ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.02.2009
FEB-2009

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

Venezia, un oras incredibil

Am fost si noi in weekend-ul trecut. Am ajuns sambata dimineata la 10.30 si am plecat inapoi duminica seara la 21.00, deci am cam avut o zi si jumatate timp in care am vazut destul de mult din ce ne-am propus. Am prins, mare parte din timp, o inundatie si am vazut Venezia sub ape, din unele privinte un spectacol adevarat. Detalii mai incolo.

Intai ne-am cazat... initial am avut rezervare la Hotel Alcyone... Dar cu 3 zile inainte ne-au anuntat pe mail ca hotelul s-a inchis din cauza unor defectiuni si ne-au mutat la Hotel Belle Arti (din acelasi lant de hoteluri si aceleasi conditii... acelasi pret 65 euro/noapte). Singura diferenta e ca primul hotel era aproape de San Marco iar asta era langa Podul Academiei in Dorsodoro, cam la 15 min de San Marco. Mai exista in acelasi lant hotelul Belle Epoque aproape de gara.

Hotelul f dragut, curat, 3 stele, mic dejun consistent, pozitie buna... Insa am avut un pic de ghinion intrucat chiar in ziua aia au fost iar inundatii f mari... Si din cauza unor defectiuni gazul a fost oprit in tot cartierul. Motiv pt. care nu am avut apa calda. Nu a fost din vina hotelului toti din zona au avut de suferit. Seara am fost la un restaurant din zona recomandat de cineva si la fel... nu gateau decat pizza la cuptor (incredibil de buna) sau aperitive, deoarece nici ei nu aveau gaz. Oricum nu am murit o zi fara apa calda (apa rece nu era f rece, ci la temp camerei, deci puteai sa-ti faci minimul de igiena sau chiar un dus rapid). Niste prieteni au mai stat 2 zile in plus si abia in a 3 zi s-a reparat defectiunea si s-a dat drumul la gaz in cartier.

Oricum, recomand hotelul... La 65 de euro/noapte camera in perioada asta... chiar merita.

In rest, ne-am plimbat f mult... numai pe jos am ajuns cam in toate cartierele (Dorsoduro, San Marco, Santa Croce, Canareggio, Arsenale). Bineinteles ca am vizitat Palatul Ducal, Basilica San Marco, Frari... si multe altele pe dinafara.

Peste tot unde am mancat am mancat f f bine. Intr-o zi ne-am luat meniu turistic, undeva in zona Canareggio (se mananca mai ieftin decat in San Marco sau Rialto). Am dat 11 euro pe un meniu format din lasagna si piept de pui la gratar si salata) si 12 euro pe un meniu venetian (ciorba de fasole cu paste + ficat alla venetiana cu cartofi prajiti) si 10 euro pe un litru de vinul casei.... absolut delicios. In centru meniurile incepeau de la 18 euro. Portiile au fost f consistente si gustoase.

Sambata seara a inceput totul se se inunde... San Marco a fost iar inundat in intregime... a fost o priveliste incredibila. Duminca dimineata cand am vrut sa iesim din hotel, nu am putut intrucat apa avea vreo 30 de cm pe strada. Nu aveam cizme de cauciuc la noi. Pana la pranz, insa, toata apa s-a retras. Am citit apoi ca mareea iar a fost cu mult peste media obisnuita...

E increbil cum toti poarta cizme de cauciuc acolo... Oamenii imbracati elegant (costume, rochii) stau pe terasa la restaurante cu picioarele in apa. A fost ceva cu adevarat unic.

E un oras incredibil... si sper sa se faca ceva sa nu se piarda sub ape. Am inteles ca e un proiect de constructie a unor porti uriase care sa blocheze intrarea apei in laguna in caz de nevoie.

Nu recomand cazarea in Mestre. Chiar daca nu e departe (10-15 min cu trenul) sau cu autobuzul.... Venezia e Venezia.

Mai bine dati 10-20 de euro in plus la camera... dar esti in centru, acolo unde e toata forfota. E plin de turisti si seara tarziu. Asta e farmecul...

Trimis de bubalus in 12.02.09 12:30:39

VIZUALIZĂRI: 3223 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bubalus); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 de prin zona zona podului rialto... pe la 8 seara cand a inceput sa creasca nivelul apei...

zozo
    [11.03.09 19:22:21]

Doamne, ce senzatie ciudata am numai privind aceste poze. Am vazut si la tv, dar cele facute de voi sunt incredibile. Nici nu-mi vine sa cred ca asta este Venetia care in luna iulie era un furnicar uman! Ati reusit sa vedeti daca s-a deteriorat ceva in catedrala?

Nici nu stiu daca experienta voastra a fost sau nu placuta, dar cred ca a fost intr-adevar O EXPERIENTA!

Cristian_h*
    [07.05.09 23:39:02]

Cred ca este gresit modul cum prezentati acest review, cui se adreseaza? Celor care cunosc Venetia? Inteleg pe cei care prezinta strict o locatie un hotel sau o pensiune dar un review despre Venetia ar trebui sa cuprinda mai multe detalii nu doar o insiruire de nume!

gushpi
    [01.03.10 15:14:37]

mai crist_h, omul ne prezinta o alta fața a Venetiei... cea de sub ape! vara mergem toti, dar iarna?

Cristian_h*, gushpi, zozo
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Veneţia: