Turciei nu as fi vazut Grecia daca nu pateam ce am patit... mai greu drumul spre casa si regretul ca a trecut prea repede...

Trimis de lalita21 in 02.01.11 13:33:30
Validat / Publicat: 02.01.11 14:42:40
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 6824 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lalita21); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 vedere de la piscina

[02.01.11 13:57:46]

@baciu lavinia, propun aceasta melodie drept fond sonor, se poate insa schimba daca doresti!

[02.01.11 14:01:52]

multumesc mult... imi trezeste atitea amintiri... si deja mi-e dor de Grecia...

[02.01.11 14:45:11]

Fain review.

@baciu lavinia - pe langa cele 21 de poze afisate alaturat, ai mai incarcat alte cateva fotografii, care figureaza acum ca sterse, pentru ca ai apasat ABANDON dupa ce s-au incarcat pe ecran. A fost intentionat sau cumva e o greseala stergerea acelor poze? (sunt destul de fain si alea). Daca au fost notate ca "abandonate" din greseala, ti le-as putea "reinvia".

[02.01.11 16:24:40]

nu... erau din greseala... in limita timpului am sa mai postez fiindca am foarte multe poze.

danoradea
    [02.01.11 18:10:24]

Foarte frumoasa destinatia, ca de altfel toata Grecia, avand in vedere ca tocmai caut o locatie pentru urmatorul concediu la greci, am sa te rog sa-mi dai un mesaj pe private cu agentia prin care ai mers, nu de alta dar imi place ce am citit, si trebuie sa recunosc ca prefer rusii decat nemtii.

In ceea ce priveste excursia in Turcia sper ca ti-ai recuperat banii, daca nu, sa nu uiti ca exista sperante pe la autoritatile competente, asa ca incearca...

sandu.53 CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [02.01.11 18:22:37]

un review foarte frumos si cu fotografii expresive... am fost si eu in aceasta micuta localitate si zic ca merita din plin sa-ti petreci o vacanta acolo. felicitari!

webmaster foarte potrivita melodia!

[02.01.11 19:06:20]

multumesc mult... sint onorata pentru felicitarile primite mai ales ca faceti parte din categoria celor care prin impresiile postate m-au determinat sa scriu

chelie_d
    [03.01.11 10:08:57]

cu siguranta impresiile tale vor ajuta... felicitari

[03.01.11 10:32:01]

multumesc mult

deliutza27
    [03.01.11 16:54:58]

In 2009 am fost si eu in Pefkohori si singurul lucru care m-a nemultumit la statiune a fost plaja ingusta si mereu aglomerata. Dar chiar si asa, mereu am gasit loc unde sa ne asezam, indiferent la ce ora.

M-am tot uitat la poza P06 si mi-am amintit pestisorii care ma gadilau cand intram in apa. Am adunat o gramada de pietre pentru acvariu, si din apa, si de pe margine. Foarte curata apa, intr-adevar.

Referitor la turistii care prefera aceasta statiune, tin minte ca prima data cand am auzit vorbindu-se romaneste a fost intr-o seara cand ne plimbam prin statiune. M-a cuprins asa o euforie in acel moment incat vroiam sa intru in vorba Multi sarbi si bulgari, iar la hotelul in care am stat, vizitatorii erau in special nemti si englezi.

Avand in vedere ca am fost tentata de multe ori sa aleg acest hotel, review-ul este bine-venit si am sa tin cont de el. Imi place cum ai descris si serviciile de bucatarie si masa, iar daca esti fana a Turciei, cu atat mai mult ma multumeste ceea ce ai descris la Flegra.

[03.01.11 17:46:41]

buna... multumesc pentru aprecieri. Nu stiu in ce zona ai fost la plaja dar acolo unde mergeam noi nu era niciodata foarte aglomerat, chiar am retinut sentimentul de uimire al unei familii de romani cu un copilas de vreun anisor carora nu le venea sa creada ca pe o portiune destul de mare de plaja nu sunt decit ei... si marea. Bineinteles ca si eu am adus acas a o cariera de pietre de toate nuantele.

horicav
    [28.02.11 15:00:39]

Buna ziua,

Prin ce agentie ati fost? Anul acesta nu reusesc sa-l gasesc in nici o oferta. Multumesc!

webmaster20*
    [28.02.11 15:05:55]

ATENTIE! referirile pozitive la AGENTII si alte entitati din Romania care functioneaza pe principii COMERCIALE - altele decat cele recomandate oficial de AmFostAcolo.ro - sunt considerate RECLAMA NEAUTORIZATA si sunt INTERZISE

Puteti trimite, in schimb, aceste informatii prin intermediul mesajelor personale (pe privat).

mada.mada*
    [17.03.12 01:44:43]

Buna seara!

Plja din imediata apropiere de Flegra Palace are pietre? Daca poate sa ne ajute cineva cu raspunsul am fi recunoscatori deoarece in mai putin de 1 sapt trebuie sa alegem locatia lunei de miere, noi ne gandeam la aceasta si astfel suntem presati de timp. Va multumim anticipat.

[17.03.12 06:25:14]

@mada. mada: ti-am raspuns prin PM!

chelie_d, danoradea, deliutza27, horicav, lalita21, mada.mada*, sandu.53
    Alte impresii din această RUBRICĂFlegra Palace Hotel: