ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.12.2010
DIN: Pitesti
ÎNSCRIS: 20.01.10
NOV-2010

Pensiunea Valea Mariei - o oaza de liniste!

ENIGMA - INDIAN CHANTING

Pana sa castig acest sejur de 5 nopti la Ranca nu mai castigasem decat o trusa de picnic de la o firma de produse lactate si chiar si pe aceea era sa o pierd datorita postasului care a adus prea tarziu avizul. Norocul meu ca si ceilalti colegi au fost tot la fel de “harnici” si coletul nu a apucat a fi trimis inapoi.

Acest premiu l-am castigat datorita celor care m-au votat in saptamana 34 si carora le multumesc pe aceasta cale, lor, d-lui Maria si bineinteles celui care a nascut AMFOSTACOLO: Cornel.

Impresiile mele, din Grecia in cea mai mare parte, mi-au adus inapoi o alta calatorie, una intr-un loc linistit, atat de linistit si de frumos. Cu ce sa incep? Am fost acolo incepand cu 21 Noiembrie. Buna alegere intrucat la plecare abia am reusit sa plecam datorita stratului de zapada nou depus.

Am apucat prin urmare sa vad Ranca si cu start de nea si fara, si pe ceata si pe soare, ba chiar nici ploaia nu mi-a scapat. In prima zi am avut placerea sa il cunosc pe Dl Maria. Este o persoana care stie cum sa isi trateze clientii, dand dovada de ospitalitate si respect.

Camera de la etajul 2, “camera verde” cum o numesc eu a fost cum nu poate mai potrivita, verdele fiind o culoare relaxanta, adica exact ceea de ce aveam nevoie. Verde in hotel, verde dincolo de fereastra unde brazii inalti formau un peisaj numai bun pentru meditatie si, printre ei cateva palcuri de maro.

Camera era curata si spatioasa iar patul suficient de mare. Se observa foarte usor ca este o pensiune noua, mobilierul fiind in stare buna. Baia mi-a placut in mod special, pentru gustul cu care au fost alese piesele de mobilier. De asemenea este dotata cu tot ceea ce este necesar. Nu imi amintesc pana acum sa fi avut pana si discuri demachiante la dispozitie intr-un alt hotel. Doamnele vor aprecia cu siguranta acest lucru.

Geamul rotund din restaurant a fost de asemenea unul din motivele pentru care acord puncte acestei pensiuni, pe langa decoratiunile din fier forjat care aduc o nota romantica oricarei incaperi.

Cele mai multe puncte le acord insa pentru locul in care a fost amplasata pensiunea, pentru acel peisaj si pentru pacea care te cuprinde intr-un asemenea loc. Cand drumul care duce catre pensiune va fi si el asfaltat totul va fi perfect. Exista pensiuni si pensiuni, statiuni si statiuni, insa putine te odihnesc atat de bine – sau poate am avut eu prea mare nevoie de asa ceva si privesc cu ochii sufletului si cei ai subiectivismului.

Plimbari prin statiune, putina miscare la sala de fitness, relaxare si sa nu uit: mancare.

Mi-e dor si acum de acea paine de casa. Am fost tratati foarte bine de personal. Un zambet si o atitudine potrivita fata de client inseamna cea mai buna reclama. Pe langa ceea ce exista in meniu, in ultimele zile am cerut si ce a poftit inima, asa ca am gustat si spaghete cu sos, pizza sau chiftele cu pilaf. Ca desert, cel mai mult mi-a placut rulada. Nu stiu de ce, poate pentru ca gemul era facut in casa, ideea e ca nu trebuie ratata.

Regrete: nu am apucat sa folosesc tiroliana pentru ca nu era inca securizata. Nu m-am putut bucura de acea terasa atat de aproape de nori - nu mai mult de 5-10 minute pentru ca era frig de crapau pietrele. Fericiti cei care vin aici vara. Cat de frumos trebuie sa fie sa stai la o racoritoare in air-chair!

Nu am reusit sa vad nimic prin telescop, datorita vremii si, cum a nins abia in ziua cand sa plec, nu am reusit nici sa schiez nici sa ma dau cu saniuta…dar pentru asta exista data viitoare, nu?

Trimis de Ellada_sagapo in 31.12.10 13:49:28

VIZUALIZĂRI: 2205 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ellada_sagapo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Pensiunea Valea Mariei inconjurata de ceata!

[31.12.10 13:53:58]

Rog pe webmaster sa ma ajute cu acest suport muzical:

sandu.53
    [31.12.10 13:55:12]

un review frumos despre un loc primitor si deosebit, cred ca despre Valea Mariei s-a scris cel mai mult si mai frumos!

[31.12.10 14:17:57]

Iata melodia solicitata!

[31.12.10 14:25:23]

@webmaster13 Multam'!

Un an nou fericit tuturor!

@sandu. Iti multumesc, cred ca ai dreptate, s-a scris cum merita.

[31.12.10 14:38:47]

@Ellada_sagapo

Pensiunea Valea Mariei, are deja o rubrica dedicata pe saitul nostru aici, unde sunt alte 44 de review-uri. Nu trebuia sa definesti tu o rubrica noua.

Atunci cand colegul care se ocupa cu mutarile va fi disponibil, review-ul tau va fi mutat acolo.

La Multi, Multi Ani!!!

[31.12.10 14:42:20]

Da, am observat greseala! Complicata procedura sa adaugi review atunci cand si prajituresti!

Sa ma scuze colegul cu mutarile!

La multi ani si la multe calatorii!

valimi
    [31.12.10 16:06:13]

Pe foarte multi dintre userii AFA ne leaga amintiri frumoase despre aceasta unitate de cazare, a devenit un loc de pelerinaj al membrilor comunitatii. Felicitari pentru review.

Felicit pe aceasta cale si pe Adelin Maria, unul dintre cei mai speciali useri AFA si detinator de pensiune.

corinne
    [31.12.10 18:10:41]

Ce amintiri ne leaga pe toti de pensiunea Valea Mariei !

La multi ani cu sanatate, calatorii si vacante cat mai lungi!

magdalena
    [01.01.11 14:14:35]

Mancarea este excelenta (fi-mea vroia bucatareasa acasa), deja salivez, azi am mancat numai fructe si acum ma uit la fotografii... E o crima!

crima
    [01.01.11 14:41:09]

@magdalena

E o crima!

Corect era "un @crima" )

Serios acum, mie mi s-a parut toata mancarea excelenta, insa tochitura gorjeneasca a fost de-a dreptul fabuloasa! Desi nu-mi era foame, am terminat o portie doar de placerea gustului. Mai cu bere, mai cu asigurari gen "avem Colebil in camera", nu m-am lasat pana n-am dovedit-o si era, sincer, o portie maricica...

creivean
    [01.01.11 19:24:50]

Şi eu am avut un premiu câştigat acolo, la Valea Mariei, însă nu am mai ajuns. Am donat premiul unui coleg de sait, care aşa ca şi tine s-a simţit excelent.

Dar, după cum spuneai şi tu, întotdeauna există o dată viitoare.

Felicitări pentru vacanţa relaxantă pe care ai avut-o.

P.S. : Am totuşi un regret. Că te-am votat ieri. Dacă te votam azi, punctele erau duble. See You Next Time

commandorsteel*
    [01.01.11 20:45:30]

felicitari ptr premiu, felicitari ptr sejur, felicitari ptr review, ce sa mai...

un vot si de la mine si:

La multi ani fericiti! cu cat mai multe vacante relaxante

[01.01.11 23:08:57]

@creivean

Multumesc pentru puncte si tie si celorlati, nu conteaza cate sunt, aprecierile au caldura lor!

Un an minunat va doresc tuturor si vacante pe masura!

[02.01.11 17:03:05]

Mutat la rubrica "Pensiunea Valea Mariei" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

commandorsteel*, corinne, crima, Ellada_sagapo, magdalena, sandu.53, valimi
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Valea Mariei [Rânca]: