ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.12.2010
ÎNSCRIS: 15.04.10
DEC-2010
2 AD. + 1 COPII

Targul de Craciun din Piata Unirii

Nicola - Milioane de fulgi de zapada....

Mi-ar fi placut sa va scriu un review despre Piata de Craciun dintr-un oras exotic sau macar de undeva din afara localitatii de resedinta insa nu intotdeauna facem ce ne dorim asa ca m-am consolat cu zicala: "Craciunul se petrece cu familia".

Si am petrecut pana mi-am amintit ca anul acesta nu am vazut luminitele din centrul orasului. L-am intrebat pe tati: - Mergem si noi sa-l vedem pe Mos Craciun astazi? Mergem dar cu tramvaiul ca ma ia groaza cand vine vorba de parcare in centru! Si mai bine ca facem putina miscare, am zis!

Se insera cand am plecat de acasa si incepuse sa picure dar n-a tinut prea mult din fericire.

La Unirii ne-au intampinat ornamentele din fantani (care aveau apa oprita) si muzica ce razbatea pana la statia de tramvai de la concertul din parc. Marcel Pavel tocmai incanta audienta cu "Frumoasa mea", insa nu ne-am oprit, am mers pana la Casuta Mosului amenajata sub un brad frumos impodobit. Se intra pe rand si dupa ce asezai copilul langa Mosul (care mi s-a parut cam plictisit si fals, nu ca cel din Liberty Mall cu barba naturala si atractie fata de copii), un fotograf iti facea o poza pe care ti-o inmana dupa un minut, contra cost - 20 ron. Aglomeratie mare, am intrat si noi dupa circa 30 min si la iesire ne-am facut inventarul in buzunare de la cate pipaieli primisem. Imbranceli de peste tot, am vrut sa-i fac o poza fetitei intr-o sanie trasa de reni dar m-am lipsit, alti trei parinti aveau aceeasi intentie.

Ne-am indreptat spre patinoar unde pe o alee sunt cateva chioscuri. Cu acadele, dulciuri diverse, figurine de Craciun, vin fiert, porumb fiert, oua incondeiate (da ati citit bine), tuica, colaci unguresti, toale si velinte taranesti, jucarii, toate intr-o foiala continua.

Langa bradul mare avem parte de o surpriza placuta - doi reni adevarati incearca sa faca abstractie de noi si sa-si vada fiecare de treaba - unul doarme, celalalt paste. Din cand in cand ridica coarnele spre noi a mirare, deranjat de blitzuri.

Ne-am intors spre scena unde incepuse recitalul Ovidiu Lipan Tandarica si Fanfara din 10 Prajini. Muzica de toate genurile, armaneasca, lipoveneasca, tiganeasca, romaneasca si clasica. Au incheiat seara cu Jingle Bell, o seara minunata, a doua zi de Craciun.

Trimis de ninaa in 28.12.10 17:08:23

VIZUALIZĂRI: 2361 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ninaa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Intrarea in parc.

[28.12.10 18:05:27]

Rog Webmaster sa ataseze melodia: Nicola - Milioane de fulgi de zapada... multumesc.

sandu.53
[28.12.10 18:10:04]

nu am ajuns anul acest la acest targ dar pana la urma bine ca s-a facut totusi ceva! si inca trei cuvinte - pozele sunt frumoase!

ileanaxperta*
[28.12.10 18:24:08]

Eu am vazut targul acesta din mers dar per ansamblu, eu zic ca anul acesta Bucurestiul este destul de viu si luminos noaptea. Din poze, reiese ceva frumos si aici, in P-ta Unirii.

[28.12.10 18:24:41]

Merci sandu. 53, nici noi n-am ajuns pana de Craciun in centru. Am scris rw in fuga in ideea ca poate mai sunt copii care nu l-au vazut anul acesta pe Mos Craciun si dau o fuga cu parintii.

[28.12.10 18:30:25]

Si foarte animat as spune mai ales pe marile bulevarde unde sunt instalate luminite. Numai sectorul 5 zici ca-i rupt de lume... parca intri in pestera cand treci din 4 in 5!

popescu.borsa*
[28.12.10 21:25:09]

Mie mi s-a părut un Bucureşti îmbrăcat în haine chinezeşti...

Doar dragonii lipseau...

webmasterXY*
[28.12.10 23:15:47]

Mai bine puţin mai târziu dacât deloc - a venit şi melodia solicitată!

chelie_d
[29.12.10 10:13:53]

Mie mi s-a părut un Bucureşti îmbrăcat în haine chinezeşti

@popescu. borsa,să nu omitem faptul că este şi criză......oricum,arată destul de bine,faţă de alţi ani

popescu.borsa*
[29.12.10 10:29:49]

Zona Restaurantului Budapesta ce aparţine de Piedone este impodobită mai cu bun gust decât artera principala ce leagă Piaţa Victoriei de Piaţa Unirii. Dar aşa cum bine zice un coleg de-al nostru ''De gustibus non disputandum''.

[29.12.10 14:47:39]

@popescu. borsa tot ce apartine de Piedone are alt farmec, Parcul Tineretului, Oraselul Copiilor, Fantana Florilor sau bd. Brancoveanu. La mine in sect. 5 doar in Parcul Sebastian am vazut ceva aranjamente, un Brad si cate un concert pe seara pana pe 30.

WebmasterXY multumesc pt melodie.

raoulp55
[30.12.10 08:44:01]

Bezna dinspre Casa Poporului mi se pare sugestiva. In acelasi timp, ma gandesc la Budapesta, la Palatul Parlamentului lor, la modul in care se vad la ei, frumos iluminate, toate cladirile importante ale orasului. Economia nu cred ca de aici trebuie sa vina... Alta dovada a incapacitatii edililor nostri... Pacat!

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[30.12.10 09:04:39]

@raoulp55, ma vad nevoit sa te contrazic: nu e deloc bezna spre "Casa poporului" - dimpotriva! doar ca un aparat foto obisnuit nu are un blitz care sa bata cam 1000 m pana acolo! daca ar fi fost folosit cu timp de expunere (foarte) lung, pe trepied si MAI ALES cu blitzul pe "off", poate s-ar fi vazut ceva...

despre cum se fac pozele noaptea, vezi articolul publicat tot la 'filozofari turistice' de catre badge{R}. pe urma, mai vorbim.

[30.12.10 12:25:17]

@dragos toate celelalte poze sunt facute noaptea. Aparatul bate destul de departe, in acel caz nu prea avea unde sa bata deoarece Casa Poporului era in bezna totala. Poate de Revelion va arata altfel pentru ca e un concert organizat acolo.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[30.12.10 13:30:22]

@ninaa, nu ma indoiesc de faptul ca aparatul "bate" departe - orice aparat o face! eu vorbeam despre blitz; pentru ca, marea majoritate a oamenilor dotati cu un aparat fotot "automat", intotdeauna il vor lasa (din comoditate) tot pe el sa-si aleaga cele mai bune setari. iar asta pentru o fotografie de noapte inseamna timp de expunere relativ mic si diafragma nu deschisa la maximum, dar cu aprinderea blitzului spre a compensa lipsa luminii. cand subiectul fotografiat este la [infinit] (ma rog, asta insemnand pentru blitz orice distanta mai mare de 10, hai 20 de metri pentru modelele mai moderne) degeaba se aprinde amaratul ala de blitz, ca poza tot intunecata iese!

iar cladirea despre care vorbim, in ultimii ani ori de cate ori am vazut-o noaptea, este scaldata in lumina reflectoarelor. chiar imi place sa urmaresc pescarusii zburand in acele raze, pe cerul noptii, deasupra catargului cu stindardul de pe acoperis...

[30.12.10 13:55:15]

@dragos, jos palaria, acum am inteles de ce insista sotul sa dau pe flash on. Cat priveste cladirea, mie imi place s-o admir din afara Bucurestiului, in zilele senine.

raoulp55
[30.12.10 15:05:07]

@Dragos,

nu te supara, nu reprosez nimic fotografului... eu vorbeam de bezna din capul celor ce ar trebui sa faca lumina in tara asta... E greu de inteles printre randuri...

MULTUMESC PENTRU "LAMURIRE "!

RobertCodescu
[31.01.11 07:38:13]

Cam plictisit mosu' din P 05 dar traieste-n Romania...

[01.02.11 17:32:51]

Treceau mii de copii pe zi pe la Mos, logic sa fie plictisit!

chelie_d, ileanaxperta*, ninaa, popescu.borsa*, sandu.53
Alte impresii din această RUBRICĂFestivaluri, târguri, expoziții bucureștene:

• pagină generată în 0.082876920700073 sec