ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.01.2011
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 29.01.08
SEP-2010

Pe granita... Saint-Gingolph

Un orasel mic (unii ii spun chiar sat)

Am ajuns aici venind de la Thonon les Bains (vezi review aici) unde am avut si cazarea.

Am mers cu autocar (transport in comun) cap de linie Saint - Gingolph, localitate de granita.

Primul loc pe care am vrut sa-l vad era granita dintre cele doua tari respectiv Franta si Elvetia.

Orasul e despartit in doua de un mic riu aici fiind si granita.

Exista o ghereta chiar linga pod unde politia de frontiera opreste prin sondaj masinile.

Am trecut din Franta in Elvetia pe jos trecind pe pod pe linga ghereta politiei de frontiera. Am avut o senzatie ciudata tinind cont ca trec asa in felul asta prima oara si mai ales spre Elvetia.

Am mai trecut prin multe vami, in unele am stat si citeva ore dar niciodata nu am trecut asa.

Ajuns pe cealalta parte adica in Elvetia am coborit spre lac (e vorba de Lacul Leman cel mai mare lac alpin din Europa) in portul turistic.

Am stat putin si din cealalta parte a lacului a venit vaporul de la Vevey. (la Vevey eu am ajuns pe alt traseu in drumul de intoarcere spre casa venind de la Thonon les Bains)

Am luat-o inapoi pe malul lacului si am ajuns din nou in Franta fara sa imi dau seama, am realizat ca sunt in Franta doar la scurt timp dupa ce am trecut riul pe alt pod linga lac la mica distanta de sosea si vama. m-am intors inapoi si pe pod era o placuta unde pe o parte scria Franta si pe cealalta parte scria Elvetia.

Pina la urma am invatat lectia -trec podu -trec in alta tara.

O iau in sus parasesc faleza lacului si urc spre munte, trec din nou un pod dar am invatat lectia -sunt din nou in Elvetia. Merg in sus spre munte cam jumate ora si cobor din nou spre port la lac si din nou ajung la riu iar intru in Franta. Cred ca in ziua aia am trecut din Franta spre Elvetia si invers de multe ori (nu mai stiu cite ori)

Exista aici ceva unic in Europa

Acest mic oras impartit in doua de un riu care e si granita dintre Franta si Elvetia are doar un singur cimitir si o singura biserica. Te nasti in o tara si poti fi ingropat cind mori fara sa parasesti localitatea in alta tara.

Biserica si cimitirul sunt in partea franceza.

Poate o data veti ajunge si aici. Cum se ajunge?

Venind din Elvetia cu tren sau masina dinspre Martigny.

Cu vaporul de la Vevey (vezi review aici).

Din Franta se ajunge aici cu tren pina la Evian les Bains (vezi review aici) si mai departe cu autocar. Cu masina de la Evian les Bains.

Oraselul asta e si francez si elvetian dar in ambele parti se vorbeste limba franceza. Distanta de la Thonon les Bains unde aveam cazare pina la Saint - Gingolph e cam de 26 km...

Poate odata ajungeti si... aici!

Trimis de Nicu in 01.01.11 22:04:18
Validat / Publicat: 01.01.11 23:20:46

VIZUALIZĂRI: 6267 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Portul turistic in Elvetia- de aici pina in Franta sunt 5 minute de mers pe jos.

piti
[01.01.11 23:49:50]

Povestea ta mi-a reamintit cum am trecut granita intre Italia si Elvetia anul trecut.

Terminand sejurul in Dolomiti am vrut sa mergem cateva zile la St. Moritz si am ales drumul prin Stelvio Pass, un foate pitoresc drum gen Transfagarasan ridicat la patrat. Sus in varf la 2400 si inca cativa metri, pe un indicator la dreapta o pornesti spre tara cantoanelor pe un drum de pamant.

Aveti cuvantul meu ca drumul cobora si e ceva gen raliul Paris - Dakar lipsind doar nisipul.

Dupa 16 km ajungi in prima localitate elvetiana fara nici un punct de control, fara o ghereta sau ceva, chestie care ne-a mirat foarte tare.

popescu.borsa*
[02.01.11 00:31:30]

Peste două saptamâni vin si eu cu impresii din Elvetia. Am mai fost în iunie 2007, am venit din Franţa. Am stat 2 zile la Geneva după care am ocolit lacul Leman, am trecut pasul Furca (pe serpentine, nu prin tunel) şi am intrat în Italia pe la Como.

piti, popescu.borsa*
Alte impresii din această RUBRICĂLacul Leman - partea franceza: