ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.12.2010
ÎNSCRIS: 13.06.10

De ce IN, de ce OUT

Am scris cele de mai jos prietenului meu Florin, acum vreo doua seri.

Acum, cand postez, imi dau seama ca n-am spus, explicit, doua lucruri care ar fi trebuit incluse:

-multumirile mele tuturor celor care mi-au adresat, vreodata, un gand bun si,

- al doilea (poate cel mai important) imi asum „pacatul” ca am omis, aproape pe tot parcursul prestatiei mele pe AFA, ceea ce trebuia sa fie elementul central: destinatarul, beneficiarul a tot ceea ce am postat trebuia sa fie TURISTUL. Faptul ca multi altii au facut-o nu ma face sa ma simt mai bine

Sal’tare!!

Ca tot e noaptea lunga si n-am treaba...

O sa incep cu inceputul. O sa te plictisesc cu ceea ce putea sa fie un review sau, macar, un ecou la review-ul Diaurei, era sa zic, sarmanei Diaura, care, iata, n-a luat in seama avertismentul meu ca-i numar provocarile si a sucombat (pe afa)... ma rog, eu n-am provocat pe nimeni si am aceeasi soarta.

De ce am scris pe AFA? !

Banal. Vezi primul meu review. M-am simtit bine la Nikos si am considerat, probabil ca n-o sa te surprinda, nu atat ca trebuie sa dau informatii turistice cat ca Nikos merita o publicitate elogioasa. Tipul s-a purtat minunat cu noi. Si nu numai cu noi. Cu toti cei care-i treceau pragul.

Paranteza: omul are o agentie in Bucuresti, vorbeste binisor romaneste asa incat am tot discutat de una-de alta multa vreme. Nu are deloc o parere buna despre noi, romanii. Da’ deloc! Asta nu-l impiedica sa se poarte impecabil si sa tot repete, atunci cand noi ii multumeam pentru ospitalitate, ca dimpotriva, el ne multumeste. La plecare, ne-a condus pana la iesirea din Platamonas. Poveste lunga si cu Nikos asta si familia lui, poate altadata...

Ei, si-am scris despre el si hotelul sau. Prima postare. Am inchis PC-ul, pa si bonjour, mi-am vazut de treaba. Dupa o vreme, ma suna cumnatu-meu (sau sor-mea, nu-mi mai amintesc) sa-mi spuna ca rev meu a avut nu stiu cate vizualizari. Verific si, spre surpriza mea, constat ca am si oarece ecouri. Tin minte si acu’, creivean si Andox. Si, ulterior, s-au mai adaugat unul sau doi... nu importa. De fapt, importa, pentru ca cineva de prin Giurgiu sau Oltenita, Sorin parca, nu mai verific, urma sa plece acolo peste cateva saptamani si mi-a mai cerut niste detalii. I-am dat o multime intr-un ecou la propria-mi postare, mai bogat in informatii decat review-ul in sine.

Ce a fost dupa... cunosti modelul, de-acum. O prima postare, decenta, nu neaparat extraordinara, este incurajata frenetic, ca sa ma exprim mai plastic. Sunt cativa user-i, wm-i ori ba, habar n-am si nici nu ma intereseaza, care stau cu ochii pe noii intrati. Eu presupun ca asta e sarcina lor. „Geana pe tugulan, daca-i bun sa-l tragem in ciorba, ca fiecare nou ingredient face gustarica delicioasa”.

M-au scarpinat in coarne, ba mai mult, in saptamana care a urmat, primesc, pe mail, un mesaj in care sunt anuntat ca m-am situat pe nu stiu ce pozitie, chestie care ma indreptateste sa imi aleg un premiu dintre cele disponibile... bla, bla, bla... stii tipicul. Aleg Valea Mariei si, spre marea mea surprindere (nu eram chiar printre primii, cred ca eram 26 sau ceva de genul), premiul mi se aloca.

Nu stiu daca reactia mea a fost una pe care proprietarul (or fi mai multi...) site-ului a anticipat-o, mai bine zis, daca nu cumva tot acest, cum sa-i zic, protocol... joc... nu era cumva unul studiat, deliberat, aplicat pentru a exploata psihicul bietului muritor de rand care, incet-incet, se transforma dintr-un individ cu o existenta terna, nespectaculoasa, intr-un fel de mica vedeta, o personalitate virtual publica. Omul asta descopera deodata doua lucruri: pare-se ca exista oameni care-l apreciaza pentru scrierile lui despre diverse subiecte la tema, locuri, oameni (dar nu numai, poti sa bati si campii cat mai elegant, chestie la care ma pricep nitel) si, doi, exista chiar si recompense materiale imediate. Cui nu i-ar placea o asa situatie?

E simplu ce am simtit atunci.

Eram bucuros, mandru nevoie mare, pana si nevasta se uita la mine cu alti ochi. Nu mai vorbesc de ceilalti, sor-mea, cumnatu-meu, etc... Eram, deja, destept. Iata, pana la 55 de ani ai mei, astia de langa mine nu stiau ce comoara au langa ei...

Asa... sa termin cu premiul. Sun la pensiune, proprietarul imi spune ca „da, desigur, sunt binevenit, insa cam din octombrie, incolo”. Sincer, mi-a cam cazut placerea-n scarba. Normal ca stiam ca, pentru el, chestia asta inseamna „marketing, promoting”. Insa refuz sa cred ca n-ar fi avut o camera libera intr-o perioada ceva mai atragatoare, care sa insemne un sejur reusit si pentru mine. Citesc review-uri despre pensiune: evident, cu mici exceptii, elogioase. Prea elogioase, gretos de elogioase.

„Gata, mi-am zis, prefer un sejur pe care sa-l platesc doar cu bani”.

Ce-a fost dupa aia? Din acest punct de vedere, nimic. Toate review-urile ulterioare, ba chiar si cateva ecouri ori pachete de ecouri, ca sa zic asa, ma indreptateau sa imi aleg un premiu oarecare. Habar n-am ce mai era pe lista, n-am mai parcurs-o niciodata, nu m-a interesat.

Sa nu ma intelegi gresit.

Sunt un tip destul de orgolios, cred. Uneori incapatanat.

Insa, intotdeauna, incerc sa interperetez datele pe care le am, legat de vreo problema, sa le pun intr-o logica oarecare, care sa aiba sens pentru mine, si, dupa aia, trag o concluzie si iau o decizie.

De ce-ti spun asta? Pentru ca, intre timp, tot traindu-mi o parte din viata pe AFA, mai citind una, mai citind alta, mai un ecou, incep sa vad niste chestii cam neplacute. De fapt, mai intai m-au intrigat, dupa aia mi-au cazut de-a curmezisul.

Vad ca exista user-i care, indiferent cum si ce scriu, aduna puncte gramada. Trebuie sa-ti spun ca, intre timp, incercam sa fiu, de la un review la altul, mai... performant, ca sa zic asa. Incercam sa trec dincolo de tentatia de a scrie eseuri si sa „bag” si ceva informatii turistice in capodopera mea literara. Eram, intotdeauna, preocupat de stil. E in mine chestia asta. Nu pot scapa de ea. Ma durea cand dadeam drumul unui review si constatam ca mi-a scapat o greseala gramaticala ori o exprimare mai stangace. Asta dupa ce ma chinuiam multe, multe ore, uneori zile, ca sa produc un review bun. Era forma mea de a arata respect celor care ma citeau, ca si forma mea de a ma respecta pe mine insumi. Si, de ce sa nu recunosc, o incercare de a arata ca sunt mai bun decat x sau y. Ti-am spus, sunt orgolios.

In contrast, vedeam cum un @... , ma rog, nu dau nume, becher, persoana importanta, pleaca dimineata pe Valea Prahovei, face un tur prin diverse locatii (retine, nu a iesit omul la un gratar pe la Paraul Rece si, pe la doua, a plecat spre casa, adica Bucuresti) si toarna, in aceeasi zi, un super-review cu toate cele. L-a durut in cot de stil, de forma ori de impresia artistica. A insiruit constiincios tot ce a vazut in stanga, in dreapta, in fata si in spate si a nascut un review supervotat. Am facut efortul sa citesc vreo doua dintre review-urile lui. Unul a fost asta, cu Valea Prahovei. Un altul cu ceva despre Corfu, daca nu gresesc. M-am infiorat. Omul asta nu pleaca in vacanta sa se relaxeze. Nu mi-l pot inchipui altfel decat avand, in permanenta, un pix si o hartie in mana, notand constiincios tot ce vede. M-am cutremurat si, din perspectiva mea, mi-a fost tare mila de el. Cand dracu’ se mai bucura de vacanta? !

Intre timp, in ceea ce a insemnat prestatia mea pe AFA, am inceput sa simt si reactii pozitive. Apreciative. Unele sincere. Au fost cele care m-au motivat sa scriu in continuare. Altele interesate. Stii modelul, cele care cersesc reciprocitatea. Au fost user-i care m-au citit constant, m-au votat constant (ma rog, nu chiar la fiecare review, insa pe-acolo, intelegi tu), fara sa le pese ca eu nu apaream cu ecouri la scrierile lor. Ma inclin cu respect si recunosc ca mi i-as dori prieteni. O situatie aparte, din acest punct de vedere, o constituie pozitia mea fata de @valimi. Pe care, din momentul in care l-am simtit implicandu-se in „inghesuiala” de pe turnanta (ca sa nu zic potou) nici macar nu l-am mai citit. Sincer, in sinea mea, mi-a parut rau. De multe ori imi facea mare placere sa-l citesc. Are umor. Pe care, cand este inspirat, stie sa-l „expuna”. Omul apreciaza tare mult ce scriu eu si-ti dai seama ca atitudinea mea ar putea sa-l doara.

Alti user-i au ales sa ma ignore. Cum ii mai spuneam cuiva, e dreptul suveran al oricui sa-i placa ce vrea muschii lui. Poate ca genul scrierilor mele nu a fost pe placul lor. Respect chestia asta. Nu le port nici un resentiment.

Am, insa, era sa zic o greata profunda, insa... nu am dreptul sa ma exprim asa... la urma urmei nu-i cunosc indeajuns si, poate mi-as face pacate. Insa nu ma pot abtine sa spun (macar) ca sunt total dezamagit de user-i care, cu obstinatie, nu au avut decenta sa-mi raspunda la ecouri. Oameni care au produs review-uri pe care le-am apreciat si am postat ecouri ca atare. Nu numai odata. Ei bine, nu mi-au raspuns niciodata. Nu ma ascund, unul dintre acestia a fost @costi. A postat, intr-un tarziu, la unul din ultimele mele review-uri, un ecou. Singurul. Intre timp, din bilantul ala sinistru pe care l-a postat pe site, am inteles doua lucruri: bubumaia este un user care nu-i spune nimic (sunt convins ca nu sunt credibil, e firesc, dar iti jur ca nu-i port pica pentru asta, e dreptul lui sa nu fie incantat de ce scriu eu) si ca unui om care purcede la asa o analiza i s-a amputat, candva, intr-o conjunctura oarecare ori intr-o succesiune de evenimente, trairi, o parte din suflet. Cea frumoasa, din pacate. Si de el mi-e mila.

O alta chestie care, la vremea ei, m-a intristat. Un user pe care, ca prestatie intrinseca pe AFA, il apreciez, m-a dezamagit prin comportament, cum sa-i zic, de socializare. Omul scrie destul de bine, mai ales cand este preocupat in acest sens. Nu se intampla prea des. Se bazeaza pe abilitatile care-i permit acest lucru si scrie si el la foc automat. In comparatie cu altii, chiar isi poate permimte acest lucru. Exploateaza mediul care nu este prea solicitant, la urma urmei. Treaba lui, nu asta e chestia. Ei bine, la un moment dat, decide sa se retraga. Parea o pierdere grea pentru site. Insa, asa cum argumenta el la momentul respectiv, mi s-a parut ca a luat o decizie demna. In consecinta, pun mana si-i scriu, pe privat, un mesaj apreciativ. Nu mi-a raspuns. Iti dai seama ce pata mi s-a pus. Eu stiam ca, in acest sens, salutul e facultativ, raspunsul e obligatoriu. E cea mai elementara norma de bun simt. Acelasi user, implicat si el din plin in viermuiala finala, are tupeul sa puna un ecou la un review de-al meu de prin 1900. Ma rog, iule, septembrie, nu mai stiu. Acuma, banuiesc ca nu e un secret pentru tine ca, daca nu se pune un ecou la un review cat e „proaspat”, e gata, nu-l mai citesc decat aia care, eventual, vor sa afle detalii despre subiectul review-ului in cauza dintr-un interes pur turistic. Iti dai seama ca nu era cazul aici, era doar o campanie electorala mai ieftina decat punga cu ulei si zahar. Imi semnala ca, in schimbul ecoului lui (habar n-am daca a si punctat, nu e relevant de fel...), as putea sa sa-i votez review-urile pe care omul le posta zilnic. Dupa care pune si o filozofare cum ca, jocurile fiind facute deja si clasamentul oarecum configurat, n-ar strica sa se mai inmoaie nitel batalia de la varf, sa mai dam ragaz saracilor wm-i. Ca el da exemplu, le-a rarit deja. Probabil ca, vazand ca nimeni nu-l baga in seama pe tema asta, a doua zi a postat doua.

Ei bine, cand ma pregateam sa ma fac si eu, in sfarsit, al dracului, sa las deoparte aluziile si intepaturile soft si sa dau cu el de pamant, imi scrie pe privat. Cu un mesaj de sezon, in care indemna, cum se cuvine, la sentimente adecvate. M-a descumpanit, recunosc. Intr-o oarecare masura, m-a dezarmat. Uite, mi-am zis, poate ca omu’ chiar are suflet si, la urma urmei, daca s-a gandit sa trimita urari de bine pe cand tu te pregateai sa-l lovesti, e posibil ca el sa fie mai bun decat tine.

Pe urma am aflat ca era un mesaj sablon, genul celor pe care le trimiti la gramada, la toata lista. Presupun ca nici nu mai stia cui a trims si cui nu. Si, stii ce-am facut? In loc sa i-o trag, i-am trimis un mesaj adevarat, adresat doar lui, pe privat. Cu urari de bine. S-or pune? Dumnezeu sa ma ierte, ma simt vinovat ca nu pot scapa de zgura de pe suflet in ce-l priveste...

Se subantelege, fireste, ca dupa retragerea de pe frontul AFA, s-a petrecut o razgandeala. Benefica pentru site, as fi ingrat sa nu recunosc, are ce spune si nu spune deloc rau. Atata doar ca, uneori, ma cam oboseste cu stradania lui de a ne arata cat de informat este cu privire la orice subiect.

Alta chestie.

Cam prin perioada in care eu am postat review-ul despre Muzeul Satului, unul destul de reusit, dupa parerea a cativa user-i, au mai postat doi grei. Acuma, nu ca eu m-as cataloga drept greu, stiu care mi-e locul.

Unul dintre ei a fost chiar personajul despre care tocmai am povestit in ultimele randuri. Un review frumos, pe care nu m-am putut abtine si l-am votat, ba chiar am pus si un ecou de bine... desi ma durea sufletul ca imi calc pricipiul... insa mi-am zis ca o sa ma simt mai bine daca sunt cinstit cu mine insumi. Si asa a fost.

Al doilea, un greu care este unul dintre cei care ma apreciaza, cel putin asa cred. Omu’ a descris cum a petrecut el de ziua lui onomastica cu vreo 14 invitati la o carciuma. Review alocat la baruri si restaurante. Nu vrei sa stii cate puncte a primit la balaria aia de review. Cred ca review-ul meu si al celuilalt, ala bun adica, au adunat, impreuna, cam cate a adunat el. Eu, slab de inger, am postat ecou si la aniversare. Nu se facea sa nu-i spun omului „La Multi Ani”. E drept, nu l-am punctat. Ca sa-mi adorm constiinta.

... Cred ca am reusit sa le balaresc, in mintea mea, initial, aveam o structura clara a povestii. Vroiam sa scot in evidenta care au fost partile pozitive, luminoase, dupa care sa povestesc despre celelalte. Imi dau seama ca n-am fost deloc consecvent.

Revin.

In amalgamul de trairi pe care mi le-a oferit AFA, trebuie sa reliefez si satisfactia de a fi descoperit o multime de oameni de suflet. Nu am nici un dubiu ca, cu o buna parte dintre ei, rezonez. Pe unii chiar ii iubesc, daca acest lucru poate fi inteles in sensul corect in conjuntura data. N-am sa fac nici o referire nici la tine, nici la altcineva anume. Ma bucur doar ca am avut norocul sa interactionez mai indeaproape cu cativa. Sper ca relatia mea cu voi, cei despre care iti zic acum, sa continue si dupa. Raman cu regretul ca, probabil, as mai fi putut lega si alte prietenii, daca lucrurile ar curs altfel. Eu chiar cred ca un prieten mai mult inseamna o investitie intr-un gand cald pentru mine. Si astfel, viata mea poate fi mai frumoasa... hai ca mai e un pas pana la patetism, chestie de care incerc sa ma tin departe...

Hai sa-ti mai zic ceva. Am aflat, in zilele din urma, ca a aparut o adevarata stea pe firmament. Andreea. Ma rog, aeerdna... cred ca am redat corect, nu mai stau sa verific. Am incercat sa citesc o postare de-a ei, una lunga rau... am inteles ca mai are si altele la fel. Recunosc ca n-am reusit sa citesc pana la capat. Nu stiu, nu ca mi-ar fi displacut cum si ce scrie. Insa chiar nu mi se pare ca este locul cel mai potrivit sa se produca. Presupun ca as putea citi cu placere un asemenea text daca l-as avea in format printat, ca pe o carte. Simt o oarecare fronda atat in ce scrie cat si in faptul ca se incapataneaza sa apara pe un site care nu o defineste. Ma rog, problema ei, poate asa vrea sa isi promoveze viitoarea carte, cine stie. Mai stiu eu pe cineva...

As vrea sa raman cat mai neutru in ce o priveste. Cine stie ce mare scriitoare ajunge si o sa ma umplu de ridicol minimizandu-i harul.

Inca odata, n-o sa fac nici o referire la scrierile voastre, cei pe care am avut privilegiul sa va cunosc, oarecum, mai indeaproape.

badge®: mi se pare cel mai bun user croit pe profilul AFA. Nu-i lipseste nimic, daca ma-ntrebi pe mine. E drept, sunt o multime din care nu am citit nimic. Muncesc mult, ca sa pun o paine pe masa, ma mai uit pe AFA pe la munca, daca am ceva timp si in weekend, acasa. Asta inseamna ca or mai fi si altii pe care i-am pierdut, cine stie…

@badge are totul. Scrie bine, are ritm, fluenta, stil, informatie turistica la greu iar pozele… o poezie. E un sacrilegiu cand o balarie de review, cum spuneam, despre taiatul motului soacrei este mai votat decat un review marca badge.

Gata.

Poate ca am fost prea critptic si nu ai inteles de ce nu ma regasesc pe AFA.

Asa, generic, pentru ca nu ma pot alinia la nici o categorie. Desi, la drept vorbind, n-am delimitat categorii in tot expozeul meu de pana acum. Am descris doar o parte din ceea ce am simtit eu ca se petrece pe AFA. Sa fie clar, e perceptia mea, mulata pe caracterul si modul meu de a privi lucrurile. Ca aici scriu oameni care au ceva de spus si li se pare ca AFA e locul potrivit pentru ei? Absolut de acord. Vor ramane pe AFA, se vor bucura in continuare de ce si cine a mai scris. Toata stima celor curati care cred in AFA, toate cele bune tuturor, la urma urmei… eu nu mai vreau sa-mi pun palma la ochi, asta-i tot. Mie, ca s-o spun pe-a dreapta, nu mi se pare ca acest site este atat de curat cat se incapataneaza, cat isi doresc cu ardoare unii dintre user-i sa creada. Cred ca sunt unii care profita, am fost tentat sa zic “din plin”, insa nu cred ca recompensele pot fi consistente. Poate ti s-a parut ca plang dupa puncte.

Evident, subiectiv poate, mi se parea ca unul sau altul dintre review-urile mele este de ‘nspe ori mai bun, mai frumos, mai valoros decat vreo nulitate de review din categoria celor descrise mai sus. A fost o etapa pe care am reusit sa o depasesc. Daca, initial, am crezut ca punctele reflecta corect calitatea unui review, mi-am dat seama repede ca, de fapt, altele sunt criteriile care conteaza. In cele mai multe dintre cazurile care au relevanta in ceea ce spun. Si de atunci chestia asta nu m-a mai afectat. Eu nu vroiam puncte ca sa ma bat pentru premii, deci valorificarea unui review prin aceasta prisma era falsa, in ce ma priveste.

Pe de alta parte, mi-a fost clar ca nu ma potrivesc cu profilul site-ului. Nene, pentru mine relatarile gen ionescunic, de exemplu, sunt triste rau. N-o sa fiu niciodata in stare sa produc asa ceva. Si, intr-o buna zi, mi-a trecut prin minte ca el e cel valoros, eu nu sunt decat un inadaptat la ceea ce inseamna, de fapt, AFA. A fost prima oara in care m-am intrebat pe mine insumi: ce cauti tu aici? Aici fac o paranteza si fac o marturisire: sor-mea mi-a zis chestia asta de la al doilea review. Despteapta, sor-mea asta!!

Sper sa nu o iei drept o lipsa de modestie: au fost situatii cand unii user-i au apreciat ca prestatia unora ca mine (si a mea implicit) a ridicat nivelul site-ului. Si ca, acolo, la varf, calitatea este indoielnica. Atat a review-urilor, cat si a calitatii umane, daca vrei. Chiar n-as vrea sa supra-apreciez aportul meu, insa, daca aceste opinii sunt justificate, atunci ma simt de-a dreptul manipulat, folosit. Si sunt satul de viata asta de zi cu zi in care toti ma folosesc in fel si chip ca sa ma mai las exploatat si pe partea asta.

Chiar, de ce crezi ca ar trebui sa mai raman pe AFA. Pentru a-mi etala abilitatile mele de scriitor? Eventual de poet?

Am vrut, uneori, vanitos, sa demonstrez ca pot produce un review mai bun decat x, ca pot scrie versuri mai frumoase decat y. Mie insumi, in primul rand. Ba nu, sunt dator sa fiu sincer pana la capat. Eu stiam ca pot, am vrut sa le arat si celorlalti care pupau un fund sau altul, din ratiuni diverse. Orgoliu, vanitate… pana la urma, nu astea sunt principalele mele trasaturi de caracter, eu stiu, prietenii mei stiu… Daca mai sunt si alti prieteni nestiuti care cred acest lucru, cu atat mai bine. Insa, la urma urmei, la ce-mi foloseste asta? Ego-ul meu satisfacut o sa ma transforme in altcineva? Nici vorba, e limpede ca apa de izvor, voi ramane acelasi Stefan, ancorat in aceeasi realitate de zi cu zi. Singurul castig: prieteni stiuti si nestiuti.

Cam asta ar fi. Am primit un mesaj chiar in noaptea asta de la un user respectabil, in masura in care nu s-a dovedit contrariul. Destul de bine plasat si el, de altfel. M-a intrebat care-i motivul? M-a suparat cumva administratia site-ului? Pentru ca, altminteri, sunt un user tare apreciat de toata lumea.

Uite, mai sus sunt motivele, asta-i tot.

Inca mai esti? Atunci trebuie sa mai trec pe raboj, in dreptu-ti, inca o mare calitate: rabdarea.

P. S. si gata: pe masura ce scriam, mi s-a intarit convingerea ca va trebui sa-mi calc din nou pe caracter si sa expun toata logoreea asta pe site.

Din doua motive: unul, ca sa raspund celor care se intreaba de ce “plec” si, al doilea, ca sa vada lumea ce analiza desteapta am putut produce. Poate ca am s-o fac, insa, cel mai probabil, mai dupa Craciun. Mama ma-sii, nu se face sa le umbresc oamenilor Sarbatorile cu cele de mai sus.

Alt P. S. : daca randurile de mai sus au lasat impresia ca judec oameni, atunci iar am pacatuit printr-o lipsa de limpezime in exprimare. Mai citeste odata, eu ma refeream la actiunile unor oameni, la creatiile unor oameni, nu la caracterul lor. Carcotasii vor spune ca ce spun si ce fac oamenii deriva, firesc, din modul lor de a fi, din ceea ce le defineste caracterul. Iar eu o sa-mi permit sa spun ca poate fi adevarat, in cele mai multe dintre cazuri. Insa, dupa parerea mea, exista si circumstante care pot distorsiona adevaratul caracter al omului, presiunea unor anumiti stimuli, intr-o imprejurare anume, puatand genera reactii singulare, care nu-i caracterizeaza fundamental.

Trimis de bubumaia in 27.12.10 09:53:55

VIZUALIZĂRI: 3077 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

ECOURI la acest articol - pg. 1 / 2

se afișează ecourile [1 - 30] din total 34
liviadavidescu
[27.12.10 10:26:39]

@bubumaia. ce imi faci tu mie... nu am timp nici sa respir si trebuie musai sa citesc review-ul asta lung de tot si tare trist... stii ceva... cand esti trist ma intristezi si pe mine... si nu vreau asta... ce conteaza cine, cum si cand? Conteaza ca multora ne-ai luminat fruntile si... atat. De fapt ai dreptate, mai conteaza ceva... sa realizezi ca valoarea ta literara e demna de mai multa atentie... chiar din partea ta insuti. Eu ma inacapatanez sa cred ca esti un scriitor adevarat... nu clatina din cap... sunt absolut sigura ca pot recunoaste un scriitor cand il citesc... chiar daca el nu se recunoaste ca atare.

Acum, ca sa te fac sa te luminezi... am lansat o provocare... fiecare dintre noi sa scrie despre ce review sau ce user l-a impresionat cel mai mult de pe site... Ca o premiere personala... Nu, nu ai voie sa vorbesti despre mai multi, doar despre unul singur... si neaparat sa nu fie in Top 20... abia astept sa vad daca te bagi... Cum te cunosc eu o sa o faci si pe-asta... tu esti obisnuit sa faci bucurii oamenilor. Bucuria mea ar fi sa nu te mai simt intristat... si sa nu mi se arda carnatii in cuptor... din cauza ta.

Manusa e aruncata. O ridici?

david
[27.12.10 10:58:55]

Tot cad in pacatul de a scrie "ce simt"

ecou extras din review-ul CASTELUL REGINEI MARIA DE LA BALCIC.

Din fericire cred ca sinceritatea, te caracterizeaza din plin si nu eviti de a spune lucrurilor pe nume.

Greu, sa gasesti astfel de oameni in perioada actuala, unde minciuna si prostia sunt ridicate la rang de virtute.

[27.12.10 11:24:33]

"daca randurile de mai sus au lasat impresia ca judec oameni, atunci iar am pacatuit"

mie mi-a lasat mai mult impresia a autoportret vazut prin ochii altora!!!

personal nu mi se par corect, fata de mine, sa parasesc definitiv siteul, din proprie initiativa.

de ce? pentru ca atunci cand m-am inscris pe site am avut un scop si un gand. un gand bun. atunci am cautat o impresie despre o locatie sau am scris o impresie. adica mi-a fost de folos.

ulterior, am folosit informatii de pe site si am adaugat si eu cateva informatii, probabil utile altora.

asa ca de ce sa ma retrag definitiv?

poate ca la un moment dat nu mi-a convenit ceva, nu mi-a convenit ca unii useri se lupta pentru puncte, nu mi-a placut cum au scris alti useri, nu mi-a placut lupta dintre useri si altele.

si ce daca? eu m-am inscris pentru informatiile pe care le pot primi si pe care, eventual, sa le transmit.

cand m-am inscris mi-a spus cineva ca o fac pentru a analiza scrierile altora sau pentru a media luptele dintre useri? nu. si atunci?

atunci, imi regasesc locul meu de user care foloseste informatiile si care transmite informatii atunci cand doreste.

gestul de parasire a siteului a fost catalogat ca fiind unul de protest. fata de cine? sa fie oare o lipsa de acomodare sau o personalitate mult prea puternica?

daca pe adresa personala de mail intra sute de spamuri, ce fac? le sterg, le 'infierez' ca spamuri sau imi anulez contul de mail? imi fac alt cont de mail?

expresii de genul "te iubesc dar te parasesc" mie nu mi se par normale. daca te iubesc, stau cu tine (adica cu AFA) si te suport 'si la bine si la rau', daca te parasesc inseamna ca nu te (mai) iubesc.

raspunsul AFA ar trebui sa fie: "daca ma parasesti inseamna ca nu ma (mai) iubesti, asa ca du-te".

AFA, sa nu-ti para rau de cine te paraseste, pentru ca nu te iubeste si primeste bucuroasa inapoi oile ratacite.

ha! daca ma mai 'strofocam' nitel 'puneam' de un review cu titlul "te iubesc dar te parasesc".

stiti ce cred eu? ca o parte din cei care au iesit mai pandesc un pic pe la colt si trag cu ochiul in curtea AFA, adica au un mic regret fata de gestul lor, dar sunt prea mandri sa recunoasca si sa se intoarca.

@bubumaia, nu pleca. si un rau poate face bine. stii vorba "rau cu rau dar mai rau e fara rau".

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][5 voturi]
creivean
[27.12.10 11:26:26]

@bubumaia

Mă regăsesc şi eu în câteva din rândurile scrise de tine mai sus, cu sinceritatea-ţi recunoscută (şi apreciată de mine).

Cu bune şi cu rele, aşa cum şi sunt de altfel şi eu precum alţii.

Cu o chestie chiar m-ai nimerit, chit că (încă) nu ne cunoaştem. Da, sunt unul dintre (prea) greii saitului. Da' n-am ce face sunt un biet ardelean gurmand, de unde şi aplecarea mea spre review-uri culinare...

Cu toată prietenia, pe care ţi-o port, vreau să-ţi spun că, mă bucură şi azi faptul că ai intrat în comunitatea noastră şi că sunt al doilea care te-am gratulat/apreciat pentru asta (am recitit acum primele rânduri pe care ţi le-am adresat atunci). Ţi-am adresat urări de bun venit, pentru că am fost şi atunci impresionat de stilul tău, pentru că este politicos să-i încurajezi pe nou veniţi, pentru că mie, în 17.07.2009, când am scris primul review, nu mi-a adresat nimeni nici o astfel de urare (din contra, am intrat într-o polemică cu un user, vezi review-ul dacă click aici ) şi pentru că am simţit că vei fi un user apreciat.

Nu în ultimul rând, trebuie să-ţi spun că, am înţeles perfect de ce IN, dar n-am să înţeleg niciodată de ce OUT. Cele expuse de tine mai sus sunt supărări pe care le purtăm toţi în suflet, dar eu n-am de gând să mă las răpus de ele. Te rog şi pe tine să te gândeşti la asta.

Până atunci, primeşte te rog, sincerele mele, gânduri de bine.

P. S. : Mi-am propus să nu scriu la rubrica asta nimic, dar, pentru tine, prietenul meu, mi-am trecut şi eu peste convingeri.

geosler
[27.12.10 12:32:37]

La Multi Ani Stefan!

[27.12.10 12:37:27]

La multi ani Stefan!

Asa, cat te cunosc eu, nu e nici pe departe o intamplare ca ai postat cele de mai sus tocmai de ziua numelui tau.

Iti respect parerile si dorintele.

Asa cum, cu intelepciunea care te caracterizeaza ai constatat, prietenii stiuti si nestiuti vor ramane si de acum incolo alaturi de tine. In AFA sau AFA-ra.

Sa-ti fie bine @bubumaia!

Costi
[27.12.10 12:54:24]

@bubumaia

Cele scrise în continuare sunt rezultatul unor întrebări pe care mi le-am pus. Să-i scriu un ecou, sau nu? Să-i scriu pe privat, sau pe site? În final, am decis. Dacă tot m-ai pomenit, se cuvine să-ţi răspund aici, pe site, aşa cum ai făcut şi tu, că, vorba ta,

salutul e facultativ, raspunsul e obligatoriu

chiar dacă ţi-am provocat o "greaţă profundă" pentru că nu am postat decât un ecou la impresiile tale.

Înţeleg că am un statut special în

analiza profundă

pe care o faci, sunt unul dintre cei doar patru nominalizaţi şi singurul la negativ, alţi doi sunt la pozitiv şi unul la neutru.

Şi asta doar din cauza ultimei mele postări, o

analiză sinistră

, din care ai tras concluzia că, pentru mine, eşti un user care nu-mi spune nimic şi că mi s-a amputat cea mai frumoasă parte din suflet.

Ah, da mai este faptul că nu am răspuns unor ecouri ale tale.

În legătură cu ecourile mele, trebuie să-ţi spun că eu nu scriu ecouri doar de dragul de a ieşi în faţă. Eu consider că pot vota un review şi fără să însoţesc votul cu un ecou care nu spune nimic. Ecouri scriu doar dacă cred eu că am ceva de spus. Iar în ce priveşte review-urile tale, nu l-am citit decât pe cel la care am scris ecoul. Asta nu pentru că eşti un "user care nu-mi spune nimic", ci pentru că nu mă interesează şi nu citesc aproape nimic din zona Grecia-Bulgaria, despre care ai scris majoritatea impresiilor. Culmea este că, deşi te-am dezamăgit că nu ţi-am răspuns la ecouri, sau că nu ţi-am citit impresiile, te exprimi cu tot dispreţul faţă de cei care "cerşesc reciprocitatea".

De fapt mai este şi un al treilea motiv pentru care îmi acorzi atenţia, cel legat de prietenul căruia, zice-se, îi scrii aceste impresii, cel care nu a reuşit să vadă mai departe de propria persoană şi care încearcă să-i judece pe toţi după propriul calapod. În ceea ce te priveşte, n-ai mers chiar aşa de departe, dar gândeşti la fel, ceea ce e firesc nu?

Oricum, mă bucur că m-ai nominalizat, decât să faci aluzii "subtile" şi să se întrebe apoi lumea, de exemplu cine este burlacul la care te-ai referit şi care "nu pleacă în vacanţă să se relaxeze".

Dar mila o poţi folosi mai constructiv şi mai pozitiv.

Spui

Sunt un tip destul de orgolios, cred.

Ei bine, ai dreptate, eşti un tip foarte orgolios, ceea ce însă nu este deloc surprinzător, toţi suntem aşa, într-o măsură mai mare sau mai mică.

Dar mă surprinde totuşi faptul că, deşi pretinzi ca şi prietenul tău că scrii total dezinteresat, te-ai supărat că nu ai primit aplauzele cuvenite. Nu ţi se pare că este o contradicţie?

Chiar şi acum (că înţeleg că te retragi de pe AFA) simţi nevoia să spui celorlalţi că o faci şi de ce o faci.

Este clar, eşti un tip extrovertit, mai mult ca sigur sociabil, amabil, simpatic, ştii, ca în reclama aia la nu ştiu ce marcă de bere, eşti povestitorul care are nevoie de grupul de ascultători cărora să să le spună bancuri, snoave şi alte chestii haioase. Şi tu chiar te pricepi. Dar, ca orice povestitor, ai un orgoliu mai mare decât media, pe care trebuie să ţi-l satisfacă ascultătorii, care dacă sunt ingraţi şi nu aplaudă suficient, sunt pedepsiţi. Îţi faci bagajul şi îţi cauţi un alt grup.

Ei bine, aici greşeşti. Nu toţi cei care activează pe AFA consideră acest site drept unul de socializare. Majoritatea caută aici informaţii turistice, sunt cei care au postări puţine, ecouri aşişderea, dar care la întoarcerea dintr-o călătorie postează două cuvinte de mulţumire celui ce i-a furnizat nişte informaţii care l-au ajutat într-un fel oarecare. Sau poate că acele două cuvinte i le adresează doar în gând. Sunt peste 12.000 de utilizatori şi dintre aceştia nici 1% nu scriu impresii-eseuri, compuneri, sau mai ştiu eu ce bazaconii. Şi tu te superi că, dintre miile de membri AFA, eu am îndrăznit să-l ignor pe unul dintre ei?

Dacă doreşti socializare, nu am înţeles de ce nu te-am întâlnit deloc pe forum, unde poate ai fi beneficiat mai mult de atenţia mea, pe care, uite, tocmai acum, când ai decoperit că nu te regăseşti pe AFA, ai reuşit s-o captezi.

Şi să ştii că mă regăsesc în multe din cele scrise de tine. Uite, de exemplu, aici, unde este (printre altele) tot o formă de orgoliu:

Sau când vorbeşti despre badge®, care a început să scrie într-o perioadă când am avut mai puţin timp să citesc noutăţile de pe AFA. L-am "descoperit" pentru că un alt user mi-a scris cum că a apărut un nou user care are un stil asemănător cu al meu. Nu ştiu dacă este aşa, eu nu pot aprecia corect, dar aşa am ajuns să citesc ce scrie, mai mult, am citit ce scrie şi pe blogul propriu şi i-am văzut şi fotografiile de pe Picasa.

Ca să nu mai lungesc însă vorba. Dacă celelalte lucruri le iau ca pe simple vorbe la o şuetă, mi se par de o nedreptate cumplită vorbele prea uşor aruncate aici:

... nu mi se pare ca acest site este atat de curat cat se incapataneaza, cat isi doresc cu ardoare unii dintre user-i sa creada.

Abia aici ai dat măsura orgoliului personal insuficient gâdilat.

E drept că AFA este o submulţime nici mai bună, nici mai rea decât mulţimea din care se extrage, dar să arunci o etichetă nemeritată pe umerii celor care au pus bazele acestei colectivităţi, fără să-i cunoşti, fără şă ştii măcar ceva despre vreunul din ei, mi se pare o ingratitudine condamnabilă, mai ales că faci ceea ce faci tocmai pe acest site, care ţi-a dat posibilitatea să-ţi mai satisfaci un pic din orgoliul tău nemăsurat!

Prin plecarea ta, ca de a oricăruia dintre noi, nu AFA este cel care pierde.

Eventual pot pierde doar o mică parte din membrii săi, cei pe care, în mărinimia ta, îi consideri prieteni!

Îmi cer scuze că nu mă număr şi eu printre aceştia, dar asta este doar pentru că nu am avut ocazia să ne intersectăm decât acum, când te-ai decis să ne părăseşti.

Dacă te decizi să-ţi faci un blog pe care să scrii în continuare, fie-ţi milă încă o dată de mine şi dă-mi şi mie un semn.

Călătorii frumoase în continuare şi să ai parte de ascultători mai buni decât cei de pe AFA!

laurentiucapac
[27.12.10 13:40:47]

@bubu,

Eu am hotarat sa ma retrag din acelasi motiv ca si al tau, am sa postez si eu de ce am hotarat sa ma retrag. Am reintrat pe sait sa postez o cazare din Paris. Am promis catorva useri, am ramas prieten cu ei chiar si dupa ce am iesit din hora. Mai am si o impresie tot despre Paris, dupa care am sa postez si eu motivele mele, stiu ca vor deranja din nou, nu am sa mai arata vreo lista, am sa imi motivez decizia, dar lumea va merge inainte, cu noi, s-au fara noi, poate pentru ei este mai bine asa.

Hai, nu mai fi suparat ca trece, doare, stiu, dar cand esti pe dinafara vezi altfel, iti garantez.

Sa fi Sanatos

santana*
[27.12.10 14:14:53]

@Costi

Poate stiti sau poate nu stiu ceilalti... Eu sunt Florin, cel caruia Bubumaia i-a incredintat testamentul sau de suflet. Sunt o persoana delicata, desi nu prea razbate asta din review-urile mele sau din unele ecouri, motiv pentru care am citit siderat cele scrise. Am citit, am recitit, am incercat sa inteleg talcul unora dintre vorbe – ca sa ajung la concluzia ca si eu m-am regasit in unele ipostaze evocate de Bubumaia. Nu mi-am permis si nu-mi permit nici acum sa-i spun: „du-te, nea Stefane, sau ramai” intrucat ii inteleg sentimentele, mai ales ca si pe mine m-a batut gandul retragerii.

Hai sa fiu cinic. Pana la urma urmei ce-mi pasa mie de clasament, ce-mi pasa mie de premii? Ce sa caut la Valea Mariei, cand pana la Sinaia fac o ora si jumatate daca ma apuca dorul de schi. Sau de faptul ca nu m-a pomenit Costi prin clasamentul sau? Am parinti profesori, cunosc „defectele”... E clar ca te gadila cand iti vezi numele pomenit de cineva, apreciativ sau nu si-l inteleg pe Bubumaia. Intrebarea mea suna @Costi, astfel: din moment ce spuneti, citez din memorie „nu ma intereseaza si nu citesc nimic din zona Grecia-Bulgaria” atunci de unde ideea cu postarea acelui clasament? Si de ce termenul „analiza sinistra” vi se pare deplasat? Poate referirea era tocmai la asta, retroactiv? Intuiesc o parte din raspuns. Veti spune ca n-am citit bine titlul, ca-i subiectiv, etc.

Mare dreptate aveti! Vad totul si judec totul prin prisma propriei persoane. Se poate si altfel? Atunci, „am vazut cu ochii mei” mai este pleonasm? Sau nu? Sunt colorat la limbaj, injur, am multe defecte... Insa n-am cautat niciodata paiul din ochiul altuia, de teama sa nu dau de barna din proprii ochi.

Nu vreau sa nasc o polemica inutila, insa am spus mereu ca nu ma intereseaza punctele, daca prin asta se intelege o lupta pe toate fronturile pentru premii. Colegul Creivean a spus lucrurilor pe nume si a fost sincer la intrebarea de pe forum legata de ce scriem pe AFA de aceea ii port un respect deosebit.

Sanziana
[27.12.10 14:31:05]

Intradevar, ai dreptate, in cautarea unui loc perfect am descoperit si eu agentia lui Nikos de la Bucuresti precum si amabilitatea lui, din pacate nu am reusit sa o testez.

In rest, spor, dragilor la filozofeala ca doar e Craciunul si toti suntem la capitolul despicatul firului in 4, in 6, ca sa facem ata de globuri )))

[27.12.10 14:31:45]

fratilor, ma scuzati, dar voi amestecati siteurile de socializare cu AFA.

pe AFA cautam si gasim informatii turistice. socializarea se face in privat.

stiti cum sunteti vazuti din afara? ca pitipoancele fotbalistilor care, dupa ce au intrat in viata mondena (a lor), cheama presa de scandal sa le faca poze si interviuri la despartire.

plecati? foarte bine, dar faceti-o civilizat, in liniste.

sunteti ca madam Moculescu sau Simona Senzual.

parerea mea.

poate un webmaster sa le deschida acestor useri un topic special pe forum "de ce plecam"?

si stiti care e greseala noastra? noi tinem locul presei de scandal si va facem reclama, in loc sa stam linistiti sa va spargeti singuri farfuriile.

webm, scuze de off topic, dar nu m-am putut abtine.

hai sa mutam pe forum acest subiect si sa lasam siteul sa fie turistic in continuare.

Costi
[27.12.10 14:48:08]

@santana

Îmi cer scuze, am făcut o confuzie, am crezut că altuia îi scrie bubumaia, asta pentru că şi el a fost destul de"criptic", cum singur recunoaşte.

Şi atunci, "prietenul" de care vorbea s-a concretizat sub forma unui anumit user.

Încă o dată, îţi cer scuze, în ce te priveşte, nu mi-ai dat niciodată ocazia să scriu despre tine ceea ce am scris în ecou cu referire de fapt la altcineva.

Şi ştii ceva? Chiar nu semănaţi deloc, tu şi bubumaia!

Ce e drept, amândoi scrieţi bine, dar nici aici nu-i loc de asemănări.

În ce priveşte întrebările tale:

răspunsul mei este următorul:

- la prima: nu văd care e legătura.

- la a doua: mi se pare mai mult decât deplasat pentru că "sinistru" înseamnă: ceva care trezește sentimente de spaimă, de groază; groaznic, înspăimântător; care inspiră oroare; oribil; primejdios, lugubru, funest; criminal şi nu văd în ce măsură clasamentul meu are vreo astfel de însuşire. De fapt, eu cred că aici termenul a fost folosit cu totul nepotrivit, din necunoaşterea sensului real al acestuia.

Toate cele bune şi s-auzim de bine!

P. S. Nu crezi că e cazul să ne tutuim?

[27.12.10 17:17:17]

Bubule, sa traiesti, ca trebuiesti!

Cand sunt pe campia verde-ntinsa din preajma Bucurestiului nostru iubit, am in fata o balta, stuf pe margine, o undita in mana si un prieten bun alaturi, ma simt atat de bine, cum numai tu, cu sensibilitatea ta poti sa intuiesti...

Dimineata, pe sosea, pe drumul ce duce in paradisul pestilor, ne indreptam spre rasarit, avem soarele in fata, il vedem cum mijeste la orizont... o geana de lumina care creste, creste si ne bucuram impreuna de acea minune... de multe ori ne rasare cate un margaritar de lacrima intre pleoape, bucurandu-ne de frumusetea imaginii aceleia unice...

Ne spunem, pe malul lacului, fel de fel de ganduri ce ne framanta si gasim impreuna solutii pentru multe dinte dilemele noastre... Faptul ca suntem cinstiti cu noi si cu cei din jur, este un mare castig, o mare transformare pe care, eu personal o simt in mine... Duplicitarismul nu este bun la nimic... Adevarul este cel ce triumfa in mentalitatea generatiei noastre, atat de incercata in trecut cand una gandeam... alta spuneam...

Tu esti acum, precum o carte alba a acestui site... incerci sa faci un fel de bilant, o stratificare, o analiza... Eu am invatat ca o opera de arta trebuie privita printre gene, de la distanta... Cel mai confortabil imi este sa analizez pictura lui Luchian... culorile se intrepatrund... oarecum la fel de mult imi place Grigorescu la care detaliile nu sunt importante... Pe tine te analizez ca pe ei... nu ma intereseaza detaliile... ma intereseaza imaginea de ansamblu...

Vad ceva sublim, mult suflet, multa inima, multa miscare, culori frumos imbinate... Vreau sa cred ca putem merge inainte, perfectionandu-ne stilul, adaugand mereu un graunte de mister si frumusete in tot ce am construit impreuna aici. Nu ni s-a daramat peste noapte nici un zid... nu trebuie sa sacrificam pe nimeni.

Manole a avut un vis ciudat...

Miorita nu cere inca noi sacrificii...

Ne desprindem de istorie, faurind o noua istorie!

Eu am nevoie de @bubumaia, ca un invingator!

De ziua ta, iti doresc si eu "GANDUL CEL BUN "!

ascent
[27.12.10 20:25:17]

Mi se pare prea mult... prea tare... prea acru... prea bun... Si totusi...

Vreau sa-i raspund @livieidavidescu, celei care mi-a facut un mic "cadou de Craciun" poate fara sa-si dea seama, cadou care mie mi-a "mers" la suflet...

Daca ar fi sa accept o provocare, cu toate ca nu mie mi-a fost adresata... as vrea sa va spun ca mie personal mi-a placut cel mai mult un review scris de mili1983... in 22 februarie 2010... Chiar nu am inteles de ce @mili1983, pe care eu personal o consider o persoana foarte sensibila, nu a mai scris nimic dupa data de 22 februarie a acestui an... Si nu-mi este clar de ce nimeni nu a intrebat-o ce s-a intamplat cu ea, de ce nu mai scrie... Are probleme? Atunci sa o ajutam!

Am devenit membra a acestui site spre sfarsitul lunii iunie, sincer nu ma asteptam sa primesc atatea voturi, iar cu aceasta ocazie va multumesc tuturor si va pot spune ca m-ati facut fericita, m-am simtit si ma simt foarte bine vazand cat de mult am urcat in clasament, dar... ma gandesc ca poate altii meritau mai multe voturi decat mine... Va doresc sarbatori fericite, la multi ani, sa aveti sanatate, fericire, sa fiti iubiti! Poate ne vom intalni, eu imi doresc acest lucru, sa vedem daca se va implini aceasta dorinta...

Pentru @bubumaia:

Am inteles ca te numesti Stefan - sa traiesti, sa infloresti si la multi ani! Gandeste-te totusi ca tocmai de ziua ta nu era cazul sa ne spui asemenea lucruri... Atat am avut de spus si nimic mai mult!

liviadavidescu
[27.12.10 21:36:08]

@bubumaia, ce toanta sunt. nu ti-am zis de ziua ta "LA MULTI ANI". Noroc cu @ascent... La multi ani cu multa sanatate si noroc, cu impliniri si iubire... si nu uita... nimeni nu poate inlocui prezenta ta pe AFA...

@ascent, anul acesta am facut multe cadouri... verbale si nu numai... Daca ca tu spui ca ti-am facut un cadou... eu credeam ca e doar o constatre. Cat despre invitatia de a scrie fiecare despre un review sau un user ce l-a impresionat, deocamdata doar tu i-ai raspuns... si @Andox, de la care a pornit de fapt aceasta initiativa...

Am sa citesc si eu ce v-a impresionat pe voi... sunt convinsa ca e vorba in ambele cazuri de lucruri foarte interesante, care mie mi-au scapat.

[28.12.10 10:56:18]

Am inceput sa-mi mai adun gandurile. Au inceput sa se mai aseze linistite pe unde le este locul. Si tot uitandu-ma in stanga si dreapta am vazut ceva ce mi-a scapat.

Pretul sejurului tau pe AFA scris acolo sus, in stanga @bubumaia.

O particica din suflet...

Fara transport si as mai adauga eu si fara asigurare medicala.

Si gandesc eu mai departe ca ciobanul sprijinit in bata, poate ar fi bine sa fie scris ceva in regulament de la inceput, sa stim ca la sfarsit de an vom fi catalogati, analizati si clasati sau... ignorati.

In afara de punctele alea "oficiale". Dupa criterii aleatorii si subiective.

Cand te gandesti cat suntem de "diversi" in viata de zi cu zi... Ca este posibil sa ajung sa fiu consultata de un medic pe care tocmai l-am "catalogat " aici pe site in nu stiu ce fel, sau sa stau la usa unui functionar public ore in sir si sa nu stiu ca el este cel despre care am zis ca este... sau, sa ajung cu un CV in mana la un manager despre care tocmai m-am dat cu parerea intr-un rev. ca a fost votat nemeritat... sau cel care mi-a intrat in casa sa-mi instaleze internetul si pe care am uitat din cauza vitezei sa-l servesc cu un pahar cu apa este prietenul meu drag de pe AFA ale carui rev. le citesc de cum au fost postate... si cine stie cate alte situatii.

Da, stiu... si nu adun cai cu magari.

Dar cati dintre noi au capacitatea sa se detaseze, sa faca diferenta intre cine sunt cu adevarat si modul cum sunt vazuti aici pe AFA?

Si cine si cati sunt aceia care ne aliniaza si ne pun etichete sau doar ne ignora?

Si cat este de important asta pentru fiecare in parte?

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
bessondm
[28.12.10 11:32:04]

Si eu am avut aceeasi reactie, in prima instanta, sa postez un ecou acid, extrem de acid... Pot si eu s-o fac, daca toata lumea o face, de ce nu? Dar... ar insemna sa fiu la fel. Si nu vreau sa fiu la fel. Bubumaia stiu ca nu m-ar fi apreciat mai mult. Ba dimpotriva. Si eu tin la parerea lui. Asa ca, ce-am avut sa-i spun i-am zis intre patru ochi si gata.

Eu cred totusi, cosminp, ca AFA este si un site de socializare, sa stii. Altfel n-ar exista optiunea "posteaza un ecou". Am scrie doar fiecare ce ne place, cum ne place si cat ne place. Doar Admin ar puncta, eventual si webmasterii.

Teoanca a gandit peste problemele acestea, profund uman. Citind ecoul ei, inclin sa cred ca nici eu nu sunt asa bun pe cat as vrea, si mie mi se pune pata cateodata si nu mai vad intregul, ci doar parti ale sale. De-aia nu intru nici pe forum, poate acolo m-as metamorfoza (si nu in bine, sunt convins). Pe-acolo se aud sabiile cum se agita in teaca, iar verbul "taie in carne vie", la propriu.

Ii raspund si Liviei acum: m-a impresionat tare mult postul lui Pami, despre acel copil din Sahara marocana care pretuieste apa mai mult ca orice pe lumea asta. Despre Bucuresti-ul lui bubumaia sa mai amintesc oare?

[28.12.10 12:09:12]

eu raman totusi la parerea mea ca activitatea principala si unica a siteului este una turistica.

ecorurile dau doar impresia unei socializari, de fapt eu le vad ca o posibilitate de a-ti exprima aprecierea asupra celor scrise sau de a cere informatii suplimentare si de a primi un raspuns.

ca aceste ecouri, ca de altfel si impresiile, pot primi puncte din partea userilor, cred ca este o facilitate data de administrator pentru a stimula interesul pentru site.

in rest, actiunile de intalnire intre membrii AFA sunt libere, iar faptul ca sunt popularizate pe site mi se pare normal, pentru ca au legatura cu activitatea si chiar dezvolatarea siteului.

asa ca socializarea este un efect secundar si am impresia ca uneori incurcam scopul siteului, acela de a promova turismul, cu scopul de a obtine puncte sau de a socializa.

pana la urma, chiar schimbul acesta de pareri contradictorii este in beneficiul nostru si al siteului, cu toate ca aceste discutii isi au mai mult locul pe forum.

bessondm
[28.12.10 12:14:50]

Scuze, poate n-am fost suficient de explicit mai sus, e important de precizat: ecoul acid nu ar fi fost adresat autorului acestui review.

[28.12.10 12:29:25]

@bubumaia,

Am citit randurile tale de vreo trei ori si am incercat sa inteleg bine care a fost momentul care ti-a pus capac si nu vrei sa continui aici... Momentul, motivul, cauza, mobilul... nu cred ca au vreo importanta pentru cei delasatori, superficiali, oameni ce trec prin viata precum rata prin apa, cu un obraz precum glanda uropigee. Pentru cei cu cherestea, oameni cu simtire si sensibilitate, conteaza!

Eram la cules de struguri intr-o toamna calduroasa, recolta era una de exceptie. Ne bucuram cand vedeam scurgandu-se in ciubarul de sub cada, mustul -chintesenta de raza de soare. Ne trezim in curte cu Gheorghe, gospodarul care ne lucrase via care dorea sa-si vanda si el o parte din recolta. Noi cumparam, dar am fi dorit niste struguri aromati, care sa dea aroma, parfum, vinului...

Strugurii lui erau cam acri... nu prea ne placeau... dar munca lui, pentru noi, fusese exemplara... ne venea greu sa-l refuzam... Raportul bun-rau inclina balanta mult spre bun... Am cumparat si strugurii lui... am realizat nevoia de bani a omului care ne slujise interesele atat de bine. O lingurita de fiere intr-un ocean de miere, nu poate face rau... In vinul care a rezultat, dulceata a persistat mult timp... descopeream cu placere in gustul acela si o nuanta astringenta de care chiar avea nevoie...

Cred ca aveam nevoie de randurile tale de aici.

RAMAI,

particica de suflet de care spui, nu poate decat sa te lege mai mult, in nici un caz sa te rupa...

Chloe
[28.12.10 13:36:19]

Fiind in primul rind o impatimita a turismului, in special al celui romanesc, am fost foarte bucuroasa cind am descoperit acest site; chiar si acum, cind dau cautare dupa o locatie, tresalt cind vad ca cineva din comunitatea AFA a postat impresii despre respectiva locatie.

Parerile de aici cintaresc foarte mult pentru mine in alegerea unei locatii de weekend sau de vacanta.

Daca imi ingaduiti niste pareri personale, asupra carora poate ar fi bine sa zaboviti:

- sunteti prea patimasi; la urma urmei, si eu consider ca acest site este unul de interes turistic, nu unul de socializare

- poate ca acordarea de puncte/premii a inversunat unii useri, in goana dupa ele; sunt tot felul de intrebari si ecouri stupide, doar in dorinta de a acumula puncte

- nu-mi imaginam (asa cum am citit in postarea unui user) ca se pot face "bisericute", prietenii, clone, doar ca sa se voteze si un user sau altul, sa ajunga in fruntea clasamentului!!

- sunt unul dintre userii care scriu doar ca sa impartaseasca si altora locurile frumoase vizitate; ma simt un pic datoare sa fac lucrul acesta, pentru ca si eu, asa cum ziceam, ma inspir din postarile altora;

- orice user iubitor de turism (mai ales cei cu har la scris) NU ar trebui sa se retraga din aceasta comunitate, pentru ca astfel ii priveaza pe ceilalti de o mica bucurie: aceea de se delecta cu niste rinduri scrise din suflet, in care gasesti de asemenea si informatii turistice extrem de utile; timpul si banii ne-au devenit pretioase; de aceea, acumularea a cit mai multe informatii ne scuteste de un concediu nereusit;

- ref la pens Valea Mariei, hai sa fim seriosi: la un sejur primit ca premiu, e de la sine inteles ca vei avea doar cuvinte de lauda la adresa respectivei pensiuni, inlaturind orice urma de obiectivitate.

Cum ziceau si altii, haideti sa pastram profilul informational turistic al acestui site si sa renuntam la orgoliile meschine!

Pe toti de aici ne leaga (imi place mie sa cred!) dragostea de calatorii, natura si frumos.

Sarbatori linistite sa aveti!

anadragusin
[15.01.11 03:09:09]

Copilul meu a venit ieri de la scoala si ca de obicei mi-a povestit ce a facut. L-au sarbatorit pe Mihai Eminescu, desigur. Brusc, mintea incepe sa-mi umble hai-hui. Imi aduc aminte de cateva ecouri in care Bubumaia si Costinesti2003 se felicitau reciproc pentru ziua de nastere avuta in comun cu a marelui poet. Ma gandesc ce sa fac: mesajele private nu-mi plac, pe forum nu prea umblu asa ca decid sa intru pe site cautand user-ul Bubumaia. Am gasit acest review in care simtamintele iau amploare. Respect toate cele spuse si in review si in ecouri. N-am sa intru in detalii si n-am sa critic pe nimeni. Am sa spun doar ce review mi-a placut mai mult: toate cele consistente (sa ma scuze cei responsabili cu gramatica). Mi-au placut cele in care s-a pus cel putin un pic din suflet, mi-au placut cele la subiect, mi-au placut cele punctuale cu foarte multe date si informatii. N-as putea sa nominalizez cu toate ca multe m-au miscat pana la lacrimi sau din contra, am ras pana la lacrimi. Unele le-am citit de cate 10 ori. Altele doar le-am frunzarit. Dar in toate am respectat omul care s-a straduit sa spuna ce are de spus, asa cum a putut el, mai rece sau mai cald, mai personal sau mai sobru, mai academic sau mai din topor.

Draga Bubumaia, regret decizia luata de tine dar o respect si nu pun intrebari. Nu iti voi spune decat: LA MULTI MULTI ANI, viata lunga, sanatate multa si sa te bucuri de fiecare moment al vietii!!!

[15.01.11 08:09:33]

LA MULTI ANI STEFAN!

Iti doresc sa ai putere si energie si dorinta si vointa sa nu te schimbi niciodata. Sa ramai la fel de sanatos la minte si la trup, de plin de simtul umorului. La fel cum ne-ai obisnuit, cum te-am "cunoscut" aici pe ecranul laptopului, la fel cum ai scris ultima filozofare.

Si pot sa-ti mai spun doar ca, asa cum se vede de aici de la mine, de ceva vreme suntem mai saraci si mai tristi.

LA MULTI ANI STEFAN!

[15.01.11 12:54:58]

Bubule, sa traiesti!

Ma uit pe fereastra si vad ca cea de-a N-a ta aniversare este foarte insorita, zapada s-a topit de tot, dar gheata de pe lac rezista inca... Dedesubt, pestii stau cuminti in asteptarea unor pescari cu inima cat un dovleac - ecologisti sadea, ce-i vor pune in libertate... fara nici un dubiu. De ziua ta si-a marelui poet, iti doresc din inima sa te bucuri din plin de viata, de Maia, de cei doi flacai, de "printesa " pe care o iubesti atat de mult! La multi ani, prietene!

laurentiucapac
[15.01.11 13:59:02]

Sa traiesti Bubu,

La Multi Ani,

Sa traiesti, sa fi Sanatos, sa ne vedm cu bine la un cognac.

costin1968
[15.01.11 19:20:48]

Draga domnule Stefan-nea bubu, stai linistit te rog, toata aceasta vanzoleala pe care o redai... este in van (vanzoleala), AFA fiind site-turistic nu conteaza decat un singur lucru, si nu etalarea defectelor umane din unele review-uri si ecouri, pe care experienta dumneavoastra de viata va face sa o vedeti... chirurghical, si anume locurile pe unde am fost si atat. Ce se mai pune pe langa, doar balarii, unele proaste, unele destepte, altele istorice, toate inutile. La Multi ani Nea Stefane, si lasa-i in pace, eu vreau sa aflu de la Dumneata, hai, te rooog! Sa nu te astepti sa pun ecou mereu, pe mine ma intereseaza ce scrii Dumneata, nu ce scriu eu.

sbacau
[02.03.11 17:52:27]

Astazi am luat o decizie dupa care eram gata gata sa izbucnesc in plans…am decis sa ma retrag de pe AFA…motivele nu importa…nu stiu ce m-a apucat…am simtit asa…o sfarseala…asa o fi cand mori???

Imediat ce am luat decizia si am si pus-o pe forum (unde e trafic mai mic si nu se puncteaza), unul din colegii useri mi-a si scris pe privat; m-a felicitat (desi pana acum nu cred ca am discutat vreodata macar prin intermediul ecourilor) si mi-a adus la cunostiinta multe lucruri, printre care si acest rw al tau…

Ma bucur ca a facut-o…acum vad cu adevarat ca exista oameni pentru care castigul material nu e mai presus de o prietenie…@bubumaia, m-as simti onorat sa ma numar printre cunostiintele dumitale…nu indraznesc sa ma gandesc c-as putea sa-ti fiu prieten. Acum am gasit, pacat ca atat de tarziu, oameni care imi seamana, oameni care au aceleasi ganduri, care au intrat pe site cu aceleasi sentimente…si care au reusit sa scrie mai frumos ca mine ceea ce simt. Oameni pe care ii apreciez.

Nu sunt unul dupa care sa planga multi la retragerea de aici…dar sunt unul care ma mandresc ca am plecat singur, fara a fi alungat si fara a fi imfluentat. Din pacate, am descoperit lucruri ascunse, stiute si nespuse pentru ca e mai comod…lucrurile care m-au facut sa ma cer afara …un fel de mita, un fel de “o mana spala pe alta si ambele obrazul”…nu pot sa fac parte din asa ceva…am descoperit apoi ca unii useri ale caror scrieri le apreciam au disparut de pe site si nu m-am gandit de ce…acum stiu

Acum stiu si cum se simte o persoana (femeie/barbat, nu importa) violata…abia acum plang…abia acum o pot face in voie. Ma descarc de dragostea pentru AFA…pentru ceea ce mi-am inchipuit eu ca e AFA!

RESPECT, @BUBUMAIA!!!

Semneza: un alt inadaptat/ frustrat al sortii

santana*
[02.03.11 18:07:53]

Măi omule, sBacau, de ce sa părăseşti afa? Cine te vrea afară? Eu n-am îndrăznit să-i cer lui Bubumaia să rămînă. A fost alegerea lui, acum îmi pare rău că nu am insistat, deşi nu cred că aveam sorţi de izbîndă. Eu o singură dată am fost pe punctul de plecare, pe la începuturile mele aici, cînd mi s-a părut că am fost jignit de un webmaster (poveste veche şi neinteresantă) dar am venit înapoi fuguţa. Am mulţi prieteni în viaţa privată - dacă-mi permiţi clişeul acesta idiot - iar acum am prieteni şi virtuali, pe afa, adică pe voi. Cum ar fi să mă ridic de pe scaun şi să plec în toiul unei petreceri, în mijlocul unei discuţii? Am descoperit recent blogul lui Costi în care spunea că-i plac discuţiile cu oponent, nu cele sterile în care toată lumea e de acord. Ce zici de asta? Să ne supărăm că unii se consideră îndreptăţiţi să creadă despre ei înşişi că sunt mai cu moţ şi deţin adevărul suprem? Hai mă omule, treci peste supărări să fă-te-ncoa în fiecare dimineaţă. Nu e o ruşine să te întorci. Eu îmi iau jucăriile în ficare săptămînă, plec, dar n-am cu cine mă juca. Mă crezi, ori ba?

PS Uite, la următoarea întîlnire afa de Bucureşti te invităm şi pe tine. O să-l cunoşti şi pe Bubumaia, e un tip de toată cinstea.

anadragusin
[02.03.11 18:12:34]

Idem @santana.

P. S. Toti suntem la un moment dat frustrati, dar trece. Lasa un pic de timp sa treaca si ai sa vezi ca dracu' nu e chiar atat de negru.

mirmicu
[02.03.11 18:43:37]

Buna tuturor,

eu cred ca starea asta este data si de vreme. Inca putin si scapam de perioada asta uracioasa cu frig si depresii.

Va iesi soarele mai mult, va incolti iarba, vor inflori copacii si noi vom fi mai veseli si mai buni.

Si pana la concediile din vara parca nu mai este asa de mult.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]

18 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
anadragusin, ascent, bessondm, Chloe, cosminp, Costi, costin1968, david, Flaviu, geosler, laurentiucapac, liviadavidescu, Lucien, mirmicu, raoulp55, santana*, sbacau, TEOANCA
Alte articole din această RUBRICĂFilozofări de suflet (mai puţin turistice):